Jump to content
Kalandozok.hu - M.A.G.U.S.

Játéktechnikai megoldások - Pszi


Antail

Hasznos-e a Pszi játéktechnikai átnézése?  

109 szavazat

  1. 1. Hasznos-e a Pszi játéktechnikai átnézése?

    • Igen
    • Nem
    • Éljenek a Barbárok - Nem használok pszit


Recommended Posts

Üdv!

Miért ne férne bele? A szabálykönyvek leírják, hogy a kidolgozott kasztok, alkasztok milyen képzettségeket tanulnak. Ezekből alakul ki a világkép. (egy része)

Nem értem, hogy egy pap, vagy egy sámán miért ne ülhetne le meditálni? Vajon mennyit kell ülnie egy papnak, mire elnyeri túlvilági patrónusa jóindulatát? Hát egy sámánnak? Ehhez képest elhanyagolhatónak tűnik a pszi-meditáció... Vagy a hangulatával van a gond? 

Meggyőződésem, hogy ez sem azonos minden kaszt, sőt, alkaszt esetében. Azt kell mondjam, hogy sokan ezzel valahogy nem számolnak (sajnos, mert nagyon hangulatromboló). Igaz, a szabálykönyvek nem rágják szájba, csak következtetni lehet erre, de akkor is! Gondolok itt arra, hogy egy sok minden egyszerűbb, rövidebb a játékban, mint Ynev elképzelt valóságán. A kulcsszó az, hogy "JÁTÉKTECHNIKAI ÉRTELEMBEN". 

Szerintetek a kráni fejvadász pyarroni pszit használ? játéktechnikai értelemben igen, de remélem, senki nem gondolja komolyan, hogy majd elmegy Pyarronba tanulni, vagy hogy ugyanazokat a tanításokat, történeteket, hangulatot kapja hozzá, mint amit mondjuk Lar-Drodban oktatnak. Mégis így nevezik... játéktechnikailag, hogy ne kelljen hatszor leírni ugyanazt. A kineta nevű lény vajon egy pyarroni iskolában tanult, hiszen hát pyarroni pszit tud! Na ne. :D Az meg mágikus képesség, de játéktechnikailag ugyanaz, mint egyes diszciplínák. A MAGUS tele van ilyenekkel. Szerintem kultúránként, akár iskolánként is másképpen néznek ki ezek a dolgok, nem csak a varázslatok, pszi diszciplínák, de minden ehhez hasonló. Még a képzettségek oktatását is teljesen másképpen képzelem el Ynev különböző pontjain, holott a pusztítás vagy a kétkezes harc játéktechnikailag ugyanazt adja mindenkinek. A papok vajon ugyanahhoz a varázslathoz ugyanazokat a szavakat mondják? Hát, nem hiszem. Pedig ugyanaz a varázslat, játéktechnikailag. A KM nagyon sok ponton tudja árnyalni ezeket, úgy gondolom, kell is. 

Ennek megfelelően - éppen kinek hogy van kedve belemenni - akár egy sor hangulati elem átírható, mesélhető egy-egy ilyesmi esetben, és biztos vagyok benne, hogy egy sámánpap nem a pszi-mesterek pyarroni könyvéből olvasgatja a megfelelő formulákat pszi-tanulás közben, vagy helyettesítsetek be bármelyik részhez bármelyik kasztot, alkasztot. Ő füstöt szív, elmereng, dobol, így koncentrál, a benne élő szellem erejét kéri, aztán a karakterlapon pszi pontot von le. Hangulat. És játéktechnikai értelem... ez a két fontos kulcsszó ide. Remélem, jól értettem, mire gondolsz. 

Ja, és nem a pszi az egyetlen módja az elme védelmének... pont a nomádoknál is van erre írva valami, az amundoknál is... stb. 

