Jump to content
Kalandozok.hu - M.A.G.U.S.

Istenek, Papok, Paplovagok és a vallás


Higins

Recommended Posts

Köszönöm a választ ismét:) , de viszont ez számomra egy érdekesebb tém: szoval, ti, ha manára van szükségetek, vagy csak egyszerűen egy harc előtti imát akartok intézni kedvelt istenetekhez stb., akkor azt milyen formában teszitek(egyszerűen azt mondjátok, hogy: imádkozom! és kész, vagy van erre vmi az általam használt "megköszönöm ezt, elmélyedek ezen, kérném a segítséget ehhez stb. modszernél különb, de leginkább mélyebb és mégsem egy pap tudását igénylő modszer?)? Ez egy mindenképp hasznos segítség lenne nekem, mert a pap főkaszt ugy megfogott ahogy kell és vannak is karaktereim ebből a sorból! Előre is nagyon köszönöm!

U.i.: ehhez kapcsolódóan még: mennyiben befolyásolható, vagy mennyiben befolyásolja az intézett ima azt a bizonyos 5 kör 40 szegmenst? Ez mindig állandó, vagy lehetnek sebtében intézett imák is(hosszabb imákat már sikerült produkálnom a KM leírása szerint)?

Link a hozzászóláshoz

Üdv!

Sajnos sokaknak ebből áll az ima, hogy csak bejelentik. Ugyan a szabály csak azt írja, hogy imádkozni kell, de azért nem árt kijátszani ezt sem, sokat emelhet egy pap karakteren. Én pl. egy szép imáért sok Tp-t adnék egy papnak.

Az imának nincs szabályban előírt szövege, azt hiszem, ez nem is lenne helyes. Minden pap karakter egyedi, tehát az imájuk is egyedi kellene, hogy legyen, és ez bizony a játékoson múlik! Aki szeretei a pap karaktereket (mint úgy látom Te is) abban fel is vetődnek az ilyen gondolatok, és ez nagyon helyes, támogatandó, és jutalmazandó is!

A papok-paplovagok sok hasznos információt tartalmaz ehhez, ki lehet böngészni belőle, hogy mik kedvesek egy istennek, miket szeret, miket támogat, miket ad, és ebből kis fantáziával fel lehet építeni egy imát.

Természetesen nem kell időarányosan csinálni a kijátszást, mert az ima ideje 40 kör (egy kicsit zvarosnak éreztem, nem tudtam értelmezni az általad jrt időtartamot, de szerintem erre gondoltál, és a 40 kör az bizony 6 perc 40 másodperc) ami elég hosszú idő, pláne, ha más is szerene játszani. Nem hiszem, hogy az ima ideje lenne a mérvadó a KM-nek (mármint a valós ideje a játékos monológja - a játékban minden esetben el kell, hogy teljen a 40 kör, rövidebb ima nincs) inkább a mondanivaló a fontos. Ha KM úgy érzi, hogy az ima tényleg jó, kedves lehet az istennek, van benne beleélés, akkor biztosan jutalmazza is.

Ehhez nem kell papnak lenni, bár kétségkívül segíthet, ha az ember hallott már igaz papot, bár nem kell ahhoz ragaszkodni, sőt, vannak vallások Yneven, amik igencsak eltérő stílusú és hangvételű imákat igényelnek.

Szerintem ez nem kell, hogy tovább tartson 1-2 percnél, ez bőven elég. Hisz ott a csapat többi része is, nem hiszem, hogy minden alkalommal, amikor im hangzik el, ki kellene várni a tényleges 40 kört.

Ami a játékidőt illeti, ott bizony ki kell, nem véletlenül találták ki. A pap nem géppisztoly, hogy gyorsan újratöltjük minden ajtó előtt. (bocs a hasonlatért, de ezt teszi a Call of Duty hangulat...)

Szóval összefoglalva szerintem nagyon jó, és követendő, amikor az ima nem csak annyiból áll, hogy bejelenti a játékos. De nincs értelme előírt imákat bevezetni minden valláshoz. Szóval a módszered valószínűleg jó, bár számomra egy kicsit homályos a leírása, de azt hiszem, vettem a lényegét.

Link a hozzászóláshoz

BÚÉK Mindenkinek!

Lenne egy kérdésem ami már régóta fúrja az oldalamat, de nem nagyon tudom megválaszolni.

Hátha közületek valaki tudja:-)))

Alaphelyzet: Kráni Ranagol hivő katona (sequator). A vallása érdekében külhonban mit kell tennie?

