Jump to content
Kalandozok.hu - M.A.G.U.S.

Kalandmesterek fóruma


Igxaq

Mennyit készülsz egy modulra?  

125 szavazat

  1. 1. Mennyit készülsz egy modulra?

    • Átolvasom a modult
    • Átolvasom a modult és a karaktereket is elemzem
    • Mindenre kitérek, legrészletesebben, legtöbb időt rászánva
    • A rögtönzés mestere vagyok, nem készülök a mesélésekre
    • Nem mesélek


Recommended Posts

Üdv!

Nem véletlen ám, hogy a varázslót szoknak ajánlják, akik már tapasztaltabbnak érzik magukat, és ismerik a játékot. Meg a mágiát! Engem kiráz a hideg az olyan mágiahasználóktól, akik csak könyvből tudnak kitalálni valamit.

persze nem mondom, hogy fejből kell ismerni az egészet, ez valószínűleg lehetetlenség, de legalább is nem érné meg a befektetett energiát. DE fel lehet készülni! A varázslónál javasolják is, hogy állítsa össze varázslatait előre, már csak azért is, hogy a KM engedélyezhesse, így később nincs olyan probléma, hogy akkor derül ki, hogy ez nem is működik, mert nincs olyan. Az 1TK sok mindát tartalmaz, hogyan is kell leírni egy kész varázslatot mozaikokból. Pár sor, nem nagy valami... Csak dolgozni kell a karakteren, de hát ez is a szerepjáték része, szerintem. Nem csak a mesélőnek kell ám készülni!

Egyébként más mágiahasználókra is igaz, hogy az első szinten még kevés mágikus hatalma van, emiatt kevés varázslatot tud alkalmazni, ezeket nem nagy erőfeszítés kijegyzetelni, és mondjuk 10-15 címszó közül könnyebb válogatni, mint az 1TK-t lapozgatni. (egyszerű javaslat, hogy a fontosabb értékeket is odaírhatom mellé, meg egy oldalszámot, így bármikor zökkenőmentesen ki lehet keresni, ha kérdéses lenne egy dolog.)

Azután, mire szintet lép egy karakter, addigra már megismeri azt a pár varázslatot a játékos, és jöhetnek az újak, majd azt is megszokja... végül tapasztalt mágiahasználó lesz (a játékos is). Nem véletlenül kell első szinten kezdeni, és nem kapásból 12. szinten kezdeni a játékot, bármennyire is csábító, mert úgysem tudja kihasználni az ember a karakter képességeit (nem ismeri, a KM meg nem hívhatja fel mindenre a figyelmet!)

Egyébként én úgy csinálom, hogy vannak olyan részek a mese közben, ami gondolkodásravan szánva, itt megengedett a hosszabb megbeszélés, fejtörés is, de ha egy harc forgatagában valaki csak áll és töri a fejét, akkor én tovább szoktam pörgetni az eseményeket, hogy érezzék a döntési kényszert. Ezzel is valóságosabb a csatajelenet.

Link a hozzászóláshoz

Hát ha nálam vki varázshasználoval jáccik tudja kivülről a varázslatait! És azt h mit alkalmazhat...ha nem is tudja akkro pár másodpercen belül találja meg a könyvben!

Én amikor varázslot jáccok álltalában nem ahsználok az ETK t ... ha nem vaghyok biztos akkro nézem meg a manaköltséget! Szinte midnig tudom fejből a ritkább mozaikokat kell megnézni. De ha másféle varázshasználót jáccok akkor is tanulmányozom elötte a varázslatokat és ritkán használok könyvet, ha igen akkor szitnén a tévedés elkerülése végett.

Nos ezt azért irtam le mert ha én ezt képes vagyok megcisnálni ezt elvárom a játékosoktol is. És igen a varázshasználo játékos is tudja felmérni rövid időn belül aszituáciot és tudjon rá reagálni! De a harcos is! Nincs idő a harcban a harc pörög tessék reagálni. Én ezt a szabályt az NJK imra is alkallmazom, mert ez igy fair! jo itt jöhet, h nekemm int KMenk van lehetőségem felkészülni :D NEm szoktam :D a harcot rögtönzöm..akkor az igazi!

Tömeges harc: Én azt egyszerüen oldom meg. A játékossok részét lemesélem a többi pedig a háttérben fut, és álltalában nem is látják a JK k ami körülöttük zajlik hiszen arra figyelnek mit ő kcsinálnak! a többit csak futolag észlelik!

DE még csak az hiáynzonal, h minden NJK cselekedetetét ledobáljam :D, az szépen megtörtént! hasraütök (mint már elöttem emlitették :D ) és mesélek vmit :D

Link a hozzászóláshoz

Hát igen az tény hogy illik alaposan felkészülni. Amivel én játszottam, azokat a mágiahasználókat (azon a szinten) tudom is kezelni. Legtöbször tényleg csak azt kell megnézni, hogy mennyibe is kerül, vagy mennyi idejig is tart, esetleg ez a szar hat zombikra is :D

A tömeges csata, az nálunk is úgy néz ki, hogy mi harcolunk, és amikor vége van, akkor tudunk körbenézni. Ekkor mondja a KM, hogy pl. 2 NJK katona is meghalt a csatában. Nem is ezzel van a baj. Hanem a szerencsével. Mert ugye ott van az a fránya kocka. Mert azért érdekesen szoktott kinézni, mikor egy pap három csapással négy embert vág ketté, míg mellette a harcos 2fp-ként karcolgatja agyon azt a szerencsétlen haramiát. :) Na ez az ami sokáig tart. Ha sokan vagyunk, akkor ez is min. 2 óra, és mi lenne akkor, ha ezt még a KM végig kommentálná is. Sokszor mondtam már a Km-ünknek, hogy mesélje ki a csatát, de azt mondja, hogy ezt nem tudja :(