Darabolo kedveli ezt
Link a hozzászóláshoz
17 órával ezelőtt-kor Quintus írta:

Más kérdés, szintén pszi. Számotokra az beleillik a világképbe, hogy a legtöbb mágiahasználónak van pszi képzettsége? Valahogy nem tudom elképzelni, ahogy egy pap vagy valami sámán ilyen mentális gyakorlatokat csinál, meg meditál. Viszont ha nincs pszijük, akkor nincs (jelentös) mágiaellenállásuk...

MG, Quintus: Nos, a déli-sztyeppék sámánjainak (azaz pontosabban déli-sztyeppék sámánjainak mágiáját használó varázshasználókról,mert a sztyeppék varázshasználói sosem tennének ilyet) pszi-használatával kapcsolatban érdemesnek tartom megjegyezni: a Második Törvénykönyv szerint elvben lehetséges pszi-alkalmazóvá válniuk,de ha ezt megteszik végérvényesen képtelenné válik a szellemtáncra ami azt jelenti,hogy a mágikus eszköztára a töredékére csökken. Egy ilyen sámán teljesen játszhatatlan,és szerintem NJK-ként sem igazán állná meg a helyét.

 
  •  
Quintus kedveli ezt
Link a hozzászóláshoz
4 órával ezelőtt-kor MagyarGergely írta:

Nem értem, hogy egy pap, vagy egy sámán miért ne ülhetne le meditálni? Vajon mennyit kell ülnie egy papnak, mire elnyeri túlvilági patrónusa jóindulatát? Hát egy sámánnak? Ehhez képest elhanyagolhatónak tűnik a pszi-meditáció... Vagy a hangulatával van a gond? 

A különbözö leírások és a saját világképértelmezésünk alapján úgy képzeljük el, hogy a pszi egy egészen más jellegü átszellemülést igényel, mint az „ima“ vagy a „hit“. És a kettö szerintem sok esetben filozófiailag nemigen egyeztethetö össze. Egy pyarroni, tanult Dreina papról még el tudom képzelni, hogy pszi-gyakorlatokag végez. De egy Arel-papról vagy Uwel-paplovagról már kevésbé, egy sámánról meg egyáltalán nem.

4 órával ezelőtt-kor MagyarGergely írta:

Ő füstöt szív, elmereng, dobol, így koncentrál, a benne élő szellem erejét kéri, aztán a karakterlapon pszi pontot von le.

Egyetértek, hogy ezt csinálja a pap, de ha az istenéhez vagy szelleméhez fohászkodik, az olyan mértékben nem pszi, hogy azt én játéktechnikailag SEM nevezném pszinek. Ezért mi most egy olyan házi szabályon dolgozunk, ahol a hit (UTK-ban Kegy) rendes mágiaellenállást tud adni azoknak (pl. természeti népek sámánjainak), akiknek nincsen pszije.

4 órával ezelőtt-kor MagyarGergely írta:

Szerintetek a kráni fejvadász pyarroni pszit használ? játéktechnikai értelemben igen, de remélem, senki nem gondolja komolyan, hogy majd elmegy Pyarronba tanulni, vagy hogy ugyanazokat a tanításokat, történeteket, hangulatot kapja hozzá, mint amit mondjuk Lar-Drodban oktatnak.

Nyilván ezzel mind egyetértek, de én a pszit világképileg egy „high-tech“, föleg kyr- és emberi civilizációs vívmánynak képzelem el, amit valóban OKTATNAK, egyetemeken, iskolákban, Pyarronban, Lar-Dorban, Kránban stb, de a nomádok, barbárok, természeti népek nem alkalmazzák. 

Link a hozzászóláshoz

 

2 órával ezelőtt-kor Quintus írta:
7 órával ezelőtt-kor MagyarGergely írta:

Szerintetek a kráni fejvadász pyarroni pszit használ? játéktechnikai értelemben igen, de remélem, senki nem gondolja komolyan, hogy majd elmegy Pyarronba tanulni, vagy hogy ugyanazokat a tanításokat, történeteket, hangulatot kapja hozzá, mint amit mondjuk Lar-Drodban oktatnak.

