Jump to content
Kalandozok.hu - M.A.G.U.S.

Mit hozott a karakter otthonról?


Hány aranyat kap egy karakter?  

92 szavazat

  1. 1. Hány aranyat kap egy karakter?

    • Amennyi a szülei éves bevétele
    • Semmit
    • Amennyi a karaktergeneráló.exe be van
    • Mindenki döntse el maga


Recommended Posts

Üdv!

Szerintem nem kevés. Gondolj csak bele. A Magus világa olyan, mint a középkor, csak varázslattal :) A középkorban már 10-12 évesen dolgozott a gyerek, vagy be adták papneveldébe, vagy katonának. DE ha ezt a kor még pár évvel fentebb is vesszük, még akkor is 14-15 éves kölkökről van szó. Te ennyi idős korodra hány képzettséget tudtál? Mindenbe bele kóstoltál egy kicsit, hallottál már ról. Szerintem ez 2. foknak felel meg (egy-két kivételes esetben 3. fok). De azt is vedd bele, hogy neked iskolába is kellett járnod, a karaktereid pedig nem nagyon fognak már 7 évesen a padban ülni.

Minden jót!

Link a hozzászóláshoz

Értem hogy mivel van bajod, de elég rossz példát hoztál fel. A lovaglás 2.fok 3 Kp. Ezt nem tudod kigazdálkodni??? De ha jobban megnézd, akkor a legdrágább 2. fok is 10 Kp. Ezen mit nem tudsz IQ-ból kigazdálkodni?

Az oktatás szerintem iskolafüggő. Pl. ha egy harcművészt kérdeznél meg, akkor biztosan azt válaszolná, hogy az oktatást nem lehet elég korán kezdeni :D

Link a hozzászóláshoz

Én az ÚTK szerint írtam le. Viszotn te valamit nagyon félre értettél (vagy nem olvastál el). ÚTK 132. oldal 2. hasáb A képzettség pont (Kp) fejezet utolsó bekezdése: "Amikor viszont a karakter fejleszti képzettségeit, csupán a két fok Kp értékének különbségét kell elköltenie." Tehát ha a 2. foknál leírt Kp-t kell csak elkölteni. Ugyan ez a fejezet közepe: "A fent említetteket a M.A.G.U.S. képzettségrendszere a következő képpen kezeli: a karakter Intelligencia Tulajdonságától függően rendelkezik bizonyos mennyiségű Kp-val..."

Mivel az átlagos tulajdonságszint 10-12, ezért minimum lesz 10 Kp-d. Ebből bármelyik képzettséget fel tudod venni 2. fokra. Szerintem ez éppen elég Kp alapnak. De ha ezzel nem értesz egyet, akkor hasonlítsd össze a régi rendszerrel. Ott sem volt több Kp alapod.

Minden jót!

Link a hozzászóláshoz

Volna egy kérdésem, ami nem annyira a dologi, mint inkább a képzettségbeli hozományra vonatkozik (ETK-n belül). Alapból, ahogy MG kifejtette itt korábban, a tulajdonságokból és első szinten kapott kp-kból vásárolom meg az előtörténet (gyermekévek, neveltetés, képzés) képzettségeit. Ez mindaddig működik, amíg nem egy olyan karaktert akarok hozni, ami nem szabvány és kevés kp-t kap. Pl, ha egy nemesi származású karaktert hoznék, aki suttyomban tolvaj, akkor az alapvető nemesi képzettségeket (nagyon minimálisan etikett, írás-olvasás) meg tudom vásárolni (int + 16kp), de ha ugyanez a nemesifjú valami belső/külső indíttatás miatt mondjuk fejvadász (int + 8 kp), harcművész esetleg gladiátor (int + 9kp), vagy alacsony kp-s harcos szeretne lenni, akkor esélyem sincs kigazdálkodni a két képzettséget. Holott elképzelhető az az indulás, amit felvázoltam.

Ebben az esetben mit tesztek? Nagyvonalúak vagytok és megadjátok, megelőlegezitek vagy esetleg van valami származásra vonatkozó házi kieg táblázatotok erre?

Link a hozzászóláshoz

És ha a koncepció része a nemesi "álca"? A származás adott, még hazudni sem kell, és bizonyos körökbe egyszerűbb bejutni meghívott nemesként, mint belopózni-bekommandózni. Suttyomban elintézni a munkát, esetleg még másra is terelni a gyanút, majd hüledezni és felháborodni a többi nemessel, hogy mik vannak...

De értem a lényeget, nálad nincs ilyen lehetőség, majd beletanul később...

