Jump to content
Kalandozok.hu - M.A.G.U.S.

Harcrendszer


Antail

Recommended Posts

Üdv! Nemrég kezdtünk el játszani az UT szerint. Lenne pár kérdésem, ha még él itt valaki. :)

1, Méretkategóriák. Nem egyértelmű a leírás. Ha egy 3. fokú tőrös csap össze, egy 2. fokú hosszúkardossal, akkor nincs levonás senki fegyverére. De ha egy 3. fokú tőrös egy 3. fokú kardossal csap össze, akkor a tőrös megkapja a fegyvere értékeit, vagy nem?

2, Intelligenciából adódó képzettségpontok. Ezt sem tudjuk pontosan se így se úgy értelmezni. Csak az első szinten, vagy a többin is hozzá lehet adni a kap-okhoz?

Látom sokat vitáztok a fegyverek értékein. Nem könnyű téma.

Szerintem ki lehet védeni egy tőrrel egy kétkezes csatabárd-támadást. Simán. Nézzünk egy igen szélsőséges esetet: Egy 20-as erejű barbár egy jó minőségű rembó-késsel :), +4-es erő kesztyűvel, +5-ös istenek itala hatása alatt (erő=29). Ki bírja tartani a tőrével egy 15-ös erejű harcos kétkezes bárdját? Ki hát! Miért ne bírná?

Nézzünk egy gyakoribb esetet: Vajon egy 17-es erejű harcos kibírná védeni tőrrel egy 16-os erejű harcos 2kezes-bárdos támadását? Talán. Nem lehetetlen. Hogyan döntsük el? Erőpróbákkal:

a, Nagy különbség a tőrös javára = kivédi a bárdot.

b, Kis különbség a tőrös javára = félig-meddig kivédi a bárdot, de az csak elsodorja a tőrt, így az eredeti sebzés felét csak bekapja.

c, Az erőpróbát a bárdos nyeri = a tőrösnek annyi :)

Mi így szoktuk játszani. Vagy a realitás kedvéért még be is lehetne vezetni a fegyverekhez egy új értéket: Sújtóerő. Ez befolyásolná az erőpróbák értékeit, és kész. Meg van oldva a méretkategória-kérdés.

Persze optimális fegyverértékek mellett. A felszólalásokat olvasgatva, hát nem nagyon értek egyet pár dologgal:

a, "kezdeményezés: fegyver súlyából fakadóan" "hajrá tőrösök! :)" A legkönnyebb fegyvernek van a legnagyobb kezdeményezője? Na ne már! Hol fog egy tőrös közelkerülni egy lándzsáshoz? Sehol! Majd amikor a lándzsás fosztogatja a hulláját! :) Esélye sincs! A lándzsa nem engedi közel a tőröst, simán felnyársalja!

b, "az alabárd ilyen meg olyan lassú, simán odaugrik a tőrös!" Na ne már! :) Aki alabárdot forgat, az el is bírja azt! Ne abból induljunk ki, hogy mi itt a földön nem bírjuk el, hanem hogy a harcosunk/barbárunk simán kikaszál vele egy kisebb nádast is! Simán távol lehet vele tartani egy nyamvadt tőrművészt is. Vagy egy csapásból simán lekezdeményezve simán lekaszálni! :) Ezért az ilyen fegyverek vannak a top-on, mind kezdeményezésben, mind támadásban, védésben és sebzésben. Nem csoda, hogy minden hadsereg ezeket használja, és nem tőrrel rohamoz az abasziszi falanx.

Amúgy a legtápabb fegyver szerintem a szigony: idő:5 seb: 3k6+1, ké/té/vé: 8/14/16. És lehet még mellette egy szép nagy pajzsot is használni.

Link a hozzászóláshoz

Üdv!

Nem hivatalos vélemény lesz, csak az enyém:

1. - 3. fokú képzettséggel rendelkező magasabb kategóriájú fegyvert forgató semlegesíti az alacsonyabb kategóriájú 3. fokát. Tehát egymás szempontjából olyan, mintha mindketten 2. szintűek lennének.

2. - Régebbi törvénykönyveket tekintve - csak első szinten.

