Jump to content
Kalandozok.hu - M.A.G.U.S.

Fegyverek - Tippek, trükkök, kérdések + válaszok


Recommended Posts

No, írok kicsit...

ARMA-fórumon végre találtam egy értelmes és gyors magyarázatot arra, h mi az a "durchwelschen"... eddig azt tudtam, h az ellenfél négy "nyílásának" váltott támadása. (Nyílások: öv felett jobb/bal, öv alatt jobb/bal, tehát elég nagy területek...) Viszont mivel sötét vagyok, erre csak kettőt tudtam kitalálni, aztán rájönni, h már kitalálták a régiek... az egyik, mikor egy jobbról jövő ferde felső vágás eredményeképpen kereszteződik a két kard... ekkor a bal kezeddel "bedobod" a markolatgombot, jobbal meg tolod tovább... eredmény: az ellenfél kardját "megkerülve", az eredetileg bal-felső nyílás helyett a jobb-fölsőt találod el. A másik egyszerűen az, mikor tükrözöd a vágást úgy, h "megkerül" téged a penge... pl támadsz bal-felülre, belevéd/talál, és azonnal "átcsapod", mintegy szélmalomszerűen a másik oldalra.

De végre találtam egy gyors kis magyarázatot, ami rávilágított, h ennél azért sokkal több fér bele... a példa: a kardod mögéd mutat, a bal oldalodon. Innen a tested felé eső éllel (rövid v. hamis él) vágsz a másik fejére. Ha reagál (és mivel ez egy lassú vágás általában, FOG reagálni), a bal kezeddel bedobod a markolatgombot, jobbal viszed tovább a vágást, de immár lefele - belevágsz a lábába, lehetőleg a bokájába. Innen azonnal átvágsz a bal halántékra egy zwerchhauval... ha még él, inverz zwerch akár a jobb haléntékra, akár a bal combra... stb... külön szépsége, h ha az ember jól begyakorolja, elvileg a másik esetleges vágási irányait végig zárja a keresztvas... :D

Most már csak egy jól kiegyensúlyozott kardot kell csinálnom magamnak is, meg szereznem kell vkit, akivel be tudom gyakorolni... ui a múltkori, Preddel történt vívásból két dolog vált egyértelművé: a párnázott fegyver rugalmas minden irányba, tehát ami acéllal menne, az itt nem megy... valamint, és ez a fontosabb, többet kellett volna emberrel vívnom, ui. csomó technek a vágás részét tök jól begyakoroltam, a lépési részét meg hibásan... mivel nem volt velem szemben senki, akinek a mozgásához tudtam volna igazítani... így a zornhaum rendszeresen rövidre sikeredett... :(

Más. Kínai ARMA-tagot cseszegették kungfus ismerősei, h miért európai cuccal edz, miért "lassú", miért nincs sapkában ( :D ) stb. Eredmény: valósághű súlyú, súlyozású, és rugalmasságú, spéci párnázott fegyverrel párbaj a két leghangosabb ellen. Izé. Van videó. Egyiket 28-2re, a másikat 36-2re verte Lance. Elég durva volt... Ezé' kell sokat vívni! :lol: (NEKEM is kéne, csak nincs kivel általában... :? ) (ha vkit érdekel, linkelem a videt...)

Link a hozzászóláshoz

Mortel: természetesen megoldható... az anyagi vonzat pedig egyfelől a kard típusától másfelől a felhasznált anyagoktól, harmadfelől a díszítettségtől függ... nagyjából 7.5 körül mozog a legalsó kategória, míg a felső... nos... :D Végső soron voltak már akkor is zsiráfok, rómaiak ismerték is őket... damaszkuszi jellegű acél is volt... azaz legfelső kategóriában nyugodtan össze lehet hozni olyan kardot, aminek az ANYAGKÖLTSÉGE fél milla... :D

Ha gondolod/gondoljátok, írhatok egy kisebb esszét a római légiók kardjainak fejlődéséről és a különböző formákról...

