Jump to content
Kalandozok.hu - M.A.G.U.S.

Barangolás a magus regények világában a szerzők segítségével


Recommended Posts

...szervusz,

Pred, amit írtál, arról Chapman jut eszembe, aki, mikor mondtam, hogy mennyire tetszenek a regényei, azt felelte, hogy ő, mint író, nem ilyen elégedett, hiszen minden munkáján látja, hogy mi hol lett elvarrva.

Részemről, minden egyes újonnan kiadott regényemet "megcsiszolnám" egy kicsit, mert egyikkel sem vagyok maradéktalanul elégedett. Most úgy érzem, leginkább a Hollóidők1 és a Vas ideje csiszolódna.

De sebaj, majd az egyetlen kötetes Hollóidők - trilógiában...

:wink:

cels.

Üdvözlet Celsior :)

Szerintem nem baj, ha valamilyen szinten nem vagy elégedett a műveiddel, így biztosított a még élvezetesebb folytatás :) Egy író halála, ha önmaga legnagyobb rajongója. Legalábbis szerintem, de mivel ez egy önalkotta bölcsesség, aminek ráadásul még kicsit "hallottukmárvalahol" íze van, nem kell komolyan venni :)

Link a hozzászóláshoz
...üdv,

Bocsánat, hogy csak így hézagosan, de először le kell(ett) fektetni a családot, utána pedig mindig akad tennivaló.

Indira jól megfogalmazta a szerzők-világkoherencia kérdéskörét. Valóban odafigyelünk a már leírtakra, olyan szinten, hogy van, akinek külön az a feladata, hogy ezt figyelje. Persze, így is akanak hibák.

A szabálykönyvekhez a legtöbben nem ragaszkodunk- de részemről gyakran végig olvasom az adott kiegészítőt, hátha találok benne valamely elfeledett, de a regényben jól használható / színesítő részletet?

Vsz. a Nagy Zöld segíti, nem béklyózza az írói fantáziát, hiszen a M szerepjáték rendszere még nagy jövő előtt áll - itt elsősorban a bővülésre gondolok, nem pl. "kockaváltásra".

Erről persze majd más dönt, ez csak az én megérzésem.

cels.

Öszintén örülök, hogy van aki olvasgat és figyel is, mert vannak olyan fanatikusok, akiknek a leírt szó egy bibliával ér fel :) egyszóval mindenre hivatkoznak, ami megjelent regényben, holott valóban egy könyvben kicsit szélesebb a lehetőség, előfordulhatnak misztikus-csodálatos dolgok, nem úgy mint némely kalandban (bár ha valakinek TAO mesél :D )

Annak meg pláne nagyon örülök, hogy ti is amellett teszitek le a voksotokat, hogy a MAGUS nem halt ki, és igenis fejlődik, méghozzá sokszor azok által, akik játszanak benne. Valahol ez lenne a cél is, ha jól tudom :)

Link a hozzászóláshoz

Üdv!

Csak annyiban csatlakoznék az előttem szóló idézettjénak vélaményéhez, hogy a MAGUS szabálykönyvek tényleg segítik az újdonságok alkotását, nem korlátoznak, például nekem is nem egy novella, vagy kaland ötletem lesz ha csak a szabályokat olvasgatom.

És tényleg nem kell a regényekben a Mana-pontokat számolgatni, elvégre az "csak" regény, vagy novella, nem a szabályokról szól (a játék sem arról szól, csak oda mégis kellenek). Bár a túl nagy túlzásoknak sem vagyok híve, pl. négy vágás-négy kardművész, és közben ki is oktatom őket... Biztos mindenki tudja, mire gondolok... És nem ez az egyetlen.

Véleményem szerint azért a MAGUS világában játszódó regényeknek a MAGUS realitásának talaján kellene maradniuk, mint teszi azt a többség.

Link a hozzászóláshoz

Ahoi!

Hát igen, MagyarGergely, T táp G. :)

Egy kérdés fogalmazódott meg ma bennem...

Nem teljesen a regényekhez kapcsolódik, de azért bátorkodom feltenni.

Ti, mint írók, és mint egy MAGUS-oldal tagjai mit gondoltok a MAGUS jövőjéről, azon kívül, hogy nem hal ki soha?