 

Ebben (is) jól tükröződik a M* fejlesztésének több évtizedes tragédiája: teljesen valószínűtlen,hogy egy világtól elzárt,több tízezer éves,kulturálisan teljesen  egyedi országban akárcsak hozzávetőlegesen is hasonló pszi-t használjanak mint a történelmileg aránylag fiatal és nyitott Pyaronban. Sajnos már megint arról van szó,hogy a világ megalkotói és a fejlesztők ahelyett hogy érdemi kiegészítéseket végeztek volna,vagy kellően tovább gondolták volna a világképet,inkább az egymás elleni pereskedéssel vagy fontossági sorrendben sokadlagos dolgok kitalalásával voltak elfoglalva. Ezért aztán megmaradt számunkra az ETK idején minden bizonnyal kényszermegoldásként alkalmazott megoldás a kráni pszi-használatra. 

Link a hozzászóláshoz
42 perccel ezelőtt-kor Greol írta:

teljesen valószínűtlen,hogy egy világtól elzárt,több tízezer éves,kulturálisan teljesen  egyedi országban akár csak hozzávetőlegesen is hasonló pszi-t használják mint mint a történelmileg aránylag fiatal és nyitott Pyaronban

Távol álljon tőlem, hogy az ETK-t védjem, de mégis hányféle alkalmazása lehet a pszinek? Viszonylag primitív tudomány, nekem teljesen belefér, hogy kb ugyanazokra képesek itt is meg ott is. A miniatűr különbségeket meg nem érdemes kidolgozni, legalábbis alapkönyvben semmiképp.

Darabolo kedveli ezt
Link a hozzászóláshoz
Egy órával ezelőtt-kor tetra írta:

Távol álljon tőlem, hogy az ETK-t védjem, de mégis hányféle alkalmazása lehet a pszinek? Viszonylag primitív tudomány, nekem teljesen belefér, hogy kb ugyanazokra képesek itt is meg ott is. A miniatűr különbségeket meg nem érdemes kidolgozni, legalábbis alapkönyvben semmiképp.

Hát,szerintem a pszi sokmindennek mondható,de primitívnek semmiképp. Szerintem a Kránra jellemző elzártság szükségszerűen magával kéne hogy vonja a pszihasználat - legalább túlnyomórészt,hanem is maximális mértékű - egyedi jellegét. Szerintem elég sokatmondó,hogy a döntően niarei eredetű Slan is döntően különbözik kyr és pyaroni változattól. 

(Igaz,ellenvetésként fellehet hozni,hogy a Slan-diszciplinák  jóval specifikusabb társadalmi csoportok - jobbára szerzetesek és harcművészek - számára lettek kidolgozva,szemben az általános használtra inkább alkalmas kyr és pyaroni iskolákkal,de ennek szerintem nincs igazán nagy jelentősége.)

Link a hozzászóláshoz

Sziasztok! 

Bennem a pszi képzettség az, ami a lélekből fakadó rejtett tartalékokat hozza a felszínre (alapfokon mindenképp). Van sok olyan, amik alkalmilag pszi nélkül is előtörnek (pl eseti tulajdonság bónuszok, hatodik érzék) vagy a nélkül is tanulhatóak (pl célzás képzettség). Ezt tanulja meg a pszi használó tudatosan kezelni. És a lélek mint olyan nagyjából ugyanolyan az elfszabásúaknál. Nyilván más-más metódusokat használnak a meditációra (pl tiadlanban teaszertartás vagy kata, a dwoonoknál megy egy zsolozsma a napistenhez, a nomád meg révül a tűznél, sőt ez személyenként is eltérően nézhet ki) vagy a pszi rohamra, de a végeredménye ugyanaz, vagy legalábbis nem tér el olyan mértékben, hogy szabályba kelljen foglalni.  Ha akarod, akkor kijátszhatod és dob is a játékélményen, de előírni nem fogják. 

