Jump to content
Kalandozok.hu - M.A.G.U.S.
Keresés Itt
  • Több lehetőség...
Eredmények keresés, amik...
Eremények keresése...

Melyik a kedvenc fajod?

Sychter

Recommended Posts

Üdv!

Okés, példa volt, bocs a zaklatásért. Nekem is szoktak kevésbé sikeres példáim lenni.

Ellenben nem külső jegyekre, hanem kifejezetten személyiségjegyekre gondoltam. A fölön néhány pszichológus dolgozott ki egy rendszert az emberek személyiségének leírására. Különböző kísérletek során elkülönítettek (ha jól emlékszem) 7 fő személyiségjegyet, meg jellemvonást, meg mindenfélét, amire így hirtelen már nem emlékszem. Arra viszont igen, hogy nagyjából 150 körüli személyiséget leíró paramétert csináltak. (ha kell valamikor pontosan utánanézek)

De nem is a fenti a lényeg, hanem általánosságban könynen és jól körülírható módon meg lehet adni például az elf faj fő személyiségjegyeit.

Szerintem eléggé rossz példa következik, de én ilyesmire gondolok:

Természet szeretete, tisztelete.

Megfontolt problémamegoldó képesség.

Introveltált személyiség.

De nem a konkrét jegy a lényeg, hanem el lehet különíteni az inhumán fajokra jellemző pozitív és negatív személyiségjegyeket.

Természetesen, ha humán kultúrkörben nőnek fel, akkor ezek a személyiségjegyek többnyire a semleges felé módosulnak. Azért többnyire, mert a humán kultúra és személyiségjegyek eléggé vegyes képet mutatnak, az is előfordul, hogy egyes jellemző személyiségjegyek kevéssé gyengülnek, illetve az adott humán kultúrára jellemző új személyiségjegyek erősödnek (alakulnak ki).

Hozzátenném még, hogy az emneri fajnak bár nehezen adható meg közös személyiségjegy, ellenben a faj azonos kultúrkörében felnőtt egyedekre már található. Ez persze azt is jelentheti, hogy a személyiségjegyekre erős hatást gyakorol a környezetének kultúrköre, az embereknél elég sok kultúra van, míg az elfeknél csak néhány (Sirenar, Elfendel, Homoki elfek, Kráni elfek, stb...).

A fentiek mellett az elf kultúrkörök között szerintem több a hasonlóság, mint az emberi kultúrkörök között.

Sylvanus

Link a hozzászóláshoz

Sylvanus, nos véeredményben akkor egyetértünk. Az értekezés azért érdekelne. Ha tudod keresd ki létszi nekem. Itt jön be a képbe a megfelelő jellemrajz, és karakterdefiniálás fontossága. Ez a szerepjáték alapja. Az ember a legszínesebb lehetőség, de nem az első TAO. Szerintem mindegyik egyenlő.

U.i.: Na jó az elfek nem olyan jók....

He-he-he

Link a hozzászóláshoz

Szerintem mindegyik faj lehet nagyon szines... csak kicsit bele kell ásnia magát az embernek. Nem csak egyfajta törp jellem van, orkot is sokféleképpen lehet alakitani, és eéfből sem csak a "bambulos" fajta létezik. CSak kicsit alakitani kell, meg jááátszani ;)

Link a hozzászóláshoz

Hm...természetszeretet... akkor beszéljünk a kráni elfekröl? nekik annyira ez nem lényeg, mégis elfek... :)

Vagy a visszafogott szemlélödés... hm...akkor meg a homoki elfek... megölnek bárkit, aki feléjük vetödik, és nem érdekli öket, milyen nép szülötte. :)

Csak azt mondom, hogy nem szabadna általánositani, mert bármelyik fajnál születhet egy másmilyen egyed, másmilyen elötörténettel, aminek késöbb oka lehet gyülölet, vagy torzulás.

