Jump to content
Kalandozok.hu - M.A.G.U.S.

Különleges helyzetek és azok megoldásai


Recommended Posts

Üdv!

MagyarGergely, ez kétségkívül így igaz. Erre utaltam a hozzászólásban információ alatt. A dolog ott csúszik el, amikor a következtetés (pl. miért is bukkan fel itt épp ez a címer, mit segít ez rajtunk, hogyan húz ki bennünket a démonnyálból) már nem a karakter feladata. Ebben a példában ez igen élesen elkülönül egymástól, de egy tisztábban logikai feladványban, pl. egy titkosírás megfejtésében ez korántsem ilyen egyszerű.

Link a hozzászóláshoz

Üdv!

Jól rátapintottál a másik oldalra, mert pl, a titkosírás az egyik olyan dolog, amire bár van képzettség, a kriptográfia, tehát elvileg egy dobás után meg lehetne mondani, hogy mennyit sikerült megfejtenie, mégis a játékosok szívesen bíbelődnek egy valós titkosírás megfejtésén, már én is alkamaztam ilyet. Szóval itt a képzettséget feláldozzuk a szórakozás oltárásn, bár ha nem megy, akkor azért lehetsegíteni...

De hát ehhez ért a játékos.

Link a hozzászóláshoz

Üdv!

Hát, ez is járható út, én nem ezt részesítem előnyben. Van, aki mindent az NJK-kal szeret megoldani, nekem játékosként elegem lett a mindentudó, tápos NJK-kból.

De persze ők is a legfőbb eszközök között vannak az információcseoegtetésben. De ugyanígy lehet a karakternek egy könyvtárban utánaolvasva rájönnie a kívánt részletre.

Link a hozzászóláshoz

Mindegyik módszer lehet használni. A lényeg, hogy ne a játékos helyett oldja meg a Km feladatot. Segíteni illik, de ha így se tudják bukjanak el.

Az információ közlésére, minél többféle eszközt használ egy KM, annál színesebb a mesélési technikája. Minél többféle módon és többször kényszeríti fejtörésre a játékosokat, annál ravaszabbá és okosabbakká válhatnak, így igazán fejtörős kalandokat is le lehet mesélni. No persze csak azoknak, akiknek ez tetszik.

Link a hozzászóláshoz

Üdv!

Desdichado,

nem feltétlen muszály ezt így elmagyarázni, lehet pl. utalni rá, hogy az arany kör Pyarron jelképe, nem kell megmondani közvetlen a pyarroni szövetséget

Az általam vázolt helyzetben nem. HA ugyanis rendelkezik a karakter a heraldika képzettséggel, akkor TUDJA, mit jelent a motivum. Nem szabad utalgatni rá csupán, és így fenntartani az esetleges félrevezetődés lehetőségét. Ha megvan a képzettsége, tudja.

A fenti példa csak az érzékletesebb leírást mutatja, lehet egyszerűen úgy is mesélni, hogy a címerből pyarroni és Shadoni családok sarjainak egybekelése látható. De ez így olyan, mintha harc helyett csupán azt mondaná a KM, hogy legyőzted az ellenfelet. Nem élvezetes A részletesebb leírásban tényleg "kimesélődik" a képzettség, a karakter is látja, hogy igen, ha ennyi mindent tudok, volt értelme EZT tanulni a nehézvértviselet helyett.

