Jump to content
Kalandozok.hu - M.A.G.U.S.

Delta Vision MAGUS tesztelés


Recommended Posts

Az jó dolog, hogy jönnek a regények, novellák. De a játéktechnika nélkül is ki tudnák ezeket adni, és mindenki ujjongana. 

Itt ahogy M.G. is mondta az n+1-ik rendszerrel van a baj. A csökkenő magus tábort még jobban el fogja aprózni.

Nem értek azzal sem egyet, hogy túl sok a szabály amit az esetleges új rajongóknak ismerniük kell. Egy jó km-el kb fél óra alatt ki lehet dolgozni egy karaktert, ha jk tapasztalatlan a km még rittyent is neki egy elősztorit, a többi meg adja magát. Eddig 6 embert vezettem bele oly modón a játékban, hogy előtte szinte semmit se mondtam nekik, se a harcrendszerről se a játéktechnikáról. Csak nyomattam a sztorit, és számoltam helyettük mindent. Ma eljutottunk oda, hogy ők javítanak ki ha egy szabályt rosszul tudok. Lehet ezt így is. Sőt külön élveztem, hogy az ég világon semmit se tudtak a világról, mert mindenre úgy tudtak nézni mint borjú az új kapura. Nem voltak ilyen párbeszédek:

" KM: bementek egy sötét alagutab....

JK: dohos a levegő? van penész a falon? moha a földön?

KM: ???????, öööö nincs semmi.

JK: aha, akkor előveszem a kardom, fiúk készüljetek itt egy-két iblogh van!"

Link a hozzászóláshoz

 

8 perccel ezelőtt-kor Darabolo írta:

@Rodrigo külön tetszik, hogy a gyermekeidnek is mesélsz. 

Egy nap én is el szeretnék ide jutni.

Sokan csinálják :)

Én a karantén alatt kezdtem el. Van is rá FB csoport (ott online is tolták, mi azt még kihagytuk). Még eléggé fiatalkák, de Dreonart kinyírták. A kisebbre (8éves) naon büszke voltam az álfalas-köpőcsövezős résznél. Eltolt egy parancsvarázst a tolvajra, hogy "Gyere ki, állj elém!" :D  (Vagy valami ilyesmit.) Most a Démon átkát kezdték el, de megakadtak a nyaralások miatt. Kell majd melléjük NJK, mert ketten kevesek lesznek... 

Darabolo kedveli ezt
Link a hozzászóláshoz

Ez jó pont MG-től, már hogy az új kiegeknek nem kell feltétlenül örülni. Méghozzá azért, mert Raonéknak kimondott szándéka, hogy összehozzák a regényeket és a rendszert. Ezzel az a gond, hogy akármilyen rossz az ETK, a regények rosszabbak (nem mindegyik, de sok a hulladék és még több az inkonzisztencia), és itt a rendszert fogják a regények világához igazítani.

Link a hozzászóláshoz

Üdv!

Idéz

Ez jó pont MG-től, már hogy az új kiegeknek nem kell feltétlenül örülni.

Nos.. én nem örülök mindegyiknek. Alapvetően jónak tartom, hogy vannak, mert - saját tapasztalatból - ezek adnak új lendületet, új ötleteket, életben tartoják a hangulatot, stb. Szóval kellenek. Más kérdés, milyenek. Ne tévesszen meg az a dolog, hogy én összegyűjtöm őket, és így, mivel ezt az utat járom, nyilván örülök, ha minél többet sikerült összegyűjteni, tehát pl. lelkendezek, hogy jupijé, már van 200 kiegünk. de ettől függetlenül van, amelyik szerkesztése közben tépem a hajam, vagy sírok, és olyan is akad, amelyik azt a minimális szerkesztői munkát sem éri meg... És az újaktól nem sok jót várok. Pláne, ha az új rendszerhez, esetleg mindjárt az új világhoz készülnek, a minőséget már emlegettük - ami lehet jó, de ha eddig nem sikerült, akkor inkább ne higgyük el - és ugyebár az alkotási tempót is kritizáltam, illetve abból megint csak nem sok jóra következtettem. 

Bizony... valaki fordítva ült fel a lóra. 

