Jump to content
Kalandozok.hu - M.A.G.U.S.

Ynev Földrajza


Sneer

Recommended Posts

Sziasztok!

Sneer;

igen, nagyon úgy fest, hogy Abseront délkeletről egy "kisebb" trópusi erdő határolja. Én monszunerdőnek nézem - de ezek a zöldek, ha magukban állnak, eléggé keverhetőek... :) Északnyugatról viszont szavanna övezi... nos, szerintem valószínű, hogy a település (50 ezer fő alatti, ugye?) nem a sűrűben helyezkedik el, de egyes régebbi, elhanyagoltabb részei részei belenyúlhatnak - a dzsungel elég gyorsan képes nagy területeket visszahódítani.

Szóval jó kis helyszín ez egy kalandhoz... ;)

Link a hozzászóláshoz

Igen kaland helyszíne lesz.

:) monszun erdô tetszik.Szavanna igen északnyugatról és ott a tenger... Most mar a tö®tenelmét is tudom a varosnak,így el lehet kezdeni felépíteni :) van valakinek térképe Abseron városáról? Meselte mar valaki ezt a helyszínt?

Szerkesztve ekkor: , Sneer által
Link a hozzászóláshoz

Hűs szellőt vagy hasonlót mindenkinek!

Sneer;

hát... nyomozásom eredménye elég szerény. 2007-ben Domoly azt írta, hogy Abseron csak egy pont a térképen; komolyabb szerepet nem szántak neki. Szóval akkoriban nemigen készült róla részletesebb térkép.... (hacsak valaki nem csinált egy frankót házilag persze... :))

A mostani Abseron infók is elég vékonyan csörgedeznek - "a Hetedkorban is fontos kereskedelmi csomópont"... "elvben független kalmártanács"... "erioni és riegoy-i érdekszféra"... "jelentősebb elf képviselet" -, de a történelmével együtt talán kiadhatnak valamit (én meg azt nem ismerem). Térképet viszont továbbra sem találtam.

Hacsak a többiek nem örvendeztetnek meg valami kézzelfoghatóbbal, lehet, hogy rád marad a munka dandárja... ;)

Off: néhány Abseron térkép "közkézen" forog a neten... s én nagyon meg is örültem neki, amíg rá nem jöttem, hogy az egy félsziget Azerbajdzsánban a Kaszpi-t. parján...:)

Link a hozzászóláshoz

Köszönöm szépen az infókat. Ezekre jutottam én is illetve még pár közvetett dologra a Godora története kapcsán.

"Abseron - a sirenari határszakaszt vigyázó légiók erődített támaszpontjai lehettek, és Avida Dolor híveinek rualani pártütése nyomán néptelenedtek el. Nem mintha lakóik a Rettenet Asszonyához pártoltak volna: Enravelből érkezett bajtársaikhoz csatlakoztak, és velük együtt estek el a P. e. 3573-as első gra-tinoli ütközetben"

Jó így, el van helyezve Yneven,de nem köti meg a kezemet a sok részletes infó.Ezekhez tudok könnyen igazodni. Azerbajdzsános térképbe én is bele futottam. :)

Link a hozzászóláshoz

Üdv!

Természetesen, mennyiben van értelme. Ezt úgy értem, hogy attól még, hogy szép, meg jó, egy város nem feltétlenül kap címert. Amennyiben olyan hatalmi tényező, olyan jogai vannak, hogy lehet (kell) neki, vagy városállam, és Abseron esetében erre minden esély megvan, akkor természetesen van értelme. :)

Megint túlbeszéltem: szóval igen. :D

Link a hozzászóláshoz

Hát ez jó kérdés. :) Azt tudom, hogy az értelmes fajok túlnyomó többsége ember. De hogy ez mekkora népességet jelent... szerintem erre nincs adat sehol. Talán ha térképek alapján megjelöljük a lakott területeket, és ott következetesen meghatároznánk a népsűrűségi adatokat, akkor meg lehetne jó közelítéssel becsülni, hogy mekkora populáció él Yneven, és ebből hány százalék, ember/elf/ork/törpe... stb. Amúgy kb. ez lehet a sorrend. Én kb 60% embert, 15% elf, 10% ork és 9% törpét tippelnék. Maradék 6% egyéb kétes kreatúra: khál, wier, dzsen ilyenek.

De ez most egy ilyen hirtelen becslés. Nincs átgondolva, sem utána olvasva. Lehet másnak más az elképzelése, és lehet hogy valamelyik rúna egyik széljegyzetében ejtettek erről szót.

Link a hozzászóláshoz

Még anno az rpg/lfg-én a szürke csuklyások sok elképzelésüket megosztották:

Észak-Ynev

Abaszisz 584 000 mf2 10 515 000 fő

Anuria 60 000 mf2 ?