Lehet utalgatni is, ha mondjuk nincs meg a képzettség. Ekkor pl. a KM kimesélheti, hogy a címer sólyma a karmai között egy aranykört tart. HA lenne heraldikája, tudhatná, hogy ezen a vidékem a ragadozómadár a címerekben mindig az ellenség jelképeit tartja, és ha lenne legendaismerete, akkor azt is tudhatná, hogy a báró két lányát Krad-papok ölték meg, emiatt az fogadott ellenségének tekniti minden szolgáját. Emiatt rombolták le a város Krad-szentélyét... DE MIVEL nincsenek meg a képzettségek a karakternek most, ezért a KM csupán elmeséli, milyen a címer, és a karakter lehet, hogy besétál majd a báró Pyarronbarátnak vélt kastélyába, büszkén hordva Krad-papi szimbólumát... :twisted:

A kriptográfia képzettség fölöslegességével sem értek egyet. Lehetnek olyan helyzetek, amikor nem kell, vagy figyelmen kívül hagyva a játékoso fejet törnek, de egy idő után unalmas lehet, és ez is egy ismeret, lehet, hogy lesz olyan kaland, amikor nem lesz elkészítva a titikosírás, csupán a KM kimeséli, miként fejtették meg a levelet.

Link a hozzászóláshoz

Üdv!

A címeres példában igazad van, MagyarGergely, tévedésemért elnézésed kérem.

MagyarGergely Jelhordozó

Üdv!

Attól tartok, nem magyaráztam érthetően amit szerettem volna. Arra gondolok, hogy nem mindig lehet egy titkos levél annyira fő eleme a kalandnak, hogy a KM előre megalkossa.

Ha pl. az a kaland központi eleme, hogy elfognak egy sólymot, ami küldönc, és a titkos levelét megfejtik, akor él a fenti eset, a KM valószínűleg előre elkészíti, és a játékosok agyalnak rajta egy jót.

De pl, ha olyan helyzet áll elő nem tervezetten, mondjuk rögtönzés miatt, amit nem tervezett a KM előre, és nem készítette el a megfejtendő levelet, esetleg már eleve így csalakedett, mert tudta, hogy bár lesz egy ilyen elem, nem lényeges a kalandban annyira, hogy rászánjon fél órát a jtáékból, mire megfejtik a titkosírást. Na, ilyen helyzetben gondolom azt, hogy nem lesz ugye élőben megoldás, és a játékos képzettsége számít majd, a KM pedig csupán kimeséli a megfejtést, és az eredmény vagy meglesz, vagy nem tudják értelmezni.

ilyenkor igenis kell a képzettség, mint ahogy a szerepjátékban minden tudást a képzettségek jelenítenek meg, ezért szerintem egy sem fölösleges.

Link a hozzászóláshoz

Üdv!

Ez eddig mind szép és jó, de csavarjunk a dolgon egyet.

Tegyük fel a feleségem játszik egy amazon karakterrel, mindamellett, hogy a karakternek semmilyen köze nincs semmilyen kriptográfiához, a feleségme matematikus diplomával is rendelkezik, mellesleg 2 perc után folyamatosan képes olvasni az olyan "titkosírást", ahol a latin betűk helyettesítve vannak konzekvensen tetszőleges szimbólumokkal.

Ebben az esetben a játékos képes megfejteni a titkosírást, amire a karakternek esélye sincs.

Azt akarom ezzel mondani, hogy ha a karakter kap egy titkosírással készült levelet, akkor és csak akkor kezdheti el a játékos megfejteni a levelet (alapvetően magától), ha a karakter rendelkezik kriptográfia képzettséggel, különben én játékon felüli játéknak tekintem (azaz a karakter nem fogja tudni azt, amit a játékos).

Természetesen, ha a játékos elakad (vagy magától nem tudja) és a karakternek van kapcsolódó képzettsége, akkor kaphat KM segítséget.

De mindettől függetlenül felkereshet segítségért bármely másik karaktert (NJK és JK).

Sylvanus

Link a hozzászóláshoz

Hát...

Van benn valami, és alapvetően egyetértek, de ha meg tudja fejteni, képzettség nélkül, akkor miért ne :?: Ilyenkor szerintem -ahogy MagyarGergely mondta egy más esetre- feláldozzuk a szabályokat a játék élvezetéjért, mert szerintem rossz érzés lehet, hogy -mint ember- tudod, mi van a levélben, de mégis segítséget kell kérned, csak azért, mert a szabályok így szólnak.

