Jump to content
Kalandozok.hu - M.A.G.U.S.

Orkok - A Farkasszellem gyermekei


Szoktál orkokkal játszani?  

31 szavazat

  1. 1. Szoktál orkokkal játszani?

    • Igen, nagyon szeretem Å?ket
    • Ritkán
    • Vadorkkal nem nagyon, de udvari orkkal igen -már ha az orknak számít-
    • Volt rá példa, de egyáltalán nem jellemzÅ?
    • Ki? Ã?n? Nem!


Recommended Posts

Üdv!

Shikaka, ha már a Summariumra hivatkozol, akkor szerinted melyik ork kaszt kap hadvezetés képzettséget, akár csak alapfokon?

Nem hinném, hogy egy ork elkezdené elemezni a felderítési adatokat, és a rendszerezésükből megállapításokat vonna le... Ez nem ork szintű harcvezetés. Azt is nehezen tudom elképzelni, hogy az ork hadvezér egy térkép fölött görnyedve tervezgetné, merre is vonuljanak a csapatok...

Nem mondom, hogy az orkok bénák lennének, de sikereiket szerintem leginkább igénytelenségüknek és egyéni bátorságuknak, teljesítőképességüknek és egyéni harcértéküknek köszönhetik, mintsem a gondos tervezésnek, vagy az erőforrások kihasználásának, vagy az információk megfelelő kezelésének.

Azt gondolom emellett, hogy azér az orkok sem buták, például olyan taktikai elemeket alkalmaznak, amik egyszerűek, vagy nem bonyolult logikázást hanem józan eszet igényelnek, pl. a falkataktika. (honnan kapta a nevét?) :)

Link a hozzászóláshoz
Üdv!

Shikaka, ha már a Summariumra hivatkozol, akkor szerinted melyik ork kaszt kap hadvezetés képzettséget, akár csak alapfokon?

Touché!

Igazad van :D

Egyébként az, hogy nem kap senki, még nem jelenti azt, hogy a főnöknek nem lehet. A sima harcos sem kap pszi képzettséget, mégis szokott lenni neki :wink:

(az mondjuk más kérdés, hogy a pszi JK-k közti ekkora fokú elterjedésével nem értek egyet)

Nem hinném, hogy egy ork elkezdené elemezni a felderítési adatokat, és a rendszerezésükből megállapításokat vonna le... Ez nem ork szintű harcvezetés. Azt is nehezen tudom elképzelni, hogy az ork hadvezér egy térkép fölött görnyedve tervezgetné, merre is vonuljanak a csapatok...

Ebben igazad van, de nem is ilyesmire gondoltam.

Kiküldi a felderítést, meglátja merre vonul az ellenfél, aztán csapdát állít neki.

Normálisan felállít elővédet, és oldalvédet.

Megszervezi, hogy az összes nemzetség egyszerre legyen a megadott helyen, és támadó hadjáratban olyan utat jelöl ki, hogy megfelelő legyen a konkrét seregnek.

Ez ilyenek szerintem beleférnek az orkok gondolkodásmódjába, és a hadvezetés képzettség alá tartoznak szvsz.

Tudom nem szereted az IRL példákat, de ott vannak mondjuk a nomádok. Az európaiak még ma is csürhének tartják mondjuk Timur Lenk mongoljait, de a tény az, hogy mind Timur, mind az alvezérei zseniális katonák voltak.

Képesek voltak úgy irányítani egy több százezres lovas (!) sereget, hogy az nem szenvedett hiányt semmiben (ha együtt vonultak volna, az első faluban szomjanhal mindenki. Egy falu vízkészlete nem elég ennyi embernek), sorban tönkreverte az ellene küldött hadakat (többek közt az akkori Európa legnagyobb seregét, a törököt!).

Link a hozzászóláshoz

Üdv.

Szerintem az orkok az "egyéni hőstettek" miatt nyerik meg a csatáikat.

:arrow: Õk nem futamodnak meg,

:arrow: sokan vannak,

:arrow: harci tapasztalatuk felér a civilizált kultúrák seregeivel,

:arrow: erőnlét és szívósságban csak nagyon kevesek vehetik fel velük a versenyt.

