Jump to content
Kalandozok.hu - M.A.G.U.S.

Istenek, Papok, Paplovagok és a vallás


Higins

Recommended Posts

Kate;

nézem és tényleg. Újabb ellentmondás. A PPL szerint Kyel papjai nem ihatnak alkoholt, és - talán épp ezért - ott már mézes tejjel áldoznak. (Látható, hogy az ETK-s szöveget dolgozták át.) A papoktól elvárt önmegtartóztatás mellett  egyébként fura is lenne, ha Kyel kedvence a bor volna - bár "In vino veritas". :) 

Szóval előfordulnak efféle furcsaságok; szerencsére ez nem annyira kardinális kérdés. Mivel a PPL az újabb és a jobban kidolgozott kiadvány, vallási kérdésekben általában ezt... hm... szokás alapul venni. De itt és most is igaz, hogy nálatok úgy van/lesz, ahogy abban a KM-etekkel megegyeztek. 

Con Salamander és Darabolo kedveli ezt
Link a hozzászóláshoz
1 órával ezelőtt-kor Kate írta:

Bocsi, hogy beleszólok, ETK szerint ők borral áldoznak. :) Istenünk (Kyel) ezt a nedűt kedveli legjobban. Néhány Isten konkrétan ki van emelve az áldozás leírásánál.

Szerintem a PPL felülírja az ETK-t ahol ellentmondanak, de majd jön Gergely a kánon szöveggel és megmondja a frankót.

Link a hozzászóláshoz

Egy másik játékban, ahol én vagyok a KM, van egy Krad Paplovagunk, nála pl egy penna az áldozat. 

Illetve egy Tooma Pap, akinél az ellenfél fegyvere elsősorban, amúgy meg pénz érme azt hiszem.:)

Én egyébként a Tooma papoknál azt olvastam, hogy az oltáruk folyamatosan gazdagszik, minél többet áldoznak, a tárnákban. Pár ork volt hogy meg is próbálta kirabolni ezeket a szentélyeket, (tárnákat) de persze halálnak halálával fizettek érte. Itt merült fel a kérdés, akkor most az áldozatok eltűnnek-e vagy sem?. :)

Bár a mi papunk most nem tárnákban áldozik Istenének, de folyamatosan figyel rá, hogy bemutassák valamilyen áldozatot.

Link a hozzászóláshoz
39 perccel ezelőtt-kor Kate írta:

Én egyébként a Tooma papoknál azt olvastam, hogy az oltáruk folyamatosan gazdagszik, minél többet áldoznak, a tárnákban. Pár ork volt hogy meg is próbálta kirabolni ezeket a szentélyeket, (tárnákat) de persze halálnak halálával fizettek érte. Itt merült fel a kérdés, akkor most az áldozatok eltűnnek-e vagy sem?. :)

Ahogy én a vonatkozó RÚNA-cikket nézegetem, az oltáron felhalmozódó értékek inkább mesteremberek - azaz egyszerű hívek - általi felajánlások, mintsem papi áldozati tárgyak.  Szóval ez utóbbiak ettől még simán eltűnhetnek. :) 

Amúgy eddig egyedül az Arel-pap leírásánál találtam konkrétumot arra nézvést, hogy a pap által áldozatként bemutatott tárgyat az adott isten magához emeli. Mindenesetre tehát van ilyen gyakorlat - ha tetszik, akár általánosnak is tekinthetjük. 

"A másik áldozati mód tárgyáldozat, és mindig harc után mutatják be, mégpedig a viadalban legyőzött legnagyobb ellenfél egyik fegyverét vagy vértezetének darabját a fennhangon elkántált ima alatt az ég felé emelik. Az istennő mindkét esetben átható sólyomrikoltással és szélfuvallattal jelzi, hogy elfogadta a neki felajánlott ajándékot, ami ilyenkor percegő szikrák közepette eltűnik."

Kate kedveli ezt
Link a hozzászóláshoz
3 órával ezelőtt-kor bűvdudás írta:

Amúgy eddig egyedül az Arel-pap leírásánál találtam konkrétumot arra nézvést, hogy a pap által áldozatként bemutatott tárgyat az adott isten magához emeli. Mindenesetre tehát van ilyen gyakorlat - ha tetszik, akár általánosnak is tekinthetjük

Egy ennyire specifikus világban természetesnek veszem-venném, hogy a feláldozott tárgy, ital, étel elemésztődik választott istenünk ezzel fejezve ki tetszését. Lehet ez is egy mód a KM kezében, hogy kifejezhesse az Isten nem tetszését a karakter felé. 