Kell e áldoznia valamit (és ha igen mit, és hogy?)

Mi van a Haláladóval ebben az esetben?

Elvárható e adott esetben, hogy a vallása miatt feladja álcáját (ha olyan helyen jár:-), és lerója áldozatát a Kosfejes oltárán (Vér szálljon a szájára!)?

Hna ez több lett egy kérdésnél, de remélem nem bánjátok:-))

bye

Link a hozzászóláshoz

Üdv!

Wram,

A sequator fejvadász alkaszt, tehát szerintem helyesbb lenne fejvadászt, és nem katonát használni, ami inkább a harcost jelenti. (de ez csak a kötekedés része)

Szerintem külhonban, meg belhonban is, azt kell tennie, hogy a vallás tanai szerint, istennek tetszően él. Tehát inkább az eszére hallgat, nem engedi eluralkodni az érzelmeit (ez még akár a pszi-pajzsok alakításában is megmutatkozhat), keresi a kihívásokat, hogy rátermetségét, kiemelkedettségét bizonyítsa, legyőzi az erősebb ellenfelet, nyilván a vallás szerinti logikát használja (lásd Papok paplovagok 2), tiszteli a vallásába tartozó, magasabb rangú embereket, imádkozik, olykor-olykor még áldoz is. De azért ne feledd el, hogy ő nem pap, csak vallásos ember.

Áldoznia csak annyira kell, amennyire érzi, mivel nem pap. Nyilván, ha erős a hite, fog. Ranagol - Vér szálljon a szájára -véráldozatot követel, ami szerintem egy harcos-főkasztú esetében az ellenfelek legerősebbikének - nem a fél kézzel lecsapott útonállónak - a Ranagol - Vér szálljon a szájára -elé küldésében mutatkozik meg. Persze tényleg nagy események előtt, amikor igazán szükségesnek érzi istene figyelmét, akkor el tudok képzelni egyszerű emberáldozatot is. De nyilván nem szakszerűen, hisz nem pap, meg a hatása sem olyan lesz, dde ha a KM értékeli a vallásosságot - amit illenék - akkor ez nyilván pozitívumot jelent. Külhonban persz mindezt rejtve, hiszen csak vallásos, nem ostoba.

A haláladó nem az ő feladata, azt állami szinten intézik, és egy egyszerű embert csak annyira érint, hogy benne van-e, vagy sem. Ha netán belekerül - bár elég nehezen tudom elképzelni, hogy majd futárt küldenek a messze földön kalandozó után, hogy "figyelj, rád gondoltunk" akkor ugyanúgy jogosult helyettest állítani. DE a haláladó csak Kránban van, én legalább is még sehol nem olvastam olyat, hogy Gorvikban is lenne.

szerintem egy nem papnak nem kell annyira vallásosnak lennie, hogy ha talál egy Ranagol - Vér szálljon a szájára -oltárt, akkor egyből megmutatkozik a vallása, pláne, ha ezzel álcáját is veszélyezteti. Erre is van mód titkoban. Persze ha csak pondrók látják, miért ne? De egy átlag vallásos karakter nem ugyanaz, mint a pap. Ha éppen elmarad az áldozat, vagy nem gondol az istenre két napig, nem dől össze a világ. Persze minél következetesebb a vallásosság, annál életszerűbb, de nem pap! Még ők sem olyan mártírkodósak, Ranagol - Vér szálljon a szájára - nem követel ilyet.

Link a hozzászóláshoz

HI!

Köszönöm a kimerítő választ. Én is hasonlóképpen gondoltam, csak a KM nem:-)))

Ugyanis bár hivő ezen karakter ,és a játék keretein belül is megpróbálok vele minnél többet kihozni belőle (esti ima, nagyobb harcok elött ima, sőt erősebb ellenfeleknél (mivel nem tudom, hogy nem pap karakternél hogy szokás) ezért bejelentem, hogy azt Ranagol -Vér szálljon a szájára- dicsőségére és színe elé küldöm)). Mégis büntetésre lett itélve.

S bár kibírta és túllélte, nem sokon mullot. Ezért szerettem volna tisztázni mihamarabb, hogy ez többet ne forduljon elő:-))). És tudjam, hogy most mit is kellene csinálnom:-))

S bár válaszod kimerítő azért mégiscsak hiányos. Az átlagos hivő karik áldozásáról nem igazán tudtam meg semmit. Bár említetted a vér és emberáldozatot, azok módját nem. Értem itt azt, hogy mondjuk szerinted elég a játék keretein belül bejelentenem azt, hogy ezt és ezt feláldozom Ranagolnak-Vér szálljon a szájára-, vagy van ennek valamiféle ritusa (pl gégmetszés, kivéreztetés, vagy valami egyéB).