Link a hozzászóláshoz

Üdv!

Alapesetben azért van a szabály, hogy némi arányt teremtsen. Abban pedig nincs olyan, hogy ezt meg azt még megadom... Ez az alap. Van Kp-je, vegyen belőle, amit akar és tud. Persze a KM mindig tehet kivételt, ha indokoltnak látja, de én nem ezt a részét szeretem hangoztatni, mert van, aki így is el tud szállni - persze mindent alapos indokkal. :)

Egy kedves történetem erről: Kalarter bárd, nemes - természetesen. Játékos ad egy listát. (A/4 oldal, az egészet betöltő képzettséglista.) Első csoportban az, amit a könyv szerint kap. Utána az, amit Kp-ból vett. Aztán egy csomag, amit szerinte mindenképpen indokoltnak kellene, hogy meglegyen, tehát legyen már meg. Aztán, mivel a karakter előtörténetében időutazott, Kyriába, ha jól emlékszem, és ott élt, ezért egy csomó képzettséget meg azért kapjon már meg, persze a Kp-k már régen elfogytak, de hát ez mind indokolt, hiszen kyrül beszéltek - nosza egy ősi nyelv Mf, maga élte meg a történelmet stb. Komolyan? És a többiek? Dobják ki a karakterlapjukat, mert elvesztette a tudás/képzettség az értékét, hiszen van, aki mindenhez ért... ? 

Szóval szerintem legyen az az alap, hogy senki nem kap pluszt. Aztán majd otthon a KM meglátja, hiszen ez is a dolga. ;) 

Rodrigo kedveli ezt
Link a hozzászóláshoz

Játékosként nem volt ezzel gondom, a km-jeim a megmondhatói, de mesélésben még nem vagyok otthon. Azon gondolkodtam, hogy háziszabályként csinálok egy táblázatot, ahol kvázi mátrix rendszerben szerepelnek népenként/kultúránként és társadalmi csoportonként származási előnyök hátrányok. Ez picit talán árnyalná a képet, hisz van, amit egy kisnemes/polgár/jobbágy az erv vidéken vagy ilanorban mindenképp megtanul. Véleményetek szerint érdemes ezzel dolgozni vagy elég ha egyensúlyra ügyelve rugalmasabb vagyok. Esetleg csak az exjátékos beszél belőlem és hagyjam küzdeni a játékost és nagyobb értéke lesz az eredménynek...

Link a hozzászóláshoz

Üdv!

Rodrigo;

10 órával ezelőtt-kor Rodrigo írta:

 Pl, ha egy nemesi származású karaktert hoznék, aki suttyomban tolvaj, akkor az alapvető nemesi képzettségeket (nagyon minimálisan etikett, írás-olvasás) meg tudom vásárolni (int + 16kp), de ha ugyanez a nemesifjú valami belső/külső indíttatás miatt mondjuk fejvadász (int + 8 kp), harcművész esetleg gladiátor (int + 9kp), vagy alacsony kp-s harcos szeretne lenni, akkor esélyem sincs kigazdálkodni a két képzettséget. Holott elképzelhető az az indulás, amit felvázoltam.

Ebben az esetben mit tesztek? Nagyvonalúak vagytok és megadjátok, megelőlegezitek vagy esetleg van valami származásra vonatkozó házi kieg táblázatotok erre?

az is megoldás lehet, hogy annyi Kp-értékű fejvadász vagy gladiátor-képzettségről lemond a játékos, amennyi az általa elképzelt nemesifjú minimális kijátszásához szükséges szociális vagy tudományos képzettségek megszerzéséhez kell. Magyarán kiváltja a megszerezni kívánt képzettségeket az ingyenesekkel. Így "pontszámilag" a határon belül maradtok, és - KM-ként - rugalmasságot is mutatsz. :) 

Rodrigo kedveli ezt
Link a hozzászóláshoz
22 órával ezelőtt-kor bűvdudás írta:

Üdv!

Rodrigo;

az is megoldás lehet, hogy annyi Kp-értékű fejvadász vagy gladiátor-képzettségről lemond a játékos, amennyi az általa elképzelt nemesifjú minimális kijátszásához szükséges szociális vagy tudományos képzettségek megszerzéséhez kell. Magyarán kiváltja a megszerezni kívánt képzettségeket az ingyenesekkel. Így "pontszámilag" a határon belül maradtok, és - KM-ként - rugalmasságot is mutatsz. :) 

Ezzel azért csínnyán bánnék. Keveset, és azt is meg kell tudni indokolni, hogy épp azt miért nem tanulta meg. Ha ilyet akarunk, akkor ne kasztos rendszerrel játsszunk.