3. - A fegyverek értékei - igen, ez megoldás, de mint minden más megoldás, ez is éppúgy csak háziszabály, nyilván hivatalos megoldást keresnének az emberek.

az a-részben említett dolgok: te a fegyver hatásos távjától tennéd akkor függővé? ezesetben dobótőr vagy hajítóbárd? :) - ha a tőrös közelkerül, a lándzsás fegyvere használhatatlan, ha nem, akkor a tőr nem használható. Ez nem kezdeményezés kérdése. De a közelkerülési próbánál tényleg a tőrös lesz a gyorsabb, hiszen a lándzsásnak önmagát is és nehéz fegyverét is kell mozgatni, és fegyverét nehezebb irányítani.

b - hát, félig értek egyet, nem azért harcolnak ezzel, mert jó a kezdeményezésük, hanem mert tőrrel, jó kis MGT-vel, meg alakzatban nehezebb súlyos sebet ejteni, mint alabárddal.

Szép napot!

Link a hozzászóláshoz

Sziasztok

a kedvenc témámba tenyereltetek FEGYVEREK

Csatabárd kontra tőr. Az UTK-ban egy nagyon jó dolog amit stp-nek neveznek és a fegyvereknél is ott van. Namár ha a 29 erejű barbár a példa szerint szembeáll a csatabárdos 17-es erejű harcossal annak eredménye: 22stp sebzés és hát ha ebből elvesszük a tőr 10 stp-jét akkor a Barbárod fejéből kiáll 11fp-s sebzéssel a csatabárd mivel a tőr pengéje nem bírta. Ciki és méretkategória ide vagy oda de nem attól függ ez a dolog.

Kezdeményezés, tőr vs lándzsa szerintem reálisabb a tőrrel való gyorsabb kezdeményezés mert kisebb ezért nem látszik olyan egyértelműen mit is akar a használója, namármost a többi meg már taktika.Tudod a lándzsa nyele nem vág, nem szúr tehát ha egy kézzel megfogom, akkor mi akadályoz meg abban, hogy a közeledbe kerülhessek, vagy úgy gondolod a tőrt is két kézzel kell fogni, vagy a tőrrel harcoló nem látja hogy valaki lendületet vesz, hogy felnyársalja, végülis nem ezt tanulta, hogy odafigyeljen a legapróbb mozdulatokra is. Egyébként meg távolságfüggő, mert lándzsatávból max dobással sebez a tőrharcos, egyébként meg közelkerülésre kell dobnia, ha nem jön össze hát nem sebez.

Alabárd, hehe, ügyességtől függ. Kaszálni mindenki tud de az csak ideig óráig véd meg egy tapasztalt harcossal szemben, ugyanaz az eset mint a tőr vs lándsza este.

Remélem érted mire gondolok ilidan, és ha kérhetem ne gyere azzal, hogy ez fantasy mert ez a fantasy annyiban különbözik a középkortól, hogy van mágia és néhány különleges faj, meg én nem bírom el de a karim igen, egy harc nem egy csapásról szól, és bizony a legerősebb is elfárad, s ezt még a vadállatok is tudják és némelyek ki is használják.

Link a hozzászóláshoz

Con Salamander: Igen, eddig csak induláskor kaptunk intelligenciabónuszt. Csak azért kérdeztem, mert a 132. oldalon a Képzettség pont (KP) cím alatt van megmagyarázva, de úgy, hogy még véletlenül se lehessen megérteni sajnos. :)

A kasztokat lapozgatva, ha kiszámoljuk pl. a paplovagot és a varázslót, hogy mennyi kap-ot "szoktak általában" szintenként költeni, akkor arra a megállapításra jutunk, hogy igenis hozzáadódik az IQ szintenként is, mert a paplovag 53 kapot, a varázsló meg 45 kapot költ "általában" szintenként. Ugye ez 50(-)hátterek esetén lehetetlen.

Ja és köszi a válaszokat!

Crowstone: Látom tényleg ez a kedvenc témád! :) Vesézzük hát ki! (mondjuk lándzsával a tieidet! ;)) Stp-t meg ne számolj, mert írtam, hogy a barbárnak Rembó-tőre van, ami törhetetlen és csak maga Rembó képes eltörni, de ő nem akarja, mert akkor nincs mivel kiirtani Vietnámot! :D

Szóval kezdeném ConSala írására: Ha a hajítóbárdos pár méterre áll, akkor igen, tényleg ő kezd! Igen a lándzsásnak saját magát is mozgatni kell, de a tőrösnek szintén. Hogy nehéz lenne a lándzsa? 2,3 kiló mondjuk egy 15-ös erejű harcosnak? Nem nehéz. Szerintem.