(Lásd a "Domvik-szerzetes", aki eredetileg elfendeli elf volt, de mivel a külseje nem volt megfelelö, és ezért elzavarták, gyülölte az elfeket, álcában Ranagol-pap lett, és feláldozott több elfet is Ranagol oltárán. Igaz huszár? :) )

Link a hozzászóláshoz

Igaz, hogy nincsenek általánosságok, főleg a JK karakterek esetében. Maradjon a példa az elf faj. Ha egy elf kalandozó lesz, valószínű, hogy valamiért kirí a "normális" elfek közül, és biztosan lehet igen színes dolgokat keríteni a személyiségébe, egyedivé tenni őt nem csak az elfek között, de akár egész Yneven.

Mégis.. a fajára jellemző dolgok egy része VALÓSZ

Link a hozzászóláshoz

A kráni elfek is tisztelik a természetet. Õk kevésbé és máshogy, mint az elfendeli, vagy sirenari fajtársaik, de még ők is tisztelik.

Nem állitottam hogy nem, de nem fog nekiállni egy fél napot imádkozni egy fa elött bocsánatát kérve, hogy kivághassa. Én erre céloztam, hogy tiszteli, de ez más.

Link a hozzászóláshoz

Üdv!

Tudtommal a kráni és homoki elfek is tisztelik, szeretik a természetet...

A homoki elfek területei is dús erdőségek voltak, tudtommal a lelkük mélyén szertnék, ha visszaállna a régi állapot, csak közben átalakult a lelkiviláguk és megölnek minden másfajút, aki a területükre téved.

A kráni elfekről is olvastam valami olyamit, hogy a természet szeretete és tisztelete nem veszett ki belőlük, de erősen változtak egyéb jellemvonásokban.

Mellesleg, ahogy olvastam, te egyedi példát említessz. Szerintem az erősen eltérő, kitaszított egyedeknek annyi köze van fajának jellemző személyiségjegyeihez, mint Győzikének az énekléshez.

Én például el tudok képzelni akármilyen szélsőséget, akármelyik fajhoz. Nem is a szélsőség minősége, hanem a szélsőséges egyedek mennyiségi aránya a lényeg jelen esetben, illetve a jellemtérben való megoszlásuk, és azért elfeknél nem az általad vázolt egyed a jellemző.

Ilyen szempontból az elfeknél faji szinten szerintem megfigyelhetőek különböző alakzatok, szemben az emberek szerintem egyenletes megoszlású jellemterével.

Ajaj, kezdek nagyon személyiség pszichológiai elmélkedésekbe fogni, pedig alig értek hozzá (bár tanították).

Sylvanus

Link a hozzászóláshoz
(Lásd a "Domvik-szerzetes", aki eredetileg elfendeli elf volt, de mivel a külseje nem volt megfelelö, és ezért elzavarták, gyülölte az elfeket, álcában Ranagol-pap lett, és feláldozott több elfet is Ranagol oltárán. Igaz huszár? )

nes: én nem javallanám eme példát, hisz a te elfendeli kitaszított elfed jelleme teljesen megváltozott, eltorzult, hisz útálta önnön faját, ami pl tudtommal nem jellemző a kráni elfekre sem.igen vannak belviszályok, de egyik sem "megszállot" (jelenesetben, mint az őrült szó egyik szinonímája), vagy legalábbis nem annnyira, h minden útjába akadó elfet kinyiffantson.amúgy meg jahh ismerem.... :roll: :? :evil:

Link a hozzászóláshoz

Sylvanus előre is köszi.

A kalandozóvér szóval nem értek egyet ilyen nincs. Szerintetek nem egy hatalmas butaság. Mintha egy korokozó lenne pl.: megfázás. Csak sors létezik. Nemtom ki találta ki ezt a marhaságot de nem volt valami lángész.

Pl.: egy paraszt kapálgat a mezőn, egyszercsak megvágja magát, és eszébe jut, hogy neki az ereiben kalandozóvér van ezért hoplá ledobja a szerszámokat, csomagol kaját, és elmegy kalandozni...

