Jump to content
Kalandozok.hu - M.A.G.U.S.

Vélemények és kérdések az Időjósda kapcsán


Kérdőív az Időjósda működéséről  

6 szavazat

  1. 1. A jóslatokban szereplő jellemzők közül melyek adataival, értékeivel vagytok elégedettek?

    • Hőmérsékelt
    • Csapadék
    • Felhőzet
    • Szélerősség
    • Szélirány
    • Árapály
    • Időjárási jelenség
    • Nap kelte/nyugta
    • Holdak kelte/nyugta
    • Holdfázisok
    • egyik sem


Recommended Posts

  • téma Antail által featured és kitűzve
  • téma Antail által unpinned és unfeatured

Sziasztok!
Írok egy modult, ami a Corma-dina térségben játszódik és szeretném, ha megerősítenétek, hogy az Időjósdában az apály-dagály változását mutató számok tényleg arasz-ban értendőek.
Kérdezem ezt azért, mert napon belül, akár alig pár óra különbséggel -35 és +50 közötti változásokat is látok, ami ha tényleg arasz, akkor 85 arasznyi, azaz kb 85 * 10 = 850 cm-t jelentene, ami szerintem baromi sok.
Nem vagyok otthon a hajózásban, de pusztán józan paraszti ásszel soknak tűnik a 8.5 méteres tengerszint változás, míg a 85 cm az reálisabbnak tűnne hajnali 3 és 9 között:
https://kalandozok.hu/idojosda?ev=3677&nap=346&x=9502.917711502469&y=12853.463649041954

Előre is köszi, ha valaki Ynev-i hajózáshoz jobban értő megerősíti, hogy tényleg efféle több méteres víszszint különbség is simán reális ezen a vidéken.

Link a hozzászóláshoz
4 órával ezelőtt-kor Tyrael írta:

Sziasztok!
Írok egy modult, ami a Corma-dina térségben játszódik és szeretném, ha megerősítenétek, hogy az Időjósdában az apály-dagály változását mutató számok tényleg arasz-ban értendőek.
Kérdezem ezt azért, mert napon belül, akár alig pár óra különbséggel -35 és +50 közötti változásokat is látok, ami ha tényleg arasz, akkor 85 arasznyi, azaz kb 85 * 10 = 850 cm-t jelentene, ami szerintem baromi sok.
Nem vagyok otthon a hajózásban, de pusztán józan paraszti ásszel soknak tűnik a 8.5 méteres tengerszint változás, míg a 85 cm az reálisabbnak tűnne hajnali 3 és 9 között:
https://kalandozok.hu/idojosda?ev=3677&nap=346&x=9502.917711502469&y=12853.463649041954

Előre is köszi, ha valaki Ynev-i hajózáshoz jobban értő megerősíti, hogy tényleg efféle több méteres víszszint különbség is simán reális ezen a vidéken.

A jósda legalján találsz egy segédletet, ahol a mértékegységekről is szó esik.

"Az árapály során említésre kerülő arasz (a), a láb egy tized részének megfelelő hosszúság, mely a tengerszint változását hivatott szemléltetni a napi átlagos vízszinthez képest."

Egyébként teljesen jól számolsz. Viszonyításképp, néhány földi adat

https://hu.wikipedia.org/wiki/Árapály#A_legnagyobb_helyi_különbségek

Szóval, ha egy szürke földi helyszínen lehet akár 10-20 méter, akkor egy fantasy világban, egy jóval nagyobb bolygón, két (vagy három) holddal ...

... a 8-9 méter talán nem túlzás. Ám, ha a meséd szempontjából ez zavaró, egyszerűen hagyd figyelmen kívül az Időjósdát! ;)

Megjegyzem, a vizsgált térség az egyik legszélsőségesebb értékeket produkáló része a kontinensnek.

tetra, Daelon és TAO kedveli ezt
Link a hozzászóláshoz
25 perccel ezelőtt-kor Tyrael írta:

A Holdfázisok miatti apály-dagály váltások között eltelik 10-12 nap, ami alatt a 8 méteres szintkülönbség emészthető

Tyűha, mi köze van a holdfázisoknak az árapályhoz? Ez is ilyen ynevi "egyediség", vagy csak a nap miatti kis extra hatásról beszélünk? Mert amúgy a Földön is alad 10 méter feletti árapály, szóval nem értem a problémát.

Link a hozzászóláshoz

Igazad van @tetra, pancser voltam, utána kellett volna olvasnom, nem a 30+ évvel ezelőtti általános iskolai emlékeimre hagyatkozni.
Valamiért arra emlékeztem, hogy az apály-dagály a holddal és annak fázisaival függ össze, de most már utána olvastam: https://hu.wikipedia.org/wiki/Árapály
Köszi a segítséget mindenkinek, 
a téma részemről lezárva.

Ezek szerint a földön 6 és negyed óra, míg Yneven  kb csak 5 óra telik el apály és dagály között és van ahol ez 8+ méteres szintkülönbséget okoz.
(Viszont most már nem rajzolom át a modulomhoz rajzolt város térképemen a part menti szintvonalakat, hogy alkalmazkodjon a 8+ méteres vízszint változásokhoz)

Hulla kedveli ezt
Link a hozzászóláshoz
8 órával ezelőtt-kor Tyrael írta:

(Viszont most már nem rajzolom át a modulomhoz rajzolt város térképemen a part menti szintvonalakat, hogy alkalmazkodjon a 8+ méteres vízszint változásokhoz)

Talán az is megoldás, ha valahol jelzed, hogy azok a szintvonalak a dagály időpontjára esetleg átlagos vízállásra vonatkoznak. :idea:

Link a hozzászóláshoz

A hozzászóláshoz be kell lépned, vagy regisztrálnod Kalandozó!

Kizárólag a városőrség által átvizsgált kalandozók hagyhatnak válaszokat.

Kalandozónév regisztrálása

Regisztált kalandozóként felhőtlenebb az élet!

Csatlakozás a Kalandozókhoz

Bejelentkezés

Már velünk kalandozol? Lépj be!

Belépés
×
×
  • Új...