Doran 3000 mf2 70 000 fő

Dwyll Unió 727 300 mf2 9 300 000 fő

Enoszuke 126 000 mf2 8 850 000 fő

Eren 216 000 mf2 5 550 000 fő

Erigow 565 500 mf2 16 850 000 fő

Gianag 101 000 mf2 930 000 fő

Godora (Erion) 98 000 mf2 6 600 000 fő

Gro-Ugon 750 000 mf2 800 000 fő

Haonwell 70 300 mf2 2 040 000 fő

Ilanor 452 100 mf2 2 180 000 fő

keleti barbárok 800 000 mf2 1 450 000 fő

Niare 2 260 000 mf2 ?

Riegoy államok 208 000 mf2 1 250 000 fő

Rowon 78 000 mf2 1 050 000 fő

Sinemosi Liga 28 600 mf2 1 580 000 fő

Sirenar 1 340 000 mf2 ?

Tarin 250 000 mf2 1 560 000 fő

Tiadlan 1 053 000 mf2 23 350 000 fő

Toron 779 000 mf2 35 120 000 fő

Dél-Ynev

Al Abadana ~150 000 mf2 3 450 000 fő

más dzsad államok együtt ~650 000 mf2 12 400 000 fő

Edorl 234 900 mf2 6 870 000 fő

Elfendel 1 040 000 mf2 ?

Enysmon 283 000 mf2 1 540 000 fő

Gorvik 1 750 000 mf2 26 330 000 fő

Hat Város 53 000 mf2 2 120 000 fő

Kereskedő Hercegségek 1 152 700 mf2 20 870 000 fő

Krán 4 279 000 mf2 30 000 000 fő körül

Lar-Dor 21 200 mf2 570 000 fő

Ordan 13 700 mf2 340 000 fő

Predoc 201 500 mf2 6 490 000 fő

Pyarron 669 000 mf2 14 600 000 fő

Sempyer 256 600 mf2 2 155 000 fő

Shadon 3 545 000 mf2 55 900 000 fő

Syburr 214 200 mf2 2 034 000 fő

Viadomo 11 460 mf2 115 000 fő

Yllinor 1 440 000 mf2 7 780 000 fő

Elfek:

Sirenar: 5-700 000 fő,

Haonwell: 50-100 000 tisztavérű, 100-200 000 félelf (az egész ország kétmilliós)

Erion: 10 000 tisztavérű, 50 000 félelf

Yllinor: 100-200 000 tisztavérű, 20-100 000 félelf (még kevés idejük volt keveredni)

Elfendel: 350-600 000 fő

szórványok: együtt talán 20-50.000 tisztavérű elf és 200-400.000 félelf (bár itt elmosódik a határ az elf vért is hordozó emberek és a félelfek között)

Ez összesen 1,0-1,7 millió elf és 0,4-0,7 millió félelf.

Ez jó kiinduló pont lehet. Persze attól mert még néhány adat megjelent az ÉSZ-ben is nem biztos, hogy hivatalosnak tekinthető.

Link a hozzászóláshoz

Üdv!

Hűha... Hát ez jókora tömeg szám. De ha már itt vannak, bűvészkedtem egy kicsit velük.

Először is kivontam Haonwell, Yllinor és Erion népességéből az elfek és félelfek középértékét, ez rendre 215.000, 210.000 és 60.000 volt.

Aztán megkíséreltem kiszámítani Niare népessgét. Ehhez a hasonló földrajzi viszonyokkal és alapvetően emberi kultúrával rendelkező országok népsűrűségének átlagát vettem alapul: Erigow, Északi Hármak, Ilanor és Tiadlan; utóbbit mint részben rokon kultúrát 1,5-szeres súllyal. Enoszukét kihagytam, mert mint szigetország, népsűrűsége kiugróan magas. Átlagként 20,28-at kaptam, ebből és az ország területéből visszaszámolva Niare népessége csaknem 46 millió fő. Ez először engem is meglepett, de összevetve a területét mondjuk Erigowval vagy Tiadlannal, nem is tűnik annyira képtelennek.

Mindezek után összeadva az emberi népesség valamivel több mint 366 millió fő. Huh.

Még tovább nyúzva az adatokat: ha feltesszük, hogy az embereken, elfeken és törpéken kívül a többi említésre méltó kreatúra a teljes népesség 5%-a, akkor az elfek legjobb esetben kb. 0,6%-ot, míg Tarin törpéi 0,4%-ot jelentenek.

Mindez persze csak matematikai bűvészkedés a fenti adatokkal, aligha lehet túl komolyan venni. Az azért reálisnak látszik, hogy Ynev emberi népességét a 100-500 milliós nagyságrendbe tegyük.

Mindenesetre ha valakinek van még információja, szívesen várom :)

Link a hozzászóláshoz

Jó kérdések, és feltevések tömkelege. Én is elkezdtem számolni.

