Jump to content
Kalandozok.hu - M.A.G.U.S.
Keresés Itt
  • Több lehetőség...
Eredmények keresés, amik...
Eremények keresése...

Dumaterem

Gem Kapocs

Recommended Posts

Egy órával ezelőtt-kor Cundior írta:

Vagy maradunk az első néhány írásnál, ami nekem nem szimpatikus hozzáállás, mert egy fantáziavilág szerintem addig él, míg formálódik (akárhogy is), vagy elfogadjuk, hogy így, vagy úgy, ki-ki a saját szája íze szerint formálgatja a világot (ha okoz is némi anomáliát). Ezért (és nem azért mert egyet értek Andrással, vagy sok felháborító baromságával), én az írásait alapvetően elfogadom, kivéve (egy-két nekem tetsző elemet leszámítva) a korábbal említett utolsó két kötetet. Azért mindennek van határa...

Szimpatikus hozzállás,ebben a témában alapvetően eggyetértünk. Én - ahogy ezt a TNAÉD kritikámban is már megjegyeztem - például attól kaptam frászt,hogy  a legutóbbi könyvében  megpróbálta Della-papságot és egyházat nem létezőnek minősíteni. Szerencsére Boomen ezt nem vette figyelembe,így az Istenítéletben is megjelenik egy Della-templom és egy Della papnő - igaz,jobbára csak említés szintjén. Mellesleg Raon is mondott valami olyasmit,hogy a két  kötetben foglaltakat a szerző nem kőbevésett törvényeknek szánta,hanem elvi lehetőségeknek,amelyek kiindulópontok lehetnek a késöbbi történetek számára. (Bár a szerző hozzállásását figyelembe véve ez elég hihetetlenül hangzik,de talán mégis van valamiféle igazságalapja,evégre talán GA is változott valamennyit az évek során.)

Mindazonáltal annyit még hozzátennék,hogy számomra a két kötetből nem csupán pár apróság tűnik jónak: a kötetek fele-fele nagyjából jól használható,olykor egészen ragyogyó ötleteket is  lehet feledezni benne,pl: a kontinentalizmust és a pyaronni titkosszolgálatotot bemutató szövegek szerintem egészen zseniálisra sikeredtek. 

Link a hozzászóláshoz

Üdv!

Az, hogy kinek mi számít forrásértékűnek, pláne mi tetszik, végül is egyéni döntés. Én azt vallom, hogy mindent fel kell használni, és nekünk, rajongónknak nincs jogunk válogatni, amit leírtak, az Ynev, ehhez lehet építeni még, ha akarunk, elvenni belőle kevésbé. Ezért kerültem nehéz helyzetbe a két esszékötet kapcsán. Az, hogy GA korábban is direkt keresztbe írt másoknak, hogy hol istenítette egyesek munkáit, hol a sárba tiporta ugyanazt, (személyes példákkal tudom alátámasztani) más kérdés. A forráshierarchia él, és alkalmazandó, másképp nemigen lehet kezelni egy ennyire sokak által és hosszan alkotott osztott világot. Azaz, ha egyszer már leírták, hogy a fű zöld, akkor a következő regényben nem lehet kék, de az alakján még lehet fejleszteni. Buta, de végletesen egyszerű példa. A két esszékötettel az a fő probléma, hogy ott már nem csak egy-egy ellenírásról van szó, az Ynev újraírás, átírás igénye olyan mértéket öltött, hogy az már szinte kezelhetetlen. most tekintsünk el attól, hogy az életkedvem elment, amikor olvastam, és komolyan elgondolkoztam rajta, hogy hagyom az egész MAGUS-t a Ranagolba - amit finoman szólva is káros hatásként értékelek, amit nem kívánok senkinek. Általában egy-egy regénynek 1-2 jegyzetpapírt írok tele a kifejezéseivel, újdonságaival. Az esszékötetnél ez 9 papír lett (!), azaz SOK információ van benne, és a borzasztó az, hogy ezek tetemes része megy szembe az eddigiekkel, tehát nem lehet hozzáfűzni az eddigi kifejezésekhez, részletekhez, mert rengeteg kívánja a kicserélést, lecserélést. Egyszerűen nekem nem volt gyomrom folytatni - márpedig ez egy örömet okozó hobbi kell, hogy legyen... - és letettem a p-ba az első fél lap után. De ez még nem minden. Nem csak arról van szó, hogy egy-egy kifejezés változott meg. Alapkoncepciókat írt át, változtatott meg, csavart ki tövestül, ezzel nemcsak a világot, de a játékokat, karaktereket, kalandokat téve tönkre - már ha valaki komolyan venné. Nem hozok példát, mert ezzel a sz-al nem akarok komolyan foglalkozni, de a fent említett Della - ja bocs, Deila az új neve, de mindegy is, mert nincs... jó példa erre. És GA szerint ez nem a jövő - mert annak is nagyon romboló ereje volt, amit a Geofrámiában csinált, csak azóta már megszoktuk és a dózisa is elhanygaolható volt a két világromboló kötethez képest - hanem ez szerinte a most, Yenv jelene. Tehát dobhatod ki a KKUK-d világleírását, a Summariumot, a 100+ regényedet, mert majd most kiderül, mi a tuti. Hát ezt szerintem csak az nyeli le, aki nem iy olvasta csak a GA névnek éljenez, vagy aki el is felejtette vagy azt, vagy az előzőket, és nem tűnik fel neki a különbség. Persze nem mondom, hogy nagyítóval ne lehetne benne találni értéket, de a gond az arányokkal van, mert 30 rosszra ha jut egy. Az említett Godon is borzalmas, és szinte mindenben ellent mond a - szintén a szerző által kitalált - korábbi godoni dolgoknak, arról nem is beszélve, hogy az általa egy könyvvel korábban leírtaknak is! (csak példa legyen Godon három istene - ja ne, hiszen ott soha nem imádtak isteneket). 