A törzsfőnek minimális mértékben kell csak tervezie a "hadmozdulatot". :) A helyismeretükből fakadóan rengeteg előnyük van a "modern" hadseregekkel szemben. Az ellnfél csak térkép alapján, plusza a felderítőkre tudnak támaszkodni, de az orkok ott élnek, ott szerzik az élelmet. Õk nem foknak felálni egymással szemben egy hatalmas réten. Érdőkben, mocsaras helyen csapnak le. Sok seregben a vértes katonák, a lovak és szekerek rettenetes hátrányból indulnak ha erdőben ütnek rajtuk, s még rosszabb ha egy mocsaras területen.

Szvsz az orkok gyorsabban és csendesebben tudnak haladni, mint akármelyik sereg nem kellenek utak meg hasonló luxuscikkek :D . A hadvezetésből Mf-ot adok a törzsfőnek, de ez a Mf-ok nem eggyezik meg a ETK-ban szereplő hadvezetéssel.

Ha meg olyan a helyzet, hogy egy nagyobb gázlón halad át az ellenség és az ork vezér azt mondja akkor támadunk mikor jelt adok az szent, hogy senki nem indul előbb. Fakas törvények uralkodnak. A frarkasoknál is míg a vezérhím nem indul a rejtekhelyről a többi sem ugrik. 8)

Link a hozzászóláshoz

Üdv!

Shikaka, értem, mit mondassz, és ebben neked is igazad van. Nem gondolom magam sem, hogy teljesen csürhemódon össze vissza harcolnának, és amiket felsoroltál, az is valóban belefér a hadvezetésbe. Nem tartom kizártnak, hogy egy-egy nagyobb vezér szert tegyen erre a képzettségre, no nem a Sigranomoi egyetemen, de tapasztalatokból. Pnt ezért egyrészt nem mesterfokú, másrészt ha olyasmivel találkozik, amit eddig nem látott, tanácstalan lesz, míg pl. egy emberileg képzett hadvezér valószínűleg sokmindenre tanult példákat a hadiakadémián, amivel nem ütközik meg feltétlenül nap mint nap. Szóval én úgy látom, maradjunk inkább az alapfokú hadvezetésnél az orkok esetében, és ott is a nagyobb vezérek sajátja.

Azt viszont továbbra is fenntartom, hogy egy magatehetetlenné öregedett egykori hadvezért nem fognak a seregek magukkal cipelni, hogy aztán a vezér kikérje a fogatlan öreg ork tanácsát. Az orkok társadalmát én nem ilyennek látom.

Mosquito, részben van igazad, ugyanis nem magától értetődő, hogy az orkok mindig saját területükön küzdenének. Főleg nem a rablóhadjárataikban... egyébként az említett dolgok minden saját területen védekező hadsereg előnyei közé tartozik.

Link a hozzászóláshoz
másrészt ha olyasmivel találkozik, amit eddig nem látott, tanácstalan lesz, míg pl. egy emberileg képzett hadvezér valószínűleg sokmindenre tanult példákat a hadiakadémián, amivel nem ütközik meg feltétlenül nap mint nap.

Erre mondtam, hogy az orkoknál hiányoznak komplett fegyvernemek használatára vonatkozó ismeretek. Nehézlovasság, összetettebb ostromfegyverek, falanx, ilyesmik.

Szóval én úgy látom, maradjunk inkább az alapfokú hadvezetésnél az

Van valami abban amit mondasz, mégpedig, hogy nem egészen Mf. De az alapfok meg ehhez kevés szerintem (az kis csapatok vezetésére való).

Mivel innentől kezdve ez már szabályzsonglőrködés (hogy Af-hoz vagy Mf-hoz esik közelebb), aszem kijelenthetjük, hogy nagyjából megegyeztünk.

Link a hozzászóláshoz

Üdv!

Erre mondtam, hogy az orkoknál hiányoznak komplett fegyvernemek használatára vonatkozó ismeretek. Nehézlovasság, összetettebb ostromfegyverek, falanx, ilyesmik.

Pont ezértgondolom, hogy nem Mf.

Mivel innentől kezdve ez már szabályzsonglőrködés (hogy Af-hoz vagy Mf-hoz esik közelebb), aszem kijelenthetjük, hogy nagyjából megegyeztünk.

Igen, szerintem is... :)

Bár itt felvethetném, hogy igen, ezért nem jó a kétfokú rendszer, és milyen jó, ha öt fokozat közül is lehet választani... de nem teszem, mert a végén még megszólnak offolásér'.