A MAGUS egy szerepjáték, és arra készültek a szabálykönyvei, hogy játszani lehessen ezzel a játékkal (lehet kritizálni bőven, de ezt most hagyjuk). A regények ezzel szemben irodalmi művek (hát, itt is lehet kritikákat megfogalmazni, de ezt is hagyjuk...), és arra készültek, hogy szórakoztassanak, nem arra, nem azzal az igénnyel, hogy le lehessen játszani őket. Eleve hibás annak a hozzáállása szerintem, aki így indul neki. A szabálykönyvekben próbálnak egyfajta egyensúlyra törekedni, meg szabályokat alkotni. A regények ezzel szemben pont lesz..ják ezeket, az írók már számtalanszor hangoztatták, hogy ők nem a Mp-t akarják számolni, hanem írni, kikerekíteni a történetet, és ha a dramaturgia úgy kívánja, akkor igenis az lesz, amit ők akarnak írni, és nem az, amit mondjuk egy szabálykönyvet forgató játékos gondolna. Úgy vélem, hogy bizonyos keretek között jól is van ez így, a történeteket igenis a megfelelő helyen kell kezelni. Ki mondta, hogy nem lehet ezeket is lejátszani? Lehet, hogy nem betű szerint, mert mondjuk egy bárd nem fog tudni a játék szabályai szerint belső időt, vagy papi mágiát alkalmazni - bár, igazából miért ne? Gorduin nem első szintű, hanem überkiválasztott jelhordozó valami... ha valaki ilyen szintre jut a játékban, úgyis tele lesz ereklyékkel, speciális képességekkel, három kaszttal stb... tegye a szívére a kezét, aki nem mesélt már hasonlókat... tehát abból, hogy a szabálykönyv mondjuk a 3. Tsz-en nem engedi ezeket, hibás lenne azt a következtetés levonni, hogy akkor "semmit nem lehet eljátszani a játékban...". (vizsgáljuk meg ilyen vélemény esetén a KM-et, hogy vajon mennyire tudta kezelni a játékosai mértéktelen tápolását, és vajon mennyire néztek mindent szigorúan és korlázott, hogy kézben tudj tartani a dolgokat.. egészen más történet. 

Szóval eleve szerintem nem igaz az a probléma, amit hangoztatnak, hogy nem lehet lejátszani a regényeket... Egyébként is - én mondjuk szerepjátékosként ismerkedtem meg a MAGUS-sal, és ma is így tekintek rá, tehát számomra egyértelmű a szerepjáték kiadványok fontossága és elsősége. A regények ezt CSAK kiegészítik, mert érdekes történeteket adnak, meg ötleteket, meg karaktereket, stb. Aki az irodalom oldaláról szemléli a dolgot, annak meg nincs szükséges a szerepjtáékra, ha szigorúan nézzük, csak akkor, ha olvasótábort akar szélesíteni, emg kiadóként több embernek akarja eladni a dolgot... tehát szerintem működésképtelen, de legalább is nagyon kicsavart ez a megközelítés. Az ne tévesszen meg senkit, hogy GA mit szajkózott éveken keresztül, miután megpróbálták kigolyózni abból a világból, aminek az első regényét ő írta és sokat tett hozzá, és a szerepjáték részébe meg soha nem tudott igazán belefolyni, tehát egyértelmű önigazolás kellett: jött hát az elmélet, hogy majd a regények vezetik itt a szerepjátékot.. na ebből lettek olyan förmedvények, mint a két esszékötet. Ne már. 

Egyébként, azt mindenki elismeri, osztott világként nem is csodálkozunk rajta, hogy a MAGUS világa tele van ellentmondásokkal, kicsikkel és nagyokkal, amiket próbálunk feloldani, vagy elnézünk mellettük. Ez valahol természetes, persze egy ideális világban ez nem lenne, de a világ sosem az. Nade... a szerepjáték kiadványokban lefestett Ynev legalább kinéz valahogy... az irodalomban lefestett Ynevet először is össze sem lehet rakni, mert mindegyik könyv csak egy kis szeletét mutatja be, ráadásul több olyan is van, ami csak a logója szerint MAGUS, egyébként meg bárhol máshol is játszódhatna. Arról nem is szólva, micsoda hatalmas összevisszaságot, ellentmondásokat tár elénk. Most tényleg ebből fognak nekünk játékvilágot csinálni? Az milyen lesz már? Vagy csak a régi, eredeti szerepjátékos MAGUS világot fogják teleszemetelni ötletszerűen egy-egy regényből kiragadott dolgokkal?

