Jump to content
Kalandozok.hu - M.A.G.U.S.

Dumaterem


Gem Kapocs

Recommended Posts

Hogy miért?

Lássuk csak... mert ez volt az első fps játék, mert ennek már lassan 20 éve lesz, mert akkor még nem volt természetes hogy minden háztartásban van ámítógép, mert lövöldözős játék ami a lányokat általában kevésbé érdekli, mert nácik vannak benne... most kapásból csak ennyi jutott eszembe.

Link a hozzászóláshoz
Hogy miért?

Lássuk csak... mert ez volt az első fps játék, mert ennek már lassan 20 éve lesz, mert akkor még nem volt természetes hogy minden háztartásban van ámítógép, mert lövöldözős játék ami a lányokat általában kevésbé érdekli, mert nácik vannak benne... most kapásból csak ennyi jutott eszembe.

Nah lássuk csak. Az első játék amire emlékszem és játszottam az a Cat meg a Tower. Persze gépünk nem a 80-as évek elején volt először, de ez a két játék meg volt. Mind a kettő elragadott a maga 4 "színével". (fekete-fehér-magenta-cián)

Másodjára, anyukám könyvelő volt, ahogy most is, tesóm pedig sokat képezett már akkor is, ahogy most is. :D

Harmadszorra. A W-t annyira nem szerettem, lehet csak barátnőmnél játszottam. Én Doom-os voltam. :) Bár többet néztem, mint játszottam. Féltem, meg azért a tesóm 12 évvel idősebb nálam, fiú. :) (= egyeduralom a gépnél)

Nácik... Akkor ezzel nem igazén voltam képbe. Nekem minden játék tetszett, amit gépen játszottak/lehetett játszani.

Link a hozzászóláshoz
Hogy miért?

Lássuk csak... mert ez volt az első fps játék, mert ennek már lassan 20 éve lesz, mert akkor még nem volt természetes hogy minden háztartásban van ámítógép, mert lövöldözős játék ami a lányokat általában kevésbé érdekli, mert nácik vannak benne... most kapásból csak ennyi jutott eszembe.

Nem értelek. Az, hogy hány éves, felettébb keveset számít, akkoriban egy játék élettartama sokkal inkább elnyúlt, mert a terjesztés is sokkal lassabb volt. Még évekig játszottunk Warcraft 2-t egy haverommal, amikor a három is kijött már, mert az ő szar gépén csak az futott. Vagy 2 és 1 volt? Mindegy, az a lényeg, hogy akkoriban az, hogy több éves egy játék, nem igazán számított, ha hozzá akkor jutott el floppyn.

Az meg, hogy lövöldözős és nácik, hát az emberek különbözőek. Nem minden nő egy forma. Azt hittem, ez egyértelmű.

Link a hozzászóláshoz

Lehet hogy ez a vidék volt nagyon elmaradott vagy én forogtam nem megfelelő körökben, de a 90-es években alig pár ismerősömnek volt gépe és ők se Commodore-os meg Cyrix-es időkben kezdték. Tisztában vagyok azzal is hogy akkoriban még szempont volt a játék készítésénél az újrajátszhatóság, a szavatosság meg a játékélmény. Mi is évekig Wolfoztunk, Doomoztunk meg Warcraftoztunk. Sőt, előtte ugyan így voltak C64-es játékok amikkel éveken keresztül játszottunk. Előtte meg a Primo-n még mi írtuk meg a programot ha játszani akartunk. Éppen ezért zavar hogy a mai fiatalságnak alig van játékkultúrája, az meg hogy egy lány tudja hogy mi az hogy Wolfenstein 3D, sőt anno még játszott is vele... nos, had lepődjek már meg ezen! Köszönöm szépen!

A Doom már egy kicsit kifinomultabb játék volt. És persze volt örök élet kód, aminek köszönhetően láncfűrésszel végig lehetett nyomni az egész játékot. Ez eléggé megmaradt bennem. Meg az hogy soha nem sikerült végig vinni az első részt, mert volt egy kapu amin átlépve még iddqd-vel is pár másodperc alatt megöltek.