Egyénbként ha már mindenáron az orkokat akarjuk szuperálni, akkor hasonlítsuk csak össze egy ember vezérrel, hogy hány mennyi idősen hány csatát látott, vezetett, és így időarányosan mekkora tapasztalata, ismerete van. Ebből egyrészt elég jól kerül ki az ork, másrészt megállapíthatjuk, hogy a képzés, oktatás bizony nagyon fontos és nagy előnyöket jelenthet!

Link a hozzászóláshoz
hasonlítsuk csak össze egy ember vezérrel, hogy hány mennyi idősen hány csatát látott, vezetett, és így időarányosan mekkora tapasztalata, ismerete van. Ebből egyrészt elég jól kerül ki az ork, másrészt megállapíthatjuk, hogy a képzés, oktatás bizony nagyon fontos és nagy előnyöket jelenthet!

huh, ez elég messzire visz...

Én a következőképpen látom a dolgot:

Egy ork vezér felveszi a harcot egy emberrel gyakorlati tudás terén, de elméletileg alulmarad nyílt ütközetben. Nem a tudása miatt, hanem azért, mert a serege nem tartalmaz elég fegyvernemet. (nehézlovasság, fegyelmezett szálfegyveresek hiánya)

Ha az ork sereget tömegként használják egy koalíciós seregben, akkor meg az ork vezér nem sokat tehet, mert nem ért a lovassághoz, ostromgépekhez. Ergo az orkok itt nem szólnak bele az ütközet lefolyásába.

De van itt még valami!

Igaz, hogy az orkok között kevesebb az igazi kiválóság, de az elképzelhetetlen, hogy egy stratégiában teljesen képzetlen ork legyen a főnök. Ellenben a főként bandériális Ynevi hadseregekben előfordulhat, hogy egy csak a fehércselédek megerőszakolásához, és semmi máshoz nem értő dúvad legyen az élen.

Tehát az orkok mindig hoznak egy átlagos szintet, míg az embereknél kicsit nagyobb a szóródás. Embereknél gyakoribb a teljesen alkalmatlan, de ugyanakkor több zseni is van seregek élén. Orkoknál ez utóbbi nagyon ritka, hiszen nem soknak van alkalma tanulmányozni más hadaka, ami feltétlenül szükséges a hadművészethez.

Link a hozzászóláshoz

Üdv MagyarGergely

Bár itt felvethetném, hogy igen, ezért nem jó a kétfokú rendszer, és milyen jó, ha öt fokozat közül is lehet választani... de nem teszem, mert a végén még megszólnak offolásér'.

Most lehet, hogy nem mondok újat, de Gambit meg lehetne kérdezni hogy az új M.A.G.U.S. amit írnak mi lett az 5 fok és így jobban lehetne bekategorizálni az ork vezért.

shikaka: Én az orkok mellett vagyok, de tény hogy az orkok max.50 évet élnek és a vezér min 20 évesen veheti át az helyét. Túl kevés ideje van tökéletesítenie a tudományt és azt is csak tapasztalati úton szerzi ezzel szemben az emberi vezetőket tanítják és kétszer annyi ideje van tapasztalatot szerezni.

Link a hozzászóláshoz

Mosquito:

Most lehet, hogy nem mondok újat, de Gambit meg lehetne kérdezni hogy az új M.A.G.U.S. amit írnak mi lett az 5 fok és így jobban lehetne bekategorizálni az ork vezért.

Lehet nagyon láma kérdés, de ki az a Gambi?

Egyébként, ha már mindketten az 5 fokú képzettségrendszerrel jöttök, akkor én így képzelem:

5: a kor zseniális hadvezérei, mondjuk Lord Ranga és hasonló kaliberű fickók

4: egy a hadvezetés krémjébe tartozó ember hadvezér. Hadvezetés sok bővítménnyel. (az alap fegyvernemhez sok kiegészítő)

3: ember fegyvernemi parancsnok (gyalogsági tábornok). Ide tartoznak szerintem az orkok is. A gyalogsághoz mindenképpen értenek.

Én az orkok mellett vagyok, de tény hogy az orkok max.50 évet élnek és a vezér min 20 évesen veheti át az helyét. Túl kevés ideje van tökéletesítenie a tudományt és azt is csak tapasztalati úton szerzi ezzel szemben az emberi vezetőket tanítják és kétszer annyi ideje van tapasztalatot szerezni.