Mondjuk azt sem árt tisztázni, hogy a lándzsás visel e valamilyen pajzsot, vagy két kézzel fogja a fegyvert. Közelkerülés meg nincs az ut-ben. Ez a lándzsa nagy védőértékében és a méretkategóriájában van (a tőrösnek nem számítanak sem a tőr értékei, sem egyéb bónuszok rá), így nagy hátrányban van. Ha a tőrös sebez, közelkerült. Tehát vagy nagyon jó harcos, nagy értékek, sok hm. Vagy kimúlik. :)

Tegyük fel, hogy van közelkerülés. Ugye akkor hárítani kell a lándzsás egy támadását. Ha nem tudod, sebződsz, és kívül maradsz. Ha tudod, akkor közelkerültél és támadhatsz. Ezen megint lehet vitatkozni (már ha túlélted a szúrást), hogy hogyan kerülsz közel. A lándzsás szúr, te hárítod a tőrrel, vagy félrehajolsz/ugrassz, és utána gyorsan odaszaladsz/lépsz hozzá közel. Ha hárítasz: könnyebben a közelébe érsz, mert eltolod oldalra a lándzsát, és utána csak előrefelé kell menni. Ha félrehajolsz/ugrassz, akkor ugye már nehezebb, mert megindultál hozzá képest egy másik irányba, hogy el tudj hajolni/ugrani a támadás elől, és egy kanyart kell tenned, hogy odaérj elé. És vajon mi a gyorsabb, hogy te odaérj, vagy hogy ő visszahúzza a lándzsáját támadóállásból alapállásba? Vagy még egy kicsit visszább is, kissé hátralépve? Nehéz ezt eldönteni. Meg ha neked van közelkerülés, akkor neki miért nincs messzetávolodás? (jó hülyén hangzik, tudom :))

"Kezdeményezés, tőr vs lándzsa szerintem reálisabb a tőrrel való gyorsabb kezdeményezés mert kisebb ezért nem látszik olyan egyértelműen mit is akar a használója, namármost a többi meg már taktika."

-Hát erre nem is tudom, mit írjak. Dobtam egy hátast! De tényleg! Amúgy erősen gondolkozok, csak fáj még a hátam. :) Talán annyit tudok mondani, hogy csukd be a szemed, és képzeld magad elé a szitut.. Mondanám, hogy nézz meg pár hollywood-i filmet, de ott a Hős mindig karddal megy, és a lándzsásokat (akik gonosz orkok, meg mindenféle csúnyák :)) mindig levágják.

"Tudod a lándzsa nyele nem vág, nem szúr tehát ha egy kézzel megfogom, akkor mi akadályoz meg abban, hogy a közeledbe kerülhessek"

-Szóval te egy kézzel elkapod a lándzsát és egyből közelkerülsz. Hmm. Hát nézzük meg. Mondjuk legyen egy 10-es erejű tolvaj, meg egy 16-os erejű városőr példa (ezt mondhatjuk általános szitunak) :

a, a lándzsát nem az orrod elé tartja, hogy csak úgy elkapd. Az akkor van az orrod előtt, mielőtt átszúrja a fejed. Ha úgy is elkapod, csaltál! Mert élőholttal nem nagyon lehet lenni! :D

De ha mégis elkapnád:

b, jobb esetben kihúzza a kezedből. Ekkor vagy megvág a fej élével, vagy nem.

c, rosszabb esetben megtolja feléd, és megint csak megsebez, vagy kibelez.

d, elkapod, félrerántod, közelkerülsz, leszúrod, te nyertél. Noir veled volt, Arel rád kacsintott, Kaoraku meg épp rád figyelt! :)

Dobjunk erőpróbákat is? Inkább ne.

A fantasy-témát csak azért írtam, hogy ne a mai emberek teljesítményéből induljunk ki, hanem a karaktereinkéből, akik jóval jobban hasonlítanak a középkori emberekre, mint a maiakra.

A harc pedig nagyon sok esetben csak egy csapásról szól! A régi korok harcait nem úgy kell elképzelni, mint a Dzseki csán, meg Mortál kombat filmekben! Ha két harcos egymásnak ugrott, akkor nem táncikáltak percekig, mint a bajvívók, hanem fogták, és "méghálsz, méglákolsz! :)"-jelszóra lekaszálták egymást, oszt kész.