Tehát:

Szum észak-Ynev 133 millió fő (ebben nincs benne Niare, Sirenar, Anuria). Méretben 11 millió km2.

Dél 253 millió fő. Méretben 15,8 millió km2.

Ezek ugyebár csak az országok méretei, az államalakulattal nem rendelkező területek ebben nincsenek benne.

Észak-Ynev kb 45 millió km2 a Quiron tengerrel együtt (erős saccolás, Ynev-térkép alapján). A tenger kb 3 millió km2.

Ami viszont nekem szemet szúrt...

Én úgy emlékszem, hogy valahol azt olvastam, Satralis háromszor akkora, mint a mi bolygónk (kérlek ezt valaki igazolja vissza, most nem leltem rá semmit), és óriási távok vannak.

A fenti lista alapján pl Niare 2 millió négyzetkilométer (ynevi mf = földi km, ha jól emlékszem), ami össz-vissz negyede-ötöde a mi Kínánknak (9,6 millió négyzetkilométer wiki szerint).

Kínában a 15. és 17 század között 100-150 millió ember élt (http://kommentar.info.hu/iras/2012_1/demografiai_folyamatok_kinaban). Ha Niare az ötöde méretben, akkor mondjuk, hogy lakosságban is, tehát kb 20-30 millió fő.

A 46 millió főt kicsit soknak tartanám, ez a harmada lenne a teljes regisztrált lakosságnak, miközben csak 1/8-a a regisztrált területnek.

Viszont figyelembe véve a fenti (Arqun listája) méretet, nem egy nagy hely Ynev (Észak-Ynev kb 45 millió km2). Ehhez képest mindenhol azt olvasom, hogy óriási távok vannak. :) A Sheral is tizeniksz km magas (ezt is igazoljátok vissza kérlek).

Szerkesztve ekkor: , Messor1983 által
munka általi diszfunkció :)
Link a hozzászóláshoz
Viszont figyelembe véve a fenti (Arqun listája) méretet, nem egy nagy hely Ynev (Észak-Ynev kb 45 millió km2). Ehhez képest mindenhol azt olvasom, hogy óriási távok vannak. :) A Sheral is tizeniksz km magas (ezt is igazoljátok vissza kérlek).

Az Ynev posztert szerint Ynev kb. 8000mf(km) széles és 12000mf(km) hosszú. Persze ebből a pontos területe nem számítható, mert ebbe a téglalapba benne vannak a környező és belső tengerek is.

Érdekes összehasonlítani a méreteket: A Föld sugara kb. 6300km, míg Afrika Szomáliától Szenegálig kb. 8000km széles.

Csakhogy:

Az ETK leírja (417 o.), hogy az Ynevet hordozó planéta felülete 550 millió mf2 és ennek 2/3 szárazföld. Három kontinens van rajta. Ebből ugye, az egyik Ynev, ami a legnagyobb mind közül és területe eléri a 200 millió mf2-et. Tehát a maradék két kontinens területe összesen kb. 166 millió mf2. A planétán található vizek felülete pedig nem több mint 184 millió mf2. Érdekes, hogy ez kisebb mint Ynev teljes területe!

Összehasonlításul a Föld felülete 510 millió km2 (és ennek csak kb. 1/3 szárazföld). Tehát Ynev planétája nem sokkal lehet nagyobb mint a Föld. A föld összes kontinensének teljes felülete 148 milló km2. Tehát az összes kontinens területét együttvéve is nagyobb Ynev területe.

Ráadásul, ha Ynev területe 200 millió mf2 (ahogy azt az ETK írja), akkor az Ynev poszter lényegesen kisebbnek ábrázolja a kontinenst. Még a felénél is kisebbnek mutatja...

Vagyis:

Vagy a Szürkecsuklyások nyúltak mellé, vagy a MAGUS alkotói nem gondolkodtak, vagy a ETK-ban olvasható Igrain Reval írása téves.

Egyébként:

A Sheral legmagasabb csúcsai 20 ezer láb(méter) felé nyúlnak, és az ETK leírás a szerint majndem "átszúrja" a planéta légkörét is. Ez a méret, viszont független mind a kontinens, mind a planéta méretétől. Pl. A Mars kb. fele akkora mint a Föld, még is ott van a Naprendszer legmagasabb csúcsa (Olympus Mons) ami kb. 25000m magas.

Szerkesztve ekkor: , Daru által
Link a hozzászóláshoz

Üdv!

A legnagyobb baj az, hogy az Ynev méretére vonatkozó információk igen gyakran változtak az idők során. (Mint ahogy az is ismert, hogy Toront "alulrajzolták": bár minden szöveges leírás szerint hatalmas ország, és hozzá képest viszonylag jelentéktelen szövetségesekből álló koalícióval képes ellensúlyozni a teljes Északi Szövetséget, ennek ellenére minden térképen - és a fenti listában is - nevetségesen kicsi...)