Szerintem ez nem az a műfaj, ahol az életkor ilyen szempontból nagyon fontos lenne. Mikor Napóleon elverte Károly osztrák főherceg seregét Aspern-Essling-nél fiatalabb volt (és kb. harmad akkora volt a serege). Nagy Sándor huszonpár évesen a fél világ ura volt. Ceasar harmincpár évesen verte le a gallokat...

Egyébként szerintem már kezdünk OFF-ba menni...

Link a hozzászóláshoz

Üdv!

Mielőtt valaki feltalálja a spanyol viaszt, az ötfokú képzettségrendszer már létezik, az ÚT ebben tárgyalja a hadvezetés képzettséget is, no nem ezen a néven. (HF, mindenki nézzen utána! :lol: )

Egyébként ebben az életkor-dologban van valami, no nem abban, hogy az orkoknál ne születhetne tehetség, de az igaz, hogy már meg is halt, mire akkora tapasztalatokat szerezhetne, mint mondjuk egy ember, ne adja Sogron, egy elf (lásd pl. a Hőseposz elf-ork párbaja, nagyon tanulságos! - bár ez nem a hadvezetésről szól)

Link a hozzászóláshoz

Minden népnek vannak kiemelkedő képességű tagjai, ilyen volt az orkok esetében Birak Gal Gashad, ki minden bizonnyal azért 3.-nál (azaz az UT szerinti hivatásos szintnél) magasabb fokon űzte a hadvezetés tudományát. Shikakával egyetértenék abban, hogy a kiemelkedettség a hadvezetésben nem életkor, inkább tapasztalatfüggő; persze a történelmi helyzetnek is megfelelőnek kell lennie. Ugyanakkor mint az UT-ben is írva vagyon, jórészt együttesen fejlődik a hadvezetés tudománya a stratégiával.

Amit hsz-edben megpöccintettél Mosquito, azon falkataktika határozottan jellemző az ork szabadcsapaptokra, mégpedig az ún. "szkirmis" (mivel nem egy angol forumon vagyunk, ezért a magyarosított kifejezést használnám) vagyis, hogy nem konkrét zárt alakzatként (mint pl. falanx) hanem nehéz terepen rohamozó szabad alakzatként (lévén mindegyikük az ork értelemben vett hősieséget tartja a kiemelkedettség fő mércéjeként) támadják be "Waagghhh... :)" ellenségüket. Az orkok esetében nem esett szó egy szövetségükről, mégpedig az orwellánus Kard Testvériségről. Azon ork törzsek kik szorosabb kapcsolatban állnak a Kígyószív Lovagrenddel, általában szervezettebbek, lévén a lovagok, rendelkeznek azért minimum alapfokú hadvezetéssel; ezt azzal támasztanám alá, hogy a Hetedkorban lényegében az egész civilizált pyar kultúrkörrel háborúban állnak a Rettenet Asszonyának (pap)lovagjai, és papnői.

A hadvezetés 4-5. foka az orkok esetében olyasmi lehet mint a pszi képzettség, az orkok körülbelül 0,008%-a képes elsajátítani (lehet, h nem pont ennyi, a Summarium azthiszem pontosabban írja). Azaz megvan rá az esély, csak ritka mint a fehér ork :lol:

Tengermély tisztelettel:

Agis

Link a hozzászóláshoz

Üdv: MagyarGergely:

Én azért nem használom az ÚT 5 fok képzetségrendszerét mert, SZVSZ rossz , rengeteg hiba van benne és csak a tápról szól. Alapnak azért nem rossz. :wink:

Ezért nézném meg Gambiték által kidolgozttat. Én úgy ismerem őket, hogy életszerűbben és kiegyensúlyozottabb alkották meg. 8)

Agis Asticles:

Az orkok esetében nem esett szó egy szövetségükről, mégpedig az orwellánus Kard Testvériségről.

Javítatok ki ha tévednék, de úgy tudom az orkok gyűlölik és tűzzel vassal írtják az Orwella hívőket és főként a Kard Testvériség tagjait akik bujdosnak Gro Ugonban. :arrow: így nehezen tudom elképzelni, hogy ők vezessék csatába az ork törzseket. :roll:

Mosquito

Link a hozzászóláshoz

Üdv!