Hogy csak egy példát mondjak, az egyik kedvencemet, a dorani varázsló... kidolgozták már a MAGUS-ban, a rúnában is kiegészítették, a MAGUSs szinte minden szabályváltozata is az eredetihez hasonló formában és elvekkel alkalmazta, 20+ éven keresztül.  Tegye fel a kezét, akinek nem volt még Dorani varázslója... :) Namost, jön valami valaki, (érdemeit ne vegyük el), és kijelenti, sőt, ami rosszabb, meg is írja, hogy ezek a fattyak ám átoperált aqiur hangszálakkal dobálják a hatalomzöngéket... MI VAN? Ezt persze, hogy nem lehet lejátszani, mert soha nem volt a MAGUS része. Az is pontosan tudta, aki kitalálta, hiszen ő maga sem írta le ilyennek soha az ilyen karakterét... persze, hogy bele kellett nyúlni és az újrakiadásokban módosítgatni az eredeti szövegeken. Namost, akkor ez már része a világnak, és az új rendszerben majd jól beépítik nekem? Hát, köszönöm, nem kell! De ez csak egy példa... az irodalom MAGUS-a, Yneve nagyon messze áll attól, hogy abból lehessen játékvilágot alkotni. 

És mondom, ezzel nincs is semmi baj, lásd fent az okot, hogy miért alakult ez a torzs nézet ki. Az eltérés szüksgészerű.. szinte. Persze van író, aki figyel rá, de olyan is van, aki nem, és simán kiadják a művét. Ez van. Én pl. jól megkritizálom, de ettől még nem lesz semmi. Renier egy interjúban nylatkozott is arról, hogy írói szempontból miylen rossz és lehetetlen helyzet, amikor a játékkiadó mindenféle előírásokat támaszt az íróknak, hogy csak ilyen és olyan történetet lehet írni, és ez és ez legyen m benne itt és itt, emrt most ezt adtuk ki játékban. Higyjünk neki. 

Remélem, sikerült rávilágítani arra, mekkora baromságot szajkóznak érvként... Hajrá új rendszer! 

Antail és Darabolo kedveli ezt
Link a hozzászóláshoz

Akkor én vagyok a papsajt ezek szerint.

Én nem tudok semmit az új rendszerről, én a könyvekről és kiegészítőkről, mint remélhető hozadékról nyilatkoztam. És nem állítottam, hogy a regények megváltják a világot (Ynevet sem), ugyanakkor igenis színesíthetik azt. Volt jobb-rosszabb, de tagadhatatlan, hogy egy része igenis hasznos volt. Nem azért, mert ez az ideális a világépítésre, hanem mert nem volt semmi más. Lett belőlük pl. alidari testőr, meg caedoni harcos (köszi érte MG), jégmezőkön élő hegyi nomádok, Morgena visszasumákolódása... Meg képünk erről-arról és ami stimmelt a mi Ynevünkkel, azt beemeltük. Nyilván jobb volna egy hivatalos Pyarroni államközösség vagy tudomisén Ordan és befolyási övezetei, esetleg Shadon kieg, de nincs. Semmi (értelmes) nincs, amit kiadnak. (Megjegyzem ahányan játszanak Pyarronban és környékén, annyi többé-kevésbé eltérő Predocban, Lar-Dorban, stb játsszák, így ott is lenne szájhúzás bármi jön is ki.)

Egy optimális világban az ETK (gyereknevén KKUK) "gazdái" nem cseszték volna szét amit alkottak, és építették volna a saját univerzumukat. De szétcseszték. Egy darabig nem nagyon lehetett hozzányúlni, utána meg a jog gyakorlója, mivel sokat nem tudott hozzátenni, ezért szétvert majd mindent, amit más adott hozzá. Hol csak kijelentette, hogy az nem úgy van, hol felépített helyette mást. Akik ebben részt vettek, azoknak tele van a hócipőjük mindennel, akármelyik oldalon álltak. A rajongóknak szintén, mert hülyének nézték őket, sőt olykor rájuk hivatkozva tettek vagy nem tettek dolgokat (amúgy talán ők építettek és színesítettek a legtöbbet a világon).