Egyébként van egy másik karakterünk, egy barbár. Ez a szerep tényleg neki lett kitalálva (a normál életben is barbáros-IQ-s beszólásai vanak). Na ő csak azért jutott eszembe, mert ő ezt a mesélést mindig megtette a KM helyett. Pl:...és akkor én lendítem a pallosomat, és SNURR-PUFF, gy embert derékba téptem szét, majd utánna a következőbe bele talpalok. DURR... és képzeljétek hozzá, ahogyan ezt még be is mutatja :D:D:D

Link a hozzászóláshoz

Jajaja. Mi is nagyon imádjuk ezt a fickót, meg a játék stílusát is. Csak az a baj, hogy mostanában keveset játszik :( tényleg könnyebb lesz a dolga a KM-nek vele, meg tényleg élvezetes az amit a JK csinál. van amikor én is kommentálom a történéseket, de én hozzá képest semmi vagyok :D

Ezt még tanulnom kell :D

Link a hozzászóláshoz
Mert azért érdekesen szoktott kinézni, mikor egy pap három csapással négy embert vág ketté, míg mellette a harcos 2fp-ként karcolgatja agyon azt a szerencsétlen haramiát.

Azt elhiszem, hogy ez előfordul, de az esélye annak nagyobb, hogy a harcos fog aprítani.

Olyan ez, mikor pókerben dáma-ász fullal kapok ki :evil:

Sokszor mondtam már a Km-ünknek, hogy mesélje ki a csatát, de azt mondja, hogy ezt nem tudja

Ez csak lustaság.

Vagy nincs fantáziája.

Ötleteket rengeteget lehet meríteni kalandfilmekből vagy regényekből, nekem ezzel sosem volt gond, mert mindig is szerettem az ilyeneket.

Az, hogy nem megy neki, nem jelenti azt, hogy nem kell megpróbálni. A csata lemesélése akkora pluszt ad a játéknak, hogy nem szabad kihagyni.

Ha nem hajlandó megpróbálni, akkor vedd rá a JK-kat, hogy írják le a mozdulatokat. VAGY mikor te fogsz mesélni, próbáld meg. Ha látja hogy nem olyan nehéz - tényleg nem az - akkor ő is benne lesz.

Link a hozzászóláshoz

Találtam egy érdekes megoldást az xp problémára. Pontosabban egy fórumozó lökte be az rpg.hu-n.

Nekem nagyon tetszik a rendszer.

Röviden:

XP-t nem kapsz se gyilkolásért, se varázslásért, se feladvány megoldásért alapból, hanem csak szerepjátékért.

Minden játékos választ egy kulcsot, ami egy tulajdonsághoz kötődik (a gyávaság kulcsa, az örök második kulcsa, a harci tomboló kulcsa, a vasakarat kulcsa, stb.)

A KM pedig beépít a történetbe kulcsjeleneteket minden játékos számára. Ezek olyan jelenetek, amelyek döntéshozatalt követelnek meg.

Pl. a gyáva magára hagyja-e a gyermeket, a harci tomboló neki mer-e menni egy nálánál sokkal erősebb ellenségnek, az örök második hagyja-e hogy a szőke herceg megint learassa a babért.

Ha a kulcsának megfelelően viselkedik kap 1 XP-t. Ha nem, 2 XP levonásra kerül, vagy leadja a kulcsot, és másikat vesz fel.

Megfelelően megválasztott kulcsokkal egész könnyen motiválhatók lesznek a karakterek. (és elég erősen a szerepjáték felé tereli a játékosokat!)

Rövidesen tesztelésre kerül a dolog...

Akit érdekel az egész leírás (nem hosszú, de angol):

http://files.crngames.com/cc/sweet20/experience.html

Link a hozzászóláshoz

Üdv!

Még jó, hogy MAGUS-ban nincsen xp probléma. Itt ugyanis Tp-t használunk hasonló célokra. :) No ezzel a kicsit talán gúnyos megjegyzéssel arra szerettem volna felhívni a figyelmet, hogy bár igen divatosan a nyakló nélkül alkalmazott angol kifejezések, de nem csak a magyar nyalv miatt, hanem a MAGUS jellemzőit figyelembe véve is maradhatnánk a játék eredeti "szak" kifejezései mellett is...

Komolyabban. Nem látom értelmét ennek a kulcsos rendszernek. Először is a MAGUS kész megoldást, alkalmazási rendszert kínál a tapasztalati pontok adására. Akinek ezzel problémája van, azaz nem működik, nem biztos, hogy egyből újat kel keresni, lehet, hogy csak ő nem alkalmazza jól (csak azért mondom, mert sok helyen kiválóan működik)

A fenti leírást annyiból nem tartom raálisnak, hogy - mint arra Shalafi is utalt - Tp nem csak a szerepjátékért jár. (sőt, ha nagyon szélsőségesen nézem, akkor azért nem is kellene adni...) ugyanis a tapasztalati pont a játékos tapasztalatának növekedését jelenti, azaz azt fejezi ki, hogy mennyi új dolgot próbált ki, találkozott vele,TERMÉSZETESEN valahogyan ösztönözni kell a szerepjátékot is, és egyébként is a jó szerepjáték is érdemessé teszi a játékost arr, hogy magasabb szintű karakterrel is próbálkozhasson, tehát nagyon elfogadhatónak tartom, hogy a játékosok kapjanak a szerepjátékért Tp-t, magam is így csinálom, legalább az 1/3-át a Tp-knek.

