Jump to content
Kalandozok.hu - M.A.G.U.S.

Modulok


Cundior

Recommended Posts

Sziasztok!

A segítségeteket szeretném kérni, némileg sürgős, mert lehet, már ma este aktualitása lenne. Ismertek olyan modult, ami rövid, és alkalmas egy néhány órás online játékra, de azért nem egy egyszerű dungeon crawler? Valami minimális szociális interakció, egy két választás, valami hangulat, tehát ami azért élvezhető, de befejezhrtő 4-5 óra alatt.

Előre is köszönöm!

Link a hozzászóláshoz

közkinccsé teszek egy öt színből álló kalandmodult, mely a Kétes Hozomány nevű kalandból fejlődött ki. Volt itt egy mellékszereplő, lehetséges megbízó: egy Ereni lovag, Etienne, aki végül érdekesebbnek bizonyult az eredeti szerepénél, szépen kidolgozódott az események során. Etienne a szerelme után érkezett Haonwellbe, kényszerűségből fogadta fel a félelfekből és egy elfből álló csapatomat, hogy segítségére legyenek ebben az idegen, "elelfesedett" országban. A számára végzett lelkiismeretes szolgálatért gesztusként Etienne becsületszavát adja, hogy sértetlenül átvezeti a csapatot Erenen át Doranba, ahonnan hírt kaptak egy lehetséges következő megbízásról. 

 

A kaland egyrészt egy "elf lives matter" vonalat tematizál, rezonálva az aktuális közbeszédre,  másrészt egy érdekes jellemfejlődést kísérhetünk végig. A játékon keresztül válaszokat kereshetünk olyan kérdésekre, mint hogyan öröklődnek a generációkon átívelő faji ellentétek, mi történik, ha a kultúrád által belédnevelt eszmék szembefordítanak a saját kultúráddal

 

A mi kalandunkban Etienne nem lett elfbarát, végig lekezelően bánt a csapattal, de végül a védelmükben életét áldozta az elveiért. Közben a karakterek sem foglaltak állást a határvidéken folyó faji villongásban, annak ellenére, hogy az ott portyázó sereneyákkal sikerült felvenni a kommunikációs kapcsolatot 

 

https://sites.google.com/view/etiennehazater/home

MagyarGergely kedveli ezt
Link a hozzászóláshoz
Egy órával ezelőtt-kor MagyarGergely írta:

Üdv!

köszönjük, hogy megosztottad, érdekes felvetéseket vélek felfedezni a leírtakban. 

Megjegyzem, ezt inkább kalandötletnek, vagy kalandvázlatnak tartom inkább, mint kalandmodulnak, célszerűbbnek látnám úgy nevezni. 

simán lehet, hogy rosszul használom a fogalmakat. Mi kell még egy kalandmodulhoz?

Link a hozzászóláshoz

Üdv!

35 perccel ezelőtt-kor lember írta:

simán lehet, hogy rosszul használom a fogalmakat. Mi kell még egy kalandmodulhoz?

Nos, ez sok beszédet igénylő, számos elképzelést egyesítő téma, nincs pontosan definiálva - azt gondolom, nem is kell, és nem is igen lehet, vagy csak nagy vonalakban. 

Mindamellett az eddigi tapasztalataim, az anyagok felhasználása és felhasználhatósága okán nagyjából három "ilyesmi" kategóriát lehet és kell megkülönböztetni. Régóta tervezek egy cikket írni erről, pontosan a helyzet átláthatósága és pontosíthatósága miatt - de még nem született meg, tehát hiába hivatkozok rá :)

A három kategória, nagy vonalakban: 

1 - kalandvázlat. Ez otthonra készül, azért, hogy lemesélj egy kalandot, mint KM. Tartalmaz lényeges elemeket, sarokpontokat, leginkább emlékeztető jelleggel, hiszen minden a KM fejében van, lesz. Olyan segítséget adhat, olyan elemeket dolgoz még ki az ember bele, amiket rosszul rögtönöz, vagy fontos, hogy mindig ugyanazok legyenek - pl. a klucsszemélyek nevei, bonyolult kapcsolati dolgok, ilyesmi. Ez egy személynek kell, otthonra. 