Link a hozzászóláshoz

Igazából akkoriban sem volt nagyobb szempont az újrajátszhatóság, mint most, csupán akkoriban az egész új volt, és friss és hú meg ha. Ma már egy Doom nem tudna tarolni, mert mások az elvárások, önmagában az, hogy lehet menni és lövöldözni már nem erény (akkoriban az volt). Nem kell ajnározni a régi játékokat, nem voltak jobbak, csak mi voltunk még igénytelenek. Az egy másik dolog, hogy manapság annyi játékot gyártanak, hogy sok szemét között kell megtalálni a jókat.

Link a hozzászóláshoz

Én is vidéki vagyok ám. :) Nah jó Kecskemét, de az mindenképpen vidék volt Bp.-hez képest. Nekünk se a 80-as évek végén lett gépünk, de az biztos, hogy a 90-es évek első felében már volt valamikor. Anyukámnak a munkája követelte meg. Tesóm meg élvezkedett, mert egyébként is számítástechnikai középiskolába járt a 80-as évek végén.

És hiába... van ami nem változik. Õt folyamatosan, engem meg elég sűrűn magával ragad ez a világ.

Egyébként most végig toltam a Doom 1. fejezetét. Sajnos neten csak ennyi van... :S

Következő retro játék, amit végig is vittem anno - lehet csalással :D, még csak 10-11 éves lehettem - DukeNukem 3D. :)

Link a hozzászóláshoz
Ezeket a felsorolt lövöldözös játékokat én is osztálytársam gépén vittem végig.Hol én mentem (irányítottam a "fôhôst" és ô lôtt (kezelte a fegyvereket),hol fordítva. :) Szeretném megemlíteni a Hereticet, amit már egyedül nyomtam végig, akkoriban ez nagyon bejött nekem.

Úúúú. :) Az is jó. :) Bár én azt valamiért Hexen néven ismerem. :S Azt nekem csak a bátyám játszotta. Mondjuk a családan is ő m.a.g.u.s.-ozott hamarabb. Persze érthető, mégis időse nálam jóval, meg az elején elég ritkásan találkoztam női szerepjátékosokkal a netes világban. :)

És a régi kedvenc játékom. :) Cat: http://gamecomments.wordpress.com/2010/11/25/forgotten-old-game-era/

És tényleg... ha bementél a ház ablakán, újabb színek is megjelentek. :D

(A labdás se volt, rossz, csak egyedül ilyesmit nem jó játszani. :))

Link a hozzászóláshoz

Mi először általános suliban játszottunk.. számtech szakkörön. :D A tv-s commodor változattal kezdtük, a síelősös stylal. Akkor már felső tagozatos voltam, tehát több, mint 10 éves. Később, 1996-ban kaptam otthonra gépet karácsonyra (már rendes monitoros, gépházas változatot, CD-olvasóval), akkor 12 és fél éves voltam, onnantól szabad volt a vásár. Doom, Wolf3D, illetve a Godzs volt amin felnőttem. A suliban mortal combatoztunk, mert azt lehetett ketten játszani, akkor ott már egész géppark volt. Mindennap más osztály mehetett be a könyvtárba szünetekben. Iszonyat feelingje volt. És megjegyezném, ez egy zala megyei eldugott kis falu, és annak általános iskolája, tehát masszívan vidék.

