Jump to content
Kalandozok.hu - M.A.G.U.S.

Dumaterem


Gem Kapocs

Recommended Posts

A pentagramma ősidők óta fontos szimbólum, aminek mágikus vonásokat tulajdonítottak. Régen a Vénusz és a hozzá kapcsolódó istenségek jelképe volt. A püthagoreusoknál fontos vallási-filozófiai szerepet töltött be, néha Pitagorasz-féle csillagként is emlegetik.

A pentagramma legkorábbi ismert említése mezopotámiai írásokban történik, i.e. 3000 körül. A sumereknél a pentagramma (csúcsával lefelé) az

Link a hozzászóláshoz

shikaka:

Röviden tömören: Wicca. Az ősi sámánizmusból kialakult természetvallás, mely ellen anno az inkvizíció nagyon keményen lépett fel, így csak a xx. század vége felé terjedt el újra. Addig kézről kézre járó kézzel írott könyvekből ismerték a családokból álló ksiebb kovenek a hagyományokat. Újjáélesztője Dr. Gerald Gardner volt.

Ahriman:

Az

Link a hozzászóláshoz

Ööö, common misconception, Sátán<>Lucifer... :D Még a Sátán Egyháza se azonos Lucifer Egyházával. :wink:

A modern értelmezés szerint a "sötét oldalt" négy "istenség" képviseli (idézőjelben istenek, mert elvont lények, melyek fogalmakat testesítenek meg, ld pl Dante Divina Comedia... valamint a modern filozófusok értelmezését átvéve az egyének én-töredékei építik fel őket, ld Nietzsche) sorra Sátán, Lucifer, Baal, Leviathan, s ők (mint a zárójeles rész alapján egyértelmű) eléggé eltérnek. Témánál maradva: Sátán a testiség, önzés, lobbanékonyság, ösztön és a tűz "ura", míg Lucifer pont a test hatásait akarja minimalizálni, lévén ő a ráció, számítás, előrelátás és a levegő "fejedelme". A válaszodra reagálva: a Vénusz és a pentagramm évszázadok óta Lucifer jele, míg a ma ismeretes Baphomet Pecsétje legkorábban 1966ra vezethető vissza (ui pár dolog változtatásra került az eredeti borítóhoz képest). Ennek elég "egyszerű" oka van: a Vénusz a "hajnal gyermeke", adott időpontokban a legfényesebb csillag, Lucifer nevének jelentését meg mindenki ismeri... a penta pedig úgy jött, h a Vénusz 8 év alatt egy tökéletes pentagrammot ír le az égen.

Forrásról: én a források teljes mellőzését kértem, de csak poénból kötekedek, amire remélem, egyértelműen utaltak a smiley-k... :wink: Ui. én is leírok az olvasmányaimból dolgokat, így pl meg tudtam volna nézni az összes keresztény jelentést Gawain történetében... miközben maga a könyv már régen nincs nálam. Na, röviden arra voltam kíváncsi, h teljesen váratlanul, fejből ki hányat ismer... :D

Másik, úgy rémlik, h Cernunnos elég rendesen kelta isten, ez esetben pedig valszeg inkább druidizmus lesz az... ha van/lesz sarlód, tőröd, napfordulókat és napéjegyenlőségeket ünnepelsz (hm, így fejből talán... Beltain, Lughnasa, Imbolc, Samhain, és még legalább 2 ami nem jut eszembe, és bocs, ha rosszul írtam... :D ) valamint teszel ki ételt és italt Samhainkor (spmv), akkor pedig biztos... :wink:

Jahh, vki felvetette, h a keresztények körében nem általánosan ismert jelkép Szent Péter keresztje, viszont vmi rémlett, és utánanéztem. A lefele álló kereszt központilag nem elismert jelképe LaVey egyházának, így technikai szempontból nem lehet sátánista, aki ilyet hord. Max. ördögimádó. Hm. Akkor már inkább egy sátánista. Igen, vannak általam elítélt vallások, büdös diszkriminatív állat vagyok... :lol:

Olvasgattam pár cikket a CoS honlapján és belefutottam még egy jelentésbe, ami annyira egyértelmű, hogy szabályosan fáj, h nem jutott eszembe. A gnosztikusok a ragyogó csillagnak nevezték (a Vénusz alapján), s az intellektuális mindenhatóságot valamint az autokráciát testesítette meg náluk. Valamint, bár erről írás csak Lévi 1855ös könyvében van, szépen írtak egy rakat értelmezést attól függően, h heggyel fel vagy le állt. De mivel ők alapból nem fogadták el Istent, mint teremtőt (mert-Isten-csak-tökéleteset-teremtett-akkor-ki-teremtette-a-kígyót kezdetű régi litánia) , kicsit máshogy álltak hozzá. Tőlük egy tipikus pár: csúccsal felfele Mária, csúccsal lefele Lilith. (akiről ugye mindenki tudja, h ki? :lol: )

