Jump to content
Kalandozok.hu - M.A.G.U.S.

Krán - a sötétség birodalma


Con Salamander

Recommended Posts

Iiigeen...de!

Szerintem érdekes kérdés ez a vérbosszú dolog. Ha teszem azt valakik összevesznek a kocsmában, egymás torkának esnek (jó kráni szokás szerint) és az egyik a padlón marad vérbefagyva, akkor SZERINTEM nincs miért vérbosszút kiáltani az elesett klánjának, mert a gyengébb esett el, az erősebb pedig állva maradt.

Vérbosszút akkor lehetne SZERINTEM kiálltani, ha:

- sokan nyiffantanak ki egyet.

- halála után meggyalázzák a testet

- esetleg olyan körülmények esetén, amikor vitathatóvá válik a győztes győzelme

A klánok mindig egységes képet mutatnak kifelé, -írva vagyon- de ott is működik az érdek háló. Ha teszem azt egy tolvajklán stricijének fakasztanak mosolyt a torkára, akkor az aki a helyére vágyott, nem valószínű, hogy nagyon fogja sajnálni az esetet. Stb, stb.

Szóval, a lényeg: jó. létezik a vérbosszú fogalma, és vannak esetek, amikor valószínűleg élnek is vele, mondjuk az esetek 40%-ban, de a többit... nos azt valószínűleg elintézik egy vállrándítással. Mert ugye ott a Változás Törvénye, +Ranagol egyéb igazságai, amik hűen tükrözik a természet nyers törvényeit.

Vissza a kajára: valószínű, hogy igen sajátos táplálékok találhatóak kránban. Hasonló lehet a helyzet, mint a Föld szegény országaiban, ahol tücsköt-bogarat megesznek, mert nincs kenyér.

Viador meccsek: érdekes elgondolás/elgondolások. A kérdés igazából az, hogy a meccsek a Kráni elit szórakoztatására vannak-e? Ha igen, akkor mi szórakoztat egy kránit?

Link a hozzászóláshoz

Üdv!

Lumir,

A kérdés igazából az, hogy a meccsek a Kráni elit szórakoztatására vannak-e?
Miért lenne? A gladiátorviadalok elsősorban nem az elit szórakoztatására vannak, nézzük csak meg a viadalok (földi) eredetét, a római gladiátorviadalokat... "Kenyeret és cirkuszi játékokat" (a népnek!)

Az már érdekesebb kérdés, hogy mi szórakoztatja. Valószínűleg Yneven is működik a gladiátorviadalok pszichológiai alapja, miszerint azért érdekes, mert "nem vele történik a rossz", egyébként érdekességként megjegyzem, ez igaz a mai gyilkolós, horrorfilmekre is, mármint a nézők pszichológiáját tekintve... de ez már nem MAGUS.

Emellett valószínűleg élvezik az olyan küzdelmeket, amikor valaki, aki mondjuk nem látszik esélyesnek, az szakít nagyot, és bizonyítja rátermettségét. Valószínűleg szívesen látnak érdekes és újszerű tedhnikáűkat is, ezekkel csak az a baj, hogy nem illik kránhoz az ilyen piperkőc magamutogatás.

Ami a kenyeret illeti, nem hinném, hogy Kránban nincs kenyér. Én úgy képzelem el, hogy ott is élnek parasztok, akik földet művelnek, és kenyeret is sütnek. Nem értem, miért ne lehetne? (Jó, nyilván nem a belső vörös porsivatagos tartományban...de nem is hiszem, hogy a nemes aquirok étrendjáről beszélgetünk. :)

Ezt a vérbosszús dolgot viszont nagyon helytelenül látod, szerintem. Ha elolvasod a Pokolt, vagy a Homokszem, mind megannyi című novellát, például, illetve kráni leírásokat, világosan benne van, hogy Kránban az egyén halott, és a közösség él. pont azért, mert egyedül mindenképpen elbukna valaki, ha kétszer erősebb volt, majd megöli a harmadik. DE klánba szerveződve megvédik egymást, felhalmozzák és átadják a tudást, összetartanak, és a vérbosszú ígéretével és fenyegetésével tartanak mindenkit távol a klántag megölésétől.

HA nem állnak bosszút, akkor a klántagok bizalma megrendül a klánban, illetve kifelé is a gyengeség jelét mutatják ezzel (lásd: pokol) és a klán előbb-utóbb elbukik.