A fenti rendszer viszont amellett, hogy ezeket semmibe veszi, (csak a szerepjátékra koncentrál) figyelmen kívül hagyja, mit is csinált valójában a karakter. Például adott egy varázsló, aki a mágiáját soha nem használja, holott ez lenne a dolga indokolt esetben, viszont nagyon jól eludvarolgat a lánynak, meg mókázik a fogadóssal, és hopp, máris 3. szintű.

Emellett, kíváncsi vagyok, hogy a tesztelés során előjön-e, de ugya a MAGUS-ban a tapasztalati pontok bizonyos mennyiségéhez kötött a szintlépés. A fenti módszerrel igen érdekes összegyűjteni pl. 170-et... emiatt át kell majd írnod az összes kaszt szintlépési határait, ami nem kis munka, ügyelve az arányok megőrzésére.

Szerintem egyébként nincs semmi baj a MAGUS Tp rendszerével.

Az, hogy nem megy neki, nem jelenti azt, hogy nem kell megpróbálni. A csata lemesélése akkora pluszt ad a játéknak, hogy nem szabad kihagyni.

Szerintem is fontos a csata a szerepjátékban, ha nem is csak ez számít. A harc is az egyik olyan, amit a való életben nem élhetünk át, mert könnyen rajtaveszthetünk, a játékban viszont ki lehet élvezni az ügyes, vagy éppen a brutális karaktert is. DE FONTOS, hogy a harc ne csak kockadobálásból álljon! Az ilyen stílusú harcok - és az ezt segítő KM-ek - miatt alakul ki az a nézet, hogy nem is kell a harc, mert már unják - nem csoda - hanem szerepjáték - aminek pedig a harc is része lehetne.

Tehát mionden KM igeni vegye a fáradtságot, hogy élvezetesen mesélje le a harcot.

A másik oldalon a JK-k állnak, mint mindenben. Ugyanis a harc a részükről sem annyi, hogy ütök, védek, ütök, levágtam? Hanem ot a száámtalan harci képzettség, harci taktika, harci pszi diszciplína, harci varázslat. Ezeket alkalmazva mindjárt nem válik olyan egyöntetűvé a harc. Nem is beszélek a különleges fegyverekről, harcművészetekről. Sajnos, magam is azt tapasztalom, hogy a JK-k nagy része csupán vág-véd, nincs lefegyverzés, mögékerülés, közelkerülés, piszkos csel, feltartás, roham, belharc... stb.

Link a hozzászóláshoz

A MAGUS tp-rendszerével én is meg vagyok elégedve. Mi úgy szoktuk csinálni, hogy mindent írunk, amit csinálunk. Eleinte csak a csatát, és az ölést írtuk le, de most már ott tartunk, hogy mindent. Volt egy eset, amikor találkoztunk egy ici-pici bébisárkánnyal. Tp osztáskor pedig mindenki ezt mondta elsőnek: láttam egy sárkányt :D KM a végén már magától írta. :D Mostmár mindent leírok tp-ben. Most éppen egy pappal vagyok, és leírom pontosan, hogy mikor és mit varázsoltam. Meg már volt olyan is, hogy egy piromániás hátrányú kari leírta, hogy kibírta tüzskedés nélkül :D Szerintem ez a jó rendszer

Link a hozzászóláshoz

ELőször is az XP probléma :D

Experince = Tapasztalat Point = pont....teljesen mind1, h XPt vagy TPt irunk, megszokás s kérdése...én sokat jácom angol környzeteben neten..ott XP van...megszokás!

Mindenkinek más rendszer a jo...

Sajnos, magam is azt tapasztalom, hogy a JK-k nagy része csupán vág-véd, nincs lefegyverzés, mögékerülés, közelkerülés, piszkos csel, feltartás, roham, belharc... stb.

Na igen ez a legnagyobb baj...ezen probálam változtatni a fentebb vázolt stilussal!

Link a hozzászóláshoz

Szerintem félreértettetek.

Az alapötlet az, hogy csak szerepjátékért kapsz xp-t.

Szerintem így is jó, de változtatva fogom kipróbálni. Minden marad a régiben, csak ezt a kulcsot bevezetem pluszban.

Nem muszály egy-az-egyben felhasználni!

Mi van akkor, hogy ha a kulcsokért járó XP pluszban adódik hozzá a kaland során gyűjthető XP-hez? Kiegészíti a harcért, vitáért, csábításért, miegymásért kapottat?

Szerintem így egy olyan kiegészítést kapunk, ami a szerepjátékot erősíti.

**********

MG:

No ezzel a kicsit talán gúnyos megjegyzéssel arra szerettem volna felhívni a figyelmet, hogy bár igen divatosan a nyakló nélkül alkalmazott angol kifejezések, de nem csak a magyar nyalv miatt, hanem a MAGUS jellemzőit figyelembe véve is maradhatnánk a játék eredeti "szak" kifejezései mellett is...

:roll:

Ez azért van, mert a M*nál sokkal többet játszom olyan szerepjátékokkal, amelyek nem jelentek meg magyarul.

Néhány szó - xp, spell, feat, stb. - angolul jut eszembe mindig.

Ha ez zavaró, akkor bocs.

Mellesleg szerintem lényegtelen hogy xp-t vagy tp-t mondok...

Tp nem csak a szerepjátékért jár. (sőt, ha nagyon szélsőségesen nézem, akkor azért nem is kellene adni...)

Ez érdekelne!

Nem biztos, hogy ugyanarra gondolunk ugyan, de én is ezen a véleményen vagyok.

Konkrétan:

A szerepjáték olyan elemeiért, amelyek nem kapcsolódnak képzettséghez, featekhez, azért nem adok xp-t.