Najó, remélem sikerült legalább nagyjából értelmesen fogalmazni, kb 4 órát aludtam egy fotelben, miután nem keveset ittam. Tehát kicsit szét vok csúszva. :D:D

Link a hozzászóláshoz

A középkori keresztény mitológiában Lucifer az egyik legfőbb angyal, aki fellázadt Isten ellen, ezért kitaszították a mennyből; Sátánnal és az ördöggel azonosították, az őt követő angyalokat pedig a démonokkal. Valamint a sátánt lucifer néven is szokták emlegetni...

"Baphomet Pecsétje legkorábban 1966ra vezethető vissza."

Igen, mivel Anton LaVey Amerikában 1966-ban alapította meg a Sátán egyházát...A pentagramm valóban a Vénusz, és stb...jelképe, viszont a fordított pentagramm LaVey bejegyzett, hivatalos, önálló vallásának jelképe. Többek közt az Amerikai Egyesült

Link a hozzászóláshoz

Testiség (sorry, nem tudok jobb szót rá magyarul... angolul a carnal beast kielégítése): 1. Sátán az élvezetet képviseli az önmegtartóztatással szemben! 8. Sátán a bűnöknek nevezett dolgokat hirdeti, mert ezek vezetnek a testi, szellemi vagy érzelmi kielégüléshez!

Önzés (amivel nincs semmi bajom, és az énközpontúság jobb is lett volna rá): najó, nem másolok tovább... ahol az értelmetlen jóságtól írnak, mind idetartozik, mint megbocsátás, mindenkire kiterjedő szeretet, stb...

Ösztön: legfejletteb állat, carnal beast elismerése, hedonista hozzáállás, ami az esszékből süt. Szexuális közeledés tiltása, amíg a másik nem egyezik bele azt is jelenti, hogy ez az egyetlen nemi "tabu"...

A tűz aspektus ott említik, mint jellemző, ahol a 3 másik entitással hasonlítják össze. Erről régebben volt egy tűrhető esszé a CoL oldalán, de mint ma láttam, történtek ott... változások, melyek egyáltalán nincsenek kedvemre, s máshol még nem futottam bele hasonló esszébe. Olyan új esszék, melyek tökéletesen ellentmondanak az alapelveknek, s olyan jelkép használata, melynek semmi köze a vallásukhoz. Nem vagyok se tag, se vezető, így nincs erre befolyásom, de szánalmas. Az emlegetett cikk még fenn van, a filozófia menüben Modern Luciferism címmel, bár gyors átnézésre ez is változott... kár érte.

Most látom, h a wiccácak "nem dícsérő" esszét egy sátánista írta, így jogos a hangnem... ez esetben.

A középkori keresztény mitológia... melyik keresztény? :D(Ráadásul zsidó, onnan lett átmentve a kereszténybe... s a mai bibliákban alig említik. Amerikában már van olyan biblia, ahol egyszer szerepel csak...) Mert pl az alap keresztény még a reinkarnációt se fogadja el, miközben elég egyértelmű az Újszövetségből, hogy Krisztust jópáran a visszatért Illésnek hitték... bár, az se ismert széles körben, hogy elvileg Bölcs Salamon démonokkal építette fel templomát. Röviden, ma is akad bőven ismereti eltérés, régebben több akadt... :D Hát még ha hozzávesszük az akkori gnosztikusok, kabbalisták, reformátusok, esetleges illuminátusok stb változatait... pl a kabbalisták szerint Lucifer megszűnt létezni a lázadása pillanatában, s onnantól neve Lucifege, a Fénytől Menekülő. Bár a kabbalisták szerint Lilith magasabbrendű mind Sátánnál, mint Lucifege-nél... :D

Nem tételezem fel, h direkt idéztél részlegesen, de én "a ma ismeretes Baphomet Pecsétje"-t írtam... direkt, ui. nagyon jól tudom, h nem ők találták ki... :wink: :)

A mágia működési elvét értem és alkalmazom, nekem azzal van problémám, h ha egy vallás választ isteneket és ünnepeket, akkor behatárolja magát. A wiccák kelta/druida isteneket és ünnepeket választottak, tehát nem illik sokkal messzebbre visszavezetni a vallásukat. A mágia működési elve pedig ugyanaz keresztényeknél és sátánistáknál, wiccáknál és sámánoknál... kiválasztod a fókuszaidat, melyekben tudsz eléggé hinni, és onnan... én se írom le. :D De ennek a története meg egyértelműen egyidős az emberiséggel...