Mosquito, nem az öt fokú képzettségrendszer a tápolós, hanem a KAP-os karakteralkotási rendszer. A képzettségrendszer nagyon jó, - bár mint minden, nem hibamentes - és a MAGUS korábbi kiadványaiban egyértelműen lekövethető ennek az igénye és lépésenkénti megvalósítása.

jórészt együttesen fejlődik a hadvezetés tudománya a stratégiával.
Agis, szeretném megjegyezni, hogy ez a két képzettség külön rendszerben, de azonos dolgok. A kétfokúban ugyanis a hadvezetés és a hadrand képzettség létezik, míg az ötfokúban a stratégia, parancsnoklás és a taktika.

Orkok és Orwella - a többség utálja és irtja őket. Csak meg kell nézni Birak Gal Gashad tevékenységét... hát az ő egységeiben nemigen voltak Kard-lovagok... hacsak nem a zászlórudakon! :lol:

DE vannak olyan orkok, akik nem, illetve akik bár Orwellát utálják/nem ismerik el, azért a lovagokkal barátkoznak, és van olyan törzs is, akik egyenesen Orwellához hűek. (Pl. Hűségesek)

Link a hozzászóláshoz

Szerintem sem tápolós az ötfokú képzettségrendszer, jómagam sokkal árnyaltabbnak tartom, mint az ET szerinti AF-MF (azaz kétfokozatú) rendszert.

Mosquito: azon szavaimat amit idézetedbe belevéstél, valóban hiányosak, de feltételezem, Te is egészében olvasol el egy Hsz-t; így az idézetet követő mondatban rögtön le is szűkítettem a kört, amit MG hsz-ében tökéletesen helyesbített is; vagyis:

" ...Az orkok esetében nem esett szó egy szövetségükről, mégpedig az orwellánus Kard Testvériségről. AZON (! - vagyis nem mindegyikük, hanem pl. az MG által írt Hűségesek, továbbá Irtóztatók, Irgalmatlanok, Vérivók: ez utóbbi a XIV. Zászlóháború végéig lényegében) ork törzsek(/zsoldosok, szabad csapatok) kik szorosabb kapcsolatban állnak a Kígyószív Lovagrenddel, általában szervezettebbek, lévén a lovagok, rendelkeznek azért minimum alapfokú hadvezetéssel..."

MG: Birak Gal Gashad, lévén gondolkodásmódja és cselekedetei közelebb álltak az emberekéhez, fegverbarátság esküje kötötte a Toron ellenes Antoh kegyelthez Calyd Karnelianhoz (erről több regény is szól); jómaga haláláig gyűlölte Orwellát és népére mért átkát, s Torontól is a körülményekhez képest független abasziszhoz hasonlatos hintapolitikát folytatott a Látók, majd később - véreivel egyetemben, pl. Damerrel az elsőszülöttjével - több nagyobb törzs élén (pl. Kacagók, Holdimádók); s emlékeim - Geofrámia - szerint (javítsatok ki ha tévednék) körülbelül 250-300 évesen tért meg a sötétség csarnokaiba.

Továbbá miután a Vérivók és több szövetséges törzs Psz. 3702-ben elfoglalják Reagot, s kifüstölik a Kard Testvériség Fekete Erődjét, másodszülött fiát tette meg Gro Ugon királyává (ha az orkok esetében beszélhetünk egyáltalán királyságról, ki Badrid volt.) A Vérivók törzsének maradékát térdre kényszeríti ugyanis; még a lényegében Szövetség általi vinalinál történt győzelem után. Nagyjából ennyit fűznék hozzá előző hsz-emhez, így is picikét hosszúra sikerült; ám ha egy lavina egyszer elindul... :)

U.i. MG: Magam is emígyen értettem a képzettségekkel (ET-->UT) kapcsolatos kifejtésedet, ám köszönöm pontosításodat , csak az egyszerüség kedvéért vettem egy kalap alá őket :wink:

Tengermély tisztelettel:

Agis

Link a hozzászóláshoz

Zug zug!