Megtaláltam az Uwel cikket, hatalmas. Mondjuk PPL szerint csak a bosszút tekinti áldozatnak, semmi mást nem vár el hiveitől. Iszonyatosan gyakorlatias.  Mondjuk felveti a kérdést, hogy mégis "miből" vált istenné. Paplovagjai a tőmegmészárlások helyén is hasonló áldásos hatásokat éreznek, megnővekedett varázslat erősség ill. regeneráció. Bruhahahahhaha.

4 órával ezelőtt-kor Kate írta:

Igen, a borban maradtunk annak idején. :)

Kb 3-4 napja szóltam, hogy modosítunk. 

Link a hozzászóláshoz
23 perccel ezelőtt-kor Darabolo írta:

Megtaláltam az Uwel cikket, hatalmas. Mondjuk PPL szerint csak a bosszút tekinti áldozatnak, semmi mást nem vár el hiveitől.

Igazság szerint a PPL-ben van az is, hogy: "A pyarroni istencsalád tagjai közül Kyel, Darton, Uwel és Antoh várja el az italáldozatot. Kyel papjai mézzel vegyített tejet öntenek a földre, Darton és Uwel szolgái a tűz lángját hintik meg tiszta vörösborral, amelybe tulajdon vérüket keverik." (PPL I., 11.oldal)

Ez van néha, ha egy kiadványt több szerző is jegyez. 

Szóval talán úgy lehet ezt az ellentmondást feloldani, hogy bizonyos rendházakban ez, míg másutt az a gyakorlat.

Darabolo és Kate kedveli ezt
Link a hozzászóláshoz

Ezen még annyira nem is akadtam fenn. Simán eltudom őket képzelni amolyan hideg itéletvégrehajtóként akik semmivel sem törődnek. Az, hogy néha pazarolják a drága szeszt még belefér.

Jobban mozgatja a fantáziámat a tömegmészárlásos rész. Ha jól emlékszem vannak bizonyítékok amik szerint a DOB ideje alatt látták az avatárját.

Link a hozzászóláshoz

Hát... szerintem ha ártatlant büntet/öl meg merő hanyagságból, rosszabbra is számíthat, mint átmeneti "kegymegvonásra". A minimum, hogy önmarcangoló bűntudat és hosszú vezeklés vár rá, isteni pártfogója aktív támogatása nélkül.

Bár ez inkább már szépirodalmi kategória; szerepjáték esetén túl hosszú időre és túl nagy mértékben koncentrálódna a figyelem a csapat egyetlen karaktere köré. De életút-játékba valószínűleg belefér, ha mindenki éretten áll a kérdéshez. 

Link a hozzászóláshoz
44 perccel ezelőtt-kor bűvdudás írta:

Bár ez inkább már szépirodalmi kategória; szerepjáték esetén túl hosszú időre és túl nagy mértékben koncentrálódna a figyelem a csapat egyetlen karaktere köré. De életút-játékba valószínűleg belefér, ha mindenki éretten áll a kérdéshez. 

Uwel paplovagot nem is igen éri meg szerintem alkalmi szinten játszani.

 

Link a hozzászóláshoz

Hali, NJK-t csinálok.

Ha van egy BM  és x szinten felavatják valamely vallás hivévé, hogy kapja a mp-ot?

Értem, hogy nincs külön vezetve a mannapont, és ha mindkét kaszt varázshasználó csak az egyik mannapontja mérvadó, esetleg torz mágia jön létre.

De, szerintem a papokat ettől élesen el kell különíteni.

Segítsetek. Köszönöm.

Link a hozzászóláshoz

Halihó!

Darabolo;

Azt mindenekelőtt rögzítsük, hogy a karaktered boszorkánymesterként csak valamely "sötét" istenség szolgálatában tevékenykedhet (Tharr, Ranagol). Lehet, hogy az MTK kicsit egyszerűen fogalmaz, de az a lényeg, hogy itt szemléletbeli összeférhetetlenségről van szó: egy vérbeli boszorkánymester soha nem lesz képes olyan mérvű odaadásra, amit egy altruista vallás istene megkíván. (Ha meg mégis, akkor az nem iker-, hanem a váltottkasztúság egyik formáját eredményezi.)