2 - kalandötlet Ez egy kaland magját, fő ötletét tartalmazza. Magunknak is íródhat, hogy később fel tudjuk idézni, de akár már közkinccsé is tehető, hogy más is készíthessen belőle mesét, kalandot, ha akar. Az egy mondatostól a több oldalasig is terjedhet, kidolgozottságtól függően. Úgy gondolom, hogy a túl igényes kalandötlet és az igénytelenebb kalandmodul egy elmosódó, nehezen meghatározható határvonalat képez a két kategória között. 

 

Ez a te anyagod valahol a kettő között helyezkedik el érzésem szerint. 

3. a kalandmodul. Ez a legrészletesebb, legegészebb, legszebb. Viszont nem minden esetben kell, lehet, sőt, szabad! A kalandmodul alapvetően azért készül, hogy MÁS is le tudja mesélni azt a kalandot, amit valaki kitalált. Ez az ötlet esetében is így van, de a modul segít, számos olyan elemet tartalmaz, amit "nem feltétlenül kellene" egy minimális szintre való törekvéskor, viszont sok tényező (a pontos helyzet átadása, a kitalált hangulat átadása, a kidolgozás öröme stb.) azt eredményezi, hogy benne lesz. Tipikus példája a kalandmoduloknak a hivatalos, kiadott kalandmodulok (tessék, ezt írtuk, ilyen egy kalandmodul, le tudjátok mesélni), méginkább a rendezvényekre készült kalandmodulok (ahol mindenkinek ugyanazt kellene mesélnie és játszania.) Egy kalandmodul kidolgozott, elvileg "minden" benne van, és kell lennie, ami a történet lemeséléséhez kellhet. (természetesen mértékkel értelmezve). 

 

Fontos megérteni, mikor mire van szükség, és azt alkalmazni. Pl. egy otthoni meséhez kalandvázlat KELL. Nem szabad, vagy majdnem felesleges kalandmodult kidolgozni. Egy kalandmodul pl. nem a csapatomra készült, hanem általában általános motivációk vannak benne, sok szál, mindenféle kihívások vegyesen, hogy mindenki megtalálhassa benne a számítását. Egy otthoni mesénél ez egyrészt felesleges (tehát minek vele órákat eltölteni, és utána úgysem használni), másrészt azt a csapatra illik írni, mindnekinek benne lesz az eddigi élete, a tetteinek a következményei, rájuk lesz szabva, stb. Leírni sem kell részletesen, hiszen KM-ként tudom, egy-két emlékeztető szó, gondolat elég. Szóval teljesen felesleges órákat dolgozni egy kalandmodullal, ha úgysem azt fogom használni, hiszen egy otthoni mesénél nemcsak, hogy alakulhatnak a dolgok másképpen, követelmény és lehetőség is, hogy kövessük a történéseket, és valószínűleg a 20-30 oldalas modulunk megy a levesbe. Más a helyzet viszont ha mondjuk azt akarjuk, hogy a versenyen minden csapat ugyanazokkal a szereplőkkel, kihívásokkal találkozzon, ott nem lesz minden és főleg nem lesz ugyanaz a KM-ek fejében, tehát le kell írni, ki kell dolgozni. 

Ha csak egy jó ötletünk van, amire rá lehet építeni egy kalandot, de nem akarunk/kell éppen kalandmodult kidolgozni, akkor elég egy kalandötlet. Majd használjuk, ha kell, még bármi lehet belőle. Lehet ezeken filozofálni, a lényeg, hogy ha kalandmodult várunk/írunk, akkor azt várja az ember. Ezért tartottam szükségesnek a pontosítást. 

Az, hogy milyen legyen egy kalandmodul, az egyéntől, jellegtől, szándéktól, szokásoktól függően változhat... nem is megyek bele, nem is lehet előírni, és újabb cikksorozatot lehetne megtölteni vele. Azért hivatalos irányadónak a kiadott kalandmodulok mindenképpen jók, és itt az oldalon is találsz rengeteg példát rá, a kalandmodulok között. (egyébként azt vallom, hogy a mai kalandmodulok már jóval túlhaladták az egykor sebtiben kiadott hivatalos modulokat, egész egyszerűen azért, mert már 20+ év mesélési tapasztalatával készülnek. 

