Jump to content
Kalandozok.hu - M.A.G.U.S.

Ricardos

Kalandozók
  • Hozzászólások száma

    13
  • Csatlakozott

  • Utoljára itt járt

Minden, amit Ricardos tett közzé

  1. Kedves Sneer, köszönöm Neked is, hogy kitöltötted a kérdőíveket, és köszi a biztatást is a kutatáshoz! Nagyon érdekes kérdést vetettél fel a játékok jövőjével kapcsolatban... igen, elméleti szinten foglalkozom vele - elsősorban az internetes kultúra vonatkozásában. Pl. azt lehet látni, hogy a Facebook feketelyuk erejével vonzza magához a különböző szolgáltatásokat, és már a játékiparra is kezd rátelepedni... a lényeg, hogy az offline játékok szerintem hamarosan amolyan kisebbségi alternatív szubkultúrát fognak képezni az online játékokkal szemben, így éppen emiatt lesz nagy jelentősége - hogy legyen hova kimenekülnie a fő áramlatokból annak, aki "nem akar benni lenni". Talán éppen ebben rejlik majd a mostani kutatásom egyik nagy jelentősége, mivel nagyon izgalmas lesz majd a kutatás végén, ahogy várhatóan ki fog rajzolódni a képességek és szociális kapcsolatok különbözősége az offline és online játékok között. Ezt már most nagyon szépen lehet érezni. Úgy gondolom, hogy a majdani új játékok - a Facebook lecsengeését követően - amolyan offline-online vegyes műfajúak lesznek, szerintem erőteljesen és hihetetlen izgalmasan lesznek összekötve a virtuális-valós mechanizmusok (ami most még némileg szemben áll egymással, de legalábbis nincs igazi kapcsolat közöttük A szerepjáték természetes "működése" nem csak az általad említett emberiség bölcsőjében, kezdeti szakaszában is működőképes, hanem ez megvan az egyéni élet elején is, mikor a gyerek szerepjátékos utánzással kezdi tanulni az életet. egyelőre ezek jutottak eszembe
  2. szia Desdichado, ez a kutatás a doktori disszertációm, szóval szeretném magas tudományos szintre ezt a témát emelni, és publikálni, előadni az eredményekről tudományos és média színtereken. Amúgy azoknál, akik távolság vagy anonimitás-beli problémák miatt nem szeretnék személyes formában az interjút, de azért mégis szívesen "beszélnének" erről, azoknak fel szoktam ajánlani, hogy akkor elküldöm írásban a tervezett kérdéseket, amelyekre e-mailen is válaszolhatnak. Ha érdekel ez a verzió, akkor elküldöm Neked a kérdéseket.
  3. Köszönöm kérdésed, én alapvetően az internettel és internetes játékokkal foglalkozom (játszani tavaly kezdtem WoW-val, "offline" szerepjátékkal egyelőre nem játszom, de már nagy kedvet kaptam hozzá , és a kutatásom fő kérdése, hogy az online szerepjátékosok mennyire változnak a játék hatására, de a kérdés megválaszolásához a kontroll-csoportot jelentő sok más játékosoknál - így az asztali, élő és kártyás játékoknál - is vizsgálom ugyanezeket a kérdéseket. Összességében mondhatjuk, hogy várhatóan ez egy sok területet átfogó játék-kutatás lesz! Amúgy időközben - ahogy megismer(t)em a szerepjátékos társadalmat, emberkéket, klánvezetőket, adminokat stb., úgy érzem, hogy egyszerűen most már tényleg "missziómmá" vált ez az egész! Azt látom, hogy rendkívül hálásak körülöttem az emberek, és nagyon biztatnak, hogy tényleg sikerüljön magas tudományos szintre vinni ezt a témát, és a sztereotípiák tűnjenek el... Amúgy én is úgy gondolom, hogy a játék során bekövetkező változás oka alapvetően a személyiségben húzódik meg, nem a játék mivoltában.