Hogy mi a hivatalos, mi nem, megint csak érdekes és filozálásra érdemes kérdés, külön cikkben emlékeztem meg róla, és komolyan javaslom értelmezni a benne foglaltakat. Ugyanis nem az a hivatalos már, mint régen - persze a szempotnok lehetnek egyéniek. Azt, hogy mi a kánon, rég tudjuk, GA éppen aktuális agymenései - jó példa erre a fóruma, amit nem véletlenül tettek elérhetelenné, mert már vállalhatatlan volt, amit csinált, igény sem igazán volt rá. Ezért ne használjuk a kánon szót a hivatalos, vagy a régebbi leírásokkal többé-kevésbé egybevágó (mert még hibázni is lehet, akár a legjobb szándékkal is egy ekkora világnál) anyagok szinonímájaként. Ezt a szót a MAGUS-ra GA találta ki, használta, szálljon is el vele, a speciális, öniróniát sem nékülöző jelentésével együtt. 

A világ pedig fejlődjön. Ezzel semmi gond nincs. De a fejlődés nem az, hogy rendre átírjuk a dolgokat. Az rombolás inkább. A kiegészítés, a bővítés, a színesítés, vagy akár a történések továbbvitele, az fejlődés, de az nem az az én szememben, hogy egy világot, amit NEM Ő alkotott, bármennyire is szeretik ezt hangoztatni (Ynevet Nyulászi Zsolt és Novák Csanád alkotta), bár vitathatatlanul tett hozzá sokat, minden lényeges pontjában átírjon. Jó hír, hogy a két kötet alig fogyott, gyakorlatilag bukás, ami nem csoda, mert nem csak Ynevből, irodalomból is nagy nulla, amit tartalmaz - bár a kiadó anyagi részébe nem látok bele - és kevesen ismerik, még kevesebbeknek van gyomra végigolvasni, sokan felismerik a károsságát - noha kivétel ez alól is akad - és már a kiadó jelenlegi szerkesztője is finoman, diplomatikusan jelezte, hogy senki nem gondolja komolyan, hogy komolyan kellene foglalkozni vele. 

Sneer és Sigurd O'romell kedveli ezt
Link a hozzászóláshoz

Üdv!

11 órával ezelőtt-kor Greol írta:

Solykor egészen ragyogyó ötleteket is  lehet feledezni benne,pl: a kontinentalizmust és a pyaronni titkosszolgálatotot bemutató szövegek szerintem egészen zseniálisra sikeredtek. 