Az interneten szerintem jelenleg négy fő MAGUS oldal van (senki ne haragudjon, hogy ezt mondom), de nem nevezem néven őket, úgy is lehet tudni, melyekről van szó. A kalandozok.hu próbálkozik a kapcsolatfelvétellel, de mégis pártatlan akar maradni néhány ügyet tekintve... Mit gondoltok a közös jövőről? Lehet közös jövő? :)

Maradtam Tisztelettel

Link a hozzászóláshoz

...ave,

A MAGUS-sal kapcsolatban sajnos gyakori jelenség, hogy sokan magukénak akarják tudni, és úgy vélik, csak az általuk elgondolt Ynev létezhet, létezik. Szerencsére (?), már elmúlt az idő, hogy valaki Nagy Pénzen kívül mást ne lásson benne - pedig lehet jó, elterjedt és ennek következtében rentábilis is.

Részleteiben:

-Nem mondanám ki, hogy melyik az Egyetlen Igaz MAGUS oldal, ugyanakkor célszerű lehet a keresztlinkek használata. Hiszen itt szinte senki sem húz hasznot a MAGUS-ból, nem érdemes összekülönbözni, stb.

-Ugyanez igaz lehet a MAGUS periodikákra. Lehet, hogy ezek is úgy összeforrnak végül, mint egyes Scriptorium gárdák, melyek külön indultak, de mára egy zászló alatt sorakoznak. Egyik- másik lap valószínűleg áldozatul esik a minden emberi elszánást kikezdő időrozsdának, de remélem lesz, ami fennmarad.

-Nagyon remélem, hogy a jelenlegi széthúzás könyvkiadás és zerepjáték fejlesztés terén megszűnik. Az erővonalak ugyan erre mutatnak, de aki e téren jóslásra adja a fejét, legtöbbször megbánja.

Széthúzásról és "klikkekről":

A MAGUS esetén szintén ártalmas a polarizálódás és úgy látom, hogy két fél közül egyiknek sincs teljesen igaza. Ezért tudok egyetérteni a harmadikkal, aki veszekedés helyett inkább dolgozik, befektet és könyveket ad ki.

A markukat tartó Egyéniségek és _csak_ a bevételt leső igénytelenek eddig egyaránt bajba juttatták a MAGUSt. Most van remény, hogy másképp lesz és ezt Indirának köszönöm.

Mindez csak magánvélemény, de mindig azok pártján leszek, akik figyelnek az olvasókra/játékosokra, ha kell, tudnak kompromisszumot kötni, koherens Ynevet építenek, és ismerik a korrekt elszámolás fogalmát - nemcsak egyes kiválasztottak felé.

Úgy látom most, a Tuan ilyen.

cels.

PS: tetszik a szövegek háttér textúrája és az oldal elrendezése / kezelőfelülete is profit sejtet.

Link a hozzászóláshoz

Sziasztok!

Először is elszeretném mesélni a történetemet a M*sal való megismerkedésemről, hogy értsétek a véleményemet...

Már majdnem 3 éve volt az első alkalmom, hogy úgy igazán kipróbáltam a játékot, akkor nem éppen egy "Legjobb" KM mesélt nekem, mert olyan csodák történtek, meg hogy a folyó, ami fél perce még pont a kő mellett csörgedezett, mire odaértem eltűnt..meg a JK-k fele elaludt a mesélés alatt, de az ilyen bakik ellennére nagyon jó játék volt...

aztán elkezdtem olvasni a TK-kat meg kiegészítőket de a suli miatt nem mélyedtem bele annyira, és inkább a regények olvasása felé fordultam. Aztán találtam otthon a polcon egy gyönyörű sárkány borítós könyvet, ami anyira megragadott, hogy elkezdtem olvasni. eleinte azt mondtam , hogy engem nem nagyon érdekelnek az ilyen rpg-s dolgok, de aztán odáig jutottam, hogy mára már az összes eddig megjelent dragonlance részt kiolvastam...

közben mindig neki kezdtem a magus regényeknek/ novelláknak is, de a lényeg a lényeg, hogy legtöbbször a 20. oldalig se nagyon jutottam az olvasásban. Én úgy gondolom, hogy ha egy regényt kifejezetten egy adott világhoz/ rendszerhez írnak, akkor annak egyfajta kedvcsinálónak, megszerettető regénynek/novellának kéne lennie. Engem személy szerint elriasztott a sok egymásra halmozott ismeretlen, hely, kaszt, faj és még sorolhatnám, amelyek az eslő 20 oldalon csak hatványozódtak, és sokszorozódtak, és általában nem tudtam hova tenni hacsak nem vettem elő Ynev térképét és kezdtem el kutatni, ami által a elszállt a kezdeti varázs...

