Jump to content
Kalandozok.hu - M.A.G.U.S.

Versekkel kapcsolatos vélemények


Recommended Posts

MagyarGergely: szerintem nyugodtan kritizálhatsz, minél egyénibb a kritika egy versről, annál érdekesebb azt olvasni, mit hogy látsz meg egy versben etc. Legalábbis velem teheted, mások nevében meg nem beszélek.

Már miért nem való versbe 'véres-téma' ?? (most eltekintve M.G. versétől) Szerintem azért, mert a vers egy igen kecses (már csak formája, ált. rímelése miatt is) műfaj, attól még ezt is meglehet írni benne... vagy szépen, vagy nem, aztán meg válogathat mki ízlése szerint.... :roll:

Felon, Nefi: nekem meg pont tetszett az a vers amit Felon idézett :)

Üdv!

Link a hozzászóláshoz

Én nem azt mondtam, hogy szerintem nem való versbe véres téma... hanem azt próbáltam érzékeltetni, hogy ez tőlem távol áll. Ahogy távol áll tőlem Nefi néhány verse is, ezekről nem is írok, mert szvsz nincs rossz vers. Csak olyan, ami nekem nem tetszik. Mindenkinek más az izlése, ruhák, pasik/nők, gondolatok, elképzelések terén, miért lenne másképp ez egy vers esetében. Én nem mondhatom egy másik ember gondolatára azt, hogy rossz, hogy jövök én ahhoz, hogy őt bíráljam. Csak elmondhatom a véleményem, és h hozzám ez nem áll közel.

És hogy érzékeltessem, hogy mennyire nem múlik a kecsességen a "szépség, jóság", hoznék egy példát. A tigris kecses, szép állat, mégis öl, mert így él meg, ez a természete. Szóval összefér a kecsesség és a vér... :wink:

Ne haragudjatok, ha ez offnak tűnt, de úgy éreztem, hogy el kell mondanom a véleményem. És valahol a versről szólt a dolog, szóval nem is offoltam :)

Link a hozzászóláshoz

MagyarGergely:

az előbbi hsz-em előtt nem olvastam a tiedet, hát válaszolnék rá.

Nem bántottál meg, ha nem várnám a kritikákat, nem is tettem volna fel az oldalra a verseimet. És szvsz nem kell visszafognod magad, ha valakinek nem tetszik ahogy "bírálod" őt, az majd szól. De úgy vannak vele az emberek, hogy kiváncsiak a reakcióra, szóval nem kell "meghúznod" magad. Egy igényes, meggondolt kritika építő jellegű lehet, legalábbis számomra.

A szótagszámokra már utalt egy költő úr is, aki az egyik versenyen volt zsűritag, el is raktároztam a véleményét. Nézd, szvsz a soraim nem pusztán egymás után leírt szavak, mert az novella lenne, vagy próza, akkor azt úgy írnám :) Nem vagyok egy konzervatív egyed, és bevallom, nehezemre esik betartani a szabályokat. Ezért is lázadozok a szótagszámok miatt. És szvsz nem akkor művészet a versírás, amikor töröm a fejem, és úgy írom le a mondanivalómat, h pontos szótagszáma legyen.. Akkor művészet, ha már úgy jön, úgy árad, h nem lehet benne kivetnivalót találni. Nem vagyok művész, sosem állítottam, egyszerűen csak írok, leírom a gondolataimat, és nekem úgy tűnik fejlődök, pár évvel ezelőtti "munkáimat" tekintve mindenképpen. Talán egyszer elérem azt a szintet, amit te emlegetsz, de reményeim szerint semmiképpen sem úgy, hogy erőltetem. Az már nem vers. Az már spekuláció, kísérlet egy olyan dolog megalkotására, ami másoknak tetszhet. És én ezt nem akarom.

Úgy gondolom, hogy ez a téma már kinőtte ezt a topicot, úh eljött az ideje, hogy nyissunk neki egy újat. Kérem, hogy a véleményét oda írja minden olyan kalandozó, aki hozzá szeretne szólni a témához. Ide pedig továbbra is várjuk a kritikákat :)

Link a hozzászóláshoz

Nefi: az előző versed (három soros három versszakos, nem ugrik be a címe elnézést kérek ezért :roll: ), hát jó lenne csak... nekem olyan, mint egy cím: megadja a témáját a műnek, ami aztán ki lesz bontva. És úgy éreztem ennyi, és hogy itt elmaradt :roll: Nem, nem rövidsége miatt éreztem, nem... Tényleg olyan volt, mint ami megadott egy alapgondolatot, és az.. az ott lett hagyva, kibontatlanul, kifejtetlenül.

Bár ha más szemszögből nézem, akkor mondhatnánk azt is, hogy az olvasó képzelete beindul, és kibontja magának, végigképzeli, igen én is ezt tettem...

Csak jó lett volna látni hgyan is néz ki egészben, versben az egész.

Én ezt éreztem amikor végigolvastam, gondoltam leírom. :roll:

Üdv!