No, Lance eredményeire rosszul emlékeztem... a jobban ellenálló tagot 18:2-re verte. Ihol van azon videó.

Ez meg a másik. Ez 38:2-re zárult. Ugyan 4 találat ment be, de ebből 2 lappal érkezett... azaz nem találat. (Legalábbis a jószemű videóelemzők ottan így számolták. Szerintem többet kapott mind2 fél, de lehet, h a gyenge kis éppenbentvan-metszéseket nem számítják.)

Lance írta is, h szomorú, h a kinti kung-fu oktatók jó része elhiteti a tanulókkal, h ha jól megy a formagyakorlat, máris jó harcosok... :( Aztán esetleg soha nem jönnek rá, h valamit rosszul gyakoroltak be... :( Mint én azt a rohadt zornhaut. :? :D

Link a hozzászóláshoz

Nem azé' de nem akar vki lassan reagálni is valamit :?: :D

Csak hogy legyen valami "értelme" is a postomnak: mostanában kezdtem el újra edzeni a 12 kilós vasrudammal. Vicces. Tök jó. 10-15 perc forgatás után semminek sincs súlya... :D Viszont ki fogom súlyozni, mert így, hogy kb 40 centire van a súlypont az elülső kezemtől, kikészíti a könyökömet. Tanulság: ha valaki nekilát edzeni, súlyozza ki a cuccait! :D

Ja, lehet, h a poén kedvéért vkivel felvetetem, amint a fent említett durunggal edzek... mer' poén, h ugyan a kétkezes kardok nem nyomnak 12 kilót, de egy akkora vassal is lehet 10sec alatt 3-4 körül vágni... :D

Link a hozzászóláshoz

:D Valóban a szabályrendszerre utaltam... viszont ekkora karddal már nem védesz, ha van egy kis eszed, hanem jól begyakorlod a mestervágásokat... félreütni nem lehet a tömege miatt, blokkolni szintén esélytelen, ellépni meg nem tudsz, tekintve, hogy a mestervágás lényege többek között pont ennek a kiküszöbölése. Sőt, ha kb 1.5-1.8m körüli pengéjű kard nyom ennyit, akkor még a mestervágásokra sincs szükség, feltöri a védelmet a tömeg és a perdület. Más kérdés, hogy egy jó vívó egy szál tőrrel is képes az ilyen elmebeteg méretű kardot használót... tekintve, hogy a nagyobb tömeg miatt nagyobb a tehetetlenség, ami gyorsítási szakaszban nem túl jó... ha, mikor vágásra készül, be tudsz ugrani, meg van oldva.

Más kérdés, hogy ilyen nehéz kard jelen ismeretek szerint nem létezik, s a legnagyobbakat is igen sebesen lehetett forgatni a 6 kilós nagyon-szélső érték miatt.

Megint más kérdés, hogy párharcban felesleges, mivel legkésőbb a harmadik találatba belehalsz, és nem bírsz ki mittomén, X fp-nyi sebzést. Örök igazság, hogy a kard a nagy egyenlítő... ugyanolyan könnyen hasítja szét egy izomember fejét, mint egy nyeszlett kis piperkőcét... és a legtöbb irányzat a fejre támad. Meg az arcra.

Link a hozzászóláshoz

Egyszer leültem rajzolgatni, és úgy döntöttem, tervezek egy TELJESEN zárt kesztyűt, hogy amikor túl sok időm lesz (heh, jó vicc), megcsináljam, és jajdejóésügyes leszek, meg tökegyedi. Hát nem jött össze.

16th századi kesztyű, eredeti...

covergaunt.jpg

Akit zavar a rozsda, rajz róla, jobban átlátható.

hand_885.jpg

A beteges az az, h ez így működne... és kb ugyanezt terveztem meg, csak pár dolog tért el. Dehátmindegy. :D

Link a hozzászóláshoz

Hát igen... az rpg szabály rendszerek soha sem hibátlanok, nem lehet mindent belevenni( sajnos :( ) A legjobban kidolgozott harcrendszere a kult nevű Rpgnek van ott van 4 lehetséges sebzés( karcolás, könnyű-, súlyos-, és halálossebzés), ez egyszerű, de hatásos. Ez inkább valósághű, mintsem játék orientált. A M* viszont (tényleges hibái ellenére) nagyobb játék élményt nyújt. Bár ez csak saját vélemény!!!