Link a hozzászóláshoz

Szia ilidan

Közelkerülés: a te példád akkor lenne jó ha a tőrharcos csak a négyzetes mozgást ismerné, tehát ha a támadó fegyverhez képest merőlegesen próbálna elmozdulni, namármost ebben az esetben igazad van. Viszont a legrosszabb esetben is a tőrharcos körben mozog, ha a lándzsás ha visszahúzza a fegyverét alaphelyzet akkor is mozdulnia kellene, és mivel nem létezik nyomkövető lándzsa akkor bizony a tőrharcos az oldalában van. De abban igazad van, hogy kanyart kell tennie, és abban is hogy két azonos tudásanyaggal rendelkező harcos nem fog sok mindent kezdeni egymással, a lándzsás távol tart, a tőrős kitér.

Sajnálom hogy hátast dobtál, biztos nehéz volt felkapni egy lovat, hogy eldobhasd. Elképzelem a szitut, a tőrös az alkarjához szorítja tőrét, a lándzsás maga elé tartja a fegyverét, a tőrharcos pördít a fegyverén és fogást vált, a lándzsás ezt megpróbálja kihasználni és döf, a tőrharcos kissé kilép oldalra épp annyira, hogy a lándzsás elhibázza( rosszat dobott 21), majd közelebb lép miközben a lándzsás vissza próbálja rántani fegyverét, de a tőrharcos ott van az orra előtt, és ...

Vagy ugyanez a szitú, a tőrharcos fordít a fegyverén egy látványos pördítéssel, de a lándzsás nem támad, a tőrős erre úgy gondolja nincs esélye a lándzsás ellen a közelkerüléssel és beledobja a tőrét (ugyanaz a dobás 21) viszont ez 2m-ről hát akárhogy is nézem talált sebez, bár nem nagy a seb, de jöhet a következő tőr.

A következő, lándzsa nyelének elkapása. Először is fogtál már lándzsát, szerinted ha megpöckölöd az ellenfelet akkor az sebződik? Azt bizony teljes erőből bele kell vágnod, és akkor kell elkapni mikor feléd lendül, nem az orrod előtt hadonászó fegyvert, vagy te úgy gondolod, hogy a 10-es erejű 16-os ügyességű tolvajnak nehéz elkapnia a lándzsa nyelét a 16-os erejű 10-es ügyességű városőrnél. Ez kb olyan kijelentés mintha te aki mondjuk életedben nem ugrottál szaltót meg akarnád mutatni a cirkuszi akrobatának, hogy is kell csinálni. Az elkapásnál nem az erő a lényeg hanem a gyorsaság és az ügyesség ha az egyik hiányzik nem kapod el, egyébként elkaptad aztán meg kell kapaszkodnod benne és a városőr már ránt is magához 16-os erővel. Esetleg lehet viaskodni kié a lándzsa de hát azt csak az erős emberek csinálják.

a. ha nem az orrom előtt tartja akkor hol? a háta mögött? onnan nehéz gyorsan előreszúrni egy 2m-es fegyverrel, és még csak élőhalottnak sem kell lennem

b. lándzsának nincs élezett feje, a hegyét élezték de nem minden esetben, tudod szúrófegyver nem vágó.

c. rosszabb esetben ott vagyok a lándzsa mellet és tologassa amerre akarja, mert nem a hasam előtt fogom meg hanem a lándzsa mellet, ahol kényelmesen megfoghatom, maximum a kínai filmekben láthatsz olyat, hogy a penge fölött átnyúlva próbálják megfogni a lándzsát, mert látványos.

d. elkapom félrelököm dobj erőpróbát de minek, mellbe szúrtalak amíg a kockáidat keresed a zsebedben, de mondhatom úgy is próbáld ki, hogy valaki előre szúr igazán istenesen mert meg akar ölni, teljes erőből át akar döfni, de nincs ellenállás és még rántanak is rajtad, ha ta visszahúzod sőt még az egyensúlyod is megtartod akkor Noir veled volt, Arel rád kacsintott, Kaoraku meg épp rád figyelt

És még arra is volt időd, hogy előkapd a kockát a zsebedből és dobj.

