Jump to content
Kalandozok.hu - M.A.G.U.S.

Istenek, Papok, Paplovagok és a vallás


Higins

Recommended Posts

2 órával ezelőtt-kor Darabolo írta:

Ismerem a szabályozást a mannapontokkal kapcsolatban, a gondom az, hogy több mannapontja lehet a bm-nek mint a papnak, így akár papi varázslatra is elhasználhatja többletet (persze a torz mágiát figyelembe véve). A gondom a visszatöltésen van. Nem fér bele a világképembe, hogy megiszik egy hatalomitalát és papi varikat nyomat. Mint ahogy a többlet manna sem fér bele nálam. Egy Bárd/ BM-nél még el tudnám képzelni a közös rendszert. De a papnál szeretnék valami házi rendszert alkotni rá, és ebben kértem a segítséget.

Kis kitérő1: Igen, a MAGUSban a BM gonosz genyó; elég, ha megnézzük a varázslatait. Ebben a felfogásban kell értelmezni a tilalomfákat. 

Kis kitérő2: A "bigott katolikus tömeggyilkosokról": Yneven a hit és a vallás nem különül el egymástól; nyilvánvaló jelekkel megmutatkozó, kézzelfogható istenség nevében nem lehet az ő eszmeiségével össze nem egyeztethető tetteket - az elveket kiforgatva, félremagyarázva - végrehajtani. Vagy ha igen, onnantól nem vagy pap, kiestél a pixisből, s számíthatsz az adott deitás kifejezett rosszallására. Ennyivel "egyszerűbb" az ynevi ember élete; és ennyivel nehezebb a dolga a sarlatánoknak, a képmutatóknak és a szociopatáknak: csak mímelhetik a vallási köntöst, de nem bújhatnak belé.

Az idézetre visszatérve: szerintem az okozza a nehézséget, hogy kihagyod a játéktechnika mögött felsejlő szellemi-ideológiai vetületet a képletből, Darabolo. Ha egy boszorkánymester már eljut odáig, hogy pappá szentelik ÉS megtarthatja a korábbi varázslatait, akkor azt csak istene jóváhagyásával/támogatásával teheti. Az isteni jóváhagyás feltétele a mélyen megélt hit és meggyőződés. (Azaz nem elég "megjátszani", hogy aztán annak fejében használhassak szakrális mágiát. Ilyen nincs, Tharrt nem tudom átverni - így a büdös életben nem leszek pap, és jó eséllyel még egy halhatatlan haragost is szereztem...) Istene tehát voltaképp megengedi neki, hogy a Hatalom Italával is feltölthesse mana-tartalékait. Ennek nyilván feltétele az istennek tetsző életvitel, az istenség irányában megnyilvánuló odaadás és a megfelelő áldozatok és imádságok bemutatása/elmondása. (Ez nem számszerűsítve ugyanaz, mint amit Kate javasol.) 

Csak így van értelme a papíron lefektetett szabályozásnak. Ha ezt elfogadjuk, nem kell tovább komplikálni. Ha meg nem, akkor lehet egyéb szabályozásokat kidolgozni.

Javaslat1: 6. TSzű BM-ként és 4. TSz-ű papként 42 mana-pontot tud visszanyerni Hatalom Italával, illetve 33-at imádkozással. (A max kerete tehát 42.) Ez esetben, ha Hatalom Italával tölt fel, akkor lesz 42 Mp-ja, amit használhat BM-i varázslatokra. Papi mágiát azonban mindaddig nem használhat, amíg el nem fogynak az így szerzett mana-pontjai. Utána imádkozhat, és használhat 33 Mp-nyi papi mágiát - ugyanilyen megkötéssel. Addig nincs Bm-varázslat, míg tart a papi mana....

Javaslat2: Ugyanez az induló felállás. Ha a Hatalom Italával tölt fel, akkor lesz 42 Mp-ja a BM mágiára. (A max kerete tehát 42.) Papi mágiát viszont most csak addig nem használhat, míg el nem varázsol 33 Mp-nyi BM-kraftot. Eztán imádkozhat, és újra lesz 42 Mp-ja, ebből 33-at papvarázslatokra, 9-et BM-cuccokra (mondjuk villámmágiára) fordíthat még. Aztán számolni-követni kell, miből mennyi fogy. Tehát kicsit komplikáltabb, de megoldható.

De biztos vannak más kombinációk is. 