Indira, említetted, hogy olvastad G.R.R. Martin trilógiáját (Trónok harca...) Teljesen egyet értek veled, abban, hogy ez a trilógia nagyon nagyon szupppiii! :wink: Az ilyen fajta regényeket nevezem én kedvcsinálónak! És sajnos ezt a fajta "könnyedséget" hiányolom a M* regényekből... Mert a történet és a csavarok a M* regényekben/novellákben is nagyon jók, de csak akkor, ha túl jut az ember egy bizonyos oldalszámon, vagy ha kívülről tudja, ki, mi, mikor, merre és hol található Ynev világában...

Nekem az lenne a kérdésem, hogy a közel jövőben várható regények /novellák szintén ennyire igénylik majd az ynevi háttér infókat vagy inkább lesznek kedvcsináló, nem az első 20 oldalon az ember nyakába zúdítom az egész "Ződ könyvet" jellegűek?

A válaszotokat előre is köszönöm és remélem nem rémítettem meg senkit! :)

Link a hozzászóláshoz

Kedves Ekiko! Sokan vannak még úgy, mint te. Ez a "szaknyelviesedés" egy hosszú folyamat volt, amelynek te sajnos nem voltál része. Tudom, hogy ez nem kifogás, csak szeretném megmagyarázni. Ha egy saját, általad kitalált világról először írsz, természetes, hogy mindent (vagy majdnem mindent) megmagyarázol, hogy az olvasó értse. De ha már tizenegy éve létezik a világ, s több tucat könyv jelent meg hozzá, bármely kiadványt megnézed, nem fogsz tudni a közepén becsatlakozni. A magus csak egy ilyen példa, szerintem a World of Darkness könyvek is ilyenek.

Két megoldás adódik: egy, hogy az elejétől kezded a könyvek olvasását. Kettő pedig, hogy megkérdezel valakit, melyikeket érdemes előrevenned, amelyekben még nem kell annyi háttértudás, mint a többihez. Ha ajánlhatok, inkább a régebbiekkel kezdd: Észak Lángjai, Sötét Zarándok, Acél és oroszlán, Farkasének... eztán jöhet a többi.

A harmadik megoldásról (miszerint nem olvasol magus-könyvet) ne is beszéljünk! :D

Üdv:

Indy

Link a hozzászóláshoz

Én 13 évesen olvastam először MAGUS regényt, az Észak lángjai '89-es kiadását, így viszonylag jól kezdtem. De tény...aki most akar bekapcsolódni, annak vagy a legelején kell kezdeni, vagy nem fogja érteni azt, ami már a sok regény és írás által igen kiforrott világ lett... igen szerteágazó és bonyolult, pont ezért annyira játszható is.

Egyébként általában a könyvek hátuljában van egy szószedet :)

Link a hozzászóláshoz

...üdv,

Főszerkesztőként azt magyaráztam az íróknak, hogy egy könyvben ne legyen ötnél több idegen / bevezetett szó.

Ha van, akkor rögtön előtte/utána legyen megmagyarázva, még a törzsszövegben és többször.

Valamint, hogy mindig gondoljunk arra, hogy esetleg az éppen írt könyvünk az első annak az olvasónak, aki ismerkedik Ynev világával.

Persze, nálam sem volt ez mindig így, különösen igaz ez a Hollóidők1-re mely még sokadszori gyomlálás után is túlburjánzik az ynevi kifejezésektől.

Ugyanakkor megfontolásra érdemes, hogy ha egy világ _nagyon_ hasonlít a Földre, az aligha érdekes. Ha meg _egyáltalán_ nem hasonlít, akkor minden utcasarkot és minden moccanást meg kell magyarázni, ami nem ad teret a cselekménynek.

Ráadásul nem is vonzó.

cels.

