Jump to content
Kalandozok.hu - M.A.G.U.S.

A Szerepjáték Szépsége, avagy miért is játszunk?


TAO

Recommended Posts

Az előzőekhez hozzászólva, szerintem a magusnak nem az összeszedettség a legnagyobb előnye (rengetek kiegészítő, és ha ez még nem lenne elég mindenki méshogy játsza, sok-sok házi szabály). Ráadásul sokak számára a könyvek nagyrésze nyomtatott kiadásban elérhetetlen (én konkrétan egyszer jártam Pesten, 7.-ben osztálykiránduláson :) ). De ez nem rontja el annak a játékát aki igazán szerepjátékozni akar, mert egy jó km és egy jk bármilyen karaktert megtud alkotni szabálykönyvek és kiegészítők nélkül is. Egy Ork pl. nem attól lesz Ork, hogy 2-őt vagy 3-mat kap erőre.

Link a hozzászóláshoz

Üdv,

nem játszottam még Káosz RPG-vel, de egy könyvet olvastam a Káosz világáról: Elf testvérek (tulajdonképpen 2 regény és egy novella). Az első regény, ami a könyvben található, nekem rendkívül tetszett. A novella szintén. A második regény már kevésbé, de az is elfogadható volt, és a világról mindenféleképpen sokat elárul.

D20ról csak annyit, hogy valamennyire ismerem, de nem részletekbe menően. Annyira már nem akartam megismerni. :? Ezzel el is árultam a véleményem e témában.

TAO

Link a hozzászóláshoz

Hát...

Én nemtom minek szidja mindenki azt a d20-at...

Az első könyv, amit megvettem, az volt, nameg az UT, és most hamarosan is d20-ban fogok játszani...

Szerintem a rendszer nagyon jó, persze ennek is vannak hibái, de ami miatt szeretem: a szakrális mágia olyan , de olyan jó!

Emelett meg sok minden van benne, ami a régi ETK-ból kimaradt.

Na, de a többit a játék után!

Link a hozzászóláshoz

Halaj!

A káosz rpg-t és a regényeket is csak magasztalni tudom.

A világ kidolgozott, a szabályrendszer kicsit bonyolult (bár sztem jobb mint a magusé). A d20 magussal még nem játszottam, de nem is áll szándékomba, a d&d-t sem szeretem, bár azt is játszunk riktán. Szóval a D20 magus szerintem sem lehet olyan jó. alamint nem értem, hogy minek új rendszer a régi helyett. Az már bevált és van hozzá mindenféle kiegészítő.

Link a hozzászóláshoz

Hali.

Na akkor kezdjük a Káosz-szal:

Szerintem a John Caldwell regények bombaztikusan jók, főleg a klasszikus Skandal Graun-os regények. Bátran merem ajánlani mindenkinek, fordulatos és marha jókat lehet rajta röhögni, szóval nagyon feelinges. A káosz-rpg merőben más rendszerű mint a Mókus, de amúgy szerintem jó (bár ellkéne hozzá egy-két kieg.könyv).Egy párszor már játszottam és meg is van, és rosszat nem igazán tudok rá mondani.

D20-mágus:

Nekem az új M

Link a hozzászóláshoz

Sajnos még nem volt alkalmam olvasni a könyvet, csupán belelapozni.

Megalapozott véleményem még nincs, sajnos csak mások elmondásaira tudok hagyatkozni, és arra, amit TAOval beszéltünk erről. Vagyis hogy a D20-ban túlságosan elvitték a történelmet egy olyan rész felé, amiért már az ember nem MAGUSozna. úgymond maguk alatt vágták ezzel a fát, hiszen ki szeretne olyan fantasy világgal játszani, ahol egyszercsak eltűnik a mágia és jön a gőzgép... Akkor már inkább Chtulhuzik az ember, vagy Vampire-özik.

A másik pedig: a mostani játékosok nagy része a 3600-as évek végén játszik, és bizony így elvették tőlük azt az esélyt, hogy alakíthassák jó kalandozó módjára a jövőt, vagyis megírták előre a történelmet, így pedig nem olyan élvezet játszani :)

A rendszerről nem sokat tudok egyelőre, ha majd nagyon sok üres órám lesz, átnézem.

