Jump to content
Kalandozok.hu - M.A.G.U.S.

Istenek, Papok, Paplovagok és a vallás


Higins

Recommended Posts

Üdv!

Syl nem erre gopndolt, ugyanis Yneven a lélek néhány ezerszer újjászületik, ugyanis halhatatlan. Előbb növényekben éldegél lélekcsíraként, majd ahogy fejlődik, állatokba kerül, egyre magasabbrendűekbe, rovarba, majd hüllőbe, madárba, végül emlősbe. A gondolkodó faj a csúcs, illetve egészen pontosan a varázslók/mágusok lelke áll a fejlődés csúcsán, a többinél pedig az elfek lelke a legöregebb, legfejlettebb lélek.

Link a hozzászóláshoz

A Dervisekhez annyit azért hozzáfűznék mert félreérthető ...szóval az aapa varázslatok azok a nem szférikusak...szóval az a páár varázslat aminél fel van sorollva mind a 4 szféra...ilyen az áldás, szent fény....remélem érthető vagyok....sé persze az össze s dszad isten (minda 3) álltal nyújtott kis arkánum az övék...aztán csoki...szal kevés mana kevés varázslat...de e gy ritka feelinges kari!!!!!

Hát Syl....figyelj egy átlag embernek magyarázhatod....hogy neki jobb lesz legközelebb!!! Ynevet sztem elég materialista gondolkodás jellemzi iylen szempontból... szóval ha te semit sem etszel akokr nem születsz normálisan ujjá...sikeresnek kell lenned....és akkor fejlődhetsz!

Azt tudom, h az Elfekben lakoznak a legörgebebb lelkek...de miért??????

Ezzel az erővel a Dzsennekben is lakozhatnának!!!!!!

Link a hozzászóláshoz

A dervisekhez különösebben semmi újat nem fűznék hozzá, egyébként Takeda állítása a helyes, részletekért bárki elolvashatja a vonatkozó részt a Papok Paplovagok kiegészítőben...

Shalafi: a kérdésed valóban helytálló: megítélésem szerint az Urria által teremtett Könnyűléptű Nép, (bár a Hetedkorra képviselői igencsak kifakultak ynev széles szívárványából: Elfendel, Sirenar és a Hét domb Hét völgy vidékén kívül maximálisan Erionban és Haonwellben találkozhatunk nagyobb kolóniákkal) ősei az óelfek bizony a másodkorban már hatalmas háborúkat vívtak az aquirokkal. Lelkük a teremtés hajnalán született, ebből adódik emberi mértékkel szinte felfoghatatlanul hosszú életük, s az óelfek, maguk közvetlenebb kapcsolatban voltak istennőjükkel, míg az el nem fordította tőlük arcát. Az elfek lelke, sok többi ősfajhoz hasonlatosan ha kiszakad a testből, akár annak halála miatt az állandó körforgásban a Változások törvényének értelmében egy magasabb pozíciót tölt be. Ez istenükre, s az évezredeken át felhalmozott tudásra vezethető vissza megítélésem szerint ezzel tényleges kérdésedre is választ adva.

A dzsennek, a dzsadok "ősei", népe valószínüleg később született meg, mint az elfeké. Sajnos erre nem fogok tudni neked pontos magyarázatot adni, hiszen a dzsennek és amundok népének nem ynev a szülőkontinense. E két faj egy erősen sivatagos valószínüleg túlnyomorészt ősföld alapú bolygóról érkezett, s már érkeztükkor (mely körülbelül a harmadkorra tehető) is háborúban álltak egymással. A dzsennek hihetetlen tudásában bizonyára bennevan történelmük, de ezt eleddig nem hozták "nyilvánosságra", ami nem is meglepő; hiszen a Hetedkor végén ugyancsak meg kellett húzódniuk a Manifesztációs Háború miatt. Valamint népüket veszélyezteti a felhígulás, melyre ynev történelmében több példát is találhatunk(kyrek és gnómok esetében például), így valószínesíthető h a tudás nagy része el is veszett esetleg már nem tisztavérűek, rosszabb esetben avatatlanok kezébe került. Az egykor hatalmas mágiájuknak sincsenek már avatott ismerői, s pszionikus képességeik is jóval túlmutattak a main. (Kit ez bővebben érdekelne, tekintse meg a Summariumban az Egyéb ősfajok és a mágia (od)című részt. (Nem ez a pontos elnevezés, s ezért előre is elnézést kérnék.) Emellett mivel két nagyjából egyidős ám egymással ellenséges népről van szó, valószínüleg a teremtésmítoszuk se vág egybe, akárcsak a felfogás és gondolkodásrendszerük, értékfilozófiájuk. Az amundok is bizonyára rendelkeznek még különféle iratokkal, de Amhe-Ramun papjait a bosszú és háború jelen korban jobban leköti mint poros fóliánsokat böngészni. Kalandozók közül pedig a nevezetes Vaskezű Alex tudna pár információval szolgálni a kérdezősködőknek, már ha azokat érdemesnek találja arra, h feleljen is nekik a régi korok természetéről...

Tengermély tisztelettel:

Agis

Link a hozzászóláshoz

Minden nép amely testben született (most bonyolult kivételektő tekintsünk el) ugyan az a cél felé tart, tehát, hogy istenével, isteneivel foglalhasson helyet egy asztalnál (persze csak képletes asztalnál), vagy a nagy Mindenható 'kebeléhez' jusson közelebb (szintén képletesen).