Link a hozzászóláshoz

Ezé' jó a LARP... bár ott is vannak igen hátrányos szabályok, még mindig közelebb áll a valós harchoz. Mondjuk lehet, h nem lenne túl biztonságos a full contact, tekintve, h Mo-n nem igazán akarnak az emberek védőfelszerelésre költeni, ami elég bajossá teszi a valós harcot... torokszúrás, fejre támadás, ágyék támadása... :D

Amúgy aki nekem is mesélt Magust, megoldotta nagyjából... felszorozta a sebességet, vagy lecsökkentette a "kör" időtartamát, h közelebb kerüljünk a valós időhöz. Õ a KM, ő az isten, nem? :lol:

Link a hozzászóláshoz

Nojó, akkor elkezdek írni egy kis esszéféleséget a légiós kardokról, több részletben, mert itt most kb 10 percenként elmegy az áram... :D

A római légiók történetének első állomása az etruszk hódoltság ideje... ekkor a mai értelemben vett légió még nem létezett, gyakorlatilag a görög/macedón falanxot másolták, első sorokban a leggazdagabb nemesekkel. Az ő oldalfegyvereik voltak: a xiphos és a kopis. Ezekről elég keveset lehet érdemben beszélni... mindkettő aránylag rövid, mindkettő igen jó vágási képességgel rendelkezik, a xiphos sokoldalúbb és igen jól szúr, míg a kopis egyedülállóan jól vág. Mivel azonban még a falanxot másolták, ezekre a fegyverekre ritkán került sor... érdemes itt megjegyezni, hogy a későbbi korokban is rengeteget használták a falanxot, annak minden hátrányával együtt... pl Cézár és Arianus idején rendszeresen védekeztek és támadtak a légiósok lovasság ellen/lovasságot egyszerűen a pila lándzsaként való használatával. Ennél is közvetlenebb a 3rd században a második légió, akik egy az egyben átvették a falanxot, s "sikerrel" alkalmazták a párthusok ellen, még ha itt a "siker" azt is jelentette, h nem vesztettek olyan sok embert. A következő ismert falanx-alkalmazó Svájc volt, egészen az 1515-ös marignanói vereségig, amikortól már ők is a spanyol terciót használták.

Link a hozzászóláshoz

Ahriman: ne vedd fontoskodának, de szerintem Mortel egy gladiusra gondolt ;) Ugyanis tudomásom szerint ezt nevezik általánosan légióskardnak, de javíts ki ha tévedek, és akkor megint tanulok valamit :D

Még valami: A great sword sebességéhez belinkelt cumó nekem nem megy, nemtudom más próbálta-e már.

RPG szabályrendszerek: Szerintem az eddigi legjobb megoldás a sérülések lemodellezésére a Shadowrunban született. Négy sebzésszint van, könnyű, közepes, súlyos, halálos. Van egy 10 rubrikás sebzésjelző, ezen egy rubrika a könnyű, három a közepes, 5 a súlyos és10 a halálos sebzés. Minden sebzésnek adott a sebzésszintje, ami meghatározza hogy a sebzés elszenvedésekot hány rubrikát kell bejelölnöd, de a sebzésnek van egy energiaszintje ois,a mit a páncélok csökkentenek, és amit célszámként használva csökkentheti a karakter a sebzést, a test tulajdonságával próbát dobva(eben benne van az álóképesség a termet és hasonlók).