PS: Orson Scott Card írt jól a világépítésről a "How to write Science Fiction and Fantasy" c. könyvében, de szerte a neten vannak jó tanácsok, amit hasznosíthat az ember, ha már "játszani tudja az alap dallamot".

Link a hozzászóláshoz

Üdvözletem Mindenkinek és külön tiszteletem az itt lévő íróknak!

Előszöris Felon gratulálok ehhez az egész topichoz! Hihetetlen amit itt létrehoztál, köszönöm! :)

Másodszoris idepofátlankodnék én is vala egyetlen hozzászólás erejéig.

Nekem jelenleg egyetlen apró kis részletkérdés foglamazódott meg parányi és sík elmémben mely valahogy emígyen szól:

Celsior többször is említetted (több hozzászólásodban is olvasható), h Hollóidők1. Biztosan én vok a bárgyú, de sehol nem találtam meg a 2. kötetet, avagy tán jól értelmeztem midnent és a Vas ideje a Hollóidők2. Tehát jól gondolom ezt a dolgot, vagy mehetek kutatni Hollóidők2 után??? :D

Üdvözlettel,

@huszár

Link a hozzászóláshoz

Üdv,

kukachuszar, ha jól sejtem, a szerző a Hollóidők 1 alatt magát a Hollóidők c. mívét érti, Hollóidők 2-vel a Vas Idejére utal, a 3. pedig még várat magára... :) (elnézést, ha rosszul mondtam volna)

Üdvözlöm az írókat (is)!

Azt hiszem én voltam az első, akit Felon beavatott készülendő meglepetésébe, és el is ámultam tőle kicsit. Hurray for Felon! :D

Nekem is jutott eszembe egy kérdés a szerzőkhöz.

Ti is játszotok MAGUS-t, asztalnál, jó társaságban csupán a kellemes időtöltésért? Van még erre időtök, lehetőségetek, társaságotok?

szívem örvend,

TAO

Link a hozzászóláshoz

...jó estét,

A (tervezett) Hollóidők ciklus

Hollóidők 1 (A vér ideje)

- A Hollóidők címmel sorozatkezdő könyv, Yankar és Rashad bemutatása, és a Pentád titka

Hollóidők 2 (A Vas ideje)

- tavalyelőtt megjelent könyv: a yankari zsoldoslégió, Morgena Küldöttje (a Fh'yanra), Sianis fia (a Kölyök) és a Fakó Zarándok bevezetése

Hollóidők 3 (a holló ideje)

- amelyben jövőre remélem kiderül, miért is volt minderre szükség.

MAGUS játék:

Mesélek ugyan két hetente, de leginkább régi vágású (2nd Ed) ADnD szabályok alapján, saját világon, amit - egyes pályatársakkal ellentétben- eddig sosem próbáltam átültetni Ynevre. Különben sem lehetne.

Szívesen mesélnék MAGUSt mihamarabb, egy kicsit csiszoltabb szabályrendszerű, mágiában és szörnyekben bővített játékrendszerrel.

Remélem, fogok is - de erről mások döntenek, majd mikor eljön az ideje.

cels.

Link a hozzászóláshoz

Celsior: miért mások döntenek arról, hogy játszhatsz-e MAGUS-t? Nekem úgy tűnik nagyon vágyálomként kezeled... csak az okát nem értem... hiszen szabadok vagyunk, vagy tévedek? Vagy csapatod nincsen?

Indira: TAO szerintem nem azért kérdezett, mert azt feltételezte hogy nem játszotok MAGUS-t...

Link a hozzászóláshoz

Üdv :)

Jelentem Jan van den Boomen is hamarosan megérkezik, csak nem mindig van netközelben.

@huszár: örülök, h tetszik a téma, értetek van :)

Én is kérdeznék valamit, ha annyira nem is M* téma jellegűt...

A karakterek, regényszereplők... ők már előbb megformálódnak, vagy csak a regény folyamán alakulnak meg teljesen? Valamint a történet is előbb fejben születik, vagy a végeredmény még az író előtt is rejtve marad, és a történések formálják véglegessé?

Link a hozzászóláshoz

Sziasztok!

