Jump to content
Kalandozok.hu - M.A.G.U.S.

Letűnt birodalmak 1. - Kyria (örök?)


Con Salamander

Recommended Posts

Üdv!

Nem, mivel arról még nem jelent meg előzetes...

De nyilván olyan lesz, mint az eddigi kyr dolgok, kyrek. Játéktechnikailag eddig kyr csak a Fehér Alapkönyvben jelent meg. Ezt biztos, hogy nem veszik át szó szerint, de ha leveszed belőle a D20 részeket, hasonló lesz egy "alap kyr koncepcióhoz" amit valószínűleg követnek az Új Törvényköyvben is.

Illetve a kiadó honlapján terjedelmes vita, előzetes kinyilatkoztatások vannak az új könyvről, esetleg azt olvasd át, hátha van benne valami róla.

Link a hozzászóláshoz

Üdv,

Kicsit látom elkanyarodni a témát, így megkísérlem visszarángatni...

Azonban Tharr az eredeti öt kyr istenség (Igere, Weila, Sogron, Morgena és Avista) mellettt csupán egy guttar (kíndémon) volt, olyasmi, mint ma a egy hekka. - vagy még olyan sem...

Ki az az Avista, mit lehet róla tudni, és - főleg :!: - miért nem láttam a PP2-ben? :? Elsiklottam volna felette?

Rufus voltam

Link a hozzászóláshoz

Üdv!

Nem siklottál el semi felett. :)

Az öt kyr istennek Sogront, Igerét, Weilát, Morgenát és Tharrt találták ki. Csak azután tökéletesedett a történelem, felerősödött Tharr Hatalmasokkal KÉSÕBB kötöt paktumának képe, és ebből következésképpen kialakult, hogy az Ynevre érkező kyreknek már csak négy istene maradt, hiszen Tharr akkor még csak kíndémon volt.

Ennek orvoslására találták ki Avista nevét. Csak ennyi van róla, ez is csak egy helyen, a crantai novellapályázathoz kiadott kronológiában, említés szintjén.

Link a hozzászóláshoz

Üdv,

Az öt kyr istennek Sogront, Igerét, Weilát, Morgenát és Tharrt találták ki. Csak azután tökéletesedett a történelem, felerősödött Tharr Hatalmasokkal KÉSÕBB kötöt paktumának képe, és ebből következésképpen kialakult, hogy az Ynevre érkező kyreknek már csak négy istene maradt, hiszen Tharr akkor még csak kíndémon volt.

Ennek orvoslására találták ki Avista nevét. Csak ennyi van róla, ez is csak egy helyen, a crantai novellapályázathoz kiadott kronológiában, említés szintjén.

Ahh, így már más... és minek az istene volt, vagy legalább férfi volt-e vagy nő - vagy ez - ahogy sejtem - szintén nem derül ki?

---

Más: vajon toroni szemmel a calowyni kyr kultura milyennek hathat, illetve fordítva: egy őshazai kyr mit szólna, ha Toron földjét tapodná a lába?

Mert szerintem az utóbbi eset egy korcs, elfekélyesedett utódnépnek tartaná a mostani Toront, a büszke "Új-Kyriát", amiben már szinte semmi nem olyan, mint amilyennek állítják, hiszen a legtöbb kyrben már felhigult vagy elfertőződött az ősi vér - ld. örökletes betegségek -, a mágia alábbhagyott, a két női istenség, Weila és (ezek szerint) Avista is eltűnt első ránézésre a hitvilágból, helyükön pedig egy volt kíndémon és egy tűzkobra (aki ideérkeztükkor még nem is volt olyan erős tán) és számos hekka bitorolja el...

A harmadik kérdésem pedig: lehet-e valamit tudni Kyria egykori tartományairól olyan értelemben, hogy a Jelenkorban hol helyezkednek el - Rualan, Toron és Enrawell helye számomra jelenleg ismert, és hallotam már Freiglundról is valamit...

Rufus voltam

Link a hozzászóláshoz

Üdv!