Mágiahasználat tekintetében a következő a helyzet: "Ha (a karakter  - szerk.) mindkét kasztja mágiahasználó, akkor az egyik féle mágiát az egyik, a másik félét a másik kasztja szintjén alkalmazza biztonságosan. Két kasztjából származó Mana-pontjai nem adódnak össze, csak a nagyobb érték számít, másik kasztjának varázslatait is abból hozza létre. (...)"

És itt talán álljunk is meg egy pillanatra...

SZERK: átgondoltam az egészet. Ha a ragaszkodunk a leírás betűihez - és szigorúak vagyunk -, akkor a következőképpen foghatjuk fel a dolgot. Az újdonsült pap istene kegyelméből megtarthatja boszorkánymesterként szerzett mágiáját is. (Ezért fontos, hogy ne legyen eszmei különbség az isten és híve korábbi életvitele között.) Az istenség új mana-pontokra nem ad "tárhelyet" neki  (mint azt egy friss papnál egyébként tenné), de a régit használhatja új papvarázslataihoz is. Amennyiben aztán a papi szintje meghaladja a BM-i hatalmát - azaz már több Mana-pontja lenne papként mint BM-ként - akkor bővül a tárhely (azaz a papi pontjai lesznek a mérvadók...)

Hogy aztán innentől kezdve a boszorkánymesteri fogásai is szakrális mágiának minősülnek-e majd, az már KM-i hatáskör szerintem.

Én végül ide lyukadtam ki, de ez csak az én véleményem/megoldásom. 

Link a hozzászóláshoz

Sziasztok!

 

Annyiban egészíteném ki az előttem szólót, hogy bizonyos speciális esetekben én más isten felkent szolgájának is el tudom képzelni a BM-et. Nyilván az istennek tetsző előélet alapján. Pl. egy abasziszi, városállamokbeli méreg- és áfiumkufár, aki nem túl setít lelkű nálam simán lehetne Noir esetleg Morgena papja vagy egy hajón pl. másodtisztként szolgáló villámmestert is kegyeibe fogadhat Antoh, ha úgy él. Persze bizonyos varázslatcsoportok tiltva lennének a BM mágiából. A többivel maximálisan egyetértek.

Link a hozzászóláshoz

Nem látom, miért kéne egy BM-nek feltétlenül adott személyiséggel rendelkeznie. Erről van valami kanonizált szabályozás?

Persze, az ETK is úgy kezdi a kasztot, hogy "A boszorkánymesterek gátlástalan feketemágusok", de ez nekem túl gyenge. Sosem értettem egyet egy kaszt személyiségének ilyen mértékű megkötésével.

Link a hozzászóláshoz

Nos igen egy bigott katolikus is tud tömeggyilkos lenni. Láttunk már rá példát. Pl: inkvizició, vagy modern kori tömeggyilkosok.

De, erről ne is vitázzunk, a karakter megfelelően sötét kari lesz, megfelelően sőtét istennel. BM/pap - kb 6/2 vagy 6/4 még nem döntöttem el.

Ismerem a szabályozást a mannapontokkal kapcsolatban, a gondom az, hogy több mannapontja lehet a bm-nek mint a papnak, így akár papi varázslatra is elhasználhatja többletet (persze a torz mágiát figyelembe véve). A gondom a visszatöltésen van. Nem fér bele a világképembe, hogy megiszik egy hatalomitalát és papi varikat nyomat. Mint ahogy a többlet manna sem fér bele nálam. Egy Bárd/ BM-nél még el tudnám képzelni a közös rendszert. De a papnál szeretnék valami házi rendszert alkotni rá, és ebben kértem a segítséget.

Link a hozzászóláshoz

A hozzászóláshoz be kell lépned, vagy regisztrálnod Kalandozó!

Kizárólag a városőrség által átvizsgált kalandozók hagyhatnak válaszokat.

Kalandozónév regisztrálása

Regisztált kalandozóként felhőtlenebb az élet!

Csatlakozás a Kalandozókhoz

Bejelentkezés

Már velünk kalandozol? Lépj be!

Belépés
×
×
  • Új...