Persze kevésbé lehetett válogatni, kevesebb játék volt, így mindenki rárepült arra, ami kaphatóvá vált a mi köreinkben. Viszont az, hogy lányokként ilyennel játszottunk.. ehhe.. nem bizonyítottuk már elégszer, hogy nem a standard viselkedéssel létezünk? :)

A világ megváltozását inkább az mutatja, hogy az öcsém, aki akkor volt 4 éves, és se számolni, se olvasni nem tudott, már játszott a géppel. Akkoriban ugye DOS módban futottak, külön kellett norton commandert megnyitni, vagy esetleg windows-t, ha pl. a lufipukkantgatóssal akartunk élvezkedni. Tehát megjegyezte mit kell leütni (NC-enter), aztán valahogy azt is, hogy hányszor kell lefelé lépni, és utána enter, és hányszor kell megint le, és enterrel indítani a játékot. Szerencsére nála nem egésznapos foglalkozás volt a gépezés, mert előtte kint járt az udvaron, és felismerhetetlenségig összekoszolta magát, az ő gyerekkorában inkább még kuriózum volt a számítógép, nem tartozék és életforma, mint most.

És ha belegondolunk, hogy vannak olyan korombeliek, akik kései gyerkőcök, és a szüleik még villany és házba-bevezetett víz nélkül nőttek fel.. nos, lehet szemlélni a fejlődés ütemét, és a generációs különbségek okait. Abba az irányba haladunk, hogy lassan kell egy újabb apokalipszis, hogy visszavesse az emberiség nagyratörését. :)

Link a hozzászóláshoz

Üdv!

Az én informatikus-famíliámban elég hamar lett gép, és játékok is. Nekem a legrégebbi emlékeim szintén a cat-ről vannak, de aztán még régi klasszikus a Prehistoric, Hexen, Prince, Pacman, Wolf (mi csak így hívtuk! :D), ugh!...

Emlékszem, a cat-nél még marha kicsi voltam, és nagyon komoly kihívást jelentett... Nekem az MS-DOS - Win váltás is játék volt, onnantól mentek a színezős játékok is meg a paint ezerrel.

Arról meg, hogy a lányok nem nyomnak ilyesmit:

Általában tényleg nem szeretik szerintem, de ha nem lehet válogatni, nyomni fogják, nem akarnak kilógni. Az én kedvesem a két fiútesójával annyit CS-zett, hogy sok srác büszke lenne magára, ha így nyomná. :)

Tetra: nem értek vele egyet, hogy csak mi voltunk kisebbek, és a játékok ugyanolyan jók:

Összeültünk többször mostanában lanozni, és bizony arra jutottunk, hogy cossacks (2001), CS 1.6 (2003), Diablo2 (2000), és a Flatout 1-2 (2004-6) jön elő, ennél újabb játékkal nem játszunk. Mindenkinél futnának az új játékok is, mégsem azokkal játszunk. Bár ezek nem is azok a klasszikus ősrégiek (bizonyos grafikai igényünk azért van, valahol szerintem az age of empires 1-nél húznám meg a határt), mégsem mai darabok... :)

CS

Link a hozzászóláshoz

Nem látom, hogy ez mennyiben bizonyítja, hogy azok a játékok jobbak. A régi klasszikusok remek közös nevezőt jelentenek, nosztalgiafaktoruk is van. Ráadásul azok, amik: régi klasszikusok. Hiába jó ma egy játék, egyszerűen nincs ideje kiteljesedni és legendássá válni, egyrészt mert fiatal, másrészt mert túl gyorsan jön a többi.

Link a hozzászóláshoz
Nem látom, hogy ez mennyiben bizonyítja, hogy azok a játékok jobbak. A régi klasszikusok remek közös nevezőt jelentenek, nosztalgiafaktoruk is van. Ráadásul azok, amik: régi klasszikusok. Hiába jó ma egy játék, egyszerűen nincs ideje kiteljesedni és legendássá válni, egyrészt mert fiatal, másrészt mert túl gyorsan jön a többi.