Link a hozzászóláshoz

Üdv!

Sylvanus, amellett, hogy igazad van, pont arról beszéltünk egy oldallal korábban, hogy ilyenkor esetleg fel lehet áldozniegy kicsit abbóla szabályból, hogy ugye azamazon nem tud ilyesmit azért, hogy a játékos jól szórakozzon.

De Diaschedo, alapvatőan Sylvanusnak van igaza, és a szabályok szerint akinek nincs kriptográfiája, az nem is kezdhetné el a titkosírás megfejtését.

Ez olyan, mint pl. hiába játszik egy sebész MAGUS-t, ha nincs fegyverismerete, meg orvoslása, anatómiája, élettana, akkor hiába kérdezi ki részletesen a KM-et a vizygált áldozat sebeiről, semmit nem fog tudni megállapítani.

Árny, honnan veszed, hogy az abbitacél törhetetlen?? Yneven még a mágikus tárgyak sem azok. Jó, nyilván erős, és nem fog eltörni, ha egy kráni hangya véletlenül rálehel (bár akkor lehet... :) ), de nem törhetetlen, erről már beszélgettünk itt a fórumon.

Elvileg az SFÉ sérülés minden vértre vonatkozik. Mivel egy vért nem CSAK abbitacélból áll, vannak összekötőszíjai, például, lehet ilyenkor ezek sérülését mesélni, és az elcsúszott, nem kellően rögzített elemek okozhatják az sfé csökkenést.

Link a hozzászóláshoz

Hohó, én sem tanultam soha titkosírást megfejteni, mégis sikerült már amolyan alapfokúakat, csak úgy viccből, meg sikerült is sajátokat szerkeszteni.

Vannak képzettségek, melyek legalább alacsonyabb fokon alapban adottak, vagy lehet úgymond "mennek iQ-ból".

Tehát a lényeg, elkezdheti, csak nem biztos, hogy jut vele valahová.

Mellesleg nálunk szokás minél jobban kijátszani valamit. Azzal a néhány helyen dívó szokással pl. nem értek egyet, hogy van képzettségem, sikerült. Pl. mellébeszélést illik kijátszani, nem elég szerintem azt mondani: "Nem én vótam!"... :twisted:

Link a hozzászóláshoz

Üdv!

Babilon5, ne hasonlítsd össze a mai ember általános műveltségét egy középkorival, és nyilván a vele párhuzamba állított MAGUS-belivel. Ott nincs oktatás, könyvek (mármint általánosan) tv, stb. A legtöbben nem is hallottak ilyesmikről, és bár a kalandozó furcsa, ritka és tápos fajta, azért ők sem tudnak mindent. Egészen pontosan AZT TUDJÁK, aminek a képzettségével rendelkeznek, lévén, ez a szabály pont ezt hivatott szabályozni.

A mellébeszélés egy pont speciális képzettség, és EZ A LEÍRÁSÁBAN IS szerepel, mármint az, hogy bár elvileg lehetne a "megvan, akkor működik" módszerrel alkalmazni, azért mégis csak az a szerepjátékosabb, ha kijátsza valaki.

Kiara, persze, hogy tanulható, lévén, ez főleg tapasztalással sajátítható el.

Az ötfokú rendszernél figyelembe kell venni a partner oktatásban való jártasságát és a tudásának fokát a Kp-igény, és a tanulási idő meghatározásához.

Desdichado,

Ezt végiggondoltad? :) Mert akkor csak a homoszaxuálisoknak fejlődhetne a szexuális kultúrája? Na ne. Azzal, ha egy tapasztaltabb partner megmutatja, hogy így, meg úgy kell, azzal tanul az illető, és a következőnél már úgy fogja, illetve bővül az eszköztára. Szóval itt lehet csak igazán a másik nemtől tanulni szerintem...

Link a hozzászóláshoz

Üdv!