Link a hozzászóláshoz

Bár félek egy kicsit mégis beleszólok. Egyrészt nem győzöm mondogatni, hogy a kráni viadalok lehetnek afféle példamesék a népnek. Ketten megküzdenek, az erős megmarad és a gyenge elbukik. Épp ahogy azt Ranagol tanítja. Másrészt ha megölnek valakit, akár csak a legutolsó szolgát is aki egy klán tagja, akkor az az egész klán baja lesz. Mert ha nem állnak bosszút (nem mutatnak erőt) nem lesz tekintélyük. Anélkül pedig mindenki ott köt beléjük ahol csak lehet. Mondhatnák földi példát, nem is egyet, de szerintem mindenki talál magának...

Link a hozzászóláshoz

Jó elgondolások, azt hiszem szinte minden leírt dolog előfordulhat a viadalokkal kapcsolatban.

A piperkőcségről annyit, hogy azt hiszem kisebb félreértés történt. Nem valami magamutogató szemlélettel állna ki két csapat, hanem, hogy összemérjék erejüket, amolyan verseny szinten. Teszem azt két zsoldoscéh a városban, akiknek legjobb tagjai félévente megmérkőznek, s amelyik győz, nyilván ahhoz mennek a többen.

Szórakoztatási célja pedig nem hiszem, hogy lenne. Inkább az erő összemérése és a tanulás. Ugyanis, a nézők felteszem nem a koldusok közül kerülnek ki, hanem más kisebb céhek emberei, akik nem hagynának ki egy ilyen ritka tanulási lehetőséget.

Kalóz! Aquir ősökkel nyugodtan rendelkezhet külső tartományi, de még gyepűvidéki személy is. Az persze más kérdés, hogy milyen mértékben. Lehet éppen csak csúnyább lesz, ennyi az öröksége.

Link a hozzászóláshoz

Babilon5: elég érdekes dolgokat állítasz tényként leveledben, melynek kételkedem picikét valóságalapjában, ám lehet hogy az én figyelmem vagy a Te fogalmazásod a pontatlan:

Aquir ősökkel Külső Tartománybeli személy aligha rendelkezhet, ne feledjük ezen emberek/orkok Krán peremvidékein élnek, s még az emberekkel kapcsolatban álló gho-raggok is a Középső Tartományokban csoportosulnak, így ezen állításod legalábbis megkérdőjelezhető. Előfordulhat persze oly személy a gyepűvidékeken is kinek ha mégoly kevés ősi vér is folyik az ereiben, ez olymértékben felhígult, hogy még védekezésre is képeteln volna az ősfajok gyermekeivel szemben.

Vérbosszú: a khayness lényege, hogy bármely "családtag/klántag" sérelmeiért a klánt terheli a felelősség. Még a szabad harcosok is felesküdnek a klánnak, s családjaikat szeretteiket a klán védelmébe ajánlják, ha valaki ellen vérbosszú születik, számíthat arra, hogy a klán lesz a megtorló. Vannak persze tárgyalások ekkor is, ha nem egyértelműen eldönthető az illető bűnössége, de ezt a sértett klán elöljárói primorai/ nagyobb klánok esetében comturjai kell, hogy eldöntsék. Ha nem így lenne magának a vérkötelék szentségének nem volna értelme, s ez inkább vezetne széthulláshoz, mint az általad említett. Egy klán sem teheti meg Kránban, hogy ezen írott szabályokat figyelmen kívül hagyja. Olyan, hogy "félkülsős tag" nem is létezik, nem tudom ezt az információt honnan szedted. Más a helyzet, ha egy klánnal szövetségben álló zsoldoscéhet ér sérelem, ekkor a szövetség értelmében kérhet segítséget klántól, ám ha ezt a klán elutasítja, akkor az a céh bosszúja a továbbiakban.

A Vérbosszú hadjáratok általi összefogások tekintebében pedig nem Kránban, hanem a sokkal elfordított Ranagol kultuszt imádó Gorvickban találkozhatunk. A rengeteg marakodás a tartományok/klánok közt általános tény, ám a fenntartás végett értelemszerüen összefognak. Shadonnal szemben például, ám most a personal unio kapcsán picit más a helyzet. Hogy ugyanez Kránon belül is életképes legyen, ahhoz akkora tartománybéli háborúra volna szükség, melyet az adott klán már nem képes szövetségesei által sem véghezvinni.

Link a hozzászóláshoz

Azt hiszem inkább rosszul fogalmaztam...

idézet tőled:

"Előfordulhat persze oly személy a gyepűvidékeken is kinek ha mégoly kevés ősi vér is folyik az ereiben, ez olymértékben felhígult, hogy még védekezésre is képeteln volna az ősfajok gyermekeivel szemben"

idézet tőlem:

"Az persze más kérdés, hogy milyen mértékben. Lehet éppen csak csúnyább lesz, ennyi az öröksége."