Link a hozzászóláshoz
2 órával ezelőtt-kor bűvdudás írta:

Javaslat1: 6. TSzű BM-ként és 4. TSz-ű papként 42 mana-pontot tud visszanyerni Hatalom Italával, illetve 33-at imádkozással. (A max kerete tehát 42.) Ez esetben, ha Hatalom Italával tölt fel, akkor lesz 42 Mp-ja, amit használhat BM-i varázslatokra. Papi mágiát azonban mindaddig nem használhat, amíg el nem fogynak az így szerzett mana-pontjai. Utána imádkozhat, és használhat 33 Mp-nyi papi mágiát - ugyanilyen megkötéssel. Addig nincs Bm-varázslat, míg tart a papi mana....

Ez tetszik. Azzal a kieggel, hogy a hatalo itala fogyasztását követő 40 körös papi imával, a mannapontokat univerzálissá teheti. Természetesen csak 33 pont határértékig. Tehát a csatában megivott ital, csak BM-re ad felhatalmazást. Míg nyugalmi időben a "dupla felkészülés" mindkettőre.

Köszöntem.

Link a hozzászóláshoz
3 órával ezelőtt-kor Kate írta:

Én úgy oldanám meg, hogy tölthető italból, (mivel a BM nagyobb szint) pl csata közben, de imával is tölthető, sőt kötelezővé tenném, minden hatalom itala után később nyugalmi helyzetbeb imádkoznia kellene

A gond ezzel, hogy utolag nem lehet a mannapontért imádkozni, az Isten csak akkor ad hozzáférést az arkánumokhoz, litániákhoz ha előtte a megfelelő szakrális formulákat megtettük.

@bűvdudás és az Istenért ( a keresztényért) se tudok megbarátkozni a hatalom italás pappal. Előbb hagynám, hogy Kate sodrófával verjen el.

Kate kedveli ezt
Link a hozzászóláshoz
13 órával ezelőtt-kor bűvdudás írta:

Megértelek; őszintén szólva nekem sem túl kézenfekvő. Csak próbáltam valamiféle magyarázattal elegyengetni a szabály "göcsörtjeit". Végülis egy isten megteheti ("Uram, áldd meg ezt az italt, s terjeszd ki rá végtelen hatalmad...!") - a kérdés az, hogy megteszi-e.

Hát őőőő nálam nem teszi meg. De hála neked sikerült magammal konszenzusra jutnom :)

Link a hozzászóláshoz

Sziasztok!

22 órával ezelőtt-kor tetra írta:

Nem látom, miért kéne egy BM-nek feltétlenül adott személyiséggel rendelkeznie. Erről van valami kanonizált szabályozás? 

Nem gondolom, hogy van kanonizálva, kivéve talán a nekromancia körébe tartozó varázslatok esetén a halál jellem, meg a torzuló aura. Ugyanakkor az tagadhatatlan, hogy bizonyos átkok, mérgezések, betegségek sem az élet-rend jellempárost erősítik. Ugyanakkor ha megnézzük pl félisten Alir Archon jellemét, ő sem az a pszichopata alkat a halál jelleme ellenére sem vagy vegyünk ellentétnek egy kockásított domvik papot, aki kiátkozza a neki nem tetszőket a pikszisből közben meg élet rend a jelleme. Szóval én sem szűkítenék be senkit se jellem-, se személyiségügyileg.

(Az egyik kedvenc karim az egy tengerész (kalóz???) BM, aki inkább egy bárd lókötő jellemével rendelkezik, mint egy átkokat szóró tömeggyilkoséval.)

Link a hozzászóláshoz
2 órával ezelőtt-kor Rodrigo írta:

(...) vagy vegyünk ellentétnek egy kockásított domvik papot, aki kiátkozza a neki nem tetszőket a pikszisből közben meg élet rend a jelleme. 

Hát, nekem ő inkább Rend/Halál jelleműnek tűnik; sőt, ha a szó szoros értelmében veszem, hogy a neki nem tetszőket - és nem az isteni tilalom ellen sorozatosan vétkezőket - "átkozza ki", akkor Káosz/Halál a jelleme. (Valószínűleg beleroggyant az "Isten haragja"-szerepbe; ha túl nagy károkat okoz az egyház reputációjában, jó eséllyel a saját hitsorsosai állítják félre.)

... bár a kiátkozás a szó szoros értelmében aligha jelenthet átokszórást - Domvik papjainak nincs hozzáférése a Halál-szférához.