Link a hozzászóláshoz

Ahoy,

Káosz: valaha, mikor fiatal voltam és bohó odavoltam a káosz regényekért. A sorozat részeinek már csak a felidézése is memória gyakorlat vol egy hosszabb napon, mint valami mantra (Káosz szava, -szíve, - káosza, elszabadul, /Fényhozó/, -kincse, - sárkányai, -dréniában). Na igen, eddig a pontig volt jó, hozzá a megjelent legendás regények (Drén fivérek, Káosz virágai, Gilfek kincse) egy olyan világot adtak amin igenis érdemes volt kalandozni délutánonként gondolatban ha a Gorduin ciklus túl súlyos volt éppen a fejemnek. DE, jött a Vérkáosz c. kötet amely után az élettől elment a kedvem. 500 oldalon keresztül egy hatalmas földalatti teremben gyaknak egy értelmetlen célért. Nem hittem el, olvastam és nem hittem el. Azóta ugyan nem láttam hogy megjelent e bármi újabb Káosz és a szerepjáték is csendesen elsüllyedt, a számítógépes játék készül, de a Vérkáoszt nagyon sokáig nem tudtam megemészteni.

Ugyanez a Nemes Istán volt aki tönkretette a saját maga által kreált univerzumot a Hajnal trilógiával, hasonlóan fájdalmas volt, nem inkább rosszabb mint a Skandar Graum elvesztése nekem, Lensver csetlő-botló hősfigurája idézett valamit Guybrush Threepwoodból akit máig tisztelünk hogy elvette Elenient.

AK és D20 szerepjáték: ebben SAS lehet érintett igazán, de a személyes véleményem az volt hogy nem érdemes feláldozni a rendszer szuverenitását egy új koncepcióért. Mi magyaruk megszoktuk azt hogy minden világhoz új rendszert kapjunk és ebben volt egy íz volt egy hangulat. Az AK-val ezt akarták megszüntetni, hogy ne legyen olyan háborúzás mint egykor az ADnD és a M* k100 rendszer között. De senki nem láta jövőbe és én tudom magamról hogy amíg ki nem esik kezemből a Nagy Zöld addig K100.-al fogok dobni harcnál mindenki ellen, legyen esélyük is... :twisted:

Link a hozzászóláshoz

Úgy vélem elég sokat (7 évet) DnD-ztem és szvsz a d20 rendszer jó. Jó, de nem mindegy hogy milyen típusú játékhoz. Az összes Wizzards-os d20 termék a harcra van kihegyezve. A rendszer úgy lett megalkotva hogy egyszerű legyen, és könnyen lehessen hozzá kiegeket csatolni.

Mert a Wizz fő üzletpolitikája az elképesztő mennyiségű kiegészítő kiadásával jellemezhető. Szó szerint fossák kifelé a kiegeket. Vedd meg az alapkönyvet. 10 pénz. Faerun-on akarsz játszani? Campaign setting, 10 pénz. Sárkányvadász akarsz lenni? Draconomicon, 7 pénz. Totál erről szól a dnd: -Vegyél még!

Isten áldja a scannelést és az e-book minden formáját.

Az új magus: Egy bevált rendszer, amivel milliók játszanak, ráadásul könnyű kiegeket hozzáírni. Biztos ez is megfordult a készítők fejében mikor a d20at választották. A fenti hozzászólóknak annyit hogy a rendszere egyáltalán nem bonyolult. Csak hát ugye megszok az ember egy rendszert, persze hogy lusta megtanulni egy újat. Ordítóan nagy hibás részeket, lyukakat én nem nagyon találtam. (pesrze azért egy tartalomjegyzék nem árt ha van a könyvben :D)

Aki úgy véli hogy a d20 bonyolult, annak ajánlom az Alternity című RPG-t. :wink: Nézzétek meg, érdemes. Vagy ínyenceknek ott a G.U.R.P.S. az már nekem is erős.