Tehát én sem mondtam, hogy feltétlen lenne belőle előnye, bár néhány kimondottan ritka esetben talán. (A Gho-Ragg meg tudtommal, ha megtermékenyít egy nőt, annak fattya is Gho-ragg lesz, tehát aligha hígulhat a vér nemzedékeken keresztül.)

"a khayness lényege, hogy bármely "családtag/klántag" sérelmeiért a klánt terheli a felelősség."

Szerintem nem. Mert, ha az illető teszem azt azért halt meg, mert ő kezdeményezett párbajt (vagy hasonló eset) és meghalt, akkor azért nem fog egy klán sem vérbosszút hirdetni(esetleg kivétel lehet a provokálás, főleg klánjának pocskondiázása). Aztán, ha a másik klán sokkal erősebb, akkor büntetlenül ölheti a gyengébb tagjait, szintén nem lesz hirdetve vérbosszú, mert akkor az egész klánt kiírtanák.

No, meg a fokozatosság elve. Bizonyára előfordul, hogy nem a klán teljes melszélességgel veti bele magát a bosszúba, hanem csak a (szintén klántag) kedvese esküszik vérbosszút, a klán tudtával és beleegyezésével ugyan...

félkülsős tag (nálam) = nem teljes jogú klántag (pl. klánok összeforrásának időszakában, friss jelentkező egy (nem (csak)) vérségi alapú klánban. Ilyesmire gondoltam.

A vérbosszú hadjáratokkal kapcsolatban igazad van: az Gorvikban összehasonlíthatatlanul gyakoribb.

Link a hozzászóláshoz

Babilon, Krán egyikalaptörvénye, hogy aki hülye haljon meg. Ha valaki beleköt egy sokkal erősebb klán lótifutijába, akkor a klán nem áll bosszút, mert csak egy lótifuti, és nem éri meg? Ha bosszút áll, akkor a gyengébb klánnak annyi? Nem biztos. Kiirtják családostul, és ennyi. A khayness értelmében le lett tudva az ügy, és a gyengébb klán ha nem akar nem hirdet vérbosszút. Ha meg akar hát tegye. De ha a kis halak nem számítanak annyira, akkor mi értelmük van? Ha a kis klánok nem állnak bosszút akár az erősebbeken is, akkor mi értelmük van? Ezért van szükség a józan belátásra. Megegyeznek szépen suba alatt valahogy, ahogy épp a pillanatnyi erőviszonyok engedik, és kész. Szerintem.

Link a hozzászóláshoz

Üdv Mindenki!

Mielőtt bármit is írnék szeretném leszögezni, hogy bár néha egymás orra alá dörgöljük, hogy "miért állítunk dolgokat tényként, amikor ilyesmi sehol nem szerepel" fontos elismernünk, hogy kránról eddig méltatlanul keveset írtak. Ha írtak -szabálykönyv jelleggel- akkor meg nagyon elnagyolt általánosságok jöttek létre, amiből mindenkinek az jött le: megint nem mertek a témába belenyúlni. persze regényel, novellák bőven említik Kránt, amikben hol ilyen, hol olyan, szerzőtől és lelkiállapottól függően.

Szóval -szerintem- az amit Kránról beszélgetünk, az már messze elrugaszkodása az eddig született szabálykönyvi írásoknak, DE EZ

Link a hozzászóláshoz

Üdv!

Véleményem szerint Lumir is ezt a hármat említette, csak nem ezen a néven. E három tartomány típus, ha úgy tetszik "öv" megléte tény.

Mint ahogy az is Raoul Renier pokol-ja óta, hogy Krán része, ha nem is szervesen a határvidék, azaz a gyepű, ahol krán törvényei sokkal inkább dominánsabbak, mint a környező kultúrák befolyása, és az élet majdnem ugyanolyan kemény, mint a Fekete Határ mögött.

Link a hozzászóláshoz

Semmi keresnivalóm nem lenne itt, ha nem lennék tisztában a tartományok elrendezésével és hivatalos nevével. :wink:

Csak azok egymáshoz való viszonyát és helyzetét szerettem volna tisztázni.

Mert találkoztam már egypár tévképzettel: pl. a gyepűt a kráni hegység belső felére gondolta valaki, vagy a szürkecsukylások nagy Ynev térképén a birodalom szívében helyezkedik el a három emberek által épített városok egyike, ami szerintem nem igazán helyén való.