Ezzel meg én nem értek egyet. A BG2-t én pl először kb másfél éve játszottam. Pedig nem egy mai játék, de valahogy addig nem jutottam e odáig hogy beszerezzem. És annak ellenére hogy pl a grafikája is sok kívánni valót hagy maga után így 2010 után, simán végigtoltam, több karaktert is indítottam, feltettem a kiegészítőjét, azt is végignyomtam. A legtöbb játékot amivel mostanában játszok és új, sokszor nem azért tolom végig mert olyan jó, egyrészt azért hogy elmondhassam hogy "ez is megvót" másrészt játékot nem szeretek félbe hagyni. Nagyon hosszú és nagyon monoton játéknak kell lennie annak amit félbe hagyok (pl a FEAR-t a mai napig nem nyomtam végig, holott napokon keresztül több órán át nyomtam, a Sacred szintén túl hosszú és egyhangú volt ahhoz legyen türelmem végig tolni) vagy olyannak ami nem igazán az én stílusom, esetleg nagyon bugos. (A Fallout 3-t pl annak ellenére is végigjátszottam hogy volt olyan óra amikor 15 alkalommal kellett újra indítanom a játékot. A Blizzard játékairól pl köztudott hogy szinte semmi újdonság nincs bennük, jól bevált recepteket dolgoznak fel. (A Diablo talán kivétel, de én azon kevesek közé tartozom aki a sivatagos pályán megunta az egészet) És megjegyzem, régen is volt azért választék. Nem toltak uyan az orrunk elé több száz progit naponta, de mivel akkor még hosszabb volt egy játék "élete" ezért komoly konkurenciái voltak egymásnak. És pl régen sem azért vettem elő újra meg újra pl a Civ2-t, a Heroes 3-t, a M&M VII-t, a C&C-t vagy a Duke Nukem-et mert nosztalgiázni akartam (hiszen pár héttel/hónappal előtte is azt nyomtam) hanem mert le tudott kötni és mert az újabb játékok erre kevésbé voltak képesek. Pár hónapja voltam lenn haveromnál és Rainbow Six 2-t toltunk LAN-ba. Abban volt nosztalgia elismerem, mert mind a kettőnknek meghatározó játék volt anno. Bf2-t a mai napig játszunk mind a ketten neten. Abban is biztos van nosztalgia, de amikor állok a daru tetején és rakétával kilövök egy tankot, netalán leszedek egy másik mesterlövészt akkor nem az jut eszembe hogy "hú de jó volt ezzel játszani évekkel ezelőtt" hanem az hogy "ez még ma is simán jó". Most pl Mass Effect 3-t játszom majdnem éjjel-nappal. Háromszor játszottam végig, multiban közel vagyok a TOP 2000-hez, benne vagyok a hazai 30-ban. Régóta ez az első játék ami hosszú távon le tud kötni. De azért így is felmerül bennem a kérdés hogy fogok vele játszani 1-2 év múlva? A másik dolog meg, annyi új játékot nyomnak ki, ha csak a 10%-t próbálja ki az ember és 1%-val játszik komolyabban, akkor se lenne ideje nosztalgiázni. A másik meg hogy megváltozott az emberek igénye is. Ma már a grafika a legfontosabb. A BG első részét is pár éve próbáltam ki először. Csak azért hagytam abba mert az idegeimre ment az hogy a csapatom folyton elpatkol. Pedig az a játék max VGA felbontást tud. Ronda volt, de nem érdekelt. A haverom meg a 2. résszel nem is játszott, csak feltette, elindította, meglátta hogy néz ki és le is törölte. Esélyt sem adott a történetnek. És pont azért mert annyi utánzatot, bóvlit meg feldolgozást adnak ki (magyarul szemetet) sztem lenne igény olyan játékra ami időt álló. Az megint más kérdés hogy a mai világban a fejlesztő cégeknek nem érdekük kiszolgálni ezt az igényt.