Magyarán a nem pap karik áldozata abban merül ki, hogy hoppsz levágtam eridj Úram szine elé, vagy hasonló képpen kellene eljárni, mint egy pap karinak. (ezüst tőr, stb).

Várom válaszod.

Wram

Link a hozzászóláshoz

Üdv!

Wram,

értem már mit kérdezel igazából, de erre tényleg nehéz válaszolni. Egyszerűen azért, mert nincs meghatározva.

A papoknál nagyjából le van írva, hogy miként megy az áldozat, de csak nagyon nagy vonalakban. A regényekből össze lehet szedni ezt-azt, pl az Amhe-Ramun áldozatok, a harc-szenvedés-halál menetéről, illetve pl a Tharr-papok áldozási szokásairól, hogy ők is eléggé szenvedtetik a szerencsétlen feláldozandókat.

De a legtöbb helyen csak annyi van, hogy italáldozatot követel, ami ugye egyértelmű, hogy ki kell loccsantani a bort, és ennyi a leírás. (Megjegyzem, ez szerintem nem baj, mert akár minden vallásról lehetne külön kiegészítő is, de ki olvasná el mindet? Ez csak játék, nem olyan részletességgel kidolgozott, mint egy igazi vallás összes vallási előírásai.

Sokat segíthet, ha átolvasod a Papok-paplovagokat, mert azok elég bőven írnak a vallásokról, és ha nem is találod meg minden kérdésre a konkrét választ, a vallás gondolatmenetéből, logikájából sok mindenre lehet következtetni.

Az igazi vallások szertartásaiban való ismeretek is segíthetnek, pl. a Domvik vagy egy-két pyarroni vallás esetében, de nem hiszem, hogy valaki ismer igazi embeáldozó vallást...

Szóval arra, hogy miképpen áldoz egy egyszerű hívő, csak azt tudom mondani, hogy nincs megkötve, és szerintem nem is fontos, hogy most akkor a gége fölött, vagy alatt metszem el a nyakát. A KM fantáziája, meg a játékos fantáziája határozza meg. Egyszerűen magyarázd el a KM-nek, mit teszel. Ha tetszik neki, aza inkább úgy mondom, hogy illik a helyzethez meg a valláshoz, mert nincs leírva, hogy így és így kell - akkor úgyis jutalmazza. (pl. Tp)

Emellett, ha a világban gondolkodunk, akkor szerintem egy egyszerű hívő keze nincs megkötve annyira. Az Isten örül, ha áldoznak neki, és nem várható el egy tanulatlan hívőtől, hogy minden eleme az áldozásnak teljesen szakszerű legyen. Szerintem az isten büntetést sem ad nekik, ennyire nem foglalkozik egy hívő áldozatával, hisz ő nem pap. Tehát ha mondjuk a liturgia a torokmetszéet írja elő, és a hívő csak leszúrja az áldozatot, ráadásul még nem is a megfelelő szavakkal ajánlja a Kosfejű kegyelmébe, az ő szintján az áldozta akkor is jó. És ha elront valamit, az isten akkor sem sújtja büntetéssel.

Az, hogy melyik KM mennyire értékeli a vallásosságot, meg az áldozatot, az tőle függ, ez sincs előírva. Szerintem azért célszerű. Vannak erre egyszerű eszközök, azt hiszem, fentebb már pont beszélgettünk itt erről. Én úgy mesélek, hogy pap megérzi, ha a hívő tényleg igazán vallásos, vagy ha csak mondja, de nem aszerint él, és eképpen viszonyul hozzá. Az aproó csodák, égi jelek, álmok "véletlenek" is nagy lelkesedést adhatnak egy vallásos karakternek. Ez KM-i fantázia kérdése. Persze itt sem szabad elfelejteni, hogy akármilyen erősen vallásos a karakter, akkor sem pap!

Én még azokat a játékosokat is meg szoktam "büntetni", akik vallásosnak mondják magukat, de semmit nem tesznek ezért, sőt, néha még ellentétesen is cselekszenek, csak hát jól néz ki a karakterlapon, hogy Darton-híve.