Ilyen például, mikor a frusztrált, rejtett agresszióval teli csinovnyik irodai rabszolga karaktert megalázza a felesége otthon, aztán eldurran az agya, és jól helybenhagyja az asszonyt.

EZ tisztán szerepjáték.

Azért nem adok xp-t, mert röhejes, hogy a karakter azért mert félholtra verte az nőt, jobb legyen mondjuk a számvitelben.

Ha a szerepjáték kapcsolódik képzettséghez.

A legjobb példa erre a szociális skillekhez kapcsoló próba. Vitéz lovagunk nagyon jól teszi a szépet egy hölgynek, és még arra is figyel, hogy a vacsorán ne sértse meg a felette állókat, ne reagáljon a provokátorok szavaira, vagy egy olyan beszólással rendezze le őket, hogy azok kénytelenek legyenek sértetten visszavonulni.

Ekkor a karakter gyakorlolta az etikett képzettségét, ergo xp-t érdemel.

Az első esetben a szerepjátékos teljesítmény jutalmat érdemel, de nem xp-t. Ha mágusozunk, akkor ez nem több, mint a társak bólogatása, amivel elismerik, hogy jó volt. Meg persze az, hogy az ilyenek miatt a karakter gyakran felmerül majd a beszélgetések folyamán.

Más rendszerekben van olyan jutalom, ami szerepjátékos teljesítményért jár, és nem xp, azokat szivesen alkalmazom.

Ilyen például a wod (hunter) akaraterő pont visszanyerése, és a CoC sanity pontjainak visszanyerése...

Én legalábbis így szoktam csinálni.

Link a hozzászóláshoz

Ha jól emlékszem, akkor ez le van írva az ETK-ban. A Tp osztás kérdésénél ki van emelve, hogy plusz Tp jár a jó szerepjátékért. Szerintem ez ugyan az. Csak mi le szoktuk ezeket írni, mert felejt az ember. (főleg ha 2-3 hetente tud összeülni :( )

Hogy mondjak egy ellen példát. egyszer elfelejtettem, hogy a karakterem kausztrofóbiás. Természetesen a fél kaland egy pincerendszerben játszódott. Amikor kiöttünk a KM elkérte a lapomat, és észrevette rajta ennek a hátránynak a feljegyzését. Majdnem minusz Tp-t kaptam :) Ez csak azért volt, mert nem játszottam ki a karatert. Sőt, a tulajdonságai ellen játszodtam (hülye feledékenység)

Szóval sem tudom, hogy jó-e ez a kulcsos rendszer, de szerintem meg lehet oldani nélküle is.

Link a hozzászóláshoz

Üdv!

Kelének teljesen igaza van, valahogy így kellene csinálni. Shikaka módszere is gondolom, hasonló lenne, csakhogy ezek megvannak a MAGUS-ban is. Nem véletlen a jellem megléte és kidolgozása, vagy az előtörténetben a karakter főbb jellemző tulajdonságainak megemlítése, amit azután ki illik játszani, ezért (is) jár a Tp.

Szerintem, bár biztosan jó módszer, de nem szükséges még egy mankó,

bát kétségkívül hatásos lehet, hiszen kiválaszt egy kulcsot, ami egy kiemelt "vezér"tulajdonság, ha jól értem, amit azután be kell tartania, kijátszania. Erre fog koncentrálni, és csak nem rontja tán el...

Szerintem kezdőknek jó, hogygyakorolják, mikre is kell figyelni, meg miket kell kijátszani. DE ezt a MAGUS-ban is kitalálták, pozitív-negatív táblázat, amiből ki lehet választani/dobni egy-két tulajdonságot, és azután arra koncentrálni.

Xp (utoljára) Ez egy magyar nyelvű fórum. Itt magyarul szoktunk beszélni, magyr szavakkal, persze vannak olyanok, amik nem azok, ezek használatát az indokolja, hogy a játékhoz tartoznak. (pl. Ynev)

Angol nyelvű fórumon írj angolul. Itt is lehetne, ha már annyira megszokta valaki, csak nincs rá kereslet... így viszont, csak nagyzolásnak, meg igénytelenségnek tartom az olyat, hogy nem vagyok képes az "X" helyett "T"-t használni. pláne, ha a játék is ezt kéri. De mondhatnám ugyanezt a skill, hunter (bocs, Hunter :) , spell stb. kifejezésekre is, amik odavalók egy angol nyelvű szövegbe, de nem ide.

Hogy ez mennyire így van, egyszer már megszóltam valakit ilyenért, és kifigurázás gyanánt írtam neki egy angol hozzászólást, naná, hogy a nagy megszokásban nem tudott rá válaszolni, és néhányan (milyen igazuk volt) rám is szóltak, hogy ne vágjak itt fel, meg ilyesmi.

Gyerekek, beszéljünk már magyarul, nem egy trendi diszkóban vagyunk... bár mindenki maga tudja... ez egy szabad ország, mindenki azt ír, ami akar persze...

Egy válaszhoz persze mindenkinek joga van, (és persze minden zöldséget meg lehet magyarázni) de részemről befejeztem a témát.

Lehet, hogy csak én vagyok ilyen konzervatív? Váúúú, cool!

Link a hozzászóláshoz

MG:

Ez egy magyar nyelvű fórum. Itt magyarul szoktunk beszélni, magyr szavakkal, persze vannak olyanok, amik nem azok, ezek használatát az indokolja, hogy a játékhoz tartoznak.

ejjj, nem tudom miért kell ennyire túlreagálni ezt a dolgot.

Hidd el engem is zavar, mikor a munkahelyen nem megbeszélésre, hanem meetingre megyek, nem a személyzetire, hanem a HR-re. Ez van. Rossz szokás.