De értem a problémát - tényleg szükség volna egy, a szürke zónában tevékenykedő, vulgármágiát használó alkasztra férfi karakterek számára is. Elvégre a bosziknak e téren jóval nagyobb  a mozgásterük; nem csupán a leírások alapján, de "arzenáljuk" tekintetében is. 

Link a hozzászóláshoz

Sziasztok!

Szia bűvdudás :)

 

20 órával ezelőtt-kor bűvdudás írta:

Hát, nekem ő inkább Rend/Halál jelleműnek tűnik; sőt, ha a szó szoros értelmében veszem, hogy a neki nem tetszőket - és nem az isteni tilalom ellen sorozatosan vétkezőket - "átkozza ki", akkor Káosz/Halál a jelleme. (Valószínűleg beleroggyant az "Isten haragja"-szerepbe; ha túl nagy károkat okoz az egyház reputációjában, jó eséllyel a saját hitsorsosai állítják félre.)

... bár a kiátkozás a szó szoros értelmében aligha jelenthet átokszórást - Domvik papjainak nincs hozzáférése a Halál-szférához.

Ahol/ahogy én játszottam Shadonban, ott az egyház nagyon nem volt fehér, még fekete-fehér sem.  A karakteremet egyik volt tanítója (aki felkent regionális vezető volt) akarta eltüntetni, mert nem volt hajlandó szemet hunyni vmi szövetséges nemes minimum szürke dolgai felett. Az egyház az politika is, míg a vallás az ami istenből fakad. És a politikai döntéseket hozó személyek a tehetetlen rendszer fontos részei, akiknek az istentől fakadó hatalma is általában megmaradt. Annyiban nem volt korrekt amit írtam, hogy nem a saját, hanem az egyház érdekeit nézte (bár azon belül akart feljebb kerülni, így szegről végről a sajátját is.) A kiátkozásnál meg nem a varázslatra, hanem a társadalmi megbélyegzésre gondolok. Amúgy ha belegondolsz, hogy vannak olyan eretneknek bélyegzett irányzatai a Domvik vallásnak, amelyektől Domvik nem vonta meg a hatalmát, de a hivatalos egyház által kiátkozottak és üldözöttek, akkor végül is nem írtam akkora nagy baromságot :)

 

Link a hozzászóláshoz

Üdv, Rodrigo!

Egyáltalán nem írtál baromságot; van/lehet ilyen eset/gyakorlat/karakter - már pusztán konfliktusforrásként is létjogosultsága van. Ám ez esetben nem beszélhetünk nála Élet/Rend jellemről pusztán csak a pozíciója miatt, hiszen az illető a saját pecsenyéjét sütögeti (megengedhetetlen eszközökkel), illetve valamilyen romlottságot fedez önös érdekből. Az ilyen egyházi személynek vagy kevés a hite (gyarló) vagy egyenesen sutba dobta az isteni erkölcsöket. Papként egyiket sem engedheti meg magának; Ynev világán az ilyen személynek előbb-utóbb buknia kell: ezt kívánja a dramaturgia, az igazságérzet és az a tény is, hogy Yneven az istenek még a halandók életében benyújthatják a számlát, ha komolyan visszaélnek a nevükkel. A különféle, Domvik által bizonyítottan támogatott szervezeteknek (Titkos Inkvizíció, Második Arc Testvérisége) épp az ilyen esetek miatt van létjogosultsága: az efféle tekintélyelvű kultúrákban, mint a shadoni, a bűnös könnyen rejtőzhet a hatalom köntöse mögé.

Ugyanakkor nem tudom megállni, hogy ne idézzek: "Az ynevi elit tipikus képviselője a gyakorlatban úgy teljesít, ahogy az e világi kiváltságosok legjobbjai tennék, ha neveltetésük során nem használnának kettős mércét, és életükben, halálukban is valódi isteneknek tartoznának számadással." (WMC: Ősi titkok láza...)

Az én Ynevem a fentihez hasonló meglátások miatt idealizált világ, ahol a rossz (kisebb-nagyobb vargabetűvel :) ) igenis elnyeri méltó büntetését, s ahol az erkölcs és a becsület nem marketingfogás, hanem vezérfonál az emberhez méltó élethez. 

Link a hozzászóláshoz

Sziasztok!

Most olvasom az Amund könyvet, még csak az 55. oldalon járok, de lenne pár feltevésem-kérdésem. Tudom nem forrás jellegű kiegészítő, de azért mégiscsak ezt használják elég sokan. Ugyan az írás nyelvezete több helyen is egy kicsit erőltetett és nehezen érthető, mégis sok jó dolgot találtam benne.

