Jump to content
Kalandozok.hu - M.A.G.U.S.

A dúlás


Antail

Recommended Posts

Olvastam az eddigi hozzászolásokat és véleményem szerint mindenkinek igaza van hiszen csak az eddigi történelemre hagyatkozhatunk azok is csak egyetlen oldalrol irják le a teljes eseménysort mégpedig Pyarroni látoszögből mert nem tudom ki hogy van vele de még sehol sem olvastam Shackallor:"Emlékirataim a Dulás évéből":)

Sajnos már nem emlékszem melyik könyvben olvastam hogy a Dulás egyik oka a krad által adományozott isteni ereklye volt amely mint tudjuk két egymásba fonodo kör amelyen időnként feliratok jelentek meg mintegy isteni utmutatásképp, de ebben nem vagyok biztos.

Szerintem a tények:

-kránban nem voltak emberek egészen a Godon bukásáig, amiből okulva be nem telepitette a legjobbakat

-A Godonnal két évezreden át tarto küzdelemmint tudjuk Godon vereségével zárult de egyben siker volt hiszen elterelte a figyelmet az időközben már 1000 éves Pyarronrol.

-ezután az "uj faj" közel 2000 éves kiképzése zajlot

-majd 3676-ban krán elérkezetnek látta az időt hogy uj ellenfelével is leszámoljon

Krán szerintem ha lehet igy mondani külpolitikája a következő :

"Amit nem tudsz irányitani azt törd meg vagy pusztisd el!"

és mivel ugy gondolták hogy ha a hit fellegvárát elpusztitják az eszme is megszűnik, de a változás törvénye is közbejátszott mivel a fellegvár pusztulásával a "közös" cél megvalosult igy már csak saját biztonságukat kockáztatták volna hiszen a törvény értelmében a külső tartományok vagy az otthon maradottak "átvehették volna a hatalmat" távollétükben.

Krán mindig előre tervez nincsenek illuzioi ha valamit el akar érni, igy van ez a Manifesztácios háboruban is, erre a Renegát is jo példa mikor az aquir felhomályositja szegény messort hogy amire rájött az már régen előre megtervezett mozzanat, mivel a Tersius feláldozása eggyetlen célt szolgált mégpedig hogy elhitesse az amundokkal hogy az aquirok fel akarnak lázadni és ledobni Ranagol a Tizenhármak által rájuk kényszeritett rabláncát.A Pyaronnal valo szövetség is ezt a célt szolgálja hogy gyengébnek mutassa mint amilyen valolyában , elhitesse az amundokkal hogy belső válság alakult ki , és miután az amundok keblükre ölelik drága aquir bajtársaikat azok szépen hátbaszurják őket és már vége is az egész herce hurcának, közben persze Pyarron is meggyengül mivel a háboruban ő is veszteségekeket szenved igy ha esetleg ugy döntetnek hogy ideje befejezni amit elkeztek akkor bizony nem sok esélye lessz Pyarronak.

De ha valakinek nem tetszene az iménti eszmefutatás akkor a legegyszerűbb amiért Krán egyáltalán haboruba kezd mégpedig a változás törvénye mert mi lenne jobb egy haborunál ahol ismét kirostálodik a gyengébje?:)

Link a hozzászóláshoz
Godon pedig az aquir-oknak szúrt szemet, mert egy olyan mágiaformát fejlesztettek ki, ami hathatós védelmet biztosít az ómágiával szemben. Ez a mágia pedig az utolsó csapásor el is pusztult végleg. Bezony. Le is van írva ez.

Ez elsősorban a Summariumos odos vacakolás kedvéért utólag hozzátett dolog, egyike azoknak a kérdéseknek amik miatt summarium ellenes vagyok, és még jó páran azok. Akad egy egységes alapra felépített mágiarendszer, egy felépített világ, majd jön egy egyébként tehetséges író, és közli szerinte Ynev gyerekes, mennyivel felnőttebb mondjuk Lovecraft irodalma, átformál pár fajt, országot, és átformálja a mágia egy részét, majd miután a dolog nem áll össze, miért nem dőltek el régi háborúk, berak védelmeket, de nem jó, mert ha ezek lennének nem jönne le a kívánt a korábbi Ynevtől idegen hangulat, ezért jön a magyarázat mi hogy veszett el, erőltetett és kevésbé erőltetett egyaránt. És itt a gond.