DE ezt a MAGUS-ban is kitalálták, pozitív-negatív táblázat, amiből ki lehet választani/dobni egy-két tulajdonságot, és azután arra koncentrálni.

Nekem azért tetszik jobban, mint az említett táblázat, mert ez dinamikus. Ha a karakter nem a kulcsának megfelelően dönt a szituációban, akkor leadja a kulcsot, felvesz egy olyat, amely megfelel a döntésének. És bukja az plusz xp-t.

(jól lehet modellezni vele a vallásossá válást, vagy azt, mikor a karakter akaratereje megtörik)

Nem véletlen a jellem megléte és kidolgozása, vagy az előtörténetben a karakter főbb jellemző tulajdonságainak megemlítése, amit azután ki illik játszani, ezért (is) jár a Tp.

Ez szintén érdekes felvetés. Konkrétan a jellem. Tapasztalataim szerint a jellem leginkább viták forrása, és elveszi a teret a szerepjáték elől.

Mire gondolok?

Mikor előtörténetet írok, nem kasztot és jellemet választok először. Jönnek az ötletek, megfogalmazom, aztán mikor ez kész, választok egy hozzá passzoló kasztot és egy jellemet.

Utóbbit mostanában nem.

Oka az, hogy sokszor nem tudok dűlőre jutni. Ha innen nézem a figurát, akkor rend. Ha onnan akkor inkább élet-káosz... pff... Nagy nehezen megállapodok valamiben, aztán mikor a karaktert játszom ki, de a mesélő szerint a jelleme szerint nem tehet ilyet, akkor megint baj van.

Én a karaktert tartom fontosabbnak, nem azt a jellemnek nevezett skatulyát...

********

Az még mindig érdekel, hogy ez alatt mit értettél:

Tp nem csak a szerepjátékért jár. (sőt, ha nagyon szélsőségesen nézem, akkor azért nem is kellene adni...)
Link a hozzászóláshoz

Üdv!

Hm. Ez a dinamizmusként leírt váltás dolog tetszik, mert a MAGUS-ban ez nehezebb. Bár az is igaz, hogy ha egyből váltassz, akkor értem, hogy nincs Tp, de hol marad a karakter harca önmagával? Úgy értem, hogy amikor a MAGUS-ban pl. jellem ellenesen cselekszel, akkor ott lesz valami büntetés, hátrány, vagy inkább vívódásként kellene megfogalmazni, és ebből lesz több is, míg a végén már nem fog zavarni, és változik a jellem. Valahogy - bár távoli - de a feketemágussá válással hoznám párhuzamba... ha érted, mire gondolok.

A jellem érdekesebb. Sokan tartják skatulyának, pedig szerintem nem az.

Nincs betű szerint leírva, mit tehetnek az adott jelleműek, és mit nem. Én mindig megkérdezem a játékost, amikor nem volt egyértelmű az oka egy cselekvésre vagy reakcióra, hogy ezt most miért tette? És ha meg tudja indokolni ajellemével, akkor rendben van. Ha nem, akkor sincs semmi baj, de a probléma felkeltette a figyelmemet, és ha így fojtatja, elgondolkozok a jellemváltozáson, ennek minden velejárójával. Ez az egyik.

A másik, hogy nem lehet mindenki egyfajta, nyilván vannak a jelemben is tűrések, egy élet jellemű is ölhet, egy halál is gyógyíthat, hogy csak egyvégletekig leegyszerűsített iskolapéldát hozzak. Szerintem nagyon is jó a jellem a MAGUS-ban. lehet egy, két komponens, nem mindegy, melyik van elől, elég variáció ez. Rövid a játék, lennie kell valami egyszerűsített mércének és behatárolásnak...

Shikaka, amire rákérdeztél, azt a mondat után ki is fejtem. Ha nagyon lényegretörően nézem, akkor a tapasztalati pont a karakter tapasztalatai után jár. Ez az, hogy ő, a játékban mivel találkozik, mit tapasztal, mit csinál. Ehhez semmi köze annak, hogy a Játékos hogyan valósítja meg az előre kitűzött jellemet, vagy kulcsot, arról nem is beszélve, hogy mennyire beszél, színészkedok, éli bele magát a karakterébe, vagy mennyire készül a játékra, mert nekem például ez is lényeges értékmérő egy játékosban a karakterét illetően.

Aki csak úgy jön, leül, oszt hajrá, az szerintem nem olyan jó, mint aki rajzol a karakteréhez, verset költ a bárdjának, felkészül a varázslatokból, minden játékalkalomra tökéletesebb előtörténettel készül, aki két játékalkalom között is kérdésekkel bomnbáz a karakterét illetően, ebből is látom, hogy érdekli, foglalkozik vele. Nálam az ilyen is sok Tp-t ér.

És hogy miért mosom össze egy kicsit? Mert valahogy jutalmazni kell a jobb szerepjátékot is, még ha a Tp nem is ezt jelenti. DE nagyon jól mondta Kele, a könyv szerint is a jó szerepjátékért PLUSZ TP adható, azaz aki csak szörnyet öl, nem lép olyan hamar magas szintre, mint aki bele is éli magát, jól játszik, stb.

Link a hozzászóláshoz
Üdv!

Hm. Ez a dinamizmusként leírt váltás dolog tetszik, mert a MAGUS-ban ez nehezebb. Bár az is igaz, hogy ha egyből váltassz, akkor értem, hogy nincs Tp, de hol marad a karakter harca önmagával?

Attól, hogy váltasz egy másik kulcsra, még a karakter kijátszása szempontjából nincs lerendezve a dolog :twisted:

Ez csak egy lehetőség, hogy érdekes döntések elé állítsuk a karikat. Természetesen egy minimális mesélői felkészülést igényel pluszban - kigondolni a megfelelő válsághelyzetet - de szerintem megéri. Szinesítésként mindenképpen.