Hát, ha egy tősgyökeres toroni vissza kerülne az óhazába, szeintem nem akarná elhinni amit ott talál, s ezt az ő szempontjából nem feltétlen pozitív élményként értem. toron annyira eltorzult, elkorcsosodott a régi kyriához képest, hogy egy ottani tradíciók szerint felnőtt egyén már rá sem ismerne Calowynban a saját őshazájára. S ha valaki meg is győzné végül róla, hogy de, tényleg ez az, akkor sem biztos, hogy örülne ennek. Egy toroni-főként esetleg egy Tharr fanatikus-szemével nézve talán Kyria tűnne gyengének és hagyomány gyalázónak-noha az ottani tradíciók sokkal régebbiek. Szvsz valószinűleg elég nagy és negatív meglepetés érné az illetőt...

Egy kyr Toronban? Szeintem ezt elég jól leírtad te is :lol: ! Kétlem, hogy másként reagálnának arra...

Kyr tartományok most... Hm, sajnos az említetteken kívül énsem tudok másról... :ndo: De biztos lesz aki okosabb! :lol::wink:

Link a hozzászóláshoz

Azért azt ne felejtsük el, hogy a Hatalmasok legalább egy része még mindig őskyr (mert vagy meghosszította saját életét, vagy olyan ősi családból származik, amelyik vigyázott a vérvonalára), és bizony nagyon is ügyelnek arra, hogy a mostani toroniak ne is keveredjenek közéjük. Azért akárhogy is vesszük, az én olvasatom szerint a kyrek gyakorlatilag szolganépnek tartják, és valljuk be nevezik is a sima egyszerű toroniakat (obsor - sötétség, navor - dolgosság, sedular - szorgosság, pietor - hűség, nem véletlenek ezek a megnevezések sem, kyr származék csak ezek felett jelenik meg :)).

Tehát a kyrek még jelen vannak ha azt vesszük Toronban, a sima egyszerű toroni meg max vallhatja, hogy calowyni származék, erre elég kevés esélye van.

És visszafelé, egy kyr Calowynban otthon érezné magát, a toroni pedig gondolhatna amit akar, ott is csak szlga lenne :D

Link a hozzászóláshoz

Üdv,

Időközben, a Ryek témát olvasgatva felmerült bennem néhány kérdés a matriarchátus témája köré csoportosulva...

A PP2 leírja, hogy a calowyni és ötödkor-eleji kyr társadalom még matriarchális jellegű volt... ez azonban nem nagyon van kifejtve sehol, hogy miért, miként, hogyan... Arra gondolok, hogy császárnő vagy császárné sehol nincs említve, a Hatalmasok neméről pedig a nevük alapján sok nem derül ki, de ott is több a férfi mint a nő (szerintem legalábbis)... És akkor Rualan lázadására miért vált patriarchálissá, mikor a béke inkább a matriarchátust kellett volna, hogy erősítse, hiszen a két női istenség, Igere és Morgena akkor erősödtek meg igazán! A Kyr históriákban legalábbis nem találtam utalást matriarchátusra, mint olyan... És akkor, ha elfogadjuk, amit hivatalos szabálykönyvünk ír, miszerint egykor tényleg az volt, akkor a toroni történelemkutatók és azok, akik már akkor is éltek (az említett Hatalmasok) miként viszonyulnak a kérdéshez, mennyire elutasítóak a dologgal szemben, mennyire tartanak a dolog újrabevezetésétől, etc...

Rufus voltam

Link a hozzászóláshoz

Ahoi!

Jol latod a lenyeget, hogy a Matriarchatus foleg az istennok miatt volt, es most ugye szigoruan Tharr (es Sogron) hitet kell vallani, akkor nem engedhetik meg maguknak, hogy a nok vigyek elore az orszagot.

Velemenyem szerint a matriarchatus azert volt lenyegeben, mert a ver tisztasagara ugyelniuk kellett (ahogy ma is ezt teszik), es kevesebb a tisztaveru kyr no (talan akkor is kevesebb volt?), mint a ferfi, ezert nagyobb becsben tartottak -tartjak- oket. Csak a mostani viszonyokban mar elkorcsosultak a tisztaveruek is ugye, es mar mindket nembol keves van...

Hatalmasoknal meg nem is mindig lehet megmondani mar az illeto nemet, de vannak koztuk nok is (legalabbis az allatnevek, ahogy nevezik oket, sokszor inkabb a noi nemre jellemzoek...)