Az meg hogy "ugyanolyanná" fejlődött mindenhol? Nézd meg pl a kardokat, ütőfegyvereket... Ugyanaz a cél és lehetőség nagyon hasonló eszközöket szül. Vannak különbségek, de az elv ugyanaz. Lehetne a mindenkinek picit mást leírni és játszani is (mint pl a Codex-ben) de e nélkül is játszható. A kérdés, hogy milyen mélységi akarod lemodellezni és szvsz a magus egy középutat hoz. 

Darabolo, Con Salamander és Quintus kedveli ezt
Link a hozzászóláshoz

Nekünk anno egy hídon átkeléshez meséltek (talán) tharr papokat, akik abból is éltek, hogy pajzsot építettek jó pénzért. Azt hiszem eredetileg is a hídpénzt szedték meg a belső várost védték. A híd azt hiszem 30E-s félelmet tolt, az alatta lévő árokban meg mantikorok legelésztek. Ez alapján akár fix jelmágiás lepedők is lóghatnak egy falon, amin felmérhetik ki mit bír. Aki lefagy annak nem elég erős 😀. Bár ez inkább egy képzés része lehet, mint egy mezei papi pajzsépítés tesztje. 

Amúgy pszi ostrommal is lehet tesztelni, bár akkor minek a külsős pap 😀

Link a hozzászóláshoz

Üdv!

Szerintem ezt a kérdést alapvetően két irányból lehet megközelíteni. 

Az egyik a pszi-alkalmazó, avagy a pajzsot óhajtó nézőpontja. Először is, ha teljesen képzelten, akkor nem sok fogalma lesz a pszi pajzsokról. Ha netán mégis, mert hát elmagyarázzák neki, akkor sem tud majd sokat róla, nem érti a működését stb. Ez kb. olyasmi lehet, amikor a boltokban látunk buta, teljesen hozzá nem értő vevőtársat értetlenkedni... persze jóindulattal kisegíthetik, még pajzsot is kaphat... de hogy ellenőrizni nem tudja, az biztos. Még felfogni, vagy inkább megérteni sem nagyon. 

Persze a játékosok általában olyat akarnak, hogy ő aztán művelt, mindent tud, átlát és megért, hiszen a játékos maga olvasta a törvénykönyvet, persze a karakternek nem vett pszit... de azért ő mindent tud, csak éppen nincs képzettsége, tehát építsen már más, bárki, hiszen ő azt is pontosan tudja, hogy ki az, aki játéktechnikailag amúgy tud ilyet. Hm... Legyen.. ő is kaphat, éppen, ha olyan a helyzet, de szerintem a ki képzetlen, az semmit nem fog erről tudni, még azt sem, hogy hogyan is lehetne leellenőrizni. De pl. egy képzetlen jól kijátszható mindenféle tévhitek alkalmazásával is: pl- Ijessz meg! - Hu! - jól van, nem hatott, működik ez a pajzs... :D

Aki már képzett a psziben, de csak alap fokon - bár végül is mester is lehet - de tudja, hogy nála jobb pajzsot is építhet valaki, végül is ő is fordulhat máshoz, bár azért itt már több dolgot is számításba vennék. Először is ki kellene játszani az emberi (vagy legyen az bármilyen lény) lélek működését. Van dacosság, büszkeség, bizalmatlanság, szégyenlősség, elvek, tanítások és tévhitek, sőt, teljesen egyéni meglátások is. Ezek alapján ne kezeljük - ha már a szerepjáték kijátszás részéről van szó - egyszerű statisztikahalomként a karaktert, akivel stratégiai játékot tolunk, azaz, ha tudjuk, mint játékos, hogy a pap bizony 40-es pajzsot tud építeni az én saját 10-esemmel szemben, akkor bizony megkérem őt. Nesze, itt van 5 arany. Ez szeritnem így magában nagyon szegényes. 