  4. amúgy ez tényleg így van, kedves Felon. nekem megkönnyíti a dolgomat az, aki felajánlja a segítséget a további kutatáshoz, így az interjúhoz, mivel én nem tudom most még az összes kitöltést átnézni, feldolgozni (most tartunk 400-nál), így nem tudok feltétlenül "válaszolni" a kitöltők felé. Az adatfeldolgozás végén, azaz több hónap múlva jutok csak odáig, hogy mindegyik kitöltést átnézem. És akkor még nem is beszéltem arról, hogy az MMO kérdőív kitöltési száma már meghaladta a 10.000-et is, iszonyat lesz nekem mindezt feldolgozni, de hát ez van... A kutatás célja? Az online szerepjátékosokhoz képest nézném meg, hogy van-e lényegi különbség, és pontosan miben/miért is.
  5. szia, itt van: http://www.kerdoivem.hu/kerdoiv/408541991 Nem, a nők nem olvasnak figyelmesen. Ha jól rémlik a kérdőív külön rákérdezett vagy mondta, hogy később beszélgetés lesz/lehet belőle, ezért én nem tartottam fontosnak külön kiemelni, hogy igen, én is Megadtam az emilcímem, nyílván hajlandó vagyok válaszolni megkeresésre Szerk: na most meg nem találom az MMO-s kérdőívet.
  6. sziasztok, egyelőre csak gyorsan bekukkantottam ide, és mondanám, hogy én valóban csak annyit írtam, hogy a kutatás "további" részében, mert nem csak interjúkat tervezek, hanem fókuszcsoportos beszélgetést is, meg még gondolkodok teszteken is... Az biztos, hogy a kutatás második szintje az interjús beszélgetés. Én mindenesetre minden felajánlásnak örülök, mert ez azt jelenti számomra, hogy nyitottak vagytok, ami nekem nagy segítség! További szép estét, és majd még jövök Még annyit: ha kíváncsiak vagytok a kérdőív bármilyen kérdésére adott válaszokra, szóljatok, és megnézem Nektek!
  7. Szia tetra! Megnéztem a legfrissebb statisztikai adatokat és akkor úgy néz ki, hogy a 388 kitöltőből pontosan kerek százan vannak nők. Tehát a felmérés jelen állása szerint a szerepjátékosok közel 26 %-a nő. Az MMO esetén ez a szám kb. a fele, 10-12%. Érdekes, hogy miért van így, de ez már jelentős különbség, pedig a korosztály is hasonló. Ott 23 év az átlag, itt 25. Az MMO kérdőívet március elején tettem ki, és elég sok helyen megjelent, de azt nem tudom megmondani, hogy kitöltötted-e. Amúgy ha abbahagytad a játékot, az nem gond, akkor csak annyit kell csinálni, hogy a kitöltés során úgy kell válaszolni, mint amikor legutoljára játszottál. Pl .van egy olyan kérdés, hogy gondolkozol-e a játék abbahagyásában, és arra a maximális értéket adod, ill. a hasonló cipőben járok a kérdőív megjegyzésébe szokták írni, hogy már nem játszanak. Jövőre ezt a problematikát megoldom úgy, hogy lesz egy külön opció az abbahagyók részére is. Játszanak egyáltalán lányok? Kérdésem az volna, hogy mikori ez az MMO-s kérdőív (mert korábban kitöltöttem mán egyet, és nem lenne jó mégegyszer), illetve kitöltsem-e, ha kb 3/4 éve abbahagytam a játszást (előtte kb 1,5 évig)?