Na és mégis - bocs, hogy irónia és kötekedés az eszközöm - a kontinentalizmusnak a két és fél - vagy három jelentése közül melyiket tartod zseniálisnak? Vagy a PT értelmezhetelen és játszhatatlan megfogalmazásai közül mi a zseniális? Az, hogy a titkosszolgálatot szerepeltető egyik regényben sem találni nyomát? (pl. Renegát.) 

Link a hozzászóláshoz

Üdv!

Nagyon sok ilyen MAGUS regény van. Ugyanakkor nem a MAGUS regények feladata lenne a fogalmak átfogó összegyűjtése, oda elvileg csak a regény értelmezéséhez szükséges, vagy ahhoz szorosan kapcsolódó kifejezések kellene, hogy kerüljenek. 

Három kategóriát találsz... Van olyan regény - nem sorolom fel, mert tényleg sok van - aminek a hátuljában van szószedet, nevezzük fogalomtárnak. Akad olyan is, amit ilyen-olyan világleíró részekkel láttak el, legyen az recept (pl. a Morgena könnyei), egy terület bemutatása (pl. O'Connor Hollóidő-Vas ideje sorozata), vagy kromológia van benne, ilyen is sok van. 

Aztán létezik olyan regény, főleg újabbak, mióta szabálykönyv kiadási válság okán, meg persze új anyag hiányában, a nosza, adjuk ki újra azt, amit már leírtunk elv érvényesülésével korábbi szabálykönyvek világleíró anyagai kerültek bele regények, novellások (?) egyik felébe. Ilyen a törpés. a krános, Erionos novellások, ahová lassan beillesztették a Summarium szinte teljes világleíró anyagát. Vannak jelentős függelékű regényyek is, pl. a Garmacor vére is ilyen, abban ráadásul még egész ehető (főleg a fentiek fényében), de mégis új világleírás van. 

És találsz szabálykönyvet, ahol jelentős világleíró rész van, illetve külön viklágleíró könyveket is (pl. Északi Szövetség, Toron, de én a Geofrámiát is ide sorolom), ami meg csak ezzel foglalkozik. 

Szóval akad bőven könyv, a regény és novellás kategóriában is, ahol még vették a fáradságot a világépítésre is, ezzel adva valamit a szerepjátékosoknak is, csak újabban lett divat, irány az, hogy ők nem számítanak. (pl. Istenítélet). Nem velős rosszindulat ennek az oka, valljuk be, alig van már valaki, aki "emlékszik a szerepjátékra" - bár most is fejlesztenek...), sajnos régóta nem prioritás ez a kiadónál, akinek ez (is) a dolga lenne. Ha már brandről, és nem kártyáról, meg irodalomról beszélnek külön... erről is írtam egy cikket, amiben kifejtem, mennyire egymásra utalt a két- vagy három?) szektor. (MAGUS regények és a szerepjáték)

Link a hozzászóláshoz
11 órával ezelőtt-kor MagyarGergely írta:

Üdv!

Na és mégis - bocs, hogy irónia és kötekedés az eszközöm - a kontinentalizmusnak a két és fél - vagy három jelentése közül melyiket tartod zseniálisnak? Vagy a PT értelmezhetelen és játszhatatlan megfogalmazásai közül mi a zseniális? Az, hogy a titkosszolgálatot szerepeltető egyik regényben sem találni nyomát? (pl. Renegát.) 

Én egy jelentésről tudok,arról ami TNAÉD-ben és az ŐTLAV-ban szerepel. Én úgy emlékszem,hogy mindvégig egy és azonos értelemben használta ezt a kifejezést,de lehet hogy rosszul emlékszem. Azonban újból már nem fogom végigfutni a kötet vonatkozó részeit. (Mellesleg ez már csak azért is nehézkes lenne mert a kiadó képes az volt ŐTLAV-ot tartalomjegyzék nélkül kiadni,ami elmond pár dolgot a témához való hozzáállásukról.)