Eleve, ha valaki nem az adott vallást követi, akkor úgy gondolom, nem szívesen fordul papokhoz. Hiszen nem kér az ő segítségükből, elveikből. Nem, akkor sem, amikor éppen pszi pajzs kellene neki. Egyik mesélésem során történt, amikor a kráni csapat simán bement a Dreina-templomba, hogy majd a pap néhány aranyért meggyógyítja őket. Na ne már... szerencsére sikerült megbeszélni velük a dolgot, és egy végletesen egyszerű "WOW"-stílus helyett normális élő világban játszani tovább... A másik kérdés a pap. Ő nem egy zöldséges, hogy nesze két rész, oszt itt a répa. A pap az isteni hatalmát, képességeit, de szerintem a két keze munkáját is - mielőtt valaki megjegyzi, hogy a pszi nem mana, következésképpen nem az istenétől jön - a hívek épülésére, javára, az istene szolgálatának szenteli, azaz nem külsősökre pazarolja. Persze az istene céljait segítő szent küldetésre összetoborzott kalandozókat szertartásosan megáldhatja, az már más, és oda akár egy elmét megerősítő pszi alkalmazás is simán beleférhet. Aztán el tudom képzelni azt is, hogy valaki olyan, hogy nem szívesen megy oda a paphoz. Mert őt a minap megbüntette az egyház. Vagy a nagyapán sem tudtak segíteni. Vagy a pap csúnya dolgokra kényszerítette a kórusban. Vagy eleve idegen ott és semmit nem tud róla, de a másik kultúrában azt tanulta, hogy bizony ezek a Dreina-papok megbízhatatlanok. Persze ennek az ellenkezője is elképzelhető, mert ő hívő, vagy eleve a papoknál tanult, vagy nekik dolgozik, vagy dolgozott, vagy az atya elődének keze alatt nőtt fel az árvaházban, persze ezek valószínűleg mind hívők, tehát miért is ne fordulnának a paphoz akármilyen problémájukkal. 

 

A másik megközelítés a pap nézőpontja. Fentebb említettem, ő csak és főleg a híveket fogja segíteni, vagy új hívek gyűjtésére, szolgálatok begyűjtésére használja majd fel a hatalmát. Persze elképzelhetőnek tartok egyénileg vagy akár szervezetszerűen is szolgáltató-szerűen működő papokat és egyházakat - pl. annak idején Arshurt valami hasonlóra képzeltük el - de még ők sem foglalkoznak az "ellenséggel". Szóval az ilyen kérdések nagyon általánosak, és mindig az adott környezet, az adott karakter vonatkozásában érdemes vizsgálni őket ahhoz, hogy jó válasz születhessen. 

Az ellenőrzés más kérdés. A statikus pajzsot eleve nem is nagyon értzékeli még a saját magának készítő pszi használó sem - én azért úgy szoktam mesélni, hogy meditáció közben "ránézhet", hogy megvan-e még egyáltalán. De nem érzi, ha pl. elveszett, hiszen a dinamikuson érzi az aktív hatásokat, és még arra is van külön diszciplína, hogy a passzív behatások is érzékelhetőek legyenek, a statikus meg ilyen szempontból más kell, hogy legyen, tehát logikai alapon sem érezhető. Azon is lehet vitázni, hogy vajon a karakter érez-e számszerű értéket (tehát, hogy ez most 8 vagy 12... jó kérdés, én ismerek mindkét változatot alkalmazókat és érveket, nem mennék bele.) Viszont itt felmerül a szerepjáték kérdése megint... ha ugyanis a saját papom épít egy pajzsot, és azt mondja, hogy az jó, akkor azt én miért is ne hinném el? Ha meg nem bízok benne, akkor tényleg azt akarom, hogy ott turkáljon a fejemben? 