Hehe, hivatalos álláspont miatt nem mondhatta, h csak az egy és igaz istenben hisz, mivel ez esetben unitárius lett volna... szintén eretnek... :D:D

No, örülök, h mégvalakivel lehet úgy beszélni, h utánanéz/tudja, mit ír... még ha nem is értünk egyet maradéktalanul, legalább a többiek is megismernek több szempontot... :)

Link a hozzászóláshoz

Ejj, lemaradt... sajnos elég keveset lehet megtudni a druidizmus fénykorából, tekintve, h az akkori druidák nem írhatták le tudásukat. Aki mégis megtette, áruló volt, és elvileg elvesztette hatalmát. Ha tudsz latinul és vannak jó ismerőseid, próbáld megszerezni Suetonius Paulinus (emlékezetből írtam, lehet, h hibásan, utánanézek) írásainak néhányát... mivel a rómaiak eléggé féltek, szereztek legalább egy árulót, aki leírta és elmagyarázta a mágia működését. ELMÉLETILEG az írások még megvannak. Ha sikerül megszerezni akár csak egy fél oldalt is, értesíts, és ugrok... :D

Link a hozzászóláshoz

Crowstone: engem érdekel minden vallás, ergo tanulmányozom mindegyiket, ha hozzáférnék, még az ördögimádókét is. Elég sokkal nem értek egyet, ez azonban nem jelenti azt, h nem ismerem és értem őket.

Titkos vallás nincs, ha az ember elég fanatikus, talál forrást. Titkos rituálék... részletei lehetnek titkosak vagy eltérőek (ezért nem értek egyet az ördögimádókkal, ugyanazt el lehet érni életáldozat nélkül is, ugyanakkor az adott embert át lehetne alakítani a vallás hívévé, tehát pazarlás), a hatásmechanizmusa ugyanaz marad. Ez van...

Titkolt, rejtett vallások csak veszíthetnek... pl Mithras semmivel se lett volna kisebb isten, ha nem ragaszkodnak a tagok a beavatási szertartáshoz és a misztériumsághoz... így azonban 500 körül átfordult a mérleg nyelve, s a kereszténység győzőtt.

Gyakorlatilag minden vallás mesék gyűjteménye. Minden ember képes irányítani a saját életét, a vallás ideális esetben csak segít ebben. (kevésbé ideálisban gátolja, de mind1 :D )

Leírom, amit tudok, amit gondolok, és ugyanaz maradok. A kelták tévedtek. Nem a szavakban és betűkben, nem a növényben vagy vérben, nem a keresztben vagy a csillagban van az erő, a hatalom. A hatalom a hitben van, bármire is irányul. A vallás (MINDEN vallás) többi része csupán a mindennapi életet szabályozza. Ettől függetlenül elolvasnám a druidák mészárosának munkáját is, mert ÉRDEKEL, h miben hittek. :)

Nem értem, pedig gondolkodok rajta, miért ne írhatnám le akár ezt, akár a lentieket. A hittételeken, történeti részeken való vitatkozásnak minden vallásban ősrégi hagyománya van, mert mind a két fél tanul belőle, csakúgy, mint a hallgatók. Akikre ráfér, már bocs... :lol: Minél kevesebb csőlátású ember van, annál jobb.

Ráadásul... mutass rá arra, ami nem található meg akár az interneten... könyvtárakról nem is beszélve.

Természetesen, amennyiben a fórum üzemeltetőit zavarja akár a téma, akár a terjengősség, azonnal elnémulok és törlöm az előző hozzászólásaimat is... a fórum nem az én "fészkem"... :wink:

Link a hozzászóláshoz

Ahriman:

"Nem tételezem fel, h direkt idéztél részlegesen"

Azt írom, amit anno megtanultam, ha pedig valamiben nem vagyok biztos, akkor megnézem a könyvemben...

"melyik keresztény?"

Azok a csúnya bácsik akik elvileg a keresztény hit képsivelői voltak. Nah ők kezdték el a wiccákat bántani...tudod...keresztes hadjáratok, inkvizíció, stb... :)

Persze ezzel senkit nem szeretnék megsérteni!!!!!!!

"ha egy vallás választ isteneket és ünnepeket, akkor behatárolja magát"

Egyáltalán nem határol be. Szabadon! választok magamnak istent, és az ünnepek ugyan olyan fix időpontokban vannak mint bármely vallásban.