A magam részéről úgy gondolom, egyszerűbb volna egy új bármit (világot és rendszert) felépíteni, mint ehhez olyat hozzátenni, amivel a többség elégedett (, bár akkor meg a "minekezamagusutánzat" menne.) De mivel ők a magus mellett döntöttek, így próbálok örülni neki, hogy ha foglalkoznak vele hátha még jó is kisülhet belőle. Aztán ha nem tetszik belőle semmi, akkor elfelejtem, mintha soha nem is lett volna. Jobb lenne pár használható kiegészítő és világleírás Ynevről, sőt az se baj ha calowyni vagy félúton pár sziget, vagy a gorviki nemesek névadási szokásainak szociális és vallási hátteréről szóló 100 oldalas értekezés, esetleg pár északi szövetségbeli rend (és alkaszt) leírása, de (kezdetben) nem az lesz. Ugye mi most nem azt dönthetjük el, hogy mit csináljanak a saját pénzükből és idejükből, hanem azt, hogy amit csinálnak annak adunk-e egy esélyt vagy nem. Nem hiszem, hogy  jobb lenne, ha nem nyúlnának hozzá, megszórnák hamuval, behintenék szentelt vízzel és vissza se néznének. De biztos igazatok van, szar és naiv dolog a részemről, hogy reménykedek...

Na megyek, mert még meló van, utána meg lassan indulni kell, mert a Tabgór környéki romok mellett szalonnát kell sütni pár (ETK-s) vágtázóval és még nem raktam össze teljesen (az ETK-s) magam...

ui: Ha igazatok lesz és a LÚT (LegeslegÚjabb (talán meg is valósuló) Törvénykönyv) ront a jelenlegi helyzeten, akkor sűrű meaculpázások kíséretében kérek bocsánatot.

Link a hozzászóláshoz
22 órával ezelőtt-kor Sigurd O'romell írta:

El sem hiszem h joguk van egyáltalán kiejteni a szó a szájukon h MAGUS

Nagyon is van, a legtöbb - mert nem mind - jogtulajdon tényleg náluk van, ami nagyon jó változatosság az elmúlt 20 évhez mérten, lévén így nem tudják így-úgy blokkolni mindenféle kicsinyességgel a munkát vagy oltári baromságokat csinálni illetve kevesebb lavírozási lehetőség is van (azért ne feledjük a d20, utk rendszert vagy az enoszuke kiegészítőt vagy a toron leírást sem... amelyből kb egyikhez sem volt meg a jog, nem véletlen nincs belőle újranyomás azóta sem...).

 

On 2020. 07. 30. at 12:56-kor MagyarGergely írta:

ha az elmúlt évek minőségét hozzák majd az esetleges új regények... meg kiegészítők.. meg modulok... na ne

Ez nagyon igaz. Nem sokat olvastam őket az elmúlt évekből (elmúlt 5-ből, hogy pontos legyek) de azok kritikán aluliak voltak, illetve a MG a te elemzéseidet olvastam, amelyek, hát... nem annyira emelték sokak kebelére az adott alkotást, teljesen jogosan.

 

22 órával ezelőtt-kor Rodrigo írta:

A szerepjátékosokon belül a "társadalmi megítélésnek" sem tett jót a tipikus magyar hozzáállás

No igen, a fanyalgók, kárörvendők és állandó széthúzás vagy "dögöljön meg a szomszéd tehene is" emberek elég sokat rontottak az egész scénán, illetve az, hogy nagyon sokan nem hajlandóak 1-1 kalandnál többet áldozni más rendszereknél, sőt egyenesen kerülik a nem magyar kiadványokat, ami meg amolyan historikus öröksége a keleteurópaiaknak. Persze ez az utóbbi 5-8 évben már olvad végre, de még mindig kemény ellenállás van (jó példa erre több ismerősöm, akik CP-t és SR-t játszanak, de a 3-as magyar kiadvány óta nem nézték meg a többit, mert az nem magyar (aminek a fordítási minősége iszonyat, borzalom)), ami azért nem szélesíti a perspektívát az emberek fejében. Ami kellene, hogy egészségesen fejlődhessen a játék és ne vérpistike háziszabályok legyenek (mint ahogy a 99%-a az pl m* alatt). Ezért is vártam hogy abban a bizonyos m* interjúban kitérnek-e arra, hogy milyen egyéb, nem m* tapasztalatok vannak - főként úgy, hogy az interjúban résztvevők közül ismerem embert és így tudom, hogy mi mindennel játszott - de valljuk be, ezt a kérdést nem bontották ki, olyannyira nem, hogy felmerült az az apróság is, hogy egyáltalán a m*-on belül átolvasták-e az összes kiadványt és verziót.