Link a hozzászóláshoz

Nálunk általánosban XT-k voltak, szóval mi is Cat meg PoP-al játszottunk. Mert csak azok voltak fenn. (haverom azóta is büszkén meséli a köv történetet: untuk az órát és megtaláltuk a Prince of Persia-t. A tanár kilépett belőle, bezárta a NC-t és azt mondta ha el tudjuk indítani DOS-ból akkor játszhatunk. Természetesen el tudtam indítani, erre kizavart az óráról.) Viszont ott még a fiúkat sem igazán érdekelte a számítógép. Ha jól emlékszem általános végén (ami 99-ben volt) is csak négyünknek volt otthon gépe a tizenhatból. Középsuliban kicsit javult az arány. Ott már azért komolyabb gépek voltak, Windows, Quake, Terep2. (a Quake-el pl ott találkoztam először). Viszont arra is emlékszem hogy abban az időben nálunk a Stunts volt a menő. Minden héten vittük az 1.44-es floppy-na legújabb agyament pályákat meg a rekord időket+videókat az előző pályáról.

Venes: akkor abban mindenképpen megelőztél mert én soha nem tudtam végigvinni a Duke egyetlen küldijét se. Mindegyiken volt egy pálya ahol elakadtam. Viszont úgy emlékszem hogy a Hexen és a Heretic az két különböző játék volt. És ahol én lakok, az is masszívan vidék. Sőt! Kecskeméthez képest ez csak falu.

Volt idő (kb fél éve) amikor kijártam haverommal, vittem a laptopot is. Fenn volt a Heroes 5, megnéztük, kipróbáltuk, aztán ő elhozta a 3 full-t és azzal játszottunk. Egyrészt az ork frakció valami hihetetlen nevetséges volt és semmi köze nem volt ahhoz amit a mai szerepjátékos tudásom szerint ork alatt értek. (az meg hogy a kampányban egyetlen ork pálya van, az is a bevezető... nc) Biztos benne van az is hogy a hármat jobban ismerjük, de hogy őszinte legyek, az ötödik rész semmit nem tett azért hogy megkedveljem. Mondtam hogy nem érdekel a grafika, nekem nem kell a 3D meg a csili-vili. A lény animációk pl jók, de az átvezetőkben a hősök pl a tré kategóriát karcolgatták. Azon kívül hogy 3D, sztem nem sok újat rakott hozzá az 5. rész a sorozathoz. (a kampányról nem nagyon merek szót ejteni mert az kb egy az egyben a Warcraft koppintása)

Link a hozzászóláshoz

Venes: akkor abban mindenképpen megelőztél mert én soha nem tudtam végigvinni a Duke egyetlen küldijét se. Mindegyiken volt egy pálya ahol elakadtam. Viszont úgy emlékszem hogy a Hexen és a Heretic az két különböző játék volt. És ahol én lakok, az is masszívan vidék. Sőt! Kecskeméthez képest ez csak falu.

Elképzelhető... Kicsi voltam, nem játszottam vele, csak néztem órákig a tesómat, ahogy ő játszik. :)

Igazából a játék az, amit Sneer mutatott, csak bennem mindig a Hexen ugrik be. Valószínű nagyon hasonló a kettő.

Terep2.. Hát nah az uncsi volt. :) A kocsit csak ,,reptetni" szerettem. :D

Általánosban mi Homealone játszottunk, én meg még Supaplexet. Igazából nem is volt nagyon más. Ezeket is akkor lehetett, ha az óra feladatát megcsináltunk.

Gimiben már a net volt az újdonság. Nekünk 7. osztályosan még nem volt. Akkor még pénzért írattam ki filmeket és albumokat az osztálytársammal. :D A régi szép idők... :) Aztán persze már volt betárcsázós netünk, sőt, sokáig olyan volt. Emlékszem, eleinte éjjelente neteztem, meg jártam fel kalandozókos csetre. :)

Link a hozzászóláshoz

Terep2 mindörökké! :D Megunhatatlan volt! Abból lett aztán az Insane! ami szintén nagyon jó lett.

De ami nagyon ment nekünk az Scorched Earth volt (a Worms anyja!). Mind a mai napig megvan DOX Box alatt. És volt hogy haveri partin projektorról ment a szoba falon. Az volt az élet!