Link a hozzászóláshoz

Szeretem a sumit. Olvasmányos és jó irányba fejlesztették a világot. A mostani csapat sokkal több bakit elfog követni. Hirhedt a Shadon<->Gorvik perszonálúnió. A sumi jó csak ne tessék szidni. Van aki az szerint játszik. Tessé meglátni az értéket mindenben és nem csak a rosszat. Godonról is pont annyit lehet tudni mint a többi elbukot országról. Semmit vagy nagyon keveset. Az a kevés becsülendő.

Puszi

Kathin

Link a hozzászóláshoz
Szeretem a sumit. Olvasmányos és jó irányba fejlesztették a világot. A mostani csapat sokkal több bakit elfog követni. Hirhedt a Shadon<->Gorvik perszonálúnió. A sumi jó csak ne tessék szidni. Van aki az szerint játszik. Tessé meglátni az értéket mindenben és nem csak a rosszat. Godonról is pont annyit lehet tudni mint a többi elbukot országról. Semmit vagy nagyon keveset. Az a kevés becsülendő.

No akkor egy kis adalék a sumi kérdéshez, nem akartam nagyon szidni, de érdemben válaszolnék a dologra, és azt hiszem, hogy nem lesz egy túl pozitív kritika. A mostani csapat kapcsán no komment, ők sem jobbak, de nem is sokkal rosszabbak mint a Summarium csapata, mindketten ugyanazt a hibát követték el: meggondolatlanul, minden alap nélküli dolgokkal írtak felül egy működő rendszert. A Summarium miket tett tönkre? Pl. az od nem fér bele a korábban Ynev anyagszerkezetéről leírtakba, így mondjuk tönrkevágja kapásból a mágiarendszer összes anyagi varázslatát. Nem fedi a nyelvek adományát, az ősi nyelv nem éppen nyelvként működik (kisebb aquir nem tudja azt mondani hogy lábtörés?)...

Link a hozzászóláshoz

Egyet értek The Elf-fel de csak részben. De ez a Summi dicsérés és szidalmazás teljesen eltér az alap ötletől ami miatt a fórum létrejött. Dúlás miért is volt, lesz e még hasonló? Szerintem a Dúlás oka egyszerü példamutatás a környező népeknek kihasználva a nomádok háborúját. Hogy miért nincs több jelenleg, talán azért mert ha nem bízol a melleted lévő hatalomban akkor miért indítanál hatalmas seregeket amivel meggyengíted magad, olyan helyre ami igazából nem érdekel mert retteg attól mi lesz ha kilépsz országod határán. Változás törvénye ide vagy oda amíg a hatalom az én kezemben van nem adom senkinek, és nem hagyom hogy valaki képes legyen megszerezni tőlem. Ergo sum inkább kémeket, rendbontókat, beépített bomlasztókat küldök a környezetemben lévő országokba és hagyom azok ténykedését, csak a legvégsőbb esetben indítok offenzívát és azt is úgy hogy engem ne gyengítsen a háború azaz külső esetleg valamilyen nomád vándorló népek segítségével. Most erre ráhúzhatom azt hogy a változás törvénye volt az ok az már csak néphitegetés. Persze ez csak az én véleményem, lehet dicsérni és szidni tehát kritizálni a hozzászólásom.

Link a hozzászóláshoz
Egyet értek The Elf-fel de csak részben. De ez a Summi dicsérés és szidalmazás teljesen eltér az alap ötletől ami miatt a fórum létrejött. Dúlás miért is volt, lesz e még hasonló? Szerintem a Dúlás oka egyszerü példamutatás a környező népeknek kihasználva a nomádok háborúját.

Kérdés, hogy mire kellett a példa, de tény, hogy pont ez a példa vezetett el ahhoz, hogy Pyarron megerősödjön katonailag és be is lépett egy szövettségbe. De felethetőleg több közelebbi és távolabbi ország, érdekcsoport tanult is az esetből, amiről tényleg nem szabad megfeledkezni.

Link a hozzászóláshoz

Engedelmeddel nem a Goeframia az első és nem is az egyetlen leírás a kérdéssel kapcsolatban, és amíg nem látjuk hogy az Inomi mostani fejlesztőcsapata meddig marad a nyeregben, addig az ő világ ügyben is felelős embereik véleményére épülő leírást óvatosan kezelném, főleg, hogy a könyv nem túl kedvező kritkákat kapott.