A másik, hogy nem lehet mindenki egyfajta, nyilván vannak a jelemben is tűrések, egy élet jellemű is ölhet, egy halál is gyógyíthat, hogy csak egyvégletekig leegyszerűsített iskolapéldát hozzak. Szerintem nagyon is jó a jellem a MAGUS-ban. lehet egy, két komponens, nem mindegy, melyik van elől, elég variáció ez. Rövid a játék, lennie kell valami egyszerűsített mércének és behatárolásnak...

jellem:

Ha te tudod rugalmasan kezelni, akkor okés.

Nálunk - ha nem én mesélek - nem ilyen örömteli a helyzet. Sokkal inkább kötekedés tárgya a jellem, mint örömforrás... Sajnos

aki rajzol a karakteréhez, verset költ a bárdjának, felkészül a varázslatokból, minden játékalkalomra tökéletesebb előtörténettel készül, aki két játékalkalom között is kérdésekkel bomnbáz a karakterét illetően, ebből is látom, hogy érdekli, foglalkozik vele. Nálam az ilyen is sok Tp-t ér.

És hogy miért mosom össze egy kicsit? Mert valahogy jutalmazni kell a jobb szerepjátékot is, még ha a Tp nem is ezt jelenti. DE nagyon jól mondta Kele, a könyv szerint is a jó szerepjátékért PLUSZ TP adható, azaz aki csak szörnyet öl, nem lép olyan hamar magas szintre, mint aki bele is éli magát, jól játszik, stb.

Én nem érzem szükségesnek, hogy szerepjátékért tp-t adjak.

Nálunk egy hangulatos karakter megalkotója megelégszik azzal, hogy jól szerepelt. Tudja hogy a többiek elismerik a teljesítményt, és sokszor ki is mutatják.

("komolyan mondom, ezt a beszólást még Hallenbeck is megirigyelte volna")

Ezért nagyon jó ötletnek tartom a fentebb leírt xp-n kívüli javadalmazásokat. (wod- akaraterő, coc- sanity)

Legutóbbi aranyköpés:

mit keresnek ilyen kicsik ilyenkor errefelé? a kislányoknak már ágyban a helyük! - a lámpák is égnek már! (a napokban munkanélkülivé vált rendőr az elvált feleségét zaklató punkoknak)

Ez a duma nálam egy darab akaraterő pontot ért 8)

Link a hozzászóláshoz

A jellem problémát szerintem egyszerűen el lehet intézni. Ha nem tudod "beskatujázni", akkor írj egy pár mondatot róla, és már tiszta is. Egyébként tényleg vannak nagyon szélsőségek is. Nekem egy Antoh papom csak azért lett káosz jellemű, mert úgy változik a viselkedése, ahogyan a hold is változik (és vele az apály, meg a dagály). Alapvetően inkább rend, mert azért csak pap, de mégis kiszámíthatatlan, és az már káosz.

A kulcsváltással van egy kis problémaám: nem volt még olyan, hogy valaki egy kaland alatt 3-szor váltott kulcsot. Mert én már rengetegszer cselekedtem az alapvető jellemem ellen, csak azért, mert pl. valaki megsértett, és olyan volt a kari, hogy hirtelen felkapta a vizet. Ilyenkor kulcsot kéne váltanom? És uána meg visszaváltani, mert aztán az szerint cselkszem?

Nekem ez így nem igazán tetszik. De ez csak egy magánvélemény, nem azt mondom, hogy te ne haználd, nem akorlak lebeszélni róla, csak én meg vagyok elégedve az eredeti rendszerrel.

Vallásossá válás: Szerintem ez is egy érdekes kérdés. (mert ez sincs seholsem leírva :( )

Mi ezt úgy oldottuk meg, hogy dobni kellett rá a kaland végén. Ha jól emlékszem, akkor k100-zal dobtam, és mindig volt egy célszám. Ez a szám az szerint változott, hogy mennyire sikerült meggyőzni az adott vállásról.

Link a hozzászóláshoz

Ja és még valami: nekem sem tetszik ez az "amerikanoizálódás". Utálom, hogy mindenhonnan ez a szar jön. Én magyar vagyok, és nagyon zavar az, ha egy szintén magyar nem tud magyarul, mert az nem "menő". Nekem is elegem van már a sok Update, és társaiból.

Na de erről ennyit, ez nem ennek a fórumnak a témaája. Viszont az tényleg tény, hogy ez egy magyar fórum

Link a hozzászóláshoz

Mért van az, hogy amikor már elküldtem az írást, akkor jut eszembe, hogy valamit még írni akartam? :D

Az engem is zavar, hogy kidobod az értékeket, és utána az fix, már nem fog változni. És mi van, ha a kari minden idejét pl. gyúrással tölti, akkor sem fog erősödni? Szerintem ez így nem jó. Én azt haszálntam, hogí mindenki írta, hogy milyen képességpróbája volt sikeres, és aztán egy bizonyos szinten az fejlődött. (de csak egyet!!!!!!!!) mertugyebár az fejlődik, amiben ugyes. De ez még így sem az igazi. Valamit ki kéne tallni.