Kérdések:

-Nem egészen értem ki Amhe-Ramun (ramuun), több helyen Temes fiaként hívatkoznak rá, mégse istenként kezdte a pályafutását, sőt senki se tudta honnan jött.

- Az isteni paktum nem az első kor után keletkezett? Ez a könyv a 3-ra datálja.

- Rendkívül tetszik Muezim kétes- kétszínű alakja, de bátor dolognak tartom tőle eredeztetni a dzsinnek létrejöttét, hogy elismerték vezetőnek, azt el tudom képzelni, de egy saját síkkal rendelkező, nagyhatalmu "entitás halmazt" csupán a harmadkorra visszavezetni.....

- Nem túl bátor kijelentés hogy a dzsen istenek csupán hatalomszavak által alkotott emlék-istenek, maradvány-istenek? Egyáltalán miért kellene átjönniük a térkapúkon a síkra? Nézetem szerint egy isten mindenhol ki tudja fejteni hatalmát ahol hívei vannak.

Egyenlőre ennyi, majd jönnek még a kérdések.

Uff beszéltem.

Link a hozzászóláshoz
8 órával ezelőtt-kor MagyarGergely írta:

Az amundok könyvének készítője Amund/Gulandro/Szilágyi János; aki nem nagyon fordul elő errefelé. Javaslom, a kérdéseidet neki tedd fel, a krónikákon, vagy emailben. 

Játékos társaim véleményére volnék kiváncsi, hogy ők hogyan látják a helyzetet. Mire jutottak a kötet olvasása után. Ill. tettem fel olyan kérdést is amire pontosan nem tudom a választ de hivatalos verzió van rá. Pl: a paktum létrejötte.

Link a hozzászóláshoz
40 perccel ezelőtt-kor Darabolo írta:

 Ill. tettem fel olyan kérdést is amire pontosan nem tudom a választ de hivatalos verzió van rá. Pl: a paktum létrejötte.

Darabolo, két vonatkozó idézet:

"A teológusok szerint (kiemelés tőlem - szerk.) az idők kezdetén azok az istenek, akik Ynev sorsát azóta is formálják, tanácsot hívtak össze, s megalkották az Ősi Egyezményt." (ETK. 152. old.)

"A pyar katekizmus utal egy átfogó haláltalan-haláltalan paktumra is Ősi egyezmény néven, mely a közös életteret óvja egy újabb úmadarr borzalmaitól. (...) Hogy pontosan mióta van érvényben (...), csak találgatni lehet. (kiemelés tőlem - szerk.) A hajnalkor két szakrális katasztrófája (Godora második függőkertje és Orwella kimutatkozása) nélkül a halandóknak vélhetően a létezéséről sem lenne tudomásuk." (WMC: Ősi titkok láza... 51-52. old.)

 

Darabolo kedveli ezt
Link a hozzászóláshoz
6 órával ezelőtt-kor Darabolo írta:

A 3699-es Syburri zsinatról mit lehet tudni? Ez csak az Arany Tenger-ben létezik, vagy van valami hivatalos is róla?

A PPL 1. 19-21. oldalán is foglalkoznak már vele, mint egy olyan eseménnyel, melynek során maguk egyes egyházatyák kezdeményezték a pyar istencsaládról szóló dogmák felülvizsgálatát, heves teológiai vitát és botrányt kavarva ezzel. 

Link a hozzászóláshoz

Üdv!

@Darabolo, javaslom, hogy használd az oldalon a szószedetet, mert sok kérdésre választ kaphatsz ott, és nem mások átiratában, hanem eredetiben, a forrásokkal együtt. 

Az ősi egyezmény kérdésre reagálnék még, mert (ahogy volt már párszor), Bűvdudás csak a WC-forrást, és/vagy az azt megerősítőket vette figyelembe/idézte be - ettől még persze pozitív, hogy válaszolt, de jó látni a teljes képet. 

 Az ősi egyezmény egyetlen datálása szerint, ami a Geofrámiában történt - jé, pont WC könyv ;) - a harmadkorra teszik. Persze a szöveget félre lehet magyarázni, de szerintem elég egyértelmű. 

Sajnos nem árt vigyázni a jelenlegi DV fórummal, ahol GA lelkesen - és általában add-hoc - válaszol mindenre, bár néha a saját maga által írtakról is megfeledkezik, esetleg szándékosan mond neki ellent.