  8. Kedves Felon! Köszönöm a kedves fogadtatást! Jól láttad, mármint, hogy valóban nem volt benne a Warhammer, de mivel többen jelezték már az egyéb kategóriában, és Te is felhívtad erre a figyelmet, az előbb beletettem az asztalis részbe is. A 15-16-os kérdést ide beteszem, hogy mások számára is egyértelmű legyen az általad felvetett kérdés. ezek a gyakorisággal kapcsolatos kérdések így szólnak: 15. Milyen gyakorisággal játszol a leggyakoribbnak jelölt játékfajtával? 16. Milyen gyakorisággal játszol, az összes általad játszott szerepjátékot beleértve? Az első (15.kérdés) egyértelmű, mert ez az arra vonatkozik, amelyet a leggyakoribb játéknak jelöltél be. A másik (16. kérdés) pedig arra vonatkozik, hogy ha pl. nem csak asztalizol, hanem élő szerepjátékkkal és táblással is játszol, akkor az összesen (kummuláltan) milyen gyakorisággal teszed. Lehet, hogy csak 3 hetente játszod a kártyásat, így önmagában nekem azt hozná a kutatásom, hogy igazából ez nem tölti ki nagyon a szabaidődet, de ez torzíthat, mert közben minden fórumozol. Na, bocsi, ha nem voltam egyértelmű, de így első körben így tudtam ezt megfogalmazni, remélem, így világos. A szerepjáték életre gyakorolt hatásaival kapcsolatban korábban már említettem, hogy ennek mérése, valós feltérképezése nem a kérdőív során történik, mert ez nem alkalmas rá, hanem éppen ezért lesznek a kutatás második fázisában az interjús beszélgetések, ahol ezekre pontosabb választ kaphatunk. Amúgy köszönöm a Te példádat, ez is nagyon fontos aspektus, ezzel is számolni fogok a jövőben. És köszönöm Neked is a felajánlást, nagyon örülnék, ha Veled is készíthetnék interjút! A lányok számára vonatkozóan sok szerepjátékos- és egyben kutatótársam hatáorozott véleménye, hogy nagyon növekszik a nők száma a szerepjátékos társadalomban. Az én kérdőívemben is meglepően női válaszoló van, ha jól emlékszem, most olyan 30% körül van (mindjárt megnézem pontosan - szemben az online szerepjátékkal, ahol 10% körüli. üdv Ricardos
  9. Szia Venes! Nagyon köszönöm, és örülök a felajánlásodnak, keresni foglak! üdv Ricardos
  10. kedves Darun! Először is hadd köszönjem meg Neked és mindenkinek, aki eddig kitöltötte a kérdőívet! És köszönöm a kedves fogadtatást! Ami a kérdőívemet, ill. magát a kutatást illeti, igyekszem válaszolni a felmerülő kérdésekre, megjegyzésekre. Az egész kutatásom egyik legfontosabb pontja, hogy tisztában kell lennem mindvégig azzal, hogy az általam készített kérdőív sok szubjektív és ún. érzékeny adatokra vonatkozó része nem feltétlenül a valós képet fogja mutatni (ezt nevezem önreflexiós résznek, és nem többnek) - éppen ezért szeretném a kérdőíves adatfelvétel után a kutatás második szintjét jelentő interjúk, személyes beszélgetés formájában interjúkat is készíteni, mivel jól tudom, hogy a számok és adatok mögött igazi emberek, érzések, összetett világok húzódnak meg, amelyeket nem lehet egy kérdőíves vizsgálattal felderíteni. Továbbá hiszem azt, hogy a valós, előítélet-mentes képhez az őszinte beszélgetések kellenek, amiben a játékosok elmondhatják azt, amire a zárt kérdésekkel teli kérdőívben nem képesek. Az egész kérdőív leghitelesebb része a demográfiai jellemzők, minden mást - ha szükséges a kutatáshoz - egyéb vizsgálattal kell kontrollálni. A kérdőívem újragondolásának (mert mérek jövőre és 2 év múlva is egyik tanulsága, hogy ma már valóban nem lehet telefonálások és e-mailek számaiból komolyabb következtetéseket levonni, annyira megváltozott a 30 év alattiak kommunikációs kultúrája - így jövőre ezt a kérdést már szinte biztosan nem fogom betenni, legalábbis nem így. Az IRL közegben, barátok között történő, játékon való elmélkedés gyakorisága összességében mutat valamit, legalábbis azoknál biztos, akik ezt gyakran