Ha már orkok, én is bekapcsolódnék! :-D

A Vas Fiai nem tartozik a Hat Törzshöz, nincs álandó szálásterületük. Hogy a zsold mit jelent náluk... az aranypénzt valóban nem tartják sokra, elvégre emberekkel nem kereskednek, vagy ha még is, hát cserekereskedelem szintjén. Hogy akkor mi lehet a zsold? Élelem, szerszámok, nyersanyag, esetleg fegyverek. Ne feledjük hogy az orkok rendkívül nagy étkű népség, rengeteg élelem kell nekik, ezen kívül, mivel nem telepednek le, nem hinném hogy túl sk bányájuk lenne, így a nyersanyagban sem bővelkednek. Ezen kívül abban sem vagyok biztos, hogy túl sok kovács kerül ki a soraik közül, és mivel harcos nép, a felszerelésük gyorsan elhasználódik, így fegyvernek is jó hasznát veszik. Még szóbajöhetnek rabszolgák, vagy megegyezhetnek úgy is, hogy ideiglenesen letelepedhetnek egy bizonyos területre, és ott nem háborítják őket. Ez történt Cranta idején is.

shikaka: lol, de az orkok nem sakkoznak, így ha tudnának se készítenének sakkészletet. Én is olvastam Coopert, de azért az az indiánokat nem hasonlítanám az orkokhoz. Orkoknál amúgy se nagyon beszélhetünk pénzről, mert az orkok az aranyat, az emberek meg a vasat nem tartják semmire. Ha már itt tartunk, lehet hogy egy-egy orkot érdekel néhány kereskedelmi forgalomban lévő nem ork holmi, de törzsi szinten azért ez vsz nem lehet fizetőeszköz.

Kalóz: ha olvastad a Sumit, akkor azért azzal is tisztában vagy, hogy az orkokat azért még sem szívessen bérelik fel.

Link a hozzászóláshoz

Na most majd én jólmegmondom!!!

1. Nézzétek már meg a sumit, ha már arra hivatkoztok! Egy ork főnökfi már kiskorától tanulja a hadvezetést ("Nézd csak apádat!"), a stratégiát ("Régesrégen egy nagy háborúban..."), és a parancsnoklást ("Szájonvágjalak?!"). Az átlag harcos meg katonáskodni tanul kiskorától. És igenis van fegyelem meg hierarhia, hisz próbáljon csak meg egy pária ellentmondani pl. az elővéd harcosnemzetségből származó vezérének! És azért említettem éppen az öregsámánt, mert öreg ugyan , de a törzs legjobb varázslója, nélküle nem mennek sokra... Pteropta meg tényleg nincs olyan sok, de a fősámánnak és a törzsfőnek talán akad (Amúgy nem kevered egy kicsit a wyvernnel?), és felőlem mehetnek akár orrszarvúval is (a páncélossal) de olyan Gro-Ugonban tudtommal nem él, az Elátkozott vidéki orkok meg nem játszhatók. (Bár szép lenne amikor hadba indulnának valaki ellen, lenne ám haddelhadd!)

Link a hozzászóláshoz

Darun:

lol, de az orkok nem sakkoznak, így ha tudnának se készítenének sakkészletet.

Itt nem a sakk, mint játék, hanem a sakkfigura, mint kézműves termék számít. De ezt már leírtuk egyszer, olvass vissza.

de egyébként is, a hadvezetéshez nem csak hadvezés, hanem hadsereg is kell, már pedíg a csata hevében vsz az orkok nem fognak azzal bajlódni, hogy a főnök most bekerítést parancsolt, mivel a többségük inkább harci lázat vesz fel (ha már képzettségnél tartunk) és ugye ez meg kizárja a fegyelmet.

Haditervet nem a csata hevében készítenek. Tehát az, hogy magában az ütközetben harci lázban harcolnak, még nem fogja keresztülhúzni a terveket :wink:

Megjegyezném, ha a Kardlovagokat követné egy másik egység, és ők hátbatámadnák az orkokat, akkor onnan már hiába okos az ork vezér, vagy meghalnak az orkok vagy elfutnak

Ezt a mondaton nem értem. Kik támadják hátba az orkokat?

A hadvezetés alatt az orkoknál azt kell érteni, hogy harc közben fegyelmezetlenségük okán nem tudnak alkalmazkodni.

Az orknak megmondja a főnök, hogy jelre arra az irányba támadsz. Ehhez mit kell alkalmazkodni?

Elég ha a főnök tudja, hogy miért akkor, és miért arra... Ezért van neki hadvezetése, az átlag talpasnak meg nincs.

Link a hozzászóláshoz

Szevasztok!