Hogy ennek a fogalomnak a kifejtése eddig nem történt meg az önmagában még nem jelent semmit sem,hiszen eddig nem jelentek meg olyan regények vagy egyéb kiadványok amelyek a kontinentalizmus mibenlététének részletes bemutatását elengedhetetlenné tették volna,azonban könnyen lehet hogy rövidesen napvilágot látnak olyan  írások,amelyekhez a kötetekből idézett részek lesznek a könyvégi szószedetekben. 

Szerintem a GA által adott leírás a Pyaroni Titkosszolgálatról,amelynek megálmodása során sokat merített felvilágosodáskorabeli Franciaország polgári társulásaiból (a legutóbbi Boomen regényben is feltűnő szalonok,páholyok,szalonok is mind innen eredeteztethetőek) és ahogy ehhez hozzáadott a részben épp általa is magyarra fordított James Bond regényekből bizonyos dolgokat (pl: az államérdeken túlmutató, emberi nem egészének védelmét szemelött tartó hozzáállás) szerintem igazi telitalálat,ezt a TNAÉD-ról írt kritikámban is mint pozitívumot hoztam fel. 

Abból kiindulva,hogy a jelenlegi hírek alapján a jelentősebbnek számító M* írók (Boomen mellett mások is vannak) a két GA kötetet kiindulópontnak tekintik,joggal feltételezhetjük,hogy itt leírtak dolgok kisebb-nagyobb változtatásokkal vagy teljesen bekerülnek a regényekbe,és így a világ szerves részeivé lesznek. Ekkor ezek az alapok kiforottabb formában jelennek meg,de a kontinentalizmus TNAÉD-beli fogalma szerintem tisztán fog megmaradni.

Azt,hogy a "PT" minek a rövidítése pedig nem tudom,éppen ezért válaszolni se tudok rá. 

MagyarGergely kedveli ezt
Link a hozzászóláshoz

Üdv!

Félreértesz. Nem a szó vélt vagy valós, fogjuk rá, végleges jelentésével van gondom, eddig is valami hasonlót értettünk pyarroni erkölcsök, tanok, elvek alatt, ami meghódított a Ynevet. Nekem számos esetben, itt is, a bevezetett szó alakja, önmagában a szó nem tetszik. a KKUK-tól kezdve Pyarron az embernem védelmezője szerte a kontinensen, és az emberáldozó vallások ellensége. Ez megkérdőjelezhetetlen. De hogy ezt miért nem lehet továbbra is úgy nevezni, ahogy eddig, miért kellett egy ilyen áltudományos, magyartalan-szerű, "érthetetlen" szót alkotni rá, nekem AZ nem tetszik. Az, hogy ezt pontosan nem definiálták, nem gond, de a PPL-ben, sőt, a Pyarroni titkosszolgálatnál már használni kellett volna ezt a fogalmat mindenképpen... márpedig, ha 20+ évig megvolt a MAGUS kontientalizmus szó nélkül, akkor ezután is. 

A több értelmezésére én sem emlékszem pontosan, éppen az a bajom vlee, hogy van egy szószedetszerű magyarázata, ami nem egyezik meg pl. a kötetben máshol használt jelentésével, definiálásával, és pláne nem a GA fórumán kinyilatkoztatottal. Most csak fejből, van egy "az embernem védelmezője mindenhol" értelme, úgy emlékszem van egy "pyarroni befolyás és kultúra elsőségének képviselete és megteremtése szerte a kontinensen" értelme és mintnhta lenne egy "Pyarron a világ vezetője, ekként akar cselekedni" értelmezése is. Ezek persze nem mondanak homlok egyenest ellent egymásnak, csak engem borzasztóan zavar, hogy ezt a nem sok helyen - két kötet és a fórum, újabban - megjelent szót még így sem képes az író definiálni - ez persze megint csak a teljes kép ismeretében, az add-hoc, hozzászólásonként változó magyarázatokban, áltudományos ("höhö, te nem tudod, hogy hol van a Lartanedai zarándokút kvinteiai elágazása Dorrevon felé..." - persze, mert ezek sosem léteztek, viszont "jól igazolták" a lassan hozzáértetlenségét vesztő szerző (ti. már nem látta át az egész MAGUS-t, csak a sajátját) kompetensségét, "hitelességét" a dologban, amit ráadásul arra használt fel, amire - bántó és zavaró.