Bye

Link a hozzászóláshoz

Üdv,

Velemenyem szerint a matriarchatus azert volt lenyegeben, mert a ver tisztasagara ugyelniuk kellett (ahogy ma is ezt teszik), es kevesebb a tisztaveru kyr no (talan akkor is kevesebb volt?), mint a ferfi, ezert nagyobb becsben tartottak -tartjak- oket. Csak a mostani viszonyokban mar elkorcsosultak a tisztaveruek is ugye, es mar mindket nembol keves van...

Ezek szerint a toroni Hatalmasok női képviselői (mondjuk a jelképek szerint a Változók közül páva, a galamb, az unikornis, eröltetve az Öregek közül a tengeri kígyó, illetve az Ifjak közül a macska - még akkor is, ha a Véridő idejében Harn Sys Tern igencsak férfi, a macska tipikusan nőiség-szimbólum -) bizonyosan jobban támogatták Orwella vallását, mint férfi társaik - a lázadáskor mégis egy eléggé férfi nevű vezette őket, Jakirte Jak Cyr -, és feladták az addigi két női, addigra meggyengült istenség vezetőségét... és aztán Ryek korában feladták teljesen a vezető szerepet azzal, hogy paktumot kötöttek Tharral, aki feltehetőleg már akkor sem vett nőket sorai közé, és ilyen pozícióbani hanyatlásuk, ahogy a valláson keresztül egész nemüknek, azaz a nőknek a Godorai Függőkert eseményei kapcsán teljesedett be, amikor az akár hímsovinisztának is nevezhető Tharr maga mögé szorította Morgenát, és a sorai közé nőket is felfogadó Sogront (legalábbis erről tanúskodnak a PP2 illusztrációi), illetve elüldözte a másik, akkorra teljesen legyengült istenséget, Igerét... És ezek után sikerült elérnie, hogy Orwella úgy legyen elismerve szerte Toronban, mint Tharr csatlósvallása, amit teljesen ellenőrizhetnek, s Morgena is annyira meggyengült, hogy csupán a háttérből tud irányítani...

Na most kérdés, hogy jól látom-e ezt a folyamatot, illetve hogy szerintetek nem lehetséges-e, hogy a már sokszor említett

Link a hozzászóláshoz

Udv!

Hat, en relative sokat olvastam -regenyeket, novellakat, szabalykonyveket, mindenfelet - es gyakorlatilag teljesen ezen a velemenyen vagyok, szoval szerintem teljesen jol latod a dolgokat :)

Annyit talan, hogy Tharr nem felugyeli azert Sogront, ezert vannak azok a bizonyos noi szalak Sogron eseteben... Jelenleg is vannak nemes csaladok, akik Sogront tisztelik, es ha figyelmesen -ezek fenyeben olvasol- errol szolo irasokat, rajohetsz, hogy ott bizony a noknek nagyobb szerep jut. Tehat a noiseg valamelyest Sogronnal ment tovabb. Na meg persze orwellaval is, ahogy irtad :)

Udv

Link a hozzászóláshoz

Üdv!

Érdekes feltételezések.

Azért elgondolkodtató, hogy bár említik a matriarchátust, sehol nincs nyoma ennek.

Az első kyr császár férfi. A hatalmasok férfiak, talán Liennara az egyetlen kivétel. Vagy van még? Mert férfiből jó tucatot lehetne sorolni...

A Godorai uralkodó férfi. A Ryeki uralkodó férfi. A dawai uralkodó szintén férfi. Az első toroni császár is férfi. Van egy novella, egy híres hadvezérről, aki eléri Ynev partjait, férfi. A cranta elleni hercokban csupa férfi nevet emlegetnek vezető szinten.

Hol is van akkor itt nyoma a matriarchátusnak?

Nem lehet, hogy Calowynen az volt, és esetleg pont azok jöttek el, akik ezt el akarták vetni? Csak mert a kyrek egész ynevi történelmében alig, sőt nem igazán látok olyan nyomot, ami a matriarchátusra utalna...

Arról nem is szólva, hogy a mai kultúrában sincsen. És legendás a kyrek hagyománytisztelete... pont ezt törölték volna el nyomtalanul?

Link a hozzászóláshoz

Üdv!