Tudod a harc akkor egy csapás ha azt tanulod, hogy lehet egyből ölni, de akit az élet tanít annak nem egy szúrás, vagy vágás egy harc. Igenis táncikálás volt, és az egyik ok az, hogy a másik mindig próbál védekezni is, a másik meg az, hogy ki kell ismerni az ellenfelet, hogy jókor jó helyre szúrj. Mert lehet eltalálod majd győzelemittasan halsz meg, mert Rockie-ként ugrálva mutatod a késed "én eltaláltam", mert az ellenfeled a könnyű sebtől nem akadályozva odalép mögéd és a lapockád mellett hátba szúr, hogy szenvedve halj, vagy egyszerűen elvágja a torkod és az ütőeredet.

Tudod a mai emberek teljesítményében is van olyan amit el sem hinnél. A legtöbb katonát már a középkorban is tanították harcolni, volt hadgyakorlat, sőt gyakorlóterek, ahol botvívást, lándzsaharcot, sőt falanxharcot tanítottak.

Sőt néha a tolvajoknak is volt mentora, olyan ember aki 100 kocsmabunyón túl volt, és elmondta a fiatal tolvajnak: "fiam ha városőrt látsz fuss"

És ha elgondolkodnál a filmeken nem csak néznéd akkor láthatnád Dzseki csán meg a Mortál kombat filmek olyan dolgokra épülnek mint harcművészet. De van egy jobb film The last of the samurai, csak 1 jelenet Tom Cruise oktatása amikor döntetlen lett a csata. A lényege "tanuld meg aztán felejtsd el" :D

Link a hozzászóláshoz

Én akárhogy is nézem a helyzetet, két (azonos tapasztalatokkal és képességekkel rendelkező) ellenfél és szabad és zavartalan közelharc (elegendő szabad sík terület, nincs akadály, meglepetés és több ellenfél) esetén egy lándzsás vs tőrharcos közül én bizony a lándzsás helyében szeretnék lenni. Övé a távolság, övé a kezdeményezés, így a nagyobb esély is. Szerintem a tőrösnek csak akkor van esélye (hangsúlyozom, azonos tudásúak és képességűek), ha a lándzsás hibázik. A legtöbb lándzsának nincs éle... de ütni attól még lehet vele. :) (Oké, fegyver kialakításától függ, hogy érdemes-e... de ettől függ az is pl, hogy van-e éle, és ha igen, megint más a helyzet.)

A tőrforgató a tőrét meg nem fogja eldobni, ha van egy kis esze. Mindenhol azt tanítják, hogy sose dobd el az utolsó tőrödet, késedet, mert kicsi az esélye, hogy az az 1 dobás pont be fog jönni, és hacsak nincs baromi nagy mázlid, akkor a tőr eldobása után halott vagy. Más a helyzet, ha 12 db tőr van nála, de akkor már nem is ugyanarról beszélünk, akkor az már nem tőrharcos vs lándzsás helyzet, hanem tőrdobáló vs lándzsás, és ha teheti, akkor 5-10 méterről szét fogja dobálni a lándzsást. Nem 2 méterről... ott már megvakarták a pocakját a lándzsa hegyével.

De bevallom én sem küzdöttem még tőr vs lándzsa szituban életre-halálra. ;)

Link a hozzászóláshoz

Tao ebben a vitában az a poén, hogy én is a lándzsás helyében lennék, és a másik karakter helyében a menekülésre összpontosítanék, azaz csak abban az esetben hajítanám el a tőröm ha esély nyílna a menekülésre.

Bár láttam élőben mikor egy lándzsás és egy tőrharcos küzdött (szegény tőrharcos mást sem tett mint hárított a tőrrel, míg rá nem kiáltottunk hogy fuss).

Egyébként meg 15m-ről nem kell kitérnem a lándzsás elől (hacsak ő nem dobja el fegyverét felém, és kardot ránt).

Mert akkor nem beszélünk közelharcról. Mindig a kínálkozó alkalom kihasználása a leglényegesebb a harcban, és mind a két harcosnak ezt kell figyelemmel tartania (ez kockadobásban kifejezve 00 tőrharcos, 21 lándzsás, azaz Noir veled volt, Arel rád kacsintott, Kaoraku meg épp rád figyelt, és a tőrharcos megmenekült, vagy fordított helyzetben a lándzsás nem csak távol tartotta de még le is bökte szegény tőrrel hadonászót)

És mint korábban kifejtettem "fiam ha városőrt látsz fuss" mert hosszabb, és nem járnak egyedül.