A PT az a Pyarroni titkosszolgálat... :D És meg is válaszoltad. De hasonló vele a gondom... mindenféle értelmezhetetlen, "hogy jön ez ide?" kifejezések. Már a Renegátban is alaposan foglalkoznak a PT-vel (értsd: Pyarroni Titikosszolgálat), ahol szó sincs ezekről... tehát lehet, hogy egy GA Ynev 2.0 részei lehetnek ezek, de az egész MAGUS vonatkozásában én minimum fenntartásokkal kezelem. És egyébként vannak benne jó ötletek is, ezt el kell ismernem, de megint nem szeletekre bontva, hanem egészében, ráadásul a teljes kép vonatkozásában értelmezem. 

És jól írtad, sokan ismerik az írói körökben. Pont ez a veszélye, és nagyon sötéten látom a jövőt a legutóbbi regény fényében - ami kiváló történet, jó szórakozás, de EBBŐL a szempontból nagyon aggasztó: GA anyagait belesulykolta a többiekbe, de a régi forrásokat már nem látják. Syenas, ahol NINCS Syenas bástyái, de van eszkriptorok köre meg kontinentalizmus... nekem nem tetsző irány. 

Sneer kedveli ezt
Link a hozzászóláshoz
3 órával ezelőtt-kor MagyarGergely írta:

De hasonló vele a gondom... mindenféle értelmezhetetlen, "hogy jön ez ide?" kifejezések. Már a Renegátban is alaposan foglalkoznak a PT-vel (értsd: Pyarroni Titikosszolgálat), ahol szó sincs ezekről... tehát lehet, hogy egy GA Ynev 2.0 részei lehetnek ezek, de az egész MAGUS vonatkozásában én minimum fenntartásokkal kezelem. És egyébként vannak benne jó ötletek is, ezt el kell ismernem, de megint nem szeletekre bontva, hanem egészében, ráadásul a teljes kép vonatkozásában értelmezem. 

És jól írtad, sokan ismerik az írói körökben. Pont ez a veszélye, és nagyon sötéten látom a jövőt a legutóbbi regény fényében - ami kiváló történet, jó szórakozás, de EBBŐL a szempontból nagyon aggasztó: GA anyagait belesulykolta a többiekbe, de a régi forrásokat már nem látják. Syenas, ahol NINCS Syenas bástyái, de van eszkriptorok köre meg kontinentalizmus... nekem nem tetsző irány. 

A Renegátot már igencsak régen olvastam. Amit nemrég átfutottam belőle az a szószedetet volt,amiben a PT-ről szóló szócikkek cseppett sem volt hosszúak,viszont a bennük  leírtak ellentmondás nélkül kapcsolódtak azokhoz a dolgokhoz amelyek a szóban forgó könyvekban le lettek írva a témával kapcsolatban. 

Nekem úgy tűnik, hogy GA sokszor - de mint fentebb láthattuk sajnos közelsem mindig - inkább csak kibővítette az eddig már ismert dolgokat,és nem homlokegyenest a régieknek ellenkező dolgokat talált ki,vagy ha látszólag mégis,akkor is inkább csak olyanokat amelyek jobban végig gondolva már nem tűnnek teljesen összeegyeztethetlennek a régebben leírt alapvetésekkel. 

Szerintem az lenne a legjobb,hogyha - a korlátolt lehetőségeinkhez mérve - megpróbálnának valahogy ezeknek az ellentmondások a mentén lavírozva egyben tartani az világképet,úgy-ahogy,amennyire lehetséges.

Senkinek nem tenne jót,egy "Ynev 2.0" létrejötte. Még akkor sem,ha ezt Raonék tényleg így képzelik. 

Link a hozzászóláshoz
On 2021. 02. 19. at 14:42-kor Greol írta:

Szerintem az lenne a legjobb,hogyha - a korlátolt lehetőségeinkhez mérve - megpróbálnának valahogy ezeknek az ellentmondások a mentén lavírozva egyben tartani az világképet,úgy-ahogy,amennyire lehetséges.