Link a hozzászóláshoz
haiku, szóval ez csak ennyiről szól, nem kell neki több értelem, mint amennyi van benne, különben nem lenne az. olvass el egy cikket arról, hogy milyen a haiku, és akkor már érteni fogod, hogy miért lett ilyen :wink:

Ne haragudj, Nefi, az őszinteségemért, de talán ez a versed pont ezért, mert úgy hiszed nem kell szólnia semmiről a haikunak lett igen csekély szintű művészi értékkel megáldott.

Nemt tudom kinek a cikkét olvashattad a haikuk írásáról... de szerintem olvass inkább haikukat.

Üdv,

Andoron

Link a hozzászóláshoz

Nefi

Bizonyára igazad van. Fiatalok vagyunk még, hála istennek, még sok minden áll előttünk.

Azért szerintem érdemes lenne azon elgondolkoznod, hogyha valaki kritikát ír a versedre, akkor azt kimagyarázod, még magad előtt is, ha viszont dicséri (lehet hogy mert nem akart megbántani), akkor az a helytálló. A kritikák is lehetnek azok, engem is kritizáltak már, nagyon nehéz elfogadnom a "nem-dicsérő" szavakat, de fel kell dolgozni, mert nem lehet mindig csak a jó szó helytálló, még akkor sem, ha többen mondták.

Üdv,

Andoron

Link a hozzászóláshoz

Nem szólnék bele a 'vitába', csak pártatlan véleményem mondanám el a kritzálásról az alkotásokkal szemben: szerintem mki eldöntheti magában, hogy kinek a véleményét, kritikáját hallgatja meg és mérlegeli. Pl. ahogy Nefi egy évtizedek óta író kritikáját... /Bár ez is olyan dolog, hogy írhat valaki évekig, jelenhet meg könyve, lehet mégsem olyan jók és tetszőek az alkotásai, mint azé aki 1-2 éve irogat a '4 fal között'... (ezt most ettől függetlenül mondom)./

A velem szembeni (műveimmel szembeni, -mind rajzaim, mind írásaim-) kritikákról annyit, -azt hiszem nem vagyok vele egyedül-, de 'vért izzadok' ha (építő jellegű) kritikát kapok :) de persze ettől függetlenül kérem, hogy mondjanak véleményt!... Mert szeretem hallani olyan emberektől, akik jók abban, amit én csinálok, és segítenek finomítani a technikán, etc. ... Hozzáértő szemek elől nem szabad eldugni az alkotásokat, és örülök annak, hogy barátaim között találtam ilyen emberekre!...

Üdv!

Link a hozzászóláshoz

RQ: Az első versed szerintem főleg az első versszak utolsó három sora nagyon-nagyon sántít, akárcsak a második utolsó négy sora, ha egy verset vhogy ezkezdtél ne szakítsd meg ennyire durván

egymásba - porcikánk, tudsz te ennél jobb rímet is rá...

az utolsó verszak nem tetszett, nem sok értelme van, főleg a végének nem...

Vágyódás: ez tetszett a téma jó volt, csak egykét helyen éreztem benne kínrímet... de ettől függetlenül nagyon jó volt

szeretettel,

Link a hozzászóláshoz
RQ: Az első versed szerintem főleg az első versszak utolsó három sora nagyon-nagyon sántít, akárcsak a második utolsó négy sora, ha egy verset vhogy ezkezdtél ne szakítsd meg ennyire durván

egymásba - porcikánk, tudsz te ennél jobb rímet is rá...

az utolsó verszak nem tetszett, nem sok értelme van, főleg a végének nem...

Vágyódás: ez tetszett a téma jó volt, csak egykét helyen éreztem benne kínrímet... de ettől függetlenül nagyon jó volt

szeretettel,

hmm: "egymásba - porcikánk". itt talán nem ez volt a rímpár, hanem: "mágián-porcikánk". De nem árulok el gondolom nagy titkot, hogy utolsó két versemben nem igazán a rímekre raktam a hangsúlyt, persze a vers dallamosságáért fel lehet fedezni benne...

Az első vsz. utolsó 3 sorával és a 2. vsz. utolsó 4 sorával nem értem pontosan mi a meglátásod... elnézést ha én lennék értetlen... :roll:

Vágyódás: nem figyeltem a rímekre. Egyébként még azt szeretném elmondani e versemről, hogy egy 'reakcióként' született meg vmire, egésszé lett a fejemben pár pillanat alatt, tudtam mit kell írnom, s csak írtam.. írtam... 1-2 percig. Aztán a végére érve, majd visszaolvasva láttam az apró hibkákat, de azt mondtam: ez így írja le 'tökéletesen' amit most érzek.

Szóval semmi javítás, semmi, ezért tetszik nekem.

Nefi: nagyon szépen köszönöm a véleményt!

Üdv!

Link a hozzászóláshoz

,,Az álmonak vége,

ahogy kiserken vére

Múlik a fénye

Véget ért a léte.´´

Nefi, ez az utolsó rész, ez tetszik! A többi nekem nagyon 'száraz'...