 

 

Con Salamander, Sneer és Lozartan kedveli ezt
Link a hozzászóláshoz
4 órával ezelőtt-kor tetra írta:

Mennyivel egyszerűbb lett volna kerülni Erigowon át.

nem így gondolták. egyrészt mert kalandozók, másrészt se a játékosoknak, se a karaktereiknek nem voltak ismeretei Erenről, harmadrészt bíztak a lovagban, akiben -mint az lenni szokott- több volt a virtus, mint a megfontolás, negyedrészt Arthur király sem kerülte meg a fekete lovag hídját, pedig az nem is lett volna több nap. 

 

Más elf csapat akár harci kedvből is mehetett volna, és maradt volna a sereneyákkal egy időre, és némileg nagyobb rendet vág az unszimpat kus njk-k közt 

MagyarGergely kedveli ezt
Link a hozzászóláshoz
On 2021. 04. 19. at 2:52-kor lember írta:

közkinccsé teszek egy öt színből álló kalandmodult, mely a Kétes Hozomány nevű kalandból fejlődött ki. Volt itt egy mellékszereplő, lehetséges megbízó: egy Ereni lovag, Etienne, aki végül érdekesebbnek bizonyult az eredeti szerepénél, szépen kidolgozódott az események során. Etienne a szerelme után érkezett Haonwellbe, kényszerűségből fogadta fel a félelfekből és egy elfből álló csapatomat, hogy segítségére legyenek ebben az idegen, "elelfesedett" országban. A számára végzett lelkiismeretes szolgálatért gesztusként Etienne becsületszavát adja, hogy sértetlenül átvezeti a csapatot Erenen át Doranba, ahonnan hírt kaptak egy lehetséges következő megbízásról. 

 

A kaland egyrészt egy "elf lives matter" vonalat tematizál, rezonálva az aktuális közbeszédre,  másrészt egy érdekes jellemfejlődést kísérhetünk végig. A játékon keresztül válaszokat kereshetünk olyan kérdésekre, mint hogyan öröklődnek a generációkon átívelő faji ellentétek, mi történik, ha a kultúrád által belédnevelt eszmék szembefordítanak a saját kultúráddal

 

A mi kalandunkban Etienne nem lett elfbarát, végig lekezelően bánt a csapattal, de végül a védelmükben életét áldozta az elveiért. Közben a karakterek sem foglaltak állást a határvidéken folyó faji villongásban, annak ellenére, hogy az ott portyázó sereneyákkal sikerült felvenni a kommunikációs kapcsolatot 

 

https://sites.google.com/view/etiennehazater/home

Ahoy,

ezúton is tolmácsolom az eredeti kaland írójának örömét, hogy ennyi idő után valaki folytatta egy karaktere történetét. A Kétes hozományt én magam is kedvelem, mióta elkészült szerintem átlag évente egyszer lemeséltem és magam is bővítettem már univerzumát 4 kalanddal.

Arra vonatkozóan, hogy mi kalandmodul és mi nem ugyan írtam egy cikksorozatot (de ki nem?), azt azonban szerintem elmondhatjuk, hogy az egyes fejezetei az anyagodnak nem egyenértékűen kidolgozottság terén a Kétes hozománnyal (az egy remek példája annak hogy milyen-mekkora egy kalandmodulnak nevezhető kalandmodul).

Ha komolyan gondolod a történeted elmondását és azt, hogy más is elmondhassa javaslom, hogy hasonlóképpen állj neki és dolgozd ki. Az írásodban találtam jó ötleteket és elemeket (pl. zenék használata), úgyhogy azt gondolom hogy van mondanivalód a történettel és a karaktereddel. Fuss neki szerintem. Az "elf lives matters" dolog tudom, hogy inkább a bejegyzésedben szerepelt, de külön kiemelni szerintem kevésbé szerencsés, mint a végleges kalandmodul(ok)ban bemutatni és hagyni, hogy a játékosok és a mesélők maguk jussanak egy ilyenfajta végkövetkeztetésre magukban. Úgy értékesebb lehet a szándékod.