Rodrigo kedveli ezt
Link a hozzászóláshoz
On 2018. 08. 03. at 22:15-kor bűvdudás írta:

(...)  annyi (...) amennyi az általa elképzelt nemesifjú minimális kijátszásához szükséges (...)

... és nem akarunk ilyet, csak toldás-foldással próbálkozunk. :) Szükségmegoldás, de talán még mindig jobb, mint kategorikusan tiltani vagy pláne megadni pluszban. A MAGUShoz meg, asszem, csak kasztos rendszerek vannak. Még az önálló képzettség-összeállítós verziók is azok.  

Rodrigo kedveli ezt
Link a hozzászóláshoz

Ok. Értem a lényeget, maradunk konzekvensek. Képzettség nincs meg vagy felírjuk, hogy pl az olvasás megvan, az etikettje meg 5/8 kp-n van, tanulja, valamely része már megy a többit majd szintlépéskor... Legfeljebb dobunk rá százalékot, az adott szituban feltalálja e magát. 

Apropó tanulás: ti hogy kezelitek a képzettségek tanulását? Kell tanító/mester vagy a karakter egyszercsak tudja és kész?

Link a hozzászóláshoz

Halihó!

Rodrigo;

vannak képzettségek, melyek fejleszthetők gyakorlással (kocsmai verekedés), könyvtárazással (történelemismeret) - azaz önállóan, de vannak olyanok is, amelyhez tanítómester, oktató kell (tipikusan ilyen szerintem a pszi). Az oktatás vágülis történhet az esti tábortűz melletti beszélgetések,  azaz akár a kaland közepette is, de vannak olyan tanok, amelyek speciális körülményeket (gyakorlópályát, felszerelt műhelyt, laboratóriumot) igényelnek. KM-ként szerintem ezt el tudod dönteni. Mint ahogy azt is, hogy az adott képzettséget "kaland közben" is elsajátíthatja (vagy elsajátíthatta)-e a szintlépő karakter  (mondjuk sokat beszélgetett a fejleszteni kívánt nyelven a küldetés során), vagy a két kaland közé be kell-e iktatni némi tanulási időszakot (könyvtár, mester, műhely vagy gyakorlópálya).

Egyébként a képzettségek elsajátításáról van pár bekezdés már az ETK-ban is, de igazán részletesen az Új Tekercsek foglalkozik a kérdéssel (képzettségek elsajáítításának módja, nehézségi foka, de még képesség-küszöbök is). 

Rodrigo kedveli ezt
Link a hozzászóláshoz

Halihó!

bűvdudás;

Azzal többé kevésbé képben vagyok, inkább arra lettem volna kíváncsi, hogy ezt hogyan játsszátok? 

- a karakterektől "elvárt" legalább említés szintjén a gyakorlás a játék alatt vagy azt holtidőben automatice csinálja,

- szoktak-e mestert keresni, ahhoz visszajárni,

- ha a kalandok folyamatosak, akkor csúszik-e képzettség felvétele a szintlépés időpontjához képest (írtad el tudom dönteni mikor igen mikor nem, de ti hogy játsszátok),

- a következő szintlépéskor esedékes (új vagy fejlesztett) képzettség/képesség megtanulásához mennyire nehéz egy (nem rendhez/klánhoz/közösséghez tartozó) karakternek mestert szerezni (pl egy renegát fejvadász honnan szüli meg a slan diszciplinát vagy egy kiugrott varázsló mondjuk szakirodalom és mester nélkül hogyan tanul rúnamágiát mesterfokon, mert ezekben az esetekben ugrik a képesség/képzettség )?

- esetleg ha nincs módja pl a fentiek miatt azt megtanulni, akkor költheti-e másra azt a kp-t?

előre is köszi a válasz(oka)t

Link a hozzászóláshoz
3 órával ezelőtt-kor Rodrigo írta:

- a következő szintlépéskor esedékes (új vagy fejlesztett) képzettség/képesség megtanulásához mennyire nehéz egy (nem rendhez/klánhoz/közösséghez tartozó) karakternek mestert szerezni (pl egy renegát fejvadász honnan szüli meg a slan diszciplinát vagy egy kiugrott varázsló mondjuk szakirodalom és mester nélkül hogyan tanul rúnamágiát mesterfokon, mert ezekben az esetekben ugrik a képesség/képzettség )?