Visszatérve a dnd-hez, a Tömlöcök és Sárkányok egy egyszerű rpg egyszerű embereknek. Tipikus megyünk, ütünk, tápolunk játékhoz egyszerűen tökéletes. Igazi szerepjátékra szvsz nem nagyon jó, a rendszer ugyan egyszerű, mégis rugalmatlan, a játékos nagyon behatárolt keretek között mozoghat. Ezt a játékot mint a neve is mutatja, arra találták ki, hogy tömlöcökben menjél előre, szintről szintre, öld az ándedeket, hentelj le egy sárkányt. Varázscuccok: +1-es kard, +3-as mellvért. Milyen fantáziadús, nem? Sokak számára ismerős lehet a "dungeon crawling" kifejezés. Tipikus dnd-s szakkifejezés.

Summa summárum, a DnD 3e szerintem kezdő játékosoknak ideális. Nem rossz játék az, csak egy maguson felnőtt emberke nem nagyon kompatibilis az amcsi kockadobálós akció rpg-vel.

(Az ADnD, azaz a második kiadás, az egy külön történet)

Link a hozzászóláshoz

Szeva.

Szerintem a D&D akkor is felesleges és bonyolult szabályokkal van tele. Tegyük fel a Mágusban én akarok valami tápos figurát csinálni, akkor a km megmondja hogy mehet vagy nem (ha igen mennyi minusz stb.), nem úgy a D&D-ben ahol: nem ezt nem csinálhatod mert nem vetted fel az erőböl támadás lórol nevű feat-et stb. (nagyrészt legalábbis).

Link a hozzászóláshoz

Megláttam valami ami nem éppen nyerte el a tetszésemet... új M.A.G.U.S.ban a fajok jók? Hát, hmmm. Betettek pár nevet, kicsit részletesen írtak róluk, de van valami ami engem elspre nagyon felidegesített, amikor elsőnek vettem akezebe a vaskos fehér sínű könyvet... amundok. Az a maszkos dolog volt az amin néztem. Először nem értettem, majd amikor már igen, akkor újból nem. Pl.-nak ott van Alex con Arvioni, avagy a Vaskezű. Nem tudom, hogy vannak e itt kártáysok, vagy akik látták azt a posztert amin még szerepel Alyr és Liu, meg egy goblin..., szóval azon n nem látok semmilyen maszkot sem, csak persze a felső fejrészét takarót, de ennyi. Oks. Erion, trópus-egyenlítői meleg éghajlat, de az egyenlítő mentén, a DDFöldön magas a páratartalom, gondlom ott is, így máris bukik ez az elgondolás. Meg ha nézünk pár M.A.G.U.S. könyvet, abben sem úgy írja, hogy egész arcát takaró lenne és szerintem Alex nem csak a száraz, páramentes helyeken forult már meg.

Lehet hogy amiket most írtam abban sok tévedés van, de számomra ez a maszkos dolog pl. nagyon nem stimmel.

Persze nem ennyi számomra nem tetsző dolog van, csak most hírtelen az egyik fajokról szóló hozzászóláson felhúztam magam. Nem a személyt akarom bántani. Csak ezen doog ismételt megjelenése váltotta ezt ki belőlem.

Utólag is elnézést!

Link a hozzászóláshoz
Megláttam valami ami nem éppen nyerte el a tetszésemet... amundok. Az a maszkos dolog volt az amin néztem.

Hali.

Na igen ez én lettem volna, mármint akinek tetszenek a fajok. Lehet hogy most még jobban vágom magam alatt a fát :D , de nekem bejött az a maszk :wink: . Elöljáróban annyit hogy imádom a fejvadászos-orvgyilkolós karaktereket, és amikor a maszkos dolgot olvastam egyböl megjelent előttem egy karakter képe, egy ilyen maszkot viselő figura oson a sötétben, vállig érő fekete haja az arcába lóg, a holdfény megcsillan valami fémesen, valamin amit a kezében tart...

Abban igazad van hogy az eddigiek tudatában ez full marhaság, de én személy szerint szivesen játszanék ilyen karakterrel(feelinges lehet kijátszani egy ilyen hátrányt). Hozzáteszem ez is hogy van magyarázva, már nem emlékszem tisztán, de valami az őstűz arányáról a testükben, mert másik síkról érkeztek anno,és az anyaviláguk is sivatagos volt vagy valami ilyesmi (hát ilyesmiről a Zöldkönyvben szó nem volt, mármint az őstüzes dologról). Elnézésedet kérem ha zokon vetted a dolgot, de végül is nem ez a legnagyobb hátránya a D20 mágusnak.