teszik. Azonban itt is megvan a kérdés érzékenysége miatt önbevallás kérdése. Jövőre ez a kérdés is újragondolandó. A családra, barátra fordított időre adott válaszok önmagában nem értékelhetők. Ennek a kérdésnek akkor van jelentősége, ha a kérdőívben szereplő más kérdésekre is hasonló tendenciájú válaszok születnek, akkor ez amolyan "megerősítő" válasz lehet. De az általad írt példa mindenképpen jól mutatja, hogy ez ügyben sincsenek vegytiszta képletek, legalábbis kevés kérdés állhat meg önmagában. A játékra fordított idővel kapcsolatosan az a véleményem, hogy ez egy már keményebb, egzaktabb adat, mint a fentiek. Az erre adott válasz általában hiteles mutató. Te már azért fordítasz kevesebb időt, mert már rutinod van ebben, és nagyon benne vagy. Ettől még kevesebb időt fordítasz, és ily módon egy esetleges potenciális konfliktus-helyzet éppen emiatt nem jön létre. Szóval érdemes rutinosnak és tapasztaltnak lenni. A játékkal való megismerkedés kérdését is lehet tovább finomítani az általad bemutatott példa nyomán, de azért összességében úgy gondolom, hogy nagy számosság (500 fő fölött) esetén már beszélhetünk általános tendenciáról. Amúgy ez a kérdés csak amolyan érdekesség, a kutatás lényegi felvetéséhez nem ad többletértéket. Az MMO-ra fordított napi időre vonatkozó megjegyzésed is valóban helytálló, de azért valahogy meg kell próbálni mérni. Azért én úgy gondolom, hogy nagyjából mindenki érzi, hogy mennyi lehet ez az időmennyiség. De megköszönném, ha esetleg más kérdést javasolnál helyette, ha van ilyen, akkor a jövő évi kérdőíveknél "lecserélem" ezt. Ja, és én is hadd kérdezzek valamit, amire már sokan hónapok, évek óta keresik a választ! Szóval érdekelne, hogy Ti mit gondoltok arról, hogy ma Magyarországon hány szerepjátékos lehet összesen? Ha azt mondom, hogy kb. 200.000, az közel lehet a valósághoz? Remélem, sikerült minden felmerülő dologra reflektálni, még egyszer nagyon köszönöm a segítséget! üdv Ricardos
  11. szia, oké, küldöm, és kíváncsian várom, melyik kérdések lehetnek ezek. egyébként lehet, hogy azt már módosítottam (ilyen volt pl. a "leggyakoribb játék" és általában a "játék" nem tisztázott jellege, amit azóta már tisztábbá tettem
  12. Fontosnak tartom megjegyezni azt is, hogy ez a kérdőív nem annyira a játékra, hanem inkább a játékosra koncentrál, és tudom, hogy ez önmagában nem alkalmas ennek a hallatlan izgalmas világnak a feltérképezésére. A kérdőívem után épp emiatt szeretnék majd mélyebb interjúkat is készíteni azokkal, akik ebben szívesen benne lennének. Úgy gondolom, hogy a számok és adatok mögött igazi emberek, érzések, összetett világok húzódnak meg, amelyeket nem lehet egy kérdőíves vizsgálattal felderíteni. Szóval, hiszem azt, hogy a valós, előítélet-mentes képhez az őszinte beszélgetések kellenek, amely során a játékosok elmondhatják azt, amire a zárt kérdésekkel teli kérdőívben nem képesek.
  13. Sziasztok! Fromann Richárd vagyok, az ELTE Szociológia Doktori Iskola PhD-hallgatója, és egy olyan kutatáshoz kérném a segítségeteket, amelyben a szerepjátékosok világát szeretném minél jobban megismerni. Ha szeretnél ebben a kutatásban segíteni, és szeretnéd a véleményedet, gondolataidat képviselni, akkor kérlek, töltsd ki ezt a kb. 15 perces kérdőívet. http://www.kerdoivem.hu/kerdoiv/445438349/ Minél többen töltitek ki, annál közelebb kerülünk a szerepjátékosok világának megértéséhez! Nagyon köszönöm, és ha bármi kérdésetek van, igyekszem válaszolni, és rendelkezésre állni! Ha bármilyen építő és hasznos megjegyzésetek van a kérdőívvel, ill. magával a kutatással kapcsolatosan, azokat örömmel fogadom, és adott esetben ezen a fórumon ezekről beszélhetünk is! Köszönettel: Richárd/Ricardos (e-mail: richard.fromann@gmail.com)
×
×
  • Új...