Link a hozzászóláshoz

A szószedet eddig valahogy elkerülte a figylmemet, csupán a keresőt használtam. Azt hiszem új játékra leltem.

Közben elolvastam a PPL1 idevágó részét, igazából felvetődött bennem pár kérdés, meg vagyon az valahol írva, hogy a panteonból kivált egy isten? Mikorra datálható ez kb.? Nyugodtan hívatkozzatok regényekre is, úgy is nem sokára egy nagyobb készletet vásárlok fel.

Link a hozzászóláshoz
11 órával ezelőtt-kor Darabolo írta:

Közben elolvastam a PPL1 idevágó részét, igazából felvetődött bennem pár kérdés, meg vagyon az valahol írva, hogy a panteonból kivált egy isten? Mikorra datálható ez kb.?

Darabolo;

a pyarroni pantheonból kivált/kiváló istenről nem tudok. Olyanról igen, akinek az idők során megerősödött vagy épp meggyengült a hatalma/pozíciója (pl Della), esetleg csak "vendégszerepel(t)" az istencsaládban (Orwella)... De olyanról, aki azt mondta volna, hogy köszöni szépen, de ő mostantól inkább a szólóalbumán dolgozik és betette maga mögött az ajtót, olyanról nem. (A hetedkor végéig bezárólag.) Esetleg valamelyik regényben eshetett szó efféléről, amit nem olvastam (akad egy pár). 

Link a hozzászóláshoz

Nálam  a zsinat nagyon könnyen bemesélhető lehetne, mivel arra céloz, hogy esetleges egyházszakadás előszele is. Mi 3728-ban járunk, ( a ppl.-töl függetlenül, igazából ez még jól is jön történelmi háttérnek) a nyolcadkor hajnalán. Új térkapuk nyílnak, új-régi fajok jönnek. Darton eredeti egyháza gyakorlatilag megszünt (a teljes sztorit hely hiányában nem írom be) a maremita szakadás csoport ami túlélte a zavaros időszakot, emiatt Darton kilépett-"kirúgták" (kétjátszmás) a pantheonból. Arra lettem volna kiváncsi, hogy más isteneknél előre vetíthető e egy ilyen eset.

Uwel magasabb szintre emelésén gondolkodtam,  hatalmának emelkedése miatt, egy esetleges papi kaszt létrejöttében elmélkedem.

Link a hozzászóláshoz

Sziasztok!

Csak egy gyors játéktechnikai kérdésem lenne. A Sanquinatorok (Tharr vérmágusok) különleges képességénél az, hogy minden vér alapú mágiát annyival olcsóbban hozhatnak létre, mint a tapasztalati szintjük. Ez hogyan működik az olyan varázslatoknál, ami alacsony költségű és az erőssítésén múlik a hatékonysága, mint például a Vérbéklyó? Ott 5 Mp/kacs a költség, tehát egy 4. szintű karakter már 1/kaccsal varázsolhat (ami elég erős), vagy a varázslat végösszegáből vonódik le a 4 Mp?

Illetve, hogy mégse csak egyet kérdezzek, van valakinek gyakorlati tapasztalata a kasztal? Elég speciálisak a megkötései, ennek ellenére működik mint kalandozó?

Köszönöm!

Link a hozzászóláshoz

Üdv!

Cundior;

ha szó szerint értelmezzük a leírtakat, akkor a varázslatba fektetett manapontok száma csökken a TSZ-ének megfelelően. Azaz szerintem egy "négy kacsos" Vérbéklyót a 4. TSZ-ű vérpusztítónk 16 Mp-ból létre tudja hozni (a 20 helyett). Ez így alacsonyabb szinten még nem olyan tápos megoldás. 

Csak NJK-ként találkoztam eleddig vele, így sajnos nem igazán tudok a második kérdésben segíteni. De vannak itt bőven tapasztaltabb játékosok, reméljük, ők tudnak majd valamit mondani. 

Link a hozzászóláshoz

A hozzászóláshoz be kell lépned, vagy regisztrálnod Kalandozó!

Kizárólag a városőrség által átvizsgált kalandozók hagyhatnak válaszokat.

Kalandozónév regisztrálása

Regisztált kalandozóként felhőtlenebb az élet!

Csatlakozás a Kalandozókhoz

Bejelentkezés

Már velünk kalandozol? Lépj be!

Belépés
×
×
  • Új...