Andoron: hanem? :?: :D

Felon: ismét csupán a magam nevében tudok válaszolni. Nekem a regény megírásának kezdetekor általában a karakterek vannak meg a fejemben, valamint a sztori eleje, és az, hogy hova szeretnék eljutni. A közepét a szereplők alakítják. :) Többnyire minden szereplőben kicsit én vagyok benne, de valós személyekből éppúgy merítek ötletet, mint szerepjáték során mások jólsikerült karaktereiből.

Üdv:

Indy

Link a hozzászóláshoz

...üdv,

Örömmel látom a fedélzeten Boomen harcostársat!

Részemről válaszok:

Néhány karakter (a főszereplők) az írás közben csaknem olyan önállóvá formálódik, mnt a tibetiek kylkhorjai (saját pszichéből formált egyéniségek) akik már "lejátsszák" a cselekményt maguk is.

A mellékszereplők általában úgy indulnak, hogy ha az író valaki más szemén keresztül szeretné bemutatni a világot / körülményeket, érdemes a nézőpont- személyiségre vonatkozan feltennei számos kis kérdést és minél érdekesebben megválaszolni őkat- magunknak ennek egy része kerül papírra, jó esetben az olvasó számára is kellően letisztultan.

Aztán néhány mellékszereplő főszereplővé növi ki magát.

A történet egy érzéssel / elhatározással indul (pl. Síró fém: 1. mi van ha a technika azrt nem fejlődhet ki, mert e mágia-alapú világ nem hagyja? 2. Milyen lehet beleszeretni olyasvalakibe, akit soha nem érinthetünk meg, de lélekben minden rezdülséünk megegyezik?).

Ezután, ha a történet élni kezd, kellő önkritikával és ön-rákérdezéssel nagyon sok megválaszolnivaló vetődik fel, ami maga után hoz olyan részleteket is, melyek tovább gazdagítják a cselekményt...

MAGUS - először is leginkább (95%) mesélek, másodszor a MAGUS jelenlegi rendszere néhány játékosomnak még nagy falat lenne. Bizakodásom pedig annak szól, hogy megszületik egy kiegyensúlyozott, és még kevesebb ellentmondást tartalmazó, de könnyen számolgatható MAGUS engine is. Játszottam / meséltem ET-t de az d20 MAGUS-ba beletört a bicskám, azóta nem próbálkoztunk MAGUSsal.

Persze, nem adtuk fel.

cels.

Link a hozzászóláshoz

Szevasztok joarcok,

engem az erdelkelne, (lehet h mast is :?: ) hogy hogyan tartjatok mas irokkal a kapcsolatot? hogyan tortenik, illetve van-e olyan, hogy egy adott vilagnak kozos megformalasa? pl kozos dontesek, megbeszelesek alapjan dol-e el, hogy a Voros v Fekete Hadurak nyernek egy Zaszlohaborut? (ez csak egy kiragadott pelda volt)

elore is kosz

Link a hozzászóláshoz

Sziasztok! És külön üdvözlet Boomen úrnak! Örülök, hogy idetaláltál. :)

Kamykaze: igyekszünk mindent megbeszélni, amennyire lehet. Sajnos személyesen kevesebb alkalmunk van találkozni, mint szeretnénk, de még ilyesmi is előfordul. A többi a huszonegyedik század szokásos kommunikációs csatornája, természetesen.

Üdv:

Indy

Link a hozzászóláshoz

Régen jártam már a fórumon és örülök h ilyen emberek találtak a fórumra :) mint regények írói

Indira: Az írása (tegezhetjük egymást???) mármint a könyve sok mindenben tetszet, és sok mindenben változtatott a néző szempontomon főleg a varázshasználók szemlélésén, nagyon tetszet a varázsló megformálása :)

Link a hozzászóláshoz

Üdvözletem!

Felmerült bennem két kérdés, amikkel Celsiorhoz fordulnék, mivel őt érintik, tehát:

- az egyik, h az új M* alapkönyvben (mostantól rövidítve használnám => D20) véletlenül ráakadtam egy írásodra, az Anvaria vár címűre. Ezzel kapcsolatban szeretném megtudakolni, h az egy pár oldalas novella volt vagy egy készülő regényedből egy rövidke szemelvény, tehát várható-e Anvaria vár c regény, és ha igen, mikorra?

- a másik kérdésem Rashaddal kapcsolatos, vagyis inkább azzal, h lesz-e folytatva a története (várható-e vele kapcsolatban is új regény), lesz-e folytatva A vas ideje?