Jó munkát!

Üdvözlettel:

Gulandro

Link a hozzászóláshoz

Köszönöm a tanácsot, ha lesz több tapasztalat és idő, így teszek, addig is gondoltam, ne porosodjon nálam ez az ötlet. Ha  van kérdés, csiszolgathatom az anyagot, amit egyébként kalandmodulírásra is felhasználhat bárki, ha megihleti.

 

A DJ-zés a zoomos lockdown-alkalmak terméke, gondolván, hogy hozzuk ki a legjobbat a szituból. Egy darabig roll20-ra töltöttem fel, de egy ideje watch2getheren nyomjuk, így a csapat bárdja is "meg tud nyilvánulni" a tekerőlantjával

https://w2g.tv/

 

 

Link a hozzászóláshoz

Sziasztok!

 

A fiatal kezdőimmel lassan végigérünk a picit átdolgozott Weronaxos modulon. Van esetleg olyan Orwellás modul, amit mögé lehetne fűzni? Az se baj hogyha munkaigényes, csak ne döccenjen nagyot ahogy átkötöm. (Az istennő szolgái nagyon kicsesztek velük és akkor már maradjunk ezen a vonalon, hogy megpróbáljanak törleszteni.)

Előre is köszönöm a választ!

Rodrigo

ui: Baromi sok modul van fenn a térképen és nehéz benne keresni. (Pl ha annyi rémlik, hogy északi városállamok, akkor át kell nyálazni az összeset, mire megtalálom. Nem lehetne erre egy adatbázist összerakni? (Hasraütésre: modulcím (ha sorozat rész annak a címe), ajánlott tsz, játék helyszíne város/ország(vagy jellemző terület)/főbb ismérvek (aquir/orwella szekta/szerző/mittomén))

Tudom, hogy nagy munka, de ha le van fektetve milyen struktúrába kell bedolgozni a modulokat, akkor akár a tömegek is (mint én) tudnak segíteni. Pl egy nyílt excelbe elkezdjük feltölteni az infókat, amiből ha megvagyunk, akkor a helyi varázsló csinál egy kereshető táblát. Utána már csak a térkép frissítésekor kell beírni modulonként 6-8 szót ebbe a táblába is.

Sneer és Cundior kedveli ezt
Link a hozzászóláshoz

Üdv!

A cikkek -így a modulok között is - lehet keresni kulcsszó alapján. Ez lehet helyszín, de orwella is. A kalandmoduloknál alapvetően a modul ideje, a helyszíne és a tsz szerepel kulcsszóként - már ahol ez meg van adva. Sajnos máig sok modul van, ahol ezeket az író nem tartja fontosnak… persze átalakítani szinte mindent mindenné lehet, erre viszont nem tudsz rákeresni, hiszen azt hogyan is lehetne egy modulhoz rendelni hogy mi mindenné alakítható át. A fentiek alapján az orwella kulcsszót próbáld meg. 
DE. Örök vesszőparipám, és neked is mondtam már sokszor, h ne modulból mesélj, hanem találd ki a történetet. Ha megvannak a karakterek, már lehet, hiszen tudod kik ők, mi érdekli, mozgatja őket, milyen ügyeik vannak. Ha jól értem, most már a helyszín, a közvetlen előzmények is adottak, tudod, kikkel mit csinálta, mikbe nyúltak bele, stb. Csak hagyd élni, reagálni a világot körülöttük és mindjárt annyi kaland lesz, hogy győzzétek lejátszani.

Rodrigo kedveli ezt
Link a hozzászóláshoz

Hali! 

 

Köszi a válaszokat!