A wiccában nincsenek parancsolatok meg egy rakás tilalom. Három dolgot kell figyelembe venni: szándékosan nem szabad ártani senkinek, nem szabad, nem illik térítgetni, valamint törekedni kell a 13 cél megvalósítására, de az sem kötelező. Tehát ez egy abszolút nem behatároló vallás, pont, hogy szabadságot ad!

"nem illik sokkal messzebbre visszavezetni a vallásukat. "

Miért ne illene? Csodálatos dolog megismerni, hogy az őseink, hogy csinálták, amit mi most úgy ahogy! Rengeteg olyan wicca van, aki a vallása történelmét kutatja, és nem csak azt, ami a mostani könyvekben van leírosgatva, hanem az eredeti ősi tanokat keresi. Ilyen volnék én is, ha nem járnék még iskolába, nem lennének egyéb korlátaim, és stb...

"Ha tudsz latinul és vannak jó ismerőseid"

A latin nyelv kicsit távol áll a kelták ősi nyelvétől... Max ősi nyelvismertet Mf-al tudnám lefordítani :D Olyat meg nem tudok... Túl sok Kp-t költöttem a szociális képzettségekre... :P

Crowsone:

A jégrémhez képest ez egy igen csúnya hozzászólás....

Nem a tudásunkat villogtatjuk, hanem eszmecserét folytatunk. Az, hogy mi magasabb szintem, mélyebben ismerjük ezt a témakört az egy dolog. Élőben nem tudjuk ezt megbeszélni, és mutogatni dolgokat, mert: 1. fogalmam sincs hol lakik, 2. nem szokás megmutatni egy-egy szertartást, vagy 'trükköt'.

4 éve kezdtem el tanulni ezt a témakört, 3 éve vagyok beavatott wicca, és fél éve már tanítványom is van, ami nagyon nagy szó!

Hogy ne érteném? Szerintem inkább az a problémád, hogy te nem érted a felét sem...Má' boccs...

Ha nem tetszik a beszélgetésünk nem kötelező elolvasni, sőt fel is dobhatsz egy másik témát! Bár azt hiszem ez még mindig közelebb áll a szerepjátékhoz, mint a muslicák nemi élete a kamion szélvédőjén....

Igen, sajnos ismerős ez a stílus... A férfiúi hiúság, hogy óhh jajj egy nő többet tud mint ééééén! Micsoda katasztrófa!!!

Én úgy vagyok vele, hogy ha egy nálam valamilyen téren okosabb emberrel találkozok, akkor boldog vagyok, hogy van kitől újat tanulnom... És bár nem ismerem Ahrimant, de nagyon örülök, hogy végre egy újabb ember, aki eléggé felnőtt már szellemileg, és hagyta a francba a mindent elhomályosító himsovinizmust, bár nem állítom, hogy nála jártasabb vagyok ezekben a témákban, de talán...

Örülök, hogy vannak érdekes kérdései, és büszkeséggel tölt el, hogy számomra mindegyik lazán megválaszolható :)

Javaslom, hogy akit nem érdekel ez a téma, az dobjon fel egy új témát, mi pedig folytatjuk a magunk kis beszélgetését.

Link a hozzászóláshoz

A Conan-ciklus egyetlen könyvét sem olvastam, sajnos nálam elég fontos a harc, fegyverek és vértek leírása, pontossága, és az a kevés, amit ismerek belőle, ezügyben elég... lehangoló. Amennyiben rendelkezik bármilyen tényleges tartalommal, úgy kérlek, listázd, mely könyvekben vannak ezek, s elolvasom őket. :)

Lovecraft... a jelenlegi konszenzus szerint csak kitalálta, ennek némileg ellentmond az összefüggő világkép a felszíni káosz ellenére is. Forrásairól és az általa említett könyvekről közismert információ nincs, elvileg létezhetnek, csakúgy, mint ahogy elvileg Paulinus tekercsei is fennmaradhattak.

Röviden, egyik író műveinek valóságalapjáról sem tudok nyilatkozni (még jó, h sose mondtam, h mindentudó vagyok... :lol: ), ellenben bármilyen további információt örömmel fogadok... szeretek új dolgokat tanulni.

Link a hozzászóláshoz

Hát eddig se tartoztam egy felekezethez sem - nem szeressük a papokat - de az az igazság, hogy amit írtatok, az elég dúrva. Konkrétan:

11. Amikor közterületen jársz, ne háborgass senkit. Ha valaki téged háborgat, szólítsd fel, hogy hagyja abba. Ha tovább háborgat, pusztítsd el.