Link a hozzászóláshoz

A légiós kardok következő lényeges állomása az ie. 2nd századi terjeszkedés, amikor is a mai Spanyolország területéről átvették a hispán gladiust, ami pár év alatt elterjedt, hatékonysága és a korábbi fegyverekhez mért egyszerűsége/olcsósága miatt. A pengéje átlagosan 60 cm volt, s a korábbi xiphoshoz képest igen szélesnek számított. Formája egyszerre tette kiváló szúró- és nagyon jó vágókarddá. E mellé még a korábbi, ovális és olykor sík scutumot használták, a görög aspis (hibásan hoplon néven ismert) már korábban kiment a divatból, kb a pilum elterjedésével egyidőben.

Az első "valódi" gladius, amit a rómaiak fejlesztettek ki, a mainzi forma. Jellemzője a korábbinál rövidebb, de szélesebb penge, az elegáns ívelt vonalvezetés, s a szinte pazarló anyagfelhasználás a markolaton.

A következő Cézár után pár évvel terjedhetett el, fulhami stílusként ismert. Egyszerűbb és kisebb, mint az előző, s jóval szögletesebb, valamint lényegesen kisebb, kompaktabb a markolati rész. (hiába tűnik kb ugyanakkorának pl a markolatgomb, a mainzié forgásszimmetrikus, vagy ahhoz közelítő, míg a fulhami szinte sík) A markolat maga, a korábbi kerek-oválissal szemben jellemzően nyolcszögletű, ami hihetetlen mértékben javítja a kezelhetőséget, a vágások-szúrások szögének szabályzását.

Az utolsó a pompeii stílus. Ez az a kard, ami a késő császárkorhoz (még nem a végső stádiumhoz) és a hatalmas seregekhez köthető, megelőzve a különböző törzsekből összeszedett alattvalókat előtérbe helyező, végső hadsereget. Ez a legegyszerűbb, leggyorsabban gyártható, egyszersmind legrövidebb gladius, szélsőértéke 48cm pengehossz, aminek ellenére igen pengenehéz, azaz esetenként jobban vág, mint az egyel korábbi típus. Markolata ismét nagyobb, mint elődjéé, azaz valamennyire visszatér a mainzi stílushoz. Erre a súlypont előrehelyezése miatt megnövekedett perdület miatt volt szükség - egy gömbölyded gomb jobban megakadályozza a kézből való kicsúszást. Egyszerűsége és minden eddiginél alacsonyabb ára miatt nem nehéz elképzelni, amint birodalomszerte minden kovács ezeket gyártja, s százezernyi légióst látnak el vele...

Link a hozzászóláshoz

Összehasonlító skicc a gladiusok formájáról.

És végül van még a spatha... amit először lovassági kardként használtak, de a birodalom utolsó kb 100 évében elterjedt a gyalogság, azaz a légiósok között. Ezek lettek a későbbi európai kardok ősei, olyannyira, hogy pár nép ma is spade-nek, spada-nak hívja a kardokat. Pengéjük hosszabb, keskenyebb, nemritkán vércsatornával, vagy vércsatorn

Link a hozzászóláshoz

És a legeslegutolsó típus a kétkezes római kard. Sajnos egy se maradt fenn, vagy még nem került elő, de elég sok ábrázoláson láthatóak, a leghíresebb a tetrarchák szobrán. A szobron láthatóak igen díszesek, tekintve, hogy a tetrarchák viselik őket, de a forma jellemzően ez volt. Megalapozott feltevések szerint testőr- és tiszti kard volt, tekintve, hogy pajzs használatát nehézkessé teszi, annak ellenére, hogy pengéje nem hoszabb a tipikus spatha-nál. Érdekes, hogy gladiátorok nem használták.

Szintén ebbe a típusba tartozik az alánok kétkezese, ami gyakorlatilag egyezik a későbbi indiai kétkezessel, csak még kevesebb szerelékkel... kb másfelesbe illő, 80-90cm-s penge, 30-40 cm markolat, se keresztvas, se feltűnően nagy gomb.

Mit is mondtál, Gem, a gladius a légiós kard? :P

Link a hozzászóláshoz

Üdv!

Kösz Ahriman, h a vihar ellenében is megírtad a légiós kardok történetét!