Link a hozzászóláshoz
Igaz Elf!

Egy (nagy )része régi dologk öszegyűjtése ,azokat érdemes így együtt elolvasni.

Igen, a kérdéshez máshol is hozzászóltam, de megjegyzem, egy kiegészítő kimaradt itt is a sorból: Az Enoszuke. Úgy látszik ezt nem sokan ismerik, használják, nem sok vélemény van róla, megjegyzem a dolog azért érdekes mert ezt az a fejlesztőcsapat készítette akivel az Inomi haragban van, de ugye az Inomi az ő általuk összeállított kronológiával szembesült, hiszen ezt kellett használni (nem volt új) a Geoframia megalkotásánál, mindezt úgy, hogy az egészet egységbe kovácsoló logikai szálat le kellett cserélni nomeg pár tényt...

Link a hozzászóláshoz

Nagyobb területhez több katona kell, hogy megvédje.

Több katonához rend és szervezettség.

Krán jelen pillanatban eléggé biztonságban van, a kráni hegység sokat lassítana egy esetleges támadás esetén. Krán hosszú idöre rendezkedett be. Ha területeket szerezne, azokat nem tudná megvédeni, a kis létszáma miatt, ami pedig azzal magyarázható, hogy sok a viszály.

Krán a tökéletességre törekszik, és a maga nemében az is. Türelemmel vár. És ha eljön az idö...

Link a hozzászóláshoz

Üdv!

Az eredeti, azaz a Dúlás témában kérdezem, hogy igazából ki vett részt ebben a háborúban (pusztitásban), Kránon, Pyarronon és a nomádokon kivül? Gondolok itt Yllinor, Shadon és egyéb déli hatalmakra. 

És kérdezem azt is, hogy melyik regény foglalkozik ezzel a témával egyáltalán, vagy szorosabban?

Előre köszönöm a válaszokat.

Tisztelettel Fino.

Szerk. Közben már ráleltem a legendák és enigmák 9. részére, ami a dúlásal foglalkozik.

 

Szerkesztve ekkor: , Fino Da Lungovilaggio által
Link a hozzászóláshoz

Halihó!

Fino;

a Dúlás a Pyarroni Államközösség és Krán "belügye" volt, s a Manifesztációval ellentétben nem mozgatta meg az egész Délvidéket. Az általad felsoroltakon (ha Pyarron alatt az akkori államközösség egészét érted) kívül - ahogy Magnatis is írja - tevékenyen csupán Yllinor és Shadon vett részt benne expedíciós haderőkkel. A dzsad államalakulatok (noha akkoriban még egyáltalán nem voltak elfoglalva a Manifesztációval) éppúgy nem voltak érintettek az eseményekben, mint Ordan vagy épp Gorvik. Amennyire tudom, Elfendel határai is zárva maradtak: az események fősodra az ő területeiket sem fenyegette, s a kapcsolatuk az utódkultúrákkal pedig legalábbis kimért. Aligha indokolta volna a beavatkozást.

Az ilyen zűrzavarban törvényszerűen feltűnő fosztogató bandákat, zavarosban halászókat nem tekinthetjük azon államok képviselőinek, ahonnét származtak; a kisebb államok ügynökei pedig csupán megfigyelői voltak az eseményeknek, mint tevőleges résztvevői. És persze kalandozók is szép számmal véreztek Pyarronért.

Ebből az időszakból (az általad is említett antológián kívül) Wayne Chapman Karneváljának, illetve Garmacor-ciklusának egyes részei villantanak fel képeket. 

 

Link a hozzászóláshoz

Szia, Magnatis!

Idéz

Ó-pyarron pusztulása és a manifesztáció nem egy időre esik? 

Röviden? Nem. :) Ó-Pyarron pusztulását a hagyomány 3676-ra, a Manifesztáció megébredését 3690-re teszi. Igaz azonban, hogy pyarroni részről akkortájt ('76-ban) történtek erőfeszítések egy megelőző csapásra  a paktumszegésre készülő amund szörnyisten ellen (lásd pl W.M.C. Együttállás c. novelláját).

Link a hozzászóláshoz

Üdv!