Szerintem ez igen valószínűtlen. ellenben:

A helyi földesúr magával viszi mert megtetszik neki a csökönyössége, vagy mert éppen olyan kedve van. Előszőr locsiszárokhoz adja, majd egy belvillongás során a paraszt kardot ragad, és leszúrja az urára rontó katonák egyikét. A földesúr lehetőséget lát benne ezért kitaníttatja, és az egyik legjobb bérgyilkosa lesz idővel....

No ez inkább nem?????

Link a hozzászóláshoz

a "kalandozó vért" mint kifejezést használják, h akárhol felüthet a kalandozó vér feje, nos ez annyit tesz, h akárkiből lehet véletlenül is kalandozó, de minek is magyarázom?mindenki tudja, csak annyit fejtenék ki, h ez, h kalandozó vér ezt nem a szó legszorosabb ételmében kellene venni, hanem abban, szvsz, h ha az apd is kalandozó volt, akkor valószínűbb, h te ius az leszel, mint egy eccerű földtúró fia....ennyi....szvsz

Link a hozzászóláshoz

Dragon. Sztem kicsit félreértetted ezt a kalandozóvér megfogalmazást. Itt nem a vérre mint matériárakell gondolni, hanem a kalandvágyásra, az új megismerésének kedvelésére. Ilyen pedig mint személyiségjegy öröklődhet egy szülőtől, nagyszülőtől stb. Legalábbis szerintem. de hogy a fenti példáddal magyarázzam. A földesúr hiába akarja kitanítatni a jobbágyot, ha annak nincs meg hozzá a kellő mentalitása hogy használja a tudását. De ez már egy másik fórumra való.

Link a hozzászóláshoz

Üdv!

Nesire: Lényegében elbeszélünk egymás mellett szerintem. Ahogy én értem te az elf faj személyiségének mélységéről írsz, amit nem vitatok. Én csupán arra gondolok, hogy könnyen található a sokszínűségben olyan néhány személyiségjegy amely köthető a fajhoz, illetve valamilyen szinten jellemző az egyedeire általánosságban, a többi személyiségüket színesítő jellemvonások mellett.

Azaz nem azon van a hangsúly részemről, hogy az emberi egyedeknek van a legtöbb (mennyiségre) jellemvonása, hanem hogy az embereknél nem nagyon lehet elkülöníteni fajra jellemző jellemvonásokat, személyiségjegyeket, ellentétben az például elfekkel.

Szerintem mások is úgy gondolták, hogy ilyen szempontból változatosabb az emberi faj (nem egyedszinten). Persze mennyiségileg névze bármely más faj sem marad el a személyiség kidolgozottsága terén.

"Kalandozóvér": nálam ez a fogalom kicsit tágabb, kevssé bár, de köthető a faji hovatartozáshoz is, illetve pont a faji személyiségjegyekhez.

Én ezen fogalom kapcsán olyanra gondolok, hogy az én elképzelt Ynevemen az egyedek, az elképzelt (Földi középkorihoz hasnoló) társadalmi struktúrákban erősen determinált életre számíthatnak, illetve neveltetésük is a meglévő társadalmi struktúrák elfogadásán, befogadásán alapul. Nekem a "kalandozóvér" ezen társadalmi struktúrákba való betagozódás elutasítását jelentik, nem feltétlenül azt, hogy az apám kalandozó volt így hajlamom van nekem is.

A kalandozó fogalomhoz egyébként szerintem rendelhető egy olyan töltés is, ami a megszokottól, hagyományoktól való valamilyen szintű elszakadást jelent; társítható hozzá a Kaland, mint újdonság megismerése, megélése.

Mindenesetre eme fenti meglehetősen érthetetlen gondolatmenet lényege, hogy nekem a "kalandozóvér" alapvető jelentése egyfajta önálló, önerős útkeresést jelent, szemben a már bevált utak követésével (pl. generációkra visszavezethető családi "foglalkozás"). Ez természetesen kiegészül a faj egyede által hozzátett egyéni jellemvonásokkal, esetleges nyughatatlansággal, hírnévre vágyással, stb...