Link a hozzászóláshoz

A d20-szal ma volt lehetőségem elsőnek találkozni élesben.Mondhatni nem lopta be magát a szívem sötét bugyraiba.Érdekes volt.Valami korszakalkotó.Ez nem feltétlenül jelent jót

Se rosszat.De még csak szerintem a jéghegy csúcsa.szerintem az ötlet nem rossz.Csak van amit a másik oldaláról fogtak meg.

Link a hozzászóláshoz

Arghhhhhhh,

Phoenix: azért...khm...az amund fejvadász...gázmaszkban...na. Mondom én aki egy amund-ikerről írogatott anno novellát is. Azonban ez az AK-ban szereplő fajok kérdés nagyon bukik mikor megnézzuk a "komoly" hátrányokat. Az elfreől tudjuk, antiszoc (mekkora hátrány!!!), a törpe gonosz lesz (jelzem eddig több gonosz alattomos törpe JK-t láttam mint becsület lovagot), a gnómokat hagyjuk..., az amund megfullad!!! ha elhagyja a sivatagot (meg sem merem kérdezni hogy a kráni amundok akikről a summáriumban esik szó hogyan éltek el korokig békességben Amhe Ramun papjai nélkül a hegyekben) és a kedvencem a khál aki nem szeret a múltjáról beszélni (no komment). A kyr faj behozatala ötletnek jó volt, de egy kékvérű haldoklót csináltak belőle, gratula.

Az pedig hogy a rendszerrel baj van a szememben sokkal, de sokkal kisebb baj mintsem az hogy nem illeszkedik az Ynevről eddig olvasottakkal. (a szakrális mágiáról is tudnék negatvíumokat zengeni, nem teszem)

A D20 rendszere egyébként elsősorban jaoánban aratott nagy sikert ami nem meglepő: a rendszere alkalmas a harcorientált animrpg-k megalkotásához. (ld. Slayers D20, Dragon ball d20).

Azonban mikor olyanok akik Eriont egy őserdei dzsungelnek festik le merta a földrajziulag úgy jönne ki és az amundokat kiszárítanák (jelzem ők az elemi föld síkjáról jköttek, ez a tűz dolog erőltetett is kicsit, de mangás persze) akkor csúnyán, nagyon csúnyán tudok nézni...

Link a hozzászóláshoz

Üdv!

Akkor végre én is hozzászólnék ehhez a D20 rendszerhez...

Megjegyzem, hogy nem ismerem, azaz nem játszottam a rendszerrel, és pont ezért van róla véleményem, na nem kifejezetten a rendszerről, hanem a "könyv" megalkotásáról.

A D20 rendszerrel (általában) kapcsolatban hiszek azoknak, akik azt írják, hogy ismerik. Tőlem akár még jó is lehet. Én egyet látok belőle: több "új D20 MAGUS-hoz írt anyagot is átnézegettem, pl. karaktereket, meg azért abba a sokezer forintos és kilós förmedvénybe is belelapozgattam, és egy világossá vált: bát valamennyire ismerem a MAGUS rendszerét, meg szabályait, ezekből szinte egy kukkot sem értettem. Ez akkor most MAGUS?

Tehát aki megveszi, dobhatja ki az összes eddigi MAGUS szabálykönyvét, mert onnantól kezdve nem ér velük semmit.

Szerintem a D20 MAGUS már nem MAGUS, csak egy Ynevre írt másik rendszer. Nem mondom, hogy rossz, de BIZTOS vannak hibái annak is, mert tökéletes rendszer nincs, és akkor meg minek? Mert a régi MAGUS rendszernek is voltak hibái, de azért nem igényelte azt, hogy akkor dobjunk el mindent, és csináljunk egy újat, ráadásul - mint mondjátok - még a világba is bele-belepiszkáltak. Minek? Fölösleges, és szerintem jelen körülmények között több kárt csináltak vele, mint hasznot.