Bűvdudás adatai többé-kevésbé helyesek, bár nagyon szűk látószögben vizsgálódik. Csak Gáspár Andrástól (WC) származó műveket és információkat említ, holott azok se nem egyetlennek, sem a legkompetensebbnek nem mondhatók. (emellett azt sem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy újabb fórumhozzászólásait deklaráltan nem az eredeti Ynevre írt anyagokhoz hűen, hanem valamiféle új irodalmi kánon alapján teszi meg. 

A két esemény érzelmezéséhez egyébként nem árt megnézni magának a MAGUS-nak a történelmét sem, hiszen az osztott világok jellemzőjeként számtalan pontatlanság fedezhető fel a sokak által írt több forrásban. 

A dúlás éveként az Első törvénykönyv Psz. 3676-ot említ, noha a Nyulászi Zsolt által írt Rúna cikk, Ó pyarron pusztulása címmel 3674-et jelöli meg ugyanezen esemény időpontjaként. (Márpedog köztudott, hogy Nyúl volt az eredeti MAGUS "Dél-felelőse". Az is érdekes, hogy noha az első források a Dúlást egyetlen évszámként és eseményként kezelik, - igaz, már a KKUK-ban és az Első Törvénykönyvben is voltak ettől eltérő évben megjelölt, bár a Dúláshoz kapcsolódó események - az egyre bővülő adatok szerit mára jóval szélesebb időintervallum lett belőle, a Dúlás eseményei Psz.3673-3685-ig tartottak. (érdekes lehet, hogy Dúlásnak szigorúan magát Ó-pyarron pusztulását nevezzük, avagy egy egész háborút, előzményekkel és utó-eseményekkel - ez utóbbi a lassan kifejlődött nézet)

A Manifesztációs háború (egyes forrásokban, főleg a Szürkecsuklyások értelmezésében másodiknak nevezett, hiszen Amhe-ramun egyszer már megjelent Yneven, tehát már volt egy hasonló Manifesztációs háború, még a dzsennekkel) ideje eleve hosszabb volt, magát a Sötét Együttállást Psz. 3690-re teszik, amikor a szövegek szerint "két évig nem hallatott magáról", tehát ez biztosan nem a háború ideje, és az újabb források Psz.3691-re tették a kezdetét. A végéről, tekintve, hogy ez Ynev jelenének egyik eseménye, sokáig semmit nem lehetett tudni, később Psz. 3703-at jelölték meg, először Iyan Russel Fogadalom című regényében, majd később a Geofrámiában is. 

Ütközés nincs, az tény, hogy a kettő eltérő időben volt. 

Az említett "átfedés" a kezdeti irodalomban nem, vagy csak nagyon nyomokban volt benne, ám egyre merült fel, hogy a nagy hősök miért nem védték meg a várost, és ezért először a fórumokon, illetve nem hivatalos forrásokban lehetett hallani arról, hogy a hősök éppen a sivatagban voltak Amhe-Ramun fegyverzetét elpusztítani, ez írásban konkrétan a Vihar Ibara felett című novelláskötetben jelent meg, ahol elvileg megpróbálták tisztázni a Manifesztációs háború történetét, gyakorlatilag két kötet alatt sem jutottak előrébb, mint ahol addig jártunk. 

Az sem igaz, hogy "a Dúlás csak Pyarron és Krán belügye lett volna... Krán sem egyedül intézte, hanem a nomádok bevonásával - akik nagyobb létszámban voltak jelen, mint maguk a krániak. Pyarron segítségére pedig az egész pyar kultúra - tehát Ynev jelentős része - összefogott, kalandozók jelentek meg - lásd számos novellában - a legtöbb délvidéki hatalom megtette a magáét, a dzsadok főleg pénzzel, a shadoniak csapatokkal avatkoztak be, és Pyarron (pontosbban Ó-Pyarron) sem egyetlen város volt, hanem akkor már több független, de egy szövetségben összefogott állam segítette. 

 

Egyébként a kapcsolódó irodalmak a témában, amik sokkal mérvadóbbak, mint az említett WC művek morzsái: 

Dúlásról

Nyulászi Zsolt - Ó-Pyarron pusztulása (cikk) Rúna I/8 ;

Hadak árja (Antológia);

Raoul Renier - Becsület dolga (novella) Átkozott esküvések novellás kötet)

Sok morzsát találsz a Dúlásról még: 

Papok paplovagok 1;

Második törvénykönyv;

Harcosok, gladiátorok, barbárok;

Garmacor vére (regény) (WC);

Fogadalom (regény) (Ian Russel);

Emellett még egy cikk is foglalkozik vele, ami megtalálható (a Rúna cikkekkel együtt) az oldal kiegészítői között, külön fejezete van a Dúlásnak, a Geofrámia/történelem/háborúk/Dúlás rész alatt. - csak kis türelmet kérünk, amíg újra elérhetők lesznek. 