Tudom, h jelenleg az Eleven tűz íródik, ami Sianis történetét mutatja be, és tudom kissé távoli távlatokba kérdezek, de ettől függetlenül hajt a kíváncsiság. Ellenben ha túlságosan belső és/vagy titkos információkat kérdeztem, akkor így jártam :D.

Tisztelettel,

@huszár

Link a hozzászóláshoz

Líthas!

Eddíg sikerült elrejtőznie ennek a topicnak kutató tekintetem elől. Eddíg! Csatlakoznék a többiekhez, le a kalappal, Felon! Örömömre szolgál továbbá, hogy végre "találkozhatok" "szülőatyámmal", Boomen úrral, akinek a nickemet is köszönhetem! (és még sok mást is!) Remélem nem veszi tőlem ezt rossz néven. Ha már egyszer adott a lehetőség, akkor most élnék is vele.

Tisztelt Celsior: kezdeném a kritikával. Itt jegyezném meg, mindjárt az elején, hogy ez nem egyedül az én véleményem, hanem a környezetemé is. A Csillagvetőről lenne szó. Bevallom, nekem elég nagy csalódás volt a regény. A baj az volt, hogy az eddíg megjelent könyvek alapján úgy éreztem, hogy ellent mond az eddígi cselekményeknek. Persze én csak egy "mezei" olvasó vagyok, és ez csupán az én meglátásom. Főleg Sianis-t találtam nagyon idegennek az eddígi regények tükrében. Mint ha teljessen kicserélték volna, és nem éppen az előnyére változott. Ezen kívül a fordulatok sem voltak annyira meglepőek, a nagyrészüket még én is előre kitaláltam. Gazember lennék, ha nem említeném meg, hogy a goblinos rész nagyon alázott, nagyon kellemes színfoltja volt a történetnek, eddíg mindenki csak dícsérte. Ha jól tudom, a Síró fémet is sokan kritizálták a "tengeralattjáró" miatt. Ráadásul az első fele egy kalandmodulból született, ha jól sejtem. Ezzel nem akartam semmire célozni, sőt! Nekem a nomád sámán nagyon a szívemhez nőtt, és az, hogy beleszeretett a tűzelementálba, szerintem nagyon romantikus volt, még ha ezért most sokan ki is nevetnek! A Hollóidők viszont szerintem méltó arra, hogy olyan címek mellett szerepeljen, mint a Renegát, Észak Lángjai vagy a Korona és Kehely. Az egyik kedvenc regényem a mai napig, mert lehengerlő, a lendületéből egy pillanatra sem veszít, érdekes, hiszen soha nem tudhatom előre, hogy mi fog történni a következő oldalon, a sok neves hős is nagyban emeli a hangulatot, és végül külön öröm, hogy a főszereplő egy ork, mert ők méltatlanul háttérbe szorulnak a többi rendszerben, és most végre lehetőséget kaptak a bizonyításra! Nem is akármilyet! Úgy érzem illik még megjegyezni, hogy jórészt MAGUS regényeken nőttem fel, ez lett számomra az etalon, és kissé meg is lepett, hogy nem találtam jobbat, még külföldön se. Az első MAGUS-sal kapcsolatos élményem, ha emlékezetem nem csak, akkor Boomen mestertől a Morgena Könnyei volt, ami azóta is közel áll a szívemhez.

Bevezetőnek ennyit, remélem nem bántottam meg Celsior urat azzal, hogy kimondtam amit gondolok. Úgy érzem tartozok annyival, hogy az elején leszögezem a véleményem. Ha ezek után még van kedve valakinek válaszolni/reagálni (és nem utolsó sorban sikerül összeszednem a kérdéseket), akkor majd zúditom a kérdéseket. Alázatos tisztelettel:

Darun

Link a hozzászóláshoz

A hozzászóláshoz be kell lépned, vagy regisztrálnod Kalandozó!

Kizárólag a városőrség által átvizsgált kalandozók hagyhatnak válaszokat.

Kalandozónév regisztrálása

Regisztált kalandozóként felhőtlenebb az élet!

Csatlakozás a Kalandozókhoz

Bejelentkezés

Már velünk kalandozol? Lépj be!

Belépés
×
×
  • Új...