Az én szememben ez csak egy üzlet-haszonorientált akció, és majdhogynem semmi köze a MAGUS-hoz, persze a név kellett az eladáshoz... Nem akarom megbántani azokat, akik szeretik, mert miért ne, de nekem ne mondja senki, hogy az a MAGUS. A régi szabálykönyvek - ha volt is bennük ellentmondás, meg néha logikátlanság - legaláb illeszkedtek egymáshoz, és az előzőt ismerőnek is lehetett értelmezni, nem kellett egy teljesen új rendszert megtanulni. Szerintem értelmetlen.

Szóval, szerintem halál a D20-ra! :twisted:

Én a magam részéről tökéletesen nem veszem figyelembe, de ez csak az én véleményem. Bát azt hiszem, hogy ezzel - talán, most végre - nem vagyok egyedül.

Link a hozzászóláshoz

Amund-al egyetértek, a D20 valóban akció RPG.

Nomármost egy könyvről annyit, hogy ha nem tetszik, akkor nem veszem meg. Ilyen egyszerű. Gergely, ha nem próbáltad, akkor hogyan tudsz rólla nyilatkozni? Ez olyan mintha azt mondanám hogy bár nem vezettem, de szerintem a Ferrari 550 hót gagyi, meg amúgy is sosem vennék Ferrarit.

Az új mágus egy könyv, nem az antikrisztus, nem kell gyűlölni.

Sokezer forintos, kilós förmedvény: Ja, hogy régen az ETK 1300 forint volt? Próbálj meg ma venni egy alapkönyvet, kíváncsi vagyok mennyibe kerül. Egy PPL 1-ért olyan árat kérnek hogy egy jobb érzésű JK szívinfarktust kap.

Kárt okoztak vele: Ugyan kinek? Talán kötelező megvenni? Arra nem gondolsz hogy valakinek bejön?

Haszonorientált akció: Hát nem is karitatív alapokon fekszik a szerepjáték iparág. Ezt egyértelműen azért adták ki, hogy pénzt szerezzenek vele. Mint mondottam a D20-hoz futószalagon lehet ontani a kiegeket, világszerte milliók játszák, így azt gondolták hogy jó biznisz lesz.

Halál a D20-ra: Még szerencse hogy elfogulatlan vagy. Star Wars D20, D20 Modern, Warcraft RPG, persze, vesszen csak mind.

(Ez a komment nem a személyed ellen szól, de nem tudom megállni szó nélkül, mikor valaki olyan dolgokról állít valótlant, amit nem nagyon ismer. Remélem nincs harag :wink:)

Kicsit félrecsúsztunk a topic témájától. :?

Link a hozzászóláshoz

Hali.

Ma igazán jó kedvem van úgyhogy nehéz lenne olyat mondani amit igazán zokon vennék.

Amund, én elhiszem hogy te nagyon vágod ezeket a dolgokat, de attól még ami nekem tetszik az tetszik. Bár mint már mondtam az eddigiek tekintetében full marhaság az egész. És különben is, nem hajlok meg semmilyen akarat előtt :D . Te még nem játszottál úgy szerepjátékot hogy a világáról elfelejkeztél? Én már mágusoztam olyan mesélővel akinek fogalma nem volt a világról, csak a rendszert használta, és a fajok-kasztok kelettek neki, alkotott magának saját világot. És képzeld el nem is volt rosz. Egyébként a D20 nem lett a legsikeresebb az biztos, de erről mostmár legyen elég ennyi. Amúgy pedig a szerepjáték a fantázia világa, és az én képzelőerőmnek nem szab határt semmilyen rendszer :wink: .

Link a hozzászóláshoz

A hozzászóláshoz be kell lépned, vagy regisztrálnod Kalandozó!

Kizárólag a városőrség által átvizsgált kalandozók hagyhatnak válaszokat.

Kalandozónév regisztrálása

Regisztált kalandozóként felhőtlenebb az élet!

Csatlakozás a Kalandozókhoz

Bejelentkezés

Már velünk kalandozol? Lépj be!

Belépés
×
×
  • Új...