A hadvezetéshez viszatérve néhányan túl kicsinyesen gondolkodnak az orkok kal kapcsolatban. Náluk nem az a stratégia, hogy ékalakzatban kettéválaszuk a sereget a parancsnoktól közben hátulról egy elit alakulat mészárolja , a haderő kissebb vezetőit, hogy teljes legyen a káosz, s visszavonulót fúj, hogy a harcosok kövessék és az íjjászokat és papokat le lehessen mészárolni. :wink:

Hanem felvonul a sereg egy domb tetejére és elrejtőznek. egy jelre felreptetnek egy madarat és a túloldalról egy 50 főnyi csapat elindul gyakni a fák közül mintha a fő sereg támadna az emberek lándzsákkal felálnak a kis csapattal szemben ekkor támad a fő sereg és az emberek a fontos embereket hátra vonja amikor ez megtörtént a sámán ujjabb jelet ad és a farkslovasok lealázzák őket.

Vagy a domboldal mögött várakoznak és egy nagyobb goblin csapatot átküldik a dombon, hogy támadjon. A vezér tudja a goblinok megfutamodnak és az emberek követik hogy ne tudják értesíteni a többieket Emberek át a dombon ott vannak az orkok és már nem számít a haci láz sem csak hent. :lol:

Szvsz: az orkoknál ezt jelenti a hadvezetés, mert nincs az a vezér aki nem tudja az orkok elkezdenek harcolni azt még az istenek se állítják le. :lol:

Más Kalóznak igaza van az orkoknál igen erős a hierarhia a vezérnek senki nem mer ellent mondani és ha ő azt mondja maradunk míg nem szólok ott senki nem mer elindulni az szent. Hisz farkas törvények uralkodnak.

A sámánjuk meg mindenképp elmegy a csatába akárhogy is, mert náluk szégyen ha vlaki már nem képes egy csatában résztvenni.

Ebben egyetértek Darunmal és MagyarGergellyel. :wink:

Nem esett szó még az ork nőkről vajon ők is ugyanúgy harcolnak mint a férfiák????? :?: :?:

Link a hozzászóláshoz

Zug zug!

Hát így! Nosza...

Csak hogy akadékoskodjak, és újabb vitának biztosítsak helyet...

Ami az ork hadvezetést illeti: Sumarium 152. oldal 4. pont és a 3. pont a fegyelemről, egy oldallal vissza. És had idézzek a Summarium 153. oldalának első bekezdéséből:

"Az embernépek tudósai többnyire abban a tévhitben élnek, hogy az orkok valamennyien gyalogosan vonulnak hadba, más fegyvernemük egyáltalán nincsen."

Ha tovább olvassuk kiderül, hogy az orkok rendelkeznek talán a legtöbb fegyvernemmel, hiszen van lovasságuk (könnyű portyázók => farkaslovasok), haditengerészetük, légierejük (pteropták és wyvernek) és van tüzérségük is, amit viszont csak ostromok alkalmával használnak. Mindez írva vagyon, csak megemlítettem. Érdemes talán újra átolvasni.

Ami meg a Kard Testvériséget illeti... a legutolsó Zászlóháborúig ők uralkodtak Gro-Ugonban. Õk voltak a Hat Törzs vezetői. Értelem szerűen, miután lerombolták Reag-ot és megölték a lovagokat, ez már nem igaz. De ha ezt megelőző eseményekről beszélünk, akkor joggal gondolhatjuk, hogy orwllánus lovagok vezették hadba Gro-ugon törzseit.

Mindazonálltal szerintem nem sok teteje van bármely létező vagy valaha volt történelmi népcsoporthoz hasonlítani az orkokat, mert az orkok nem emberek. Még a nomádokat sem szerencsés dolog hozzájuk hasonlítani.

És ha már a vitáknál tartunk, had tegyek fel egy kérdést: Miben nyilvánul meg, mi is tulajdonképpen Orwella

Link a hozzászóláshoz

Zug zug!

Kalóz: miért is keverném a pteroptát a wyvern-nel? Csak azért mert azt mondtam rá, hogy ritka? Ha már itt tartunk, wyvern lovasai csak egyetlen ork törzsnek vannak, és nyílván nem a sámánok ülik meg őket. Más részről meg azért vegyük figyelembe, hogy a pteropta mint légi egység mozog, és akár a többi mágiahasználónak, a sámánnak és állt. 20 láb sugarű körön belül kell varázsolnia. Mármost levegőben könnyen meg tudja közelíteni a célpontot, de egyrészt repülés közben nehéz a pteroptát is irányítani, meg varázsolni is. Másfelől meg vegyük figyelembe, hogy mire befejezi a varázslatot, már kívül is lesz a 20 lábon, ha meg csak lebegteti a gyíkot... nos, gondolom az ellenséges ijjászoknak sem kell mondani, mit kell csinálniuk. Visszatérve, valóban nem lehet sokat várni egy magamfajta, kiöregedett énekmondótól, de még álmomban is meg tudok különböztetni egy wyvern-t egy pteroptától, ezt higgyük el kérem!