A tartományi felsorolást azért tartottam, mert szeretek ködöt oszlatni, de ha ez mindenkinek világos, akkor léphetünk is tovább.

lenne egy újabb kérdésem: Milyen Krán hatalmi szerkezete?

Szerintem mint máshol, itt is több útja van a felemelkedésnek. Shadonhoz hasonlóan itt is lehet Valaki, aki papnak vagy katonának áll. De Krán speciális mentalitása más utakat is kínál. Hiszen itt a közösség elismert tagja lehet egy véreskezű orgazda is...

:lol:

Szerintem Krán hatalmi csúcsát is több ágúnak tekinthetjük. Az Apostolok viszik a világi és az egyházi struktúra csúcsát, de marad rajtuk kívül is hatalmi tényező. Ott vannak ugyanis az Aquir ősök, akik nem egy esetben támogatnak olyan klánokat, amik nem köteles rendek. Sőt a Messeniek direkt keresik a balhét a Birodalommal.

Alsóbb szinteken pedig csak bonyolódik a helyzet, mert bejönnek a képbe a különböző hivatali címek viselői, a papság fejesei, a káoszszekták vezetői, a nemesség, a klánok pricomturjai, a céhek előljáró.

Erről jut eszembe... Kránban van értelme a börtönnek? Kit zárnak oda? Van olyan bűn kránban, amiért nem azonnali halál jár?

várom a véleményeket...

Link a hozzászóláshoz

Üdv!

Szerintem bizonyhogy van. Gondoljunk csak a Pokolra, és az csak a peremvidék! Abban is van börtönszerű intézmény, nem is egy!

A cél: Hosszú szenvedés. Én nem feltétlenül a földi ülök egy rácsosajtó mögött egyedül és rossz kaját kapok-ként képzelem el.

A hosszú szenvedésre viszont bizonyosan rengeteg variáció van a birodalomban...

Az is lehet ok a börtönre, ha valami miatt nem akarják alegyőzöttet elpusztíteni, pl. tud valamit. Gondoljunk csak az Opálhajós és a Három Hold Szövetségének boszorkányai között i kapcsolatra... :)

Aztán lehet a börtönök melletti érv a vérbosszú is, mivel lehet, hogy ha csak bizonyos enyhe vétkekért bezárnak valakit, akkor azt jobban lenyeli a klánja...

Aztán a fogolycseréről sem szabad elfeledkezni, amihez szintén börtön kell...

szóval van ittok szerintem.

Link a hozzászóláshoz

A legkeményebb, legzordabb börtönök megitélésem szerint talán Daumyrt kivéve Ynev kontinensén mindenféleképpen Kránban és Gorvickban találhatóak. Sajnos vagy épp szerencsére a Kráni börtönökről annyi nem szivárgott ki a történelem során, erre leginkább az a magyarázat, hogy aki túlélte az sem szívesen beszél róla, aki pedig nem -s valószínüleg ők vannak többen - már nem is beszélhetnek átélt borzalmaikról. Ugyanakkor Gorvick esetében már más a helyzet, gondoljunk csak a Gyóntatók szervezetére (kiknek jórésze még csak nem is élő személy; sőt a 13 tagot számláló szervezetből Psz. szerint feljegyeztek egy olyan esetet is mikoris egyetlen élő személy volt köztük az írott történelem egy sötét időszakában) Namost ezen személyek pusztán csak elbeszélgetnek az elítélttel, s az erős hitű (általában Domvik) inkvizítorból, papból a beszélgetés végére csak megtört emberroncs marad csupán. Azaz konzekvenciaként nem csak a börtönök a súlyosak Kránban sem, hanem a Vallatás módszerei, kinek legkeményebb képviselői a hús angyalai Káosz Metha hívei (a Csontlovaggal az élen), kik Rayvanhur katekizmusát alapul véve alkották meg "művészetüket". Az istenek irgalmazzanak annak a szerencsétlennek, legyen bármely faj képviselője, ki a kezük közé kerül. Káosz Metha hívei értelemszerüen csak kránban lelhetőek fel, ugyanis Gorvickban enyhénszólva "írtják" őket.

MG: hol olvastad az Opálhajósról az általad említett történetet? Magam is szívesen elolvasnám ugyanis... S köszönöm hsz-ed sok kérdésre/okra választ kaptam belőle!

Tengermély tisztelettel:

Agis

Link a hozzászóláshoz

Üdv!

Egyet kell értsek Agissal, minden bizonnyal a börtönök velejárói (kínzások, vallatások, kivégzések, szenvedtetés) is valószínűleg Kránban a legkegyetlenebb Yneven.