Meg ezzel van még egy hatalmas probléma. Mégpedig az élet, és a "természetes szelkció". Most beszéljünk csak a harcosokról az egyszerűség kedvéért (persze ez minden kasztra igaz lesz). Még 1. szinten valóban benn tud maradni a csapatban egy olyan karakter, akinek alacsonyak a képességei. De mi van később? Valószínőbb, hogy aki lassabb, meg gyengébb, azt hamarabb bírják majd megölni. Végeredmény: nem juthatna el magasabb szintre. Kivéve, ha fejlődik valahogyan. Csakhogy erre nincs meg a lehetőség. Sajnos. :(

Link a hozzászóláshoz

Kele:

A kulcsváltással van egy kis problémaám: nem volt még olyan, hogy valaki egy kaland alatt 3-szor váltott kulcsot. Mert én már rengetegszer cselekedtem az alapvető jellemem ellen, csak azért, mert pl. valaki megsértett, és olyan volt a kari, hogy hirtelen felkapta a vizet. Ilyenkor kulcsot kéne váltanom? És uána meg visszaváltani, mert aztán az szerint cselkszem?

Mivel még nem próbáltam ki a dolgot, nem tudok erre válaszolni.

DE ha egy hirtelen haragú fickóval játszol, akinek gyakran eldurran az agya, akkor felveszed a "türelmetlenség és hirtelen harag kulcsát" és onnantól azért fogod kapni az xp-t, hogy a krízishelyzetekben ez történik vele. Akkor is, ha ez előnytelen (pl. akire ráordibál, az egy köztiszteletben álló személy)

Mért van az, hogy amikor már elküldtem az írást, akkor jut eszembe, hogy valamit még írni akartam?

Van szerkesztés (EDIT) gomb az elküldött üzenetek jobb felső sarkában.

Az engem is zavar, hogy kidobod az értékeket, és utána az fix, már nem fog változni. És mi van, ha a kari minden idejét pl. gyúrással tölti, akkor sem fog erősödni? Szerintem ez így nem jó.

Még a gyúrással a legkevesebb baj, mert ha sokat jár kondizni, akkor kap +1 erőt oszt kész.

DE mi van azzal aki már eleve erős?

Egy varázslónak, akinek 6os ereje van, egy minimális erősítéssel fel lehet nyomni 8ra. De egy barbár, akinek 17es ereje van, az hova tudja fejleszteni? Ugyanakkora növekmény (+2) az ő esetében a varázsló által végzett munka sokszorosa kell legyen!

És akkor még nem is beszéltünk a nehezebben kezelhető tulajdonságokról. Asztrál, akaraterő, intelligencia... Azokat mivel lehet növelni?

Van pár ötletem, de kicsit erőltetett. Szerintem az ilyen növekmények esetinek kell lennie, nem kell rá háziszabály.

Pl. a nyeszlett varázsló, aki évekig az iskolapadot nyűtte már fél éve az erdőben keres valamit egy erdőjáró ismerősével. Észreveszi, hogy egyre kevésbé fárad el, már sokkal jobban bírja a másik tempóját, mint eleinte. Én adnék neki +1 állóképességet.

A M* tulajdonság szempontból elég mostoha rendszer az tény. Pl. Hunterben (bocs hogy mindig ezzel példálózom) ha elég xp-t összegyűjtesz, lehet növelni az alaptulajdonságokat. Mittomén a karakter elvégez egy katonai kiképzést, elkölti a szükséges xp-t, és növekedik is az állóképessége...

(ráadásul fokozatosan nehezítve van a fejlődés: 1ről kettőre 2 xpbe kerül, 2ről háromra 3 ba, és így tovább)

Még 1. szinten valóban benn tud maradni a csapatban egy olyan karakter, akinek alacsonyak a képességei. De mi van később? Valószínőbb, hogy aki lassabb, meg gyengébb, azt hamarabb bírják majd megölni. Végeredmény: nem juthatna el magasabb szintre. Kivéve, ha fejlődik valahogyan. Csakhogy erre nincs meg a lehetőség. Sajnos.

1.

Mit jelent neked a magas szint?

Szerencsére a csapattal elég hamar megállapodtunk abban, hogy nálunk a Ynevi erőviszonyok azt teszik lehetővé, hogy átlagban 5-6. szintig fejlesszük a karaktereket, ennél magasabb szintre CSAK akkor, ha már nagyon rég óta nyomjuk ugyanazokkal. (mivel nem játszunk életutat, ezért 4-5 nél magasabb TSZ-ű kari nincs)

Ha már itt tartunk el is mondom miért.

Elsőként megemlíteném, az ETből indultunk ki, ahol a birodalmi fejvadászklánba 8. szinten vesznek fel valakit. Ugye ebben már benne van a démoni kiképzés meg minden IZÉ.

Ebből az következik, hogy Ynev más részein, ahol nem termelődik ki annyi übermensch, a 8. szintnek már valami irgalmatlan keménynek kell lennie.

Valahogy így néz ki a ranglétra:

10-12. híres iskolák nagymesterei. Titkos szekta, a dorani fővarázslók, egész egyházak főpapjai, kobrák legkeményebb mestergyilkosa

8-10. kisebb államok köztiszteletben álló nagyjai, nem Ynevi léptékű iskolák mesterei.

6-7. rendházak mesterei, nagy szervezetek nem legendás, de igencsak hatékony emberei

4-5. elit erők kisebb birodalmakban

2-3. veteránok.

1. zöldfölűek

A második oka eléggé kényelmi szempont. A 4. 5. szint az, ahol a varázsló még nem tud eldönteni ütközeteket egymaga. (kritikus időpontban, kritikus helyen ellőtt mágiákkal, amiket egy zóna varázsjellel meg pár IZÉvel ellátott galamb segítségével csinál)

Volt pár beszélgetés a témában, és arra jutottunk, hogy ha a 7.8. szintet a sok varázsló éri el, akkor az NAGYON megváltoztatja az Ynevi hadviselést. Jobb az, ha 5. szintűek...

2.

képességpróbák.

Itt rögtön kétfelé ágazik a történet.