Szerintem mindenki ezen van, már ha a törzstagok nevében beszélhetek.

Sneer kedveli ezt
Link a hozzászóláshoz
35 perccel ezelőtt-kor Deodatus írta:

Nagyon jó! Én egyetértek vele. Sose szerettem a versengést, azokat a próbákat, amiben egyikük mindig alulmarad. E tekintetben mindig is más voltam/vagyok mint a többiek. Hála az internet fejlődésének, megtaláltam a testhezálló hobbit 😊 Igaz "későn" kezdtem bele (33+), de jobb később mint soha 🙃

MagyarGergely kedveli ezt
Link a hozzászóláshoz

"Utóbbi elengedhetetlen része a mesélő vagy kalandmester"

Ez nem igaz, de ezt pont te tudod a legjobban. Vannak teljesen kooperatív, mesélő nélküli rendszerek.

"és a kezelni a"

Itt van két felesleges betű (az egyik egy szóköz).

"de az említett D&D 2014-ben megjelent, leegyszerűsített ötödik kiadása lehetővé tette, hogy a vállalkozó kedvű játékosok saját világokat is felépítsenek"

A DnD már elég korán elengedte a kötelező világ fogalmát, a Greyhawk csak egy ilyen van, hogy legyen világ. A 3E-vel meg a rendszert is nyílttá tették, szóval ez kicsit félrevezető így.

Amúgy meg

When the DM blocked me because my character died : rpghorrorstories

:D 

Link a hozzászóláshoz

@tetraEgyrészt teljességgel igazad van, de ezt miért nekem címzed? Nem én vagyok a cikk szerzője :D

Másrészt remélem nem sértő, ha azt mondom, ez az elán engem arra az énemre emlékeztet, aki pl. minden egyes mandarin kínai nyelvet népszerűsítő írás esetén fontosnak tartotta kijavítani a pontatlanságokat, hogy pl. nem, nincs bizonyítékunk arra, hogy a kínai írás több mint 5000 éves lenne, a legrégebbi írásos forrásaink is max 3200 évesek, stb. Tényszerűen igazam volt, de meh?

A félreértések elkerülése érdekében, én is nagyon örülnék annak, ha a mainstream cikkeket szerepjáték szakértők írnák! De ha a talajközelben maradunk, ez a magyar újságíró volt eddig a legkorrektebb és legkompetensebb a témában, és kétlem, hogy a hobbinkat egyáltalán nem vagy csak érintőlegesen ismerőknek ezek a tárgyi tévedések nehézséget okoznának :D

Sneer kedveli ezt
Link a hozzászóláshoz
On 2021. 02. 22. at 23:48-kor tetra írta:

A DnD már elég korán elengedte a kötelező világ fogalmát, a Greyhawk csak egy ilyen van, hogy legyen világ. A 3E-vel meg a rendszert is nyílttá tették, szóval ez kicsit félrevezető így.

Sőt, már ADND/ODND-ben voltak világépítő elemek az egészet multidimenziósan építették fel, ráadásul minden új rendszerverzióval a világot érintő változásokat is eszközöltek, így minden rendszernek megvan a saját valósága, ideje és az újításokat, változásokat nem csak rendszerszinten bökték oda, hogy "mostmár ez így van és kész", hanem hozzáigazították a lore-t is.

Hármas dnd-től pedig ömlött a matéria saját világok és iterációkhoz. Ami a m* berkeiben "én így mesélem" vagy "mi a csapatunkkal ezt úgy csináljuk, hogy..." kifejezéseket ők teljesen hivatalosra emelték, támogatták, támogatják, sőt még anyagot is biztosítanak hozzá (sőt, mi több, piacot is, ahol több nagyon sikeres magyar kezdeményezés, írás, kiegészítő, modul és kampány is van).

Idéz

...mainstream cikkeket szerepjáték szakértők írnák...

(De) mitől szakértő a szakértő? (imho: Mert nem egy akár videón is megszólaló ember benne van a szcénában akár 20+ éve, mégis nem több egy fanboy/girl-nél, így az írásaik is max azt tükrözik, nulla más rendszerre való kitekintéssel (és/vagy tapasztalattal...)).