Desdichado, ha a józan észnek nem hiszel egy ennyire egyértelmű helyzetben, akkor nézzük a szabálykönyvet.

Az ÚT fokozatainál a szexuális kultúrában le van írva, úgy van bevezetve, hogy magasabb fokon több partnere volt már, egyre több. Ez egyértelműen azt jelenti, hogy emiatt a tapasztalat miatt fejlődött a képzettsége. Egyébként vicces dologról elmélkedünk...

Mégis, szerinted hogyan fejlődik egy karakter szexuális kultúra képzettsége, ha nem úgy, hogy ellenkező neműekkel hál :?:

Link a hozzászóláshoz

Üdv!

Desdichado, ne haragudj, nem fölényeskedésből kérdezem, de hány évas vagy? :lol:

Képzelj el egy ynevi párt. A fiú mondjuk eddig annyit tudott a szerelem művészetéről, amit a falu bikáinak társaságában szerzett, amikor közösen megerőszakolták a molnár sánta fattyú leányát, aki azóta sem mer kimozdulni otthonról... Tegyük fel, hogy párja, egy ifjú nemeshölgy, vagy bánom is én, legyen boszorkány, Mf-ú szexuális kultúrával rendelkezik. Amikor ifjú hősünk ledönti a leányt és elkezdené, ahogy ő "tanulta", valószínűleg le fogja állítani (ja, tegyük fel, hogy szeretik egymást valamiért...) - csak azért, mert különben lehet, hogy elzavarná a srácot a frncba... - és a leány kedves simogatásokkal, meg egyéb dolgokkal amit itt most a jó ízlás és a közszemérem tiszteletben tartása végett nem részleteznék - rávezeti a fiút, hogyan is kell ezt csinálni. Mondjuk két hónap múlva véget ér a szerelem, elválnak, de a fiú már össze is szedett egy alapfokú szexuális kultúra képzettséget. A következő leányt már valószínűleg ennek megfelelően, szerelmi technikák viszonylag széles skálájával teszi majd boldoggá. És lám, egy karakter megtanulta a másik (hűűű, ellentétes nemű!) karaktertől a képzettséget.

Olyan elképzelhetetlen ez? (illetve, hogyan máshogy működhetne??)

Megjegyzem, itt éppen nem baj, hogy ellentétes neműtől tanul, hiszen legközelebb is ellentétes neművel fekszik majd össze, és ami az egyiknek jó volt, az a másiknak is az lesz, no persze csak általánosságban.

Azt hiszem, ezt túlbeszéltem. 8)

Arnulf,

Én nem emlékszem, hogy bárhol tiltanák a szabálykönyvek. Habár, magam nem csodálkozom a kérdés felvetésén, nyilván, neked sem olyan egyértelmű, lévén a leányok nem olyan tűzvarázslónak valók...

Mellettük szól, hogy Sogronnak vannak papnői is (PPL2) s bár ez Ordan, azért itt is lehet... Csak szerintem ritkább, sokkal.

Egyébként női sogronitáknak kiválóan alkalmas a Tűzkobra Fehér Asszonyainak rendjének szerzetesei, illetve a parázsleány (ami az Aquir Gyűrűben jelent meg, és jelenleg dolgozok a játékban való alkalmazhatóságán...) Bár ezek egyike sem igazi tűzvarázsló.

A végső véleményem, hogy lehet, még ha titka is, mint mondjuk a khál lovag... de lehet. :) Csak könyörgöm, ne engedjétek, hogy fiú játékos játszon vele... !

:?

Link a hozzászóláshoz

A hozzászóláshoz be kell lépned, vagy regisztrálnod Kalandozó!

Kizárólag a városőrség által átvizsgált kalandozók hagyhatnak válaszokat.

Kalandozónév regisztrálása

Regisztált kalandozóként felhőtlenebb az élet!

Csatlakozás a Kalandozókhoz

Bejelentkezés

Már velünk kalandozol? Lépj be!

Belépés
×
×
  • Új...