És még valami Tao, szerintem te sem állnál ki egy veled hasonló tudású ember ellen úgy, hogy neked csak egy tőrt adnak a kezedbe ő pedig lándzsával támad, viszont a mestered veled szemben lehet, hogy megtenné nála tőr nálad lándzsa. És az életösztön mindenkiben megvan, a tőrharcos ha látja, hogy kevés esélye, akkor inkább védekező harcot folytat, valószínűleg még fél is, és próbál menekülni.Tehát két azonos képességű lándzsa és tőrharcos soha nem találkozik szemtől szembe, mert csak a bolond vagy beképzelt tőrharcos áll ki így.

Link a hozzászóláshoz
viszont a mestered veled szemben lehet, hogy megtenné nála tőr nálad lándzsa.

Csak akkor, ha a mester tudná, hogy Tao nem tudja kezelni a lándzsát. :)

Tőrrel amúgy nem igazán lehet védekezni lándzsa ellen, gyakorlatilag értelmetlen ezzel próbálkozni. Tulajdonképpen jobban jár a fickó, ha inkább megpróbálja megdobni a lándzsást. Puszta kézzel ugyanis sokkal nagyobb esélye van a lándzsa ellen (mert mindkét kezével ráfoghat a lándzsanyélre).

Ha én lennék tőrrel, akkor döféstávon kívülről izomból megtolnám a tőrrel kb fejmagasságban, hogy összerezzenjen, majd abban a pillanatban rárohanás a lándzsásra. Ha sikerül a dobás és becsukja a szemét, vagy elhajol, akkor van esély a lándzsa ideális hatótávján belülre kerülni. És persze akkor sem az ütés az első, hanem a lándzsa legalább 1 kézzel megfogása. Ha az megvan, jöhet az ököl, a láb, a fej, vagy bármi, ami fáj az ellennek.

De hát ez ugye a realitás, és nem az rpg rendszerek világa.

Link a hozzászóláshoz

Igen igen, ez mind így van, ha meg tudod csinálni. De ha nem..

Nyilván az én városőröm és tolvajom is egyenlő harcértéket képvisel, ezért van a lándzsás előnyben. Persze a tőrös is simán nyomhatja ezeket a mutatványokat, és simán ki is filézheti a lándzsást, ha megvan hozzá a képessége. Tehát több hm és/vagy jobb tulajdeonság értékek. Egyenlő ellenfélnél ha közelkerülésnél dobnak KÉ-t, akkor a tőrösnek ugye nem számít se a fegyvere, se a bónuszok rá, tehát nem tud közelkerülni. Akkor fog tudni közelkerülni, ha pl többet rakott a ké-re, ami megint nagyobb tapasztalatot igényel a lándzsással szemben.

Amúgy meg a lándzsák terén az a tapasztalatom, hogy többnek van éle, mint amelyiknek nem. De javíts ki, ha másképp tudod.

Harcoltam is már lándzsával (nyilván nem életre-halálra, mint 0. szintű vs. 0. szintű "harcosok" :)), és gyerekkorom óta érdekelnek a régi fegyverek, amiket venni és készíteni is szoktam.

Annál a véleményemnél kitartok, hogy egyenlő ellenfeleknél a lándzsás mindenképpen előnyben van, tehát a lándzsa értékei jóval fölülmúlják a tőrét.

Meg annál is, hogy a "régi" harcosok rövid időn belül lekaszálták egymást, harcművészet ide vagy oda. Kivéve a dzsekicsán-féléket. :)

Amúgy te milyen értékeket adnál a tőrnek és a lándzsának? Mondjuk ha nem lenne méretkategória-különbség, és ha lenne.

Link a hozzászóláshoz

Biztosan így van, ahogy mondod, de én speciel nem érzem fajsúlyosnak a fegyverek harcértékét. Szerintem a környezet (talaj, szél, páratartalom, napfény erőssége, beesési szöge, meg az összes minden, ami körülveszi a harcosokat, legalább annyira számít, mint a fegyver. Ezeket még csak-csak kezeli a rendszer, de a fáradtságot, a kedvet, a koncentrációképességet, a kezek remegését, a mittoménmit már egyáltalán nem. Egyszerűen képtelenség lemodellezni a szituációt, durva szimuláció az egész, gyakorlatilag parasztvakítás.