MG: Alapvetően értem amit mondasz, törekszem is, de kezdőként a srácok eléggé elefánt a porcelánboltban jelleggel mozogtak,így elég valószínű, hogy lépniük kell Veronaxból. Mint magust kevésbé ismerők nincs igazán beágyazva a karakterük, így a sztoriból kell tovább építeni a közeljövőt. Persze lehet, hogy el tudják rendezni itt a dolgokat és akkor ide ágyazódnak be picit (van is már kötődésük pár helyi njk-hoz). Kézenfekvő volna az említett vonalon (orwella) elindulni és nincs időm sokat előkészülni, így tök jók lennének olyan panelek (helyszínek, szereplők, konfliktusrendszerek) amiket be tudnék építeni. (így is alig bírok jegyzetelni a sok impro után, hogy mi merre van, hogy hívják, mi a motivációja xy-nak). 

Szóval köszi a tanácsokat, próbálok világot mesélni (az egyik legjobbat láttam munka közben egy jó darabig), de a megtöltéséhez keresek dolgokat, mert kapacitáshiányban szenvedek... 

Link a hozzászóláshoz

Üdv!

Valószínűleg nem ugyanúgy működünk, gondolkozunk. Számomra fárasztóbb, sokkal több energiának tűnik elolvasni mondjuk egymodult, megérteni, majd átalakítani és a karakterekhez igazítani… sokkal könnyebbnek gondolom besobni egy-két ötletet, azt kikerekíteni -hiszem az enyém, nem kell külön megérteni. De ha szívssebben, könnyebben merítesz, akkor szinte bármit olvashatsz, csak a megfelelő ihletet adó ötletre kell rátalálnod. Nekem pl a szabálykönyvek leírásai, a bestiárium is tele ban ilyenekkel, elolvasok egy fejezetet és megvan a következő négy kaland :) 

valami ilyesmit javaslok.

Sneer, tetra és Rodrigo kedveli ezt
Link a hozzászóláshoz

Köszi a válaszokat!

Értem én, de gyakorlatilag pár alkalommal ezelőtt kezdtem el újra aktívan mesélni és még érzem a mankó szükségét (főleg, hogy alig készüléssel megyek). Nem azért mert nem mesélek mellé olyat ami nincs benne vagy mert nem alakítok a sztorikon, hanem azért mert pl nem akarok logikátlanságokat hozni egy nyomozásos karikába, amit ha csak magamtól mesélek, akkor bőven benne van és ezek meg ki is szúrják :). Plusz a kidolgozott njk-k még nincsenek meg fejben és nem jön rutinból jópár dolog. De lehet én bonyolítom túl, ahogy levettem az imprózós részek jobban bejöttek nekik...

Darabolo kedveli ezt
Link a hozzászóláshoz
2 órával ezelőtt-kor Rodrigo írta:

ahogy levettem az imprózós részek jobban bejöttek nekik...

Ez mindig így van! Ilyenkor mindig felötlik bennem, hogy a francért foglalkozom vele órákat :D

 Volt egy kaland amit kinomban teljes egészében ipróztam, mert a karik átvágták a gordiuszi csomót és kicsesztek a KM-el! 

El se hitték utána, hogy azt ott a helyszínen találtam ki :D 

Rodrigo kedveli ezt
Link a hozzászóláshoz
3 órával ezelőtt-kor MagyarGergely írta:

Bizony, ismerős. Amikor eljuttatod a csapathoz a városban ténykedő ellenséges ügynökök listáját, akiknek a felszámolása legalább 3-4 kalandnyi feladatot, érdekes kihívásokat, színes NJK-kat hozna... erre mit tesznek? Átadják az egészet a titkosszolgálatnak 'oszt jól van... :D :D :D

Jelentem akkor a szerény gorviki pacsirtám ájult volt vala. (Amúgy a lényeg a dorani kémek eltűnése volt Bolkról, így lehet ő se aggódta volna túl a dolgot. Helyette csinált volna valamit, amitől Desmond agyf@szt kap 😀😀😀.) 

MagyarGergely kedveli ezt
Link a hozzászóláshoz

A hozzászóláshoz be kell lépned, vagy regisztrálnod Kalandozó!

Kizárólag a városőrség által átvizsgált kalandozók hagyhatnak válaszokat.

Kalandozónév regisztrálása

Regisztált kalandozóként felhőtlenebb az élet!

Csatlakozás a Kalandozókhoz

Bejelentkezés

Már velünk kalandozol? Lépj be!

Belépés
×
×
  • Új...