Egyébként egyetértek azzal, hogy jó lenne, ha több írás, hír jelenne meg, ráadásul olyanoktól, akik a szcéna tagjai, alkotók és aktív játékosok is.

Link a hozzászóláshoz

Sziasztok,

Nem tudom, jó helyre írom-e, de lenne egy kérdésem. Valamelyik játékom alkalmával előjött egy érdekes varázslat. A boszorkánymesterünk egy, a weboldalon talált varázslatot használt, aminek a sebzése 3k5. A kérdésem tehát a következő: ezt hogyan kell kidobni?

Üdv,

Legolol345

Link a hozzászóláshoz

A k5 esetén dobást kell tenned egy tíz oldalú kockával, ahol a kapott érték felét (felfelé kerekítve) kell a dobás eredményének tekinteni. A 0-s érték – mivel az 10-nek tekintendő – 5-ös eredménynek felel meg. Dobsz három ilyet és összeadod a három számot a 3k5 eredményeképp.

Link a hozzászóláshoz
8 órával ezelőtt-kor Cundior írta:

Nem tudom, a K5 használata K6 helyett nem tűnik túl jó ötletnek. Persze lehet, miért is ne, de nincs azért annyira ez a rendszer patikamérlegen kiegyensúlyozva, hogy ilyenekre szükség legyen.

Jogos az érv. Főleg, mivel 3k5-röl beszélünk. Lehetne 2k6 is vagy 2 k10. A BM-re egyébként is a k10-ek jellemzőek.

Link a hozzászóláshoz

Üdv!

51 perccel ezelőtt-kor Greol írta:

Ezen  ragadványnév alatt szinte mindig az ETK-t értik.

Biztos vagy ebben? Bár definiálva sehol nincs pontosan, de az eddig látottakból, olvasottakból nekem az jön le, olyan érzetet kelt a dolog, hogy a MAGUS legelső szabálykönyvét, azaz a KKUK-t hívják így. Persze tudjuk, hogy a 1TK majdnem ugyanaz, ezért számos alkalommal jelentheti azt IS, de olyan témánál, ahol érdelme van megkülönböztetni a kettőt, ott szerintem a KKUK-t takarja, így pedig nem jelentheti a későbbi 1TK könyvet és javítgatott rendszert. Annál is inkább gondolom ezt, mert szerintem jóval előbb használták egyes rajongók a meggyökeresedett "nagy Zöld" kifejezést, mint ahogy az 1TK-t kiadták. Emellett azt mindenki 1tk-nak hívta, mert az rövid... a KKUK eredeti címe viszont hosszú, és sokkal egyszerűbb volt nagy zöldnek hívni, arról nem is szólok, hogy sok rajongó finoman szólva sem fordít nagy erőfeszítést a könyvet eredeti, pontos címének megjegyzésére, és azért lássuk be, a KKUK elég hosszú és bonyi. :) Tehát jogosabb, logikusabb is ez a közkeltű elnevezése. (Azt nem is mondom, hogy KKUK rövidítést évekkel ezelőtt "vezettük be" a kalandozókon, addig nem nagyon hívták így, ezt is erőltetni kellett, meg sokan rákérdeztek, hogy ez mi a frász... mára már a köreinkben ismertté vált, de külsősök még mindig gyakran rákérdeznek, hogy az meg mi. (holott egyébként teljesen logikus, de mondom, nem ismerik az eredeti címet, vagy még inkább nem használják, csak "A MAGUS", meg a "Nagy Zöld" és társai élnek igazán. 

Deodatus kedveli ezt
Link a hozzászóláshoz

Ülj oda az asztaltársasághoz...

Hozzájuk szólhatsz anélkül is, hogy bemutatkoznál. Ha ismert kalandozó vagy, Fedd fel kiléted hogy megismerjenek.

Vándor
Válasz a témára...

×   Formázott tartalmat illesztettél be.   Formázás megszüntetése

Only 75 emoji are allowed.

×   A hivatkozásodat beágyazta a gépszolga automatikusan.   Mutasd inkább hivatkozásként

×   A Pszi-emlékfelidézés sikeres volt.   Szerkesztőablak kiürítése

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Új...