Az egyik az, hogy nem muszály állandóan dobatni mindenre. Én már játszottam olyan történetben, ahol nem történt dobás alapképességekre, és jó volt. Tapasztalatom szerint egyes mesélők még arra is dobatnak képességpróbát - módosítók nélkül, mert egyszerű - hogy elüt-e egy furik, amit egy ember tol. Persze a 8as gyorsaságú varázslót elütik, mert annyira lassú :he:

A lényeg az, hogy nem kell állandóan dobatni.

A másik gondom a dobás maga. Nekem nem tetszik, hogy egy 11es tulajdonságú karinak fényévekkel nagyobb esélye van (10%) egy próbára, mint egy 10es tulajdonságúnak (0%). Sőt, a 4es tulajdonsággal rendelkezőnek - aki sokkal rosszabb, mint a 10es - ugyanannyi esélye van (0%)

Ezért gondolom kövezés fog következni, de elmondom mi hogy csináljuk :D

Nos, tulajdonságpróba úgy megy, hogy az egész tulajdonság fele alá k10-zel

Először egész alá k20 volt, de túl sok átlagos eredmény jött ki. Ebből lett ez a fele alá k10.

Mivel ez jelentős engedmény, így több levonást célszerű adni. (és rá kell szólni azokra, akik olyan karaktert csinálnak, hogy a felfelé kerekítés miatt elég 15ös ügyesség)

Eredmény:

- a több levonás miatt kb. ugyanannyi rontott próba, de rosszabb karakterek sem 0 eséllyel indulnak.

- ami a legjobb: segíti a valószerűbb karik megszületését. Mióta ezt használjuk, gyakrabban fordulnak elő 10 alatti tulajdonságok korábban "kötelező a 13-14" helyeken - egészség, gyorsaság.

Link a hozzászóláshoz

Üdv!

Kele, tényleg ott az "Edit" gomb, én is azt hittme, hogy valami jó nő jön be majd, de csak a szövegemet lehetett szerkeszteni... :lol:

A képességfejlődés megoldása - szükségessége számomra is egyértelmű - szerintem egy egyszerű házi szabállyal megoldható, nálunk legalább is kiválóan működik.

A karakter a szintlépéskor dob K3-al, ez lesz a próbálkozás lehetőségeinek száma. Ezután megnevezi, hogy mely képességét szeretné fejleszteni (ez olyan lehet, amivel foglalkozott is, pl. erőre ott a már említett erősítés...)

Ezek után dob K10-zel, és ha a dobott érték magasabb, mint a képesség tíz feletti része, akkor az fejlődött egyet, ha alacsonyabb, vagy ugyanannyi, nem. Ha van még próbálkozása a K3 dobásból, megteheti újra, vagy egy másik képességre, de ha már fejlődött egyet valamiben, akkor egy szintlépés alkalmaával nem növelhet azon többet.

Ezzel biztosítva van a fejlődés, valamint az is, hogy minél nagyobb az érték, annál nehezebb legyen a fejlődés.

Erről mi a véleményetek?

A képességpróbákat valóban nem mindig, CSAK AZ ÁTLAG FELETTI TELJESÍTMÉNYT igénylő cselekedeteknél kell dobatni, illetve, ha negyon számít, mi az eredmény, lesz e rontás pl. És bizony nem kell fukarkodni - főleg az utóbbi esetben - a módosítókkal! Sajnos az ilyesmi rosszul használata miatt alakul ki sok játékosban az, hogy 15-ös képességek alatt nincs kalandozó... :?

Link a hozzászóláshoz

Ezzel biztosítva van a fejlődés, valamint az is, hogy minél nagyobb az érték, annál nehezebb legyen a fejlődés.

A dolog működőképes.

Egyik kedvenc szerepjátékom a Call of Cthulhu egész képzettségrendszere erre épül.

Ott nincs xp sem.

Ha egy karakter sokat használja egy képzettségét a mesében, akkor a mesélő szól, hogy jelölje be. A bejelölt képességekre (minden %os!) alkalom után dobni kell. Ha sikerül, akkor a karakter nem tanult újat, ha elvéti, akkor tanult, és kap k6%ot rá.

Ha ott meg működik az egész rendszerre, itt működhet a képzettségekre.

Erről mi a véleményetek?

Az alap jó, de egy kis változtatást javasolnék.

Minek az a k3 dobás az elején?

Szerintem képességenként 1 próba bőven elég, hiszen aki gyengére gyúr, annak valszeg sikerülni fog.

Én szerintem fenntartanám a KM-nek, hogy megmondja melyik képességekre dobhat a JK szintlépéskor, akár többre is. Persze a JK véleményét figyelembe veheti.

Csak tapasztalatom szerint a játékos az 1 dobását nem akarja majd asztrálra rakni, akkor sem, ha végiglelkizte az egész alkalmat...

SZERKESZTVE:

Hm.

Arra gondoltam, hogy ha olyan képességeket fejlesztünk, amelyekre a karakter "gyúr", akkor az olyanokat amiket elhanyagol, célszerű lenne csökkenteni...

A nap mint nap a tornyában senyvedő varázsló állóképességét, vagy a hírhedten idegbeteg gladiátor asztrálját lehet kellene csökkenteni.

Link a hozzászóláshoz

A hozzászóláshoz be kell lépned, vagy regisztrálnod Kalandozó!

Kizárólag a városőrség által átvizsgált kalandozók hagyhatnak válaszokat.

Kalandozónév regisztrálása

Regisztált kalandozóként felhőtlenebb az élet!

Csatlakozás a Kalandozókhoz

Bejelentkezés

Már velünk kalandozol? Lépj be!

Belépés
×
×
  • Új...