Csak a magam nevében tudok beszélni. Nálam egy renegát fejvadász sehonnan se szerzi meg a slan-disziplinákat. Ezt úgy hívják szo-acs :D Egyébként is egy renegátnak elég nehézkes a túlélése, ismétlem nálam 3-4 havanta megkeresné egy 2-3 fős külőnítmény akik 1-2 szinttel alacsonyabbak, évente 1x pedig egy 2-3 szinttel magasabb előljárója próbálna az ügy végére pontot tenni.

A varázslónak nálunk ki kell tanúlnia kp-ért minden mágiaformát amit használni akar, épp ezért kap is plusz 2 kp-t szintenként. Alapból egy 3. szintü mágia tipust kap ingyen, plusz 2 db 2-es szintüt.

Nos, teszem azt.:

Albus Dumbledor-nak :D van:

Elemi mágia :3

Időmágia: 2

Asztrálmágia: 2

vesz hozzá első tapasztalati szinten :

Térmágia: 1

Nekromancia:2

Késöbbi fejlesztések: Ha nulláról akar 3. szintig jutni, tehát az új-tekercsek szerint itt már használhatja a mágiát az 2 év iskola. Itt nem lehet gyorsítani, berakják egy osztályba és kész.

3.-ról 4-re az iskola segítségével alapesetben 6-7 év kiesés az életéből (amit nálam befolyásol az inteligencia nagysága), ha egymaga akarja fejleszteni, kihasználva az álltala képviselt mágia logikus voltát, akkor a fejlesztési idő duplázódik. Viszont álltala nem ismert mágiatípust nem tud fejleszteni, csak a már meglévőket.

Remélem segítettem.

Uff beszéltem.

Rodrigo kedveli ezt
Link a hozzászóláshoz

Sziasztok!

Rodrigo;

mivel éppen készülődünk elutazni itthonról, csak  rövid válasszal szolgálhatok. Ha megjöttünk (jövő hét), és érdekes lesz még, megpróbálkozhatom valami tételessel is.ú

A rövid válasz: csak rugalmasan! A tanulás, tapasztalatszerzés oly mértékben jelenjen meg a játékban, ahogy a játék dramaturgiája, a játékülések száma, a többi játékos helyzete és a kaland dinamikája azt megkívánja, illetve megengedi. Szerintem itt nem kifizetődő a merevségig folytatott szabálykövetés. A lényeg, hogy a játékosok jól szórakozzanak. (Ha ritkán van módotok összeülni, és a csapat "kalandot akar"; akkor a legjobb, ha az a képzettség, amire van Kp, az "megvan, mert..." - és itt pár szóval/mondattal bemeséled. Életútnál, idő bőviben lehet erre több gondot is fordítani.)

Ja, a renegátok helyzete valóban nehezebb. Gondoskodhatsz nekik mesterről jutalomként (ha...) , de ne legyen automatikus a képzettség.

Hirtelenjében ennyi. :) 

Rodrigo kedveli ezt
Link a hozzászóláshoz

Sziasztok!

Köszi a válaszokat!

Vágom én, hogy közben alakul ki, csak eddigi negyed évszázad alatt éltem a játékosok csudálatos életét, most meg megbeszéltük, hogy mesélni fogok olyanoknak akiket még nem láttam játszani és picit "ráparáztam". Tudom, hogy közben jön a csiszolódás, összeérés, miegyma, csak magamban próbálom összerakni a kereteket amin belül mesélni akarok (és tudok (és szeretnék)). Eddig játékosként nagyon eltérő koncepciókban nagyon eltérő világképpel rendelkező mesélőknél játszottam alkalmazkodva hozzájuk, de most nekem kell a játékot is földobni a képzelet szemei, fülei és egyéb érzékei elé, valamint nekem kell a keretrendszert is mögé illeszteni. Amit nehéz elkezdeni úgy hogy sok jó, velem kompatibilis (és néhány kevésbé jó vagy velem nem kompatibilis) mesélőnél játszottam és nem mérném magam hozzájuk, mert na. Nu hanyagolom a sírást és megpróbálom élvezni, hogy én vagyok a mindenható :)

 

bűvdudás;

Kicsit megkésve, de jó utat nektek,  érezzétek jól magatokat!

 

bűvdudás kedveli ezt
Link a hozzászóláshoz

A hozzászóláshoz be kell lépned, vagy regisztrálnod Kalandozó!

Kizárólag a városőrség által átvizsgált kalandozók hagyhatnak válaszokat.

Kalandozónév regisztrálása

Regisztált kalandozóként felhőtlenebb az élet!

Csatlakozás a Kalandozókhoz

Bejelentkezés

Már velünk kalandozol? Lépj be!

Belépés
×
×
  • Új...