Én úgy gondolom, hogy azért nem kerültek bele a nők nevei a történelembe, mert szándékosan a háttérben maradtak. "Az ördög legnagyobb trükkje az volt, hogy elhitette, nem létezik." (Ezt valami Steven Seagal filmben láttam/hallottam :D)

Azért minden családban a családfő feleségét vagy édesanyját védik legjobban tudtommal, és amiket olvastam írások ezzel kapcsolatban, azok azt írták, hogy az anyáknak például jóvá kell hagyniuk gyermekük döntését, áldását kell rá adni.

Lehet, hogy ez már csak felesleges spekuláció, de én ezt olvastam ki a sorok közül, és bár alátámasztását sem látom teljesen konkrétan sehol, megcáfolását sem. Az én toronom ilyen :)

Üdv

Link a hozzászóláshoz

Nem lehet, hogy Calowynen az volt, és esetleg pont azok jöttek el, akik ezt el akarták vetni? Csak mert a kyrek egész ynevi történelmében alig, sőt nem igazán látok olyan nyomot, ami a matriarchátusra utalna...

Ha nem is ez volt a döntő indok, szerintem mindenképp belejátszott a szakadásba. Azt is megmagyarázná részben, hogy miért is lendült fel Tharr kultusza úgy az Ynevre távozók körében...

Link a hozzászóláshoz

Üdv!

Con Salamander, ne keverjük össze a matriarchális társadalmat azzal, hogy egy alapvetően patriarcális társadalomban is a nők a háttérből próbálnak irányítani. (és milyen jól... :) )

A mai földi világunk sem matriarchális, és mégis a nők igencsak beleszólnak a döntésekbe... "minden sikeres férfi mögött egy nő áll" és hasonló mondások sem véletlenül alakultak ki. (aki nem hiszi, házasodjon meg, és próbálja ki! :lol::lol::lol: )

Szóval az, hogy a nők a háttérből irányítanak, vagy próbálkoznak ezzel, nagyon nem a matriarchális társadalom jellemzője. Tehát a fenti kérdést továbbra is nyitottnak tekintem.

Amarillis, Tharr népszerűsödését EGÉSZEN MÁS indokok eredményezték. Egyébként, ha belegondoltál, mit is mondtál, akkor elég furcsa lenne, ha valaki elhajózik Ynevre, hogy itt majd nem lesz Matriarchátus, és ezután több tízezer évvel még mindig ez a gondja... :lol:

Link a hozzászóláshoz

Üdv!

Értem én, pontosan ezt értettem, és erre írtam, hogy nem valószínű.

Mert, ha emiatt hajóztak el (esetleges feltételezés) akkor azt megoldották. Tehát már nem volt probléma. Tehát évszázadok múlv,a mikor Tharr felbukkat, és egyezséget kötve a toroni Hatalmasokkal Toron hivatalos főistene lesz, már nyilván régen nem probléma a matriarchátus évszázadok óta megoldott és eltűnt problémája. Következésképpen már nem tesz a latba a Tharr kultusz népszerűsödésében. Erre gondoltam.

Link a hozzászóláshoz

Üdv,

Felmerült bennem egy aprócska kérdés, ami talán felkelti az érdeklődéseteket, miszerint Tharrnak vajon milyen a viszonya az igazán eredetinek mondható kyr hagyományok feltámasztására tett kísérletekhez, illetve egyháza szerintetek mennyire akadályozza a kyr faj reneszánszát, mennyire szándékosan ferdíti el a hagyományokat, kihasználva az egész kyr valláson átvonuló erőteljes dinamizmust?

Rufus voltam

Link a hozzászóláshoz

Hell

Egyetértek az előttem szólókkal szeritem nem célja tharnak Kyria te visza hozatala ugy értem teljesen tradicionális formában semmikép, a hatalom miatt kétségtelen új Kyria t akar létrezhozni. Azonbam a Kyrek nem voltak ojanak mint a mostani toroniak becsületes harcosok voltak nem paktáltak le démonokkal a hatalom érdekében legalábbis az igaz Kyrek.

Link a hozzászóláshoz

A hozzászóláshoz be kell lépned, vagy regisztrálnod Kalandozó!

Kizárólag a városőrség által átvizsgált kalandozók hagyhatnak válaszokat.

Kalandozónév regisztrálása

Regisztált kalandozóként felhőtlenebb az élet!

Csatlakozás a Kalandozókhoz

Bejelentkezés

Már velünk kalandozol? Lépj be!

Belépés
×
×
  • Új...