Quintus és Lozartan kedveli ezt
Link a hozzászóláshoz

Mi van akkor, ha a kalandozó olyan hitű, aminek nincs papja az adott országban? Nem kérhetek egy Antoh paptól egy pszí pajzsot? Amúgy a karakterem egy rendkívül gazdag Dzsad. Lehet, hogy nem tud minden paraszt a pszí ről de szerintem bizonyos körökben tisztában vannak az Ynevi mágia természetével és veszélyeivel és, hogy hogyan lehet védekezni ellene. Igaziból nekem az a kérdéses, hogy in game, hogyan kér meg egy kalandozó egy papot, hogy építsen neki pajzsot? Mert, hogy áldást kér az rendben van, de hogy pajzsot hogyan kérne arra ötletem sincs. Lehet érdemes egy Sámánt találni és felhurázást kérni pajzs építés helyett :D

 

Link a hozzászóláshoz
On 2021. 06. 04. at 8:10-kor MagyarGergely írta:

A statikus pajzsot eleve nem is nagyon értzékeli még a saját magának készítő pszi használó sem - én azért úgy szoktam mesélni, hogy meditáció közben "ránézhet", hogy megvan-e még egyáltalán.

Nálunk ez egy rendszeresen visszatérö kérdés. Amennyire emlékszem a szabálykönyv nem teljesen egyértelmü ezzel kapcsolatban, vagy le van valahol feketén-fehéren írva, hogy a (saját magad által épített) statikus pszi-pajzsod lerombolását nem érzékeled? Számomra olyan furcsa ezt elképzelni.

On 2021. 06. 04. at 8:10-kor MagyarGergely írta:

Azon is lehet vitázni, hogy vajon a karakter érez-e számszerű értéket (tehát, hogy ez most 8 vagy 12... jó kérdés, én ismerek mindkét változatot alkalmazókat és érveket, nem mennék bele.)

Nálunk legalábbis varázsló, Auraérzékelés, Mentál- vagy Asztrálszem esetén 10-es intervallumon belül tudja érzékelni a számszerü értéket, ahogy az adott diszciplínánál le van írva, mondjuk mi magasabb szinten bevezettük, hogy 50 felett ne minden a „nagyon erös“ kategóriába menjen, hanem ott is meg tudja mondani 10-es intervallumon belül.

On 2021. 06. 04. at 22:00-kor nekdolan írta:

Amúgy a karakterem egy rendkívül gazdag Dzsad.

Ha rendkívül gazdag dzsad lennék, lenne udvari varázslóm, és azzal csináltatnék magamnak pajzsokat… :D mindenesetre szerintem inkább varázslók ajánlanak ilyen szolgáltatást, mint papok.

 

On 2021. 06. 04. at 22:00-kor nekdolan írta:

Igaziból nekem az a kérdéses, hogy in game, hogyan kér meg egy kalandozó egy papot, hogy építsen neki pajzsot?

Például így? :D

“Tisztelendö atyám, erösen tartok töle, hogy egy  boszorka megigéz, nem tudom mit tegyek, tudsz-e segíteni? Úgy hallottam, isteni hatalmaddal meg tudod óvni a magamfajta gyarlókat az efféle praktikáktól.“

vagy ha tudod mi az a pszi-pajzs:

„Tisztelendö atyám, pszionikus védelmet tudsz-e rám büvölni?“ 😅

nekdolan kedveli ezt
Link a hozzászóláshoz

A hozzászóláshoz be kell lépned, vagy regisztrálnod Kalandozó!

Kizárólag a városőrség által átvizsgált kalandozók hagyhatnak válaszokat.

Kalandozónév regisztrálása

Regisztált kalandozóként felhőtlenebb az élet!

Csatlakozás a Kalandozókhoz

Bejelentkezés

Már velünk kalandozol? Lépj be!

Belépés
×
×
  • Új...