Agis, az Opálhajós fogvatartóiról a Kráni Krónikákban vannak elhintve információk.

A Gát... Arról is csak morzsák vannak, bár én már nem szeretem, mert túl lett hogyan is mondjam.. használva.

Ha jól emlékszem, először a Garmacor címerében említik, illetve az ÚT-ben, meg tán a Summariumban merül fel, mit egy félént sellő, alig csillan meg a pikkelye, már el is merült újra... szóval alig derül ki róla valami. Igen, megnéztem, a Garmacor címere, Gátszakadás - az orvlövész története fejezet ott játszódik.

Nos, valamelyik fent említett forrásból dereng, hogy a Gát természetesen az egyik legszörnyűbb börtön, és onnan csak nagyon kevesen (tán 1-2 van említve) szöktek meg. Erre az Aquir gyűrűben megint feltűnik egy "gátszökevény"... Komolyan, ezeknek muszáj mindent lejáratni? Miért nem lehetett Gorvik második legszörnyűbb börtönéből, ami majdnem olyan rossz, minta Gát megszökni?? De erről majd a regény véleményezésénél, már csak pár oldal van hátra...

Link a hozzászóláshoz

Agis>>Azzal vitatkoznék, hogy Káosz Metha hívei lennének a legjobb gyötrők, mert a Summárium szerint ez leginkább Káosz Sraddhu követőire igazak. Ez az angyal a lassú gyötrelmes halál pártfogója. HA valaki Kráni börtönben kínozni akar, akkor őket fogják hívni, nem a csontlovagot a belső tartományból. Ezt kicsit költői túlzásnak tartanám...

Rayvanhur katekizmusa Krán szerte ismert és beépült a mindennapi életvitelbe, gondolatiságba. Én sehol nem olvastam, hogy rayvanhurnak bármi kapcsolata lenne a Methával, vagy híveivel, ez annál inkább hihetetlen, mivel Rayvanhurhoz a 14 elf nemzetség tartozik, s furán hatna, ha mellettük egy ősi aquir fajjal is pajtások lennének. Nem de?

Link a hozzászóláshoz

Köszönöm, hogy elfogadtad álláspontom, javításod értékelem.

De! Az én olvasmányaimban Metha szféráinak egyike még akár az élet is lehetne, hiszen a csontlovaghoz küldött seregek és küldöncök mind a mai naip léteznek, igaz ocsmány (s talán fájdalmas) létezés az övék, de tény, hogy élnek. A bestiárim is hasonlóan nyilatkozik a Sa-quadokról: élettel büntet és halállal kegyelmez. Saját kránomban metha papjai még akár gyógyítást is vállalhatnak, de erre ritkán kerül sor, hiszen minden mágiájukat a káosz járja át, s a seb ehylén lehet, hogy szarv, vagy egy másik szem nő. :))

Ez személyes véleményem, amit nem is erőltetnék rád, így ezt vedd nyugodtan szőrözésnek.

Tisztelettel:

Fra Lumir

Link a hozzászóláshoz

Szerintem ilyen rövid hozzászólásokat ne.

Mellesleg van annyi más téma is a fórumon (igaz, én is csak bizonyosokba írok, ahogy időm engedi), lehet írni azokba is. Bizonyos témák van, hogy hoszabb ideig jegelve vannak, mert nem kerülnek elő igazi, nagyobb tömegeket vonzó témák benne.

Krán nagy része spec. épp olyan, hogy értelmetlen róla vitatkozni, mert a megosztás állandó a témában, a közeledés alig lehetséges. Tehát az alkotók elérték, hogy a való világban is ez legyen jellemző vele kapcsolatban. :)

Link a hozzászóláshoz

Rendben értem én. ha legközelebb lesz vitára érdemes kérdésem mindenképp felteszem. ITT.

Más témában annyira nem vagyok otthon, így nem másznék át másik fórumra. Mondjátok, hogy fanatikus vagyok, de nincs kedvem mondjuk Észak Ynev problémáinál okosakat bólogatni arra, amit mások mondanak.

Ez van... :wink:

Link a hozzászóláshoz

A hozzászóláshoz be kell lépned, vagy regisztrálnod Kalandozó!

Kizárólag a városőrség által átvizsgált kalandozók hagyhatnak válaszokat.

Kalandozónév regisztrálása

Regisztált kalandozóként felhőtlenebb az élet!

Csatlakozás a Kalandozókhoz

Bejelentkezés

Már velünk kalandozol? Lépj be!

Belépés
×
×
  • Új...