Gem Kapocs igazad volt, valami gladius féleséget szerettem volna. De most már így átlátván, h mi micsoda egy Mainzi formájúra gondolnénk! Semmi extra diszítéssel, egy alap kard!

Kérlek ird így is meg, h mibe kerülne!

Köszönöm.

Link a hozzászóláshoz

No, egyfelől, nem tudom, írtam-e már, de /pill iszonyat be vagyok táblázva, és lehet, h pár megrendeléssel még csúszni is fogok, mert túlvállaltam magam... új rendelést akkor veszek fel, ha minden elmaradásomat lerendeztem, ezt júli közepe-végére teszem.

A mainzi a második legdrágább típus a gladiusok közül... főleg, ha meglepő módon esetleg mai minőségű acélból akarod... ugyanis igazán jó, mai szemmel jól edzett és strapabíró kardja a légiósoknak legkorábban a császárkor közepén volt, és akkor se volt túl elterjedt... a legtöbbször lágyacélt használtak, kicsit ritkábban lágyacél magra hegesztett edzett éleket, és a legritkább volt a homogén, jó acélból lévő penge, és elég sokáig ezeket se nagyon edzették. Persze a birodalom bukásának idején már "damaszkuszi" jellegű acél is előfordult, de mivel téged a mainzi forma érdekel, nem érint annyira.

No, tehát. Famarkolattal, egyszerű gömb alakú markolatgombbal és egyszerű, díszítetlen kézvédővel, jó acélból edzetlenül indulna 20től, de már gyémánt keresztmetszettel 23-24, edzve annyi plusz, amennyit a szakember elkér (nincs elektromos kohóm, gány munkát meg nem szeretek eladni), de lehet rá tenni csontmarkolatot is +5ért. Lágyacél -5e, de most szólok, mielőtt elcsábít az árcsökkenés, hogy a lágyacélt nem viccből hívják lágynak! Vértnek igen jó, de fegyvernek nem túl tökéletes! Viszont ez egy nagy birodalmat ezernyi kováccsal ugyebár nem nagyon zavar... egy mai tulajt viszont, akinek esetleg pár havonta új kardot kéne vennie...

Link a hozzászóláshoz

No, üdvözletem. Lenne egy nagyszerű ajánlatom... Prednek hála fel is teszem ide (mert magamtól eszembe nem jutott volna... :oops: )

Van külhonban egy emberem, aki arra vár, h kapjon tőlem SCA-legal vértekből úgy egy mázsát, ami egyedül elég sokára lenne kész, főleg, h így is el vagyok havazva... augusztusra valszeg építek pár prést az egyszerű formák gyorsabbá tételéhez, és LEHET, h lesz karosvágóm. Láncozni meg rengeteget kell. :D

Tehát, az ajánlat a következő. Aki akar valamit, és ráér segíteni, óránként 500 pénz engedményt kap a saját cuccából, függetlenül attól, h abban segít, vagy másban. A segítség értelemszerűen képességfüggő, egy lánytól pl nem fogom kérni, h ugyan hozza már ki a 2nm-es acéltáblát, és vágja ki az adott szabásmintát a böhöm flexszel... :lol: Ráadásul, aki esetleg saját anyagot/szerszámot hoz (értelemszerűen olyat, amit lehet használni), annak természetesen azt is leszámolom... gondolok itt maradék acéllemezre, tömör rudakra egy adott vastagság fölött, bőrre... gépekbe fejekre, mint megadott flexkorong, fúrószár... stb, stb.

Akit ilyesmi érdekelne, az pls keressen meg msn-en vagy e-mailben... :)

Link a hozzászóláshoz

A hozzászóláshoz be kell lépned, vagy regisztrálnod Kalandozó!

Kizárólag a városőrség által átvizsgált kalandozók hagyhatnak válaszokat.

Kalandozónév regisztrálása

Regisztált kalandozóként felhőtlenebb az élet!

Csatlakozás a Kalandozókhoz

Bejelentkezés

Már velünk kalandozol? Lépj be!

Belépés
×
×
  • Új...