shikaka: az, hogy mindkettőnknek igaza van, egyáltalán nem lehetetlen, vagyis egyikünk igaza nem zárja ki a másikat. Két különböző dologról beszélünk még mindíg, és erre most már fel is hívnám a figyelmed. Mivel ELOLVASTAM a Summáriumban leírtakat (ismét), ezért tudom, hogy az orkok tudnak haditervet készíteni és a csata előtt megfelelően elő is készíthetik. Én arról beszéltem, hogy a csata hevében már koránt sem biztos, hogy figyelni fognak arra a bizonyos jelre, noha készséggel aláírom, sőt, soha nem is mondtam ellent, hogy az orkok képesek adott jelre támadásba indulni. Fenti álításomat továbbra is arra alapoznám, hogy az orkok ha lehet harci lázat vesznek fel, de még a kevésbé vérmes orkok sem hinném hogy a csata hevében holmi jelzésre figyelnének. De továbbra is általánosságban beszélünk, nem konkrét esetről! "Haditervet nem a csata hevében készítenek..." Ez igaz. Én soha nem is voltam katona, de azért erre ne hivatkozzunk! Mindenki beláthatja, hogy a haditervet nem elég előre elkészíteni, egy sikeres hadvezérnek mindíg alkalmazkodnia kell a kiújult helyzetekhez is. A haditervet tehát nem csata közben kell kidolgozni, de a történelem -legyen az földi vagy ynevi- folyamán még soha nem kellett változtatni az előre kidolgozottakon? Az nem lehet sikeres hadvezér, aki alkalmazkodni is tud??? (Költői kérdés volt, mivel bízom a belátásotokban)

shikaka: Arra gondoltam, hogy mindíg olvass utána annak, amiről éppen szó van. Ezt mondta MG (nem itt) és igen hasznos tanács.

A válasz jó volt, azt hiszem a kérdést tettem fel rosszul. Mióta van Orwella

Link a hozzászóláshoz

Darun: 1. Wyvernjei két törzsnek vannak, és abból gondoltam hogy kevered vele a pteroptát, hogy annyira azért nem ritkák, hogy törzsenként két-három orknak ne jusson hely a hátán, még ha külön is utaznak.

2. Nem a csatábAN röpköd vele, hanem a csatábA! Mivel nem bírja tartani a lépést a fiatalokkal.

3. Való igaz, a csatában már nem nagyon befolyásolhatja a fővezér az alegységeket, de (úgy vélem joggal) bízhat benne, hogy az alvezérei sem hülyék, és képesek leküzdni az újonnan felmerülő akadályokat. Ha meg más nem, hát ott vannak a Vasasok akik afféle tartalék (csatadöntő egység), ők egyrészt bevethetők az esetlegesen felbukkanó új ellenfél ellen, vagy pedig (ha már hadbavetették őket) mindenképp vannak olyan fegyelmezettek, hogy ki lehet vonni őket, és átirányítani máshova amíg nem rendeződik valamennyire a helyzet.

Orwella átka (csak így sumi nélkül): a kezdetektől megvan, így akarta hűségre kényszeríteni az orkokat. Sikertelenül. De ez nem vonatkozik a goblinokra, akik pedig szintén Orwella teremtményei, és a fehér orkokra, akiknek a Shandinon van valami zárványuk, és a lelkük így kerülővel ugyan, de visszakerül az Örök Körforgásba (legalábbis a Geofrámia valami ilyesmit írt). Ja, es az átok az udvari orkokra is vonatkozik, de a félorkokat nem tudom...

Link a hozzászóláshoz

A hozzászóláshoz be kell lépned, vagy regisztrálnod Kalandozó!

Kizárólag a városőrség által átvizsgált kalandozók hagyhatnak válaszokat.

Kalandozónév regisztrálása

Regisztált kalandozóként felhőtlenebb az élet!

Csatlakozás a Kalandozókhoz

Bejelentkezés

Már velünk kalandozol? Lépj be!

Belépés
×
×
  • Új...