Remélem, tudtam segíteni valamit, bár konkrétumokat tényleg nem tudok írni, mert nincsenek. Nem is biztos, hogy tíz percen keresztül kell mesélni, hogyan hatol a kés a tehetetlenül vergődő áldozat kifeszített bőre alá, hogyan buggyan ki a vér a penge nyomán, miként roppan a gége a kés alatt, hogyan szakadnak az erek, hogy aztán a vér kövér cseppekben, vagy szölőkútként spriccelva szennyezze ba a körülötte állókat, miként hörög a szerencsétlen, stb. Bár ez játékosok függvénye, meg az ő igényeiké, de azért szerintem nem ez a lényege a játéknak.

Tehát összefoglalva szerintem elegendő, ha te magad kitalálod, miként hajtod végre az áldozatot, az legyen összhangban a vallásról írtakkal, és akkor pár mondatban szemléltetheted, hogy miképpen teszed mindezt.

Szerintem ennyi elegendő.

Link a hozzászóláshoz

Üdv!

Azért attól, hogy a hívő karakter szeretné Ranagol elé küldeni a "rituálisan meggyilkolt" személyt, az természetesen még nem fog megtörténni. Ilyenkor is teljesen egyértelműen az áldozat saját istene elé kerül.

Még a papoknak is mágiához kell nyúlniuk (Lélekáldozat) ahhoz, hogy az áldozat lelke saját istenük elé kerüljön, erre természetesen egy hívő nem képes.

A fentieket figyelembe véve egy egyszerű hívőnek esélye sem sok van arra, hogy az isten felfigyeljen tetteire.

Sylvanus

Link a hozzászóláshoz

Sziasztok!

Lenne egy eléggé éerdekes kérdésem!És remélem, hogy vannak nálam joval tapsztaltabb játékosok akik erre tudnak választ adni!

Van egy tiadlani kardmuveszem aki mára mar sok valtozason ment keresztul. Legnagyobb gond a hitevel kapcsolatos. Ugyanis a KM szerint, elvesztvén hitét a Dorchaban, mar nem képes hasznalni a titkos Slan diszciplinait, mivel ez a hitem erejebol fakadt, aminek mara mar a legkisebb szikraja is kihunyt... Hála a Kosfejes Nagyurnak, Vér szálljon a a szájára!

Szerintem pro es kontra dolog...

Koszönöm elöre is!

Yoba

Link a hozzászóláshoz

Jó KM-re vall, hogy korlátoz téged emiatt. Egyáltalán nem vagyok meglepve.

A Slan diszciplinák használata a belső egyensúlyon, és harmónián alapul. Ha a szívedben kétségek lapulnak, akkor előfodulhat, hogy nem vagy képes annyira ellazulni, hogy használni tudd a szervezeted összes erőforrását (azaz a slan pszit).

De persze ez annyira mesélő, játékos, játék, meg világkép függő, hogy konkrét választ sosem fogsz kapni. Miért nem kérdezed meg a mesélődet? Még az is lehet, hogy valamiképpen a mese része a korlátozás.

Mondok egy ostoba példát: van valami asztrális, vagy mentális háttérsugárzás a területen, ami miatt nem vagy képes teljesen ellazulni. A mesélő ezt persze nem kell, hogy így megossza veled, a karaktered számára automatikusan előbúvó gondolataira épít (sugalmaz, hogy mi juthat eszébe a karakterednek).

Link a hozzászóláshoz

Üdv!

Érdekes meglátás, és igaza van ebben Sir Thomasnak!

Nem véletlen, hogy "A KM-nek mindig igaza van!"

Õ ismeri a hátteret, a helyszínt, a történetet, és bizony, azért nem árul el neked egyebet, csak amit a karaktered lát, érzékel, hogy jobban beleélhesd magad a szerepbe. Szóval a kaland végéig bizony el kell fogadni mindent. Aztán ha vége van, úgyis el fogja mesélni, illetve akkor már nyugodtan válaszolhat a kérdésekre. (persze életútjátéknál tovább is el lehet titkolni a dolgokat :twisted: )

Nekem eszembe sem jutott, de tényleg lehet, hogy olyasmiről van szó, amit Thomas ír...

Link a hozzászóláshoz

Az én kedvencem Sogron!

De szigorúan az ordani verzió. Egyedüli isten és igazán nem húz se a jó oldalra se a rosszra. Domvikot és Ranagolt egyaránz fennhéjázónak tartom, akik tipiku "Vizet prédikál, bort iszik." játékot folytat. Rettenetesen dühít az álszentség. A pyarroni istencsalád jó de nem tetszik a minden lében kenál politikájuk. Tharrt -igazi Sogron hívőként -elutasítom minden megnyilvánulásával egyetemben.

Az én kedvenc kasztom is a főnix, de ha a km nem engedi akkor Krad hitű khál lovagot szoktam indítani.