,,Hol karomba zárhatom életem,

És örökké vele élhetek.´´

Valaki: TETSZIK a versed, örülök, hogy írtál. Ez a rész picit egyenetlen, de a többi feledteti. Tényleg nagyon tetszik, nagyon jó let szerintem! Ja és: köszi ;)

Warlock: az első fele tetszik a versednek, a második nekem túl véres, bár én is szoktam hasonló hangulatúakat írni, bár talán nem ennyire brutálokat. De jó.

No prob., főleg ha a mű alati mondatot is beleszámítom.

Na ennyit mára a sok dicséretből :)

Üdv!

Link a hozzászóláshoz

Most olvastam el én is a verset, amit Nefi írt (A prófécia).

Érdekes.

Nem ebbe a témába tartozik, de mivel kritikus szemmel próbálom nézni a dolgot, itt kérdezem meg:

Nefi, neked mitől vers egy vers?

A megfelelő topicban épp ez a vita témája, hogy a tartalom-e a fontosabb, vagy a forma. Ezért kérdezem, neked melyik a fontosabb?

Én, mint külső szemlélő úgy vettem észre, hogy a tartalom. A Bukott Angyal téma nem rossz, lehetett volna többet is kihozni belőle, de nem rossz. Formailag viszont katasztrófális. ;) (ez nem leszólás, hanem kritika!) A rímek gyengék, a szótagszám nem hogy nem egyezik (ez nálam nem is fontos), de nincs ritmusa a versnek. Próza négysorokba bontva.

Bevallom én sem szeretem azt, ha valaki ragaszkodik nagyon a formákhoz, pl kiszámolja 6 tizedesjegyig, hogy minden sor ugyanannyi szótagú legyen. :) Véleményem szerint nem ettől vers a vers (ez már kicsit csúszás a másik témába..). De valamiféle ritmusa van egy versnek, emiatt (is) különbözik a prózától.

Üdv

Link a hozzászóláshoz

Nefi: thx :wink:

A próféciához annyit fűznék hozzá, hogy Lucifer egy latin név, amelyet egy ember viselt, aki a kereszténység ellen ténykedett életében. Mi sem kellett több a sok egyházi fejesnek, ebből jött h "legyenakkormárasátánmegtestesítője". De amúgy nincs köze Satanielhez :wink: + A vers maga tetszik. :)

Link a hozzászóláshoz
Most olvastam el én is a verset, amit Nefi írt (A prófécia).

Érdekes.

Nem ebbe a témába tartozik, de mivel kritikus szemmel próbálom nézni a dolgot, itt kérdezem meg:

Nefi, neked mitől vers egy vers?

A megfelelő topicban épp ez a vita témája, hogy a tartalom-e a fontosabb, vagy a forma. Ezért kérdezem, neked melyik a fontosabb?

Én, mint külső szemlélő úgy vettem észre, hogy a tartalom.

tudom, nem nekem szánt hsz, csak ha már így szóba került hozzáfűzném, hogy Nefi válaszát még nem tudom, és azaz igazság, hogy remélem nem a forma lesz rá válasza (bár nem hinném), de én a verseit.. nem tudom hogy fejezzem ki így hirtelen... de "tartalom alapján olvasom". na ez de nagyon bután lett kifejezve, elnézést... :roll:

formailag ált. nem fognak igazán meg ezért-azért, ezért inkább csak a tartalomra próbálok összpontosítani, s abban meglátni a jót, mert igen, sokszor jókat látok meg bennük, s jó témákat is ragad meg...

na csak ennyit akartam, ha már Nefi verseiről vagyont ittente szav. :)

Üdv!

Link a hozzászóláshoz

Jajj, szegény én... :)

Köszönöm mindenkinek

Tao: olvashatod a mitől vers egy vers topicba... mellesleg szabadvers, és én álltalában ilyet írok... akkor kérlek írj te is egy olyan verset ilyen témában és én is átítom ezt :wink: tartalom vagy a forma, inkább a tartalom, de máshol a forma is, de ez így jött... :)

Warlock: tudom, elvileg évekig jártam hittanra, de úgy éreztem, hogy így kell leírnom :wink: amúgy köszi a kritikát

RQ: köccike, van még sok angyalosam :) itt is van az oldalon jónéhány, de ha akarod akkor holnapra kiválogatom és felrakom őket ide és el is küldöm, ha emberi időben jövök el anyutól a korházból...

Felon: nagyon jó lett, szvsz ez eddigi legjobb versed

Zoli: háátt, a téma jó, de még gyakorolni kéne...

RQ: nagyon tetszik

szeretettel:

Link a hozzászóláshoz

A hozzászóláshoz be kell lépned, vagy regisztrálnod Kalandozó!

Kizárólag a városőrség által átvizsgált kalandozók hagyhatnak válaszokat.

Kalandozónév regisztrálása

Regisztált kalandozóként felhőtlenebb az élet!

Csatlakozás a Kalandozókhoz

Bejelentkezés

Már velünk kalandozol? Lépj be!

Belépés
×
×
  • Új...