386-oson meg megírtam a Hotel nevű játékot qBasic-be! :D (16 szinű grafikus felülettel! :D :D) ... de mindig csak magammal játszottam. :) Akkor tájt gondolkoztunk a 4. emeleten lakó haverommal, hogy RS232-ön csinálunk hálózatot. :D

A régi szép idők! 8):-|:cry:

Link a hozzászóláshoz
De ami nagyon ment nekünk az Scorched Earth volt (a Worms anyja!).
Scorch minden tankos játékok ősanyja. És egy képernyőn valós időben lehetett többen tolni. Gyá, nagyon jó volt, kéne egy remake ami kezel hálózatot is.

Júúúj... Ez de jó volt. Nem tudtam a nevét, de 1-2 éve keresgéltem, de nem leltem. Köszikeee. :)

Azt hiszem én a következő 2 hétben nem a Diablo 3 és társai miatt fogok szociális életet mellőzni. :)

Link a hozzászóláshoz
Scorch minden tankos játékok ősanyja. És egy képernyőn valós időben lehetett többen tolni. Gyá, nagyon jó volt, kéne egy remake ami kezel hálózatot is.

A tankos játékoknak pont nem. Abból már Commodore-on is volt jó pár. Pl Battlecommand, vagy volt egy tankos játék (a címét nem tudom) amiben az amerikai hadsereg tankjai közül lehetett irányítani párat.

Link a hozzászóláshoz

Hm, érdekes, ez a tankos móka engem sosem mozgatott. Ezzel szemben sokat játszottunk mi is a Worms-szel, meg a Prince of Persiával, de az Oroszlánkirállyal és az Aladinnal is :D

Aztán az egyszerű játékok: a tetris (gépen, merthogy nekem volt készülékem is, valahol még meg is van és működőképes), meg az a golyósos, ami alatt egy "téglát" kellett húzkodni, hogy visszapattanjon és lelőhesse a fenti építményeket, amikért pont járt. Volt még valami űrhajósos, amikor az űrhajóból lődöztünk, és ha eltalált valami kő, akkor azonnali halál.

A középsuliban a Quake ment, hálóban, számtech órán mindig azt nyomtuk, 13 fiú között egyedüli lányként választásom csak annyi volt, hogy szörfölök a hálón, vagy szétlövöm a srácok alteregóit. Általában ez utóbbit választottam. :D

A Heroes-zal meg fősulin találkoztam először.. egy egész napot és éjszakát végigjátszottam, a szobatársaim hoztak nekem kaját a géphez :D Nos, ezzel szűnt meg a függőségem, onnantól évente párszor előveszem, és átjátszom egy éjszakát, de már nem vagyok hajlandó olyannak nekiülni, ami odaragaszt a gép elé. Nekem se jött be az 5, a 3-al vagyok el, azt élvezem, és nekem sincs szükségem a 3D élményre, tökéletesen jó az, ami van.

Link a hozzászóláshoz

Üdv!

Én a scorched earthtel nem játszottam, de a tankos játékok közül nyomtam azért én is párat. konkrétan tank volt a neve azt hiszem, amivel játszottam a legtöbbet, az igen hasonlít erre, lehet, hogy csak valami kicsit újabb része volt, voltak benne komolyabb bombák, amiket több ezerért lehetett venni, meg mindenféle trükkösek is... Emlékszem, hasonlítottak egy halra, és kis halnak meg nagy halnak hívtuk őket folyton. :)

Eszembe jutott még a régi, 16 színes tower toppler, ahol egy kis golyószerű fickóval mentél folyton... Az is jó nehéz volt a vége felé...

CS

Link a hozzászóláshoz

A hozzászóláshoz be kell lépned, vagy regisztrálnod Kalandozó!

Kizárólag a városőrség által átvizsgált kalandozók hagyhatnak válaszokat.

Kalandozónév regisztrálása

Regisztált kalandozóként felhőtlenebb az élet!

Csatlakozás a Kalandozókhoz

Bejelentkezés

Már velünk kalandozol? Lépj be!

Belépés
×
×
  • Új...