Link a hozzászóláshoz

Szerintem a főnix így is az egyik legerősebb paplovag, ha nem lenne lekorlátozva manapontban, végképp nem lenne túl kiegyensúlyozott. Persze lehetne vitatkozni arról, hogy hol van a MAGUSban kiegyensúlyzott kaszt-egyensúly... :roll: Abba nem is akarnék belefolyni, mert akármeddig el lehet róla vitatkozni :) , csak a kérdésre válaszoltam.

Link a hozzászóláshoz

Üdv!

Orwella paplovagjai közt lehet-e belsö kaszt??

Én most dolgoztam ki egy Paplovag rendet /Orwella/, semmi extra-csak színesités képpen!

Most akarom bevezetni nálunk, h az O. Paplovag a Halál szférához megkapják a Lélek szférájú varázslatokat is / a halál szf. kevés föleg egy paplovagnál, gyenge harcos, és gyenge mágia használó -az elsö pár szinten/!! Vélemény?

Tisztelettel!

Link a hozzászóláshoz

A főnixhez: A tűzvari is 6-ot kap éss senki sem kételkedeik abban, h az egyik legerősebb kaszt.... a főnix így jó ahogy van!

Orwella paplovag: Orwellához semmiféleképpen sem illik a Lélek szféra.... Ha Orwella paplovaggal akarsz játszani akkor fogadd el, h csak Halál szférájuk van.....nézd meg a Sanquinatorokat (Tharr vérpap) ők is csak halál szférát használnak......

Az Orwellánusok ilyenek ennyi....

Szinesítés ok! Más rendhez kicsit módosított képzettségcsomag ok! De a szférákhoz ne nyúlj!

Nézd meg a Ranil lovagokat...csak a Ranil rendbe tartozók kapják meg a Lélek szférát....mégsem játszom ezért Ranil rendbe tartozót! Ez ilyen!

De ott vannak az Uwel lovagok....nekik is 6 manájuk van!

Link a hozzászóláshoz

Üdv!

Mortel, szerintem létezhet belső orwella kaszt, sőt, jó ötlet.

De az nem, hogy úgy kezded a kidolgozást, hogy egyből új szféra...

Ez nem attól függ, hogy szerinted kevés. Szerintem pont az a lényeg, hogy őket halál szférával kell kijátszani, értsd: a felvetődő problémákat ők ezzel kell, hogy megoldják - meg persze ott van a többi tudásuk, képességük. Arról nem is beszélve, hogy a világban (Ynev) úgy működik, hogy azért van ez a szférájuk, mert az istennőjük e fölött bír akkora hatalommal, hogy juttasson belőle, illetve ezt tartja követendőnek, és alkalmazandónak.

Véleményemszerint ha nem tápolni, hanem szinesíteni akarsz, akkor a különbség mutatkozzon meg különböző képzettségekben, esetleg sajátos harci technikákban, esetleg egy két (szigorúan nem tápolásra törekvő!!!) egyedi varázslatban - pl a főnixeknek is van ilyen).

És persze sokkal érdekesebb a háttér, meg a lejrás ehhez a bizonyos belső kaszthoz...

Link a hozzászóláshoz

MG-nek telejs mértékben igaza van!

ANnak örülök, h eszedbe jutott és kedvet érzel egy belső rend vagy akármilyen rend kidolgozására...és ezzel abszolult mértékben árnyalod a kedvencvallásodat....vagy nem kedven, de gondolom kedveled hamár foglalkozol vele... És hát ha ésszerű dolgokat írsz még befolyásolhatod sokak nézeteit is a témában...

De az isteni szférák olyan dolgok amikhez nem illik nyúlni! Legalábbis ha neten akarod közzétenni, mert akkor azt fogják mondani, h megint egy srác aki fel akartaa tápolni a kedvenceit...(kérlek ne vedd sértésnek ez csak egy példa), ennek ellenére otthon használhatod Lélek szférával (habár nem ajánlom)!

Szóval: ha kész vagy a Renddel küld el Antailnak, h tegye ki a lapra...szívesen olvasnám!

Link a hozzászóláshoz

A hozzászóláshoz be kell lépned, vagy regisztrálnod Kalandozó!

Kizárólag a városőrség által átvizsgált kalandozók hagyhatnak válaszokat.

Kalandozónév regisztrálása

Regisztált kalandozóként felhőtlenebb az élet!

Csatlakozás a Kalandozókhoz

Bejelentkezés

Már velünk kalandozol? Lépj be!

Belépés
×
×
  • Új...