Vazeg... :shock:

4. Ha a tanyádon egy vendég bosszant, bánj el vele kegyetlenül.

:lol: Ez meg inkább vicces...

Ennyi erővel a fél fősulis tanári kart kiírthattam volna, kezdve a főigazgató-helyettessel... Remélem ezt senki sem veszi komolyan! :evil:

Link a hozzászóláshoz

Egen, ez az átka a fordításoknak... meg annak, h én ismerem az angol szöveget és eszembe se jut pontosítani. Szégyen. :x

Elpusztítani jelen esetben a porig alázást, lelki elpusztítást jelenti. Tedd tönkre. Alázd meg. Mivel a sátánisták Kisebb Mágiája a manipulációra és emberismeretre alapul, jó eséllyel nem lesz nehéz dolgod, ha ezt követed. Amúgy is, minek megölni? Akkor nem szenved tovább... bármilyen intenzív, a véges fájdalom kisebb büntetés, mint a folyamatos. Ráadásul, ha esetleg megembereli magát és tiszteletet tanúsít, abba lehet hagyni, míg egy gyilkossággal egy később esetlegesen megtérő embert vesztesz. Pazarlás.

Kegyetlen bánásmód: hát, ha ez neked vicces... manapság, mikor mindenki rendelkezik a másik ember tökéletes tönkretételéhez szükséges forrásokkal, akár a miszticizmustól teljesen függetlenül is... (nem olyan nehéz feltörni egy bank szerverét... közvetlen ismeretségi körben biztosan találsz legalább egyvalakit, aki megcsinálja/megtanít rá. Gondolj bele, h egyszer arra érsz haza, hogy nincs, nem is volt bankszámlád, biztosításod, stb... :wink: ) A sátánisták egyszerűen ezt jogos ellenlépésként látják. Csakúgy, mint a fenti megalázós bulit. Ha törvényes úton megtámadhatóvá teszed magad (edited to add)eközben(end of edit), szívás, egyel kevesebb ostoba, tehetségtelen barom van szabadon... :D

Nem vok sátánista, mielőtt vki félreérti... :D

Link a hozzászóláshoz

Én meg ehhez végképp nem érte és örlüök hogy iylen mindenféle témák felvetülnek.

Afrad: Én nagyon örülök hogy Ahrimannal elkezdtetek az előző témáról beszélgenti mert most jöttem rá hoyg enm tudtam róla jóformán semmit, viszont most hacsak töredékét megjegyzem akkor már több vagyok tudatilag!

Lovecraft témához: Most fogom beszerezni Lovecraft összeset, a szerző életrajzát ismerem több helyről összeszedve, az is elég érdekes, de osztom a véleményt hogy az általa alkotott világkép csak kitaláció. Elképzelhető hoyg beépített valós feljegyzéseken alapuló elemeket is, de ezeket ha tett is bele, oylan mértékben átdolgozta valószínüleg hogy semmi köze az eredeti forráshoz.

Link a hozzászóláshoz

Na, tekintve, h szerintem nem maradt elvarratlan szál a wiccával és a pentagrammal kapcsolatban (ha mégis, hozzátok fel, és valaki biztosan válaszol... :D ), lenne egy új témám, sajna újfent némileg vallási jelleggel, amely kellemetlen tény miatt ismételten jelzem, hogy az első mod-i kérésre befejezem magam. (Azta... George Silver írt hasonló körmondatokat...)

Ki mit gondol a Dragon Rouge (Ordo Draconis et Atri Adamantis) egyházról, illetve a Qliphoth általuk művelt sajátos (ámbár logikus) értelmezéséről, valamint a ma divatossá vált "jobb kéz ösvénye" és "bal kéz ösvénye" irányzatokról? (rossz fogalmazás, az elvek ősrégiek, az elnevezések, amik ma divatosak...)

Ett: valóban, mára kissé "unalmasnak" tűnhet egy részük... viszont a fent említett novellát érdemes elolvasni tőle, s pár más művében is elég értelmes gondolatok fogalmazódnak meg. Ráadásul igen soknak van egy kellemes hangulata. Ettől függetlenül értem, mire gondolsz... :D

Link a hozzászóláshoz

A hozzászóláshoz be kell lépned, vagy regisztrálnod Kalandozó!

Kizárólag a városőrség által átvizsgált kalandozók hagyhatnak válaszokat.

Kalandozónév regisztrálása

Regisztált kalandozóként felhőtlenebb az élet!

Csatlakozás a Kalandozókhoz

Bejelentkezés

Már velünk kalandozol? Lépj be!

Belépés
×
×
  • Új...