És még egy rettenetesen fontos a végére, az pedig a pszichológia. Mennyire tűnik veszélyesnek az ellenfél, láttad-e már harcolni, mennyit tudsz róla, van-e híre, stb.

Ezt Gemmell nagyon jól leírja a történeteiben (Druss saga), ahol az öreg Druss nem a legjobb harcos... egyáltalán nem. Viszont ismerik, és tudják, hogy bárki a közelébe megy, egy vágással nem tudja leteríteni. Akkor pedig biztosan jön Snaga, a Halálhozó kétfejű bárd, ami elől nincs menekvés. Az ellenfelek tehát választás elé kerülnek: bevállalják a halált egy Drusson ejtett sebért, vagy inkább az életüket mentik. Na ez az a gondolat, ami csatában bevillan a harcosoknak. Ennyi megtorpanás pedig elég Drussnak, hogy rendet vágjon a sorok között... és persze minél többet öl, annál nagyobb a legendája, így szép lassan maga is élő Legendává válik... és egyre nehezebb lesz megölni, mert egyre jobban a hírére koncentrálnak az emberek, nem pedig a mögötte rejlő harci tudásra. Ez persze nem azt jelenti, hogy béna harcos, hiszen az egyik legjobb az összes közt. Egyszerűen csak nomen est omen. A név előjel.

Link a hozzászóláshoz

Sir Tommal értek egyet, én is harcoltam lándzsával, sőt tanultam is lándzsaharcot, és tőrharcot is kobudo néven ami harcművészet.

és egyet értek a Psichologiai hadviselésen is. Ha valakitől félnek ellenfelei lehet gyengébb is mint támadói akkor is képes sakban tartani őket. Úgyhogy sajnos nem lehet azt mondani, hogy egyenlő értékek mellett ki nyerne. Helyzettől függ, ahogy Sir Tom írta.

És végül nem gondolkodtam soha mennyi KÉ-t vagy TÉ-t adnék egy fegyvernek ez a fejlesztők dolga, én max azt mondom el van túlozva. De erre a dologra a Warhammer világ a legjobb ott minden fegyver 1-2 kockával sebez súlytól fűggöen, a másik összetevő a karakter ereje. És nincs a fegyvernek KÉ-je sem TÉ-je annyi van amennyire gyors és tapasztalt a karaktered.Most hasonlítgathatsz.

Link a hozzászóláshoz

Üdvözletem!

A kasztokat lapozgatva, ha kiszámoljuk pl. a paplovagot és a varázslót, hogy mennyi kap-ot "szoktak általában" szintenként költeni, akkor arra a megállapításra jutunk, hogy igenis hozzáadódik az IQ szintenként is, mert a paplovag 53 kapot, a varázsló meg 45 kapot költ "általában" szintenként. Ugye ez 50(-)hátterek esetén lehetetlen.

Ja és köszi a válaszokat!

Az Intelligencáit csak első szinten kapja meg Kp-ként. A mintakaraktereket egyfelől rengeteg helyen elszámolták (játékosok által összeszedett hibák jegyzékét megtalálod a kiadó fórumain), másrészt szerintem nem vetted figyelembe (ha igen, nem szóltam egy szót se), hogy a varázsló a pszi és magasmágia képzettségei miatt ingyen pszi- és manapontokat kap.

1, Méretkategóriák. Nem egyértelmű a leírás. Ha egy 3. fokú tőrös csap össze, egy 2. fokú hosszúkardossal, akkor nincs levonás senki fegyverére. De ha egy 3. fokú tőrös egy 3. fokú kardossal csap össze, akkor a tőrös megkapja a fegyvere értékeit, vagy nem?

A kisebb fegyvernek nincs harcértéke a nagyobb ellen. A fegyverhasználat 3-4-5. foka egyet lefarag a méretkategória hátrányból. De csak a hátrányból, tehát nem plusz méretkategóriát ad! Egy 3. fokú tőrvívó már megkapja a fegyvere harcértékeit egykezes kardok ellen, 4. fokon nehézkardok ellen is, 5. fokon szálfegyverek ellen is (függetlenül az ellenfél fegyverhasználatától). Egyedül a harcművészet ad valódi méretkategória növekedést.