Remélem így talán kissé meg tudtam világítani, hogy nekem mit jelent a "kalandozóvér".

Sylvanus

Link a hozzászóláshoz

Szia Sylvanus kicsit enciklopédikusra sikeredetez a szösszenet mindazonálltal részben egyet kell értsek veled. Habár az útkeresés nem feltétlenül jelenti a kontinens bejárását. Az lehet akár a szülők szakmájától eltérő foglalkozás választása is. Mindazonálltal nem akarok kötekedni, mert alapvetően nem rossz a meghatározás.

Link a hozzászóláshoz

Üdv!

Bár kicsit elkéstem, de itt van a könyv rekordja:

Cím: Hilgard's introduction to psychology (magyar)

Cím: Pszichológia / Rita L. Atkinson [et al.] ; [ford. Bodor Péter et al.]

ETO: 159.9(075.8)

Kiadás: 2., jav kiad., utánny. / szerk. és az 1. kiadást átd. Csibra Gergely

Megjelenés: Budapest : Osiris, [cop]2002 ([budapest] : Osiris Kft. ; Gyula : Dürer )

Terjedelem: 660 p. : ill., részben színes ; 29 cm

Periodicitás: c u. 1-3.

7601 Pécs, Pf. 227.

Sorozat: (Osiris tankönyvek, 1218-9855)

Megjegyzés: Bibliogr.: p. 603-648.

ISBN: 963 389 447 6

Tárgyszó: ill@lib.pte.hu

Tárgyszó: Pszichológia Psychology. Psychology textbooks

Egyéb név: Atkinson, Rita L. Csibra Gergely Bodor Péter

lelőhely: DEENK NAGY Könyvtár : K 642.501

Ebben meg lehet keresni a Személyiségpszichológia részt.

Sajnos eddig nem tudtam elérni egyik oktatónkat sem. Remélem segít majd.

Sylvanus

Link a hozzászóláshoz

Üdv!

az oktatónk szerint az Osiris kiadványok kifejezetten az érdkelődőknek készülnek, alapszintű tudás van bennük. Mindenesetre ahogy mondta a Big five elméletet kell keresni, ami szerinte az egyik legjobb személyiségleíró elmélet (én is úgy emlékszem).

A bemásolt könyvtári rekord valóban kissé nehezen olvasható, ellenben a lehető legpontosabban leírja a könyv paraméterei. Kereséskor ideális.

Érdemes egyébként régebbi kiadásoknak is utánanézni, mivel ez csak egy újranyomás (nincs benne változás).

Sylvanus

Link a hozzászóláshoz

Üdv!

Esetleg boltokban:

http://www.corvina.hu/menu.php?mit=kere ... lr3K7fLtM6

http://www.osiriskiado.hu/magyar.html

A kiadó honlapján láttam valami webáruházat is, az első link alatti lapon elfogyott éppen.

Az Osiris kiadó honlapján vagy egy kifejezetten Személyiségpszichológiával foglalkozó könyv is, ez már részletesebben tárgyalja a témát, a Big5 mellett más elméleti megközelítéseket is ad.

Sylvanus

Link a hozzászóláshoz

Ülj oda az asztaltársasághoz...

Hozzájuk szólhatsz anélkül is, hogy bemutatkoznál. Ha ismert kalandozó vagy, Fedd fel kiléted hogy megismerjenek.

Vándor
Válasz a témára...

×   Formázott tartalmat illesztettél be.   Formázás megszüntetése

Only 75 emoji are allowed.

×   A hivatkozásodat beágyazta a gépszolga automatikusan.   Mutasd inkább hivatkozásként

×   A Pszi-emlékfelidézés sikeres volt.   Szerkesztőablak kiürítése

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Új...