Ha jól tudom, a legelső elképzelés szerint Ynev területe hozzávetőleg azonos a Föld összes szárazföldjének összterületével. Ez a wiki szerint durván 150 millió km2. Ehhez képest a fenti adatok alapján a lakott területek nagysága alig 26,8 millió km2, azaz fel kellene tennünk, hogy Ynev területének kb. 82%-a legfeljebb inhumán fajok szórványai által lakott, ami a térképek alapján eléggé képtelen ötlet.

Mellesleg most, hogy újraolvasom a listát, feltűnt, hogy hiányoznak a Délvidék adataiból a nomád szállásterületek, ráadásul a déli városállamok is, amelynek lakossága a többi számadattal összhangban tízmilliós nagyságrendben mérhető kell legyen.

Egyébiránt Niarével kapcsolatban teljesen megértem az aggályaidat, nekem is rengetegnek tűnik. Mint írtam is, elég bizonytalan alapokon áll a számításom.

Ugyanakkor magukból az adatokból kiindulva érdemes összehasonlítani mondjuk Erigow (átlagos felépítésű, emberlakta ország), Erion és Enoszuke népsűrűségét. Ezek sorban 29,8 fő/km2, 67,3 fő/km2, és 70,2 fő/km2. Erion ugye nem túl meglepő, bár az adat Godorára vonatkozik, a szigorúan vett város valószínűleg még nagyobb. Kétségtelen, hogy egy szigetország, ha a szigetek kellően termékenyek, és a kultúra eléggé fejlett, elérhet nagyobb népsűrűséget egy hasonló, kontinentális országhoz képest. De ha egy, bár szigeten elterülő, de azért normális felépítésű emberlakta területet képzelünk el, ami Erionnal ellentétben önellátó, azaz jelentős része "vidék", akkor ehhez Erionnál is nagyobb városokat kellene elképzelni, ami Enoszuke diplomáciai és gazdasági elszigeteltségét tekintve meglehetősen valószínűtlen.

Szerkesztve ekkor: , Arnulf con Jamerre által
Link a hozzászóláshoz

Üdv!

A Sheral legmagasabb csúcsai 20 ezer láb(méter) felé nyúlnak, és az ETK leírás a szerint majndem "átszúrja" a planéta légkörét is. Ez a méret, viszont független mind a kontinens, mind a planéta méretétől. Pl. A Mars kb. fele akkora mint a Föld, még is ott van a Naprendszer legmagasabb csúcsa (Olympus Mons) ami kb. 25000m magas.

Ez nem teljesen igaz, azonban az összefüggés fordított. Egy hegy ugyanis nem lehet akármilyen meredek, mert mechanikailag nem volna képes "megállni", de főleg ellenállni az eróziónak; ugyanezért nem állhat akármilyen könnyű kőzetféleségből. Ebből következően egy adott magasságú hegycsúcsnak van egy minimális tömege, amelynél könnyebb nem lehet. Ez azonban akkora, hogy a hegy súlyánál fogva mélyebbre nyomja az őt hordozó kőzetlemezt a bolygó folyékony anyagába, azaz "visszavesz" valamennyit a csúcs tengerszint feletti magasságából. Így egy adott nagyságú bolygón, a gravitációtól függően van a hegyeknek egy maximális magassága, ami felett a kőzetlemez süllyedése kompenzálja a csúcs magasságát. Magyarán minél nagyobb a bolygó, annál kisebb hegyek lehetnek rajta. Ha emlékezetem nem csal, a Földre nézve ez a maximális magasság kb. 10.000 m, amelyet a jelenlegi hegységek nem érnek el (bár a Himalája ma is emelkedik), viszont a karbon időszakban keletkezett Variszkuszi hegységrendszer tagjai megközelítettek.

Ilyen értelemben tehát nem egészen véletlen, hogy a Marson a földieknél lényegesen magasbb hegyek képződnek, egy ugyanekkora vagy még nagyobb bolygón pedig valószínűleg nem jöhetne létre 20.000 m magas hegycsúcs - persze azzal a kikötéssel, hogy ez csak a Naprendszer kőzetbolygóihoz hasonló belső szerkezetű planétákra igaz.

Link a hozzászóláshoz

A hozzászóláshoz be kell lépned, vagy regisztrálnod Kalandozó!

Kizárólag a városőrség által átvizsgált kalandozók hagyhatnak válaszokat.

Kalandozónév regisztrálása

Regisztált kalandozóként felhőtlenebb az élet!

Csatlakozás a Kalandozókhoz

Bejelentkezés

Már velünk kalandozol? Lépj be!

Belépés
×
×
  • Új...