Szerintem az ÚTK méretkategória huncutkodása alapvetően nem hülyeség, de jelen formájában elég használhatatlan (pedig nem kéne nagyon sok minden hogy értelmesen működjön).

Gambit

Link a hozzászóláshoz

A fantasy-témát csak azért írtam, hogy ne a mai emberek teljesítményéből induljunk ki, hanem a karaktereinkéből, akik jóval jobban hasonlítanak a középkori emberekre, mint a maiakra.

Gambit

Bocsi Gambit ezt nem értem, akartál még írni valamit? Egyébként a méretkategória nem lenne rossz, vagy használható lenne ha Codex szerű rendszert használnánk a harchoz, de így max a képzettségeknél jelent valamit.

Link a hozzászóláshoz

"A kisebb fegyvernek nincs harcértéke a nagyobb ellen. A fegyverhasználat 3-4-5. foka egyet lefarag a méretkategória hátrányból. De csak a hátrányból, tehát nem plusz méretkategóriát ad! Egy 3. fokú tőrvívó már megkapja a fegyvere harcértékeit egykezes kardok ellen, 4. fokon nehézkardok ellen is, 5. fokon szálfegyverek ellen is (függetlenül az ellenfél fegyverhasználatától). Egyedül a harcművészet ad valódi méretkategória növekedést."

Gambit!

A méretkategóriákat először én is így gondoltam, de ha elolvassuk a 169. oldalon lévő Harcmodor fejezetet, más következésre is juthatunk. Ott van az a példakari Villar, az alvilági késelők ellen. Késelők: kés, 2.méretkategória, 3.fokon. Villar: Hosszúkarddal, 3.méretkategória, 2.fok. Tehát a késelők megkapják a késük értékeit. Pontosabban úgy írja, hogy Villar a 2.foka miatt nem kap bónuszt a méretkategóriájára!!! Ebből következtettem arra, hogy ha Villar is 3.fokon nyomná a hosszúkardot, akkor a késesek nem kapnák meg az értékeiket. Tehát, a méretkategóriák nőnek. Pl.: Lándzsa 5. fokon = 8-as méretkategória. Ez talán azért is lenne logikus így, mert nem csak 5 méretkategória van, pl. a tűzvarázsló tűzlényei között is találhatunk 6-os és 7-es méretkategóriájú lényeket, és azok ellen így egyik fegyver sem kapná meg az értékeit. Meg akkor felesleges lenne nekik külön 6-os és 7-es kategória.

Bár valószínű, hogy kissé már túlvariálom a dolgokat.. :D

Link a hozzászóláshoz

Üdvözletem!

Ugyebár a fegyverek leírásánál olvasható az "átütés" képesség megléte. Számomra nem világos hogy ez a fegyveropció mit takar, és magyarázatot sem találtam a könyvben rá.

A kérdés adott.

Hát igen, elég félszóval van csak odavetve, szinte sikít róla, hogy utólag fércelték bele a harcrendszerbe. A fegyverhasználat képzettség 3. fokának leírásánál találod meg (hol másutt keresné az ember, nemigaz?! :? ) Gyakorlatilag annyi, hogy a páncéloknak -1 SFÉ-je van ilyen fegyverekkel szemben.

Link a hozzászóláshoz

Szerbusztok Öreglelkűek!

Nem tudtam, hová írjam ezt a postot, úgyhogy ha rosszat teszem, bocsi.

Segítsetek plz ha tudtok! Állítólag a Tuan meg a Dream Work(?) összevesztek vmi jogokon, ezért minden ÚTK-t bevontak :( Pont amikor úgy igazán szükségem lenne rá... Nem tudtok véletlenül eladó példányról? Újonnan vagy antikváriumból vagy használtam, az mind1, csak ÚTK legyen... Köszi a segítséget!

Link a hozzászóláshoz

A hozzászóláshoz be kell lépned, vagy regisztrálnod Kalandozó!

Kizárólag a városőrség által átvizsgált kalandozók hagyhatnak válaszokat.

Kalandozónév regisztrálása

Regisztált kalandozóként felhőtlenebb az élet!

Csatlakozás a Kalandozókhoz

Bejelentkezés

Már velünk kalandozol? Lépj be!

Belépés
×
×
  • Új...