Darabolo, Antail és Con Salamander kedveli ezt
Link a hozzászóláshoz

Sigurd O'romell:
Azért ne essünk túlzásba. A magus-ból nem igen gazdagodik meg senki. A DV-nek a magus sohasem jelentett mást mint potyapénz lehetőséget, nulla munkával és anyagi ráfordítással néha megjelenik valami, amiből leesik nekik is valamennyi. Persze egyre kevesebb mert hát ez a magatartás finoman szólva se vásárló barát... 

Én nem igazán értem az új rendszer körüli hisztit. Nemhogy a megjelenésre de még a sokat ígért nyílt tesztre sem látok sok esélyt, pedig már utoljára csak egy facebook csoportról beszéltek, ahová majd kirakják az új rendszert. Egyébként a rendszerrel alapvetően az a gond, hogy nem a potenciális játékosoknak készül hanem egy halott embernek, aki mindig is rühellte a magus ezen ágát.   

MagyarGergely kedveli ezt
Link a hozzászóláshoz

Sikeresen fel@tam magam rajtuk.

Mi az hogy a régi rendszer nem tud lemesélni egy regényt? Már bocsi de ez rendszer független, hogy mennyire vagy kreatív és jó KM ahhoz, hogy szinte bármit lemesélhess!

Fenntartom a nézetemet, nagyon szívesen megveszem a könyvüket ha elnevezik mondjuk Második Magyar Kalandkötetnek, DE ez NEM Magus!

Link a hozzászóláshoz
1 órával ezelőtt-kor Darabolo írta:

Már bocsi de ez rendszer független, hogy mennyire vagy kreatív és jó KM ahhoz, hogy szinte bármit lemesélhess!

Ha te nem ETK-t játszol, azzal nincs gond, csak ne gondold úgy, hogy de. Mert ha te egy regényt lejátszol, akkor nagyon messze jársz az ETK-tól. Ott van a pszihasználat, a mágia szinte minden előfordulása, a harc, kb semmi sem hasonlít ahhoz, amit az ETK felvázol.

Link a hozzászóláshoz

Na, hallgatom én is. A vagyon absztrakciója rettenetes ötlet. Magas szintű partimnak én sem számoltatok aranyakat, ha megszállnak egy fogadóban (aranyak, mert nem Yneven vannak). De ettől még a számolás igencsak fontos, és nem állandó jellemzője a karakternek. Csak a számolás felbontása változik, ahogy az átlag vagyonszint növekszik.

Darabolo kedveli ezt
Link a hozzászóláshoz
11 órával ezelőtt-kor tetra írta:

Na, hallgatom én is. A vagyon absztrakciója rettenetes ötlet. Magas szintű partimnak én sem számoltatok aranyakat, ha megszállnak egy fogadóban (aranyak, mert nem Yneven vannak). De ettől még a számolás igencsak fontos, és nem állandó jellemzője a karakternek. Csak a számolás felbontása változik, ahogy az átlag vagyonszint növekszik.

E felett el is siklottam. Ez már csak a jéghegy csúcsa.

Jelenlegi mesélés alatt álló partym, folyamatos pénz hiánnyal küszködik.

Link a hozzászóláshoz
16 órával ezelőtt-kor nekdolan írta:

Sztem nem hülyeség, hogy a megvehető dolgok halmazát az adott karakter anyagi jóléte alapján határozzák meg. Persze lehetne limitálni pl maximum darabszám vagy valami más módon.

Igen, de a "jólét" nem egy állandó jellemzője egy karakternek. Ha valaki megteheti, hogy minden nap drága éttermekben zabál és a Hiltonban száll meg, akkor valószínűleg vannak forrásai megvenni egy repteret, de az jelentősen csökkentheti a forrásait. Ha ezt nem modellezi a rendszer, akkor rémesen buta lesz. Ha igen, akkor visszaértünk a számolgatáshoz, és kár volt ezt jellemzőként felvenni. Max olyat raknék bele mesélői tanácsként, hogy ha a játékosok nem igénylik, engedje el a mesélő a fillérezést.

Sneer és Sigurd O'romell kedveli ezt
Link a hozzászóláshoz

A hozzászóláshoz be kell lépned, vagy regisztrálnod Kalandozó!

Kizárólag a városőrség által átvizsgált kalandozók hagyhatnak válaszokat.

Kalandozónév regisztrálása

Regisztált kalandozóként felhőtlenebb az élet!

Csatlakozás a Kalandozókhoz

Bejelentkezés

Már velünk kalandozol? Lépj be!

Belépés
×
×
  • Új...