 

Manifesztációs háborúról

Dale Avery - A renegát;

Vihar Ibara felett (antológia);

A Kos és a Kobra éve (antológia);

Emellett négy cikk is foglalkozik vele, ami megtalálható az oldal kiegészítői között, külön fejezete van a Dúlásnak, a Geofrámia/történelem/háborúk/Manifesztációs háború rész alatt. - csak kis türelmet kérünk, amíg újra elérhetők lesznek. 

 

 

 

Link a hozzászóláshoz
On 2016. 02. 17. at 10:36-kor MagyarGergely írta:

Bűvdudás adatai többé-kevésbé helyesek, bár nagyon szűk látószögben vizsgálódik. Csak Gáspár Andrástól (WC) származó műveket és információkat említ, holott azok se nem egyetlennek, sem a legkompetensebbnek nem mondhatók. (emellett azt sem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy újabb fórumhozzászólásait deklaráltan nem az eredeti Ynevre írt anyagokhoz hűen, hanem valamiféle új irodalmi kánon alapján teszi meg.

Azért elég elszomorító, hogy egy szerkesztő megengedhet magának ilyen stílust. Számomra szégyenteljes, hogy egy segítőkész fórumozó véleményét ilyen durván letorkolják. Itt ez a szép új oldal, de úgy látom a hangulat és a stílus mit sem változott. Továbbra is vannak itt olyan emberek, akik nagyságukat abban mérik, hogy milyen markánsan és nagyképűen képesek hangoztatni saját álláspontjukat egy képzeletbeli világ képzeletbeli eseményeiről és személyeiről.

Tudod Gergely, a bölcsesség elsődleges kísérője nem a nagyképűség, hanem az alázat. Légy alázatos. Ha alázatos vagy, akkor is elmondhatod a véleményedet úgy, hogy nem sértesz meg senkit. Attól, hogy te nagyképűen mindenkinek a szemébe vágod, hogy hülye és semmit nem tud, vagy azt is rosszul, még nem leszel több. Sőt! Az a helyzet, hogy pont ezzel veszíted el minden mondatos hitelességét és súlyát és leszel rendkívül ellenszenves személy. Hiába vagy olvasott és rendszerezett a témában, sajnos a viselkedéseddel nem elismerést szerzel, hanem ellenkezőleg: csak lejáratod magad.

Sose fogom megérteni: Te most szereted ezt a játékot, vagy sem? Mert folyton ócsárolsz minden elemét, még is éveket töltöttél a tanulmányozásával. Te most egy közösség szervezője vagy, vagy sem? Mert folyton-folyvást mindenkit leugatsz a magaslatból, még is pont ennek a közösségnek állítasz össze cikkeket.

Ezeken töprengj barátom. Ne Ynev gondjain.

Link a hozzászóláshoz

Üdv!

Köszönöm a kioktatást, Daru. ;)

Szerintem nem bántottam meg senkit, tényeket közöltem, és nem is személyeskedtem. (Te igen, ami nem esik jól, de ezen most lépjünk át - nem reagálok erre a részre). Úgy vélem, minden kérdező megérdemli a teljes képet és az alapos választ. Mivel hiányoltam sok, általam a témában fontosnak ítélt dolgot, adatot a megelőző válaszokból, én is összeállítottam egyet. Más nézőpontból. Tisztelettel javaslom, hogy térjünk vissza a Dúlás témájához. 

 

Link a hozzászóláshoz

A hozzászóláshoz be kell lépned, vagy regisztrálnod Kalandozó!

Kizárólag a városőrség által átvizsgált kalandozók hagyhatnak válaszokat.

Kalandozónév regisztrálása

Regisztált kalandozóként felhőtlenebb az élet!

Csatlakozás a Kalandozókhoz

Bejelentkezés

Már velünk kalandozol? Lépj be!

Belépés
×
×
  • Új...