Az elfek nem jobbak alapvetően mint az emberek, csak átlagban. Az az ember varázsló, aki kiemelkedik ez élete alatt a reinkarnációból, és a "fentiekkel lesz honos" ahogy a híres fordulat kifejezi, az magasabb szinten áll annál az elfnél, aki vele egyszerre született és szintén élete végén jut el a tökéletességhez kétezer év múlva. Vannak magasan fejlett népek, akik mindnyájan nagyon fejlettek, a legtöbb téren de valamiben hiányt szenvednek. A dzsennek kis részben ilyenek voltak, talán mára megtanulták a leckét, az amundok pedig méginkább. Egy-egy sík nagymestereivé váltak és egy másikat, -amely bonyolultabbá tenné azt- elutasítottak.

Link a hozzászóláshoz

Nos Takeda ez egy nagyon összetett téma amibe belekezdtél, s igazán boncolgatni való darab. :) Először is, az első bekezdésedhez a következőt fűzném hozzá: Ugyebár úgy kezded a mondandód, hogy: "ugyan az a cél felé tart, tehát, hogy istenével, isteneivel foglalhasson helyet egy asztalnál (persze csak képletes asztalnál), vagy a nagy Mindenható 'kebeléhez' jusson közelebb (szintén képletesen)." Ez yneven több esetben sem állja meg a helyét, nézzük például az orkok vagy goblinok népét, akik félik teremtőjüket Orwellát, s mivel lelkük haláluk pillanatában elpusztul, így minden ork céljai közt van, h lelkét nagy héroszaikhoz hasonlatosan meg tudják valami módon őrizni, ily módon kijátszva a Kitaszított szörnyű átkát.

Továbbá ugyan vannak eleve "magasan fejlett népek" De egyes fajoknál nagyobb az esélye a kiemelkedésnek mint másoknál. Ez többek között a faj létszámának, közösséghez(fajon belül, tehát nem kiszakadottakra gondolok) kapcsolatos viszonyának, életterének, s nem utolsósorban életívének, hosszának eredménye.

Az alá-fölé rendeltség nem helyénvaló következő bekezdésedben. Többek azért maradtak yneven, s nem távoztak, mert nem tudtak vagy nem akartak, céljuk volt ynev kontinensén. A crantaiak féltették hatalmas tudásukat és életüket, ezért zárták különféle kristályokba lelküket, s most évezredeket sínylődnek őrületbe kergetve magukat önnön hatalmas tudásukkal. (Velük

Link a hozzászóláshoz

Agis: Mindazt figyelembe vettem, amit említettél.

Amiket leírtam, azok csak egy szempontból határozzák meg a lélekvándorlásban betöltött helyet, és ahogy említetted, még nagyos sok minden befolyásolja az adott fajon belül, és az átmenetekben is. Mert van olyan is még mindezek mellett, hogy félszerzet lesz valaki, vagy ha tiszta is a vére, más nép neveli föl, ott is sokféle tudású és szervezettségű közösségbe kerülhet.

Mikor azt írtam, hogy a bonyolult kivételektől tekintsünk el, akkor az orkokra gondoltam. Azért tűnt bonyolultnak, mert eddig nem vettem észre hozzá a mi világunkból példát, ám mégis van hasonló.

Az hogy az orkok lelke elpusztul, nem azt jelenti, mert ilyen nem látezik, hogy az a személy teljes egészében megsemmisül, hanem azt, hogy nem születhet megint újjá, nem folytathatja fejlődési útját, hanem visszakell kerülnie a nemlét állapotába. Ilyenek a sátánisták, nálunk pl, akik ez életbeli lehetőségekért, fölajánlják lelküket az ördögnek, így mondjuk 10-12000 évre kiesnek a körforgásból, és az időtlenség állapotába kerülve szolgálják fogadott urukat.

Valószínűleg Orwella az alvilág alsórendű lényeit használta arra, hogy orkokkal gyarapítsa Ynevet, és ugyan ez nekik jó volt, de csak 1 életre szólt.

Link a hozzászóláshoz

Első bekezdésedhez a következőt fűznám hozzá ismét: Igen valóban, ha a faj egy képviselője kitaszított, mint például az elfek esetében, s emberek nevelik fel esetleg azon amundok közé tartozik melyeket Themes papjai rejtettek el Amhe-Ramun dühe alól. Egy különleges jellem kifejlődése ez esetben együtt jár a lélek torzulásával is. Az értékszemlélet akár teljesen más is lehet. Értem ez alatt az első példánál maradva: egy elf esetében akár jellemileg több emberi vonást is találhatunk. Egy nem kiszakadott hosszúéletűhez képest felgyorsult életvitel, gyorsabb döntéshozatal, öltözködés...stb. A felsorolás elméletileg végtelen...

Orwella több létsík teremtményével (démonaival) szövetkezve, bizonyos párhuzamos létsíkok korcs teremtményeit felhasználva teremtette olyanná az orkokat ahogy ma ismerjük a népet. Valóban nem értetettem először, h az orkokra gondolsz szélsőséges példaként, ez csak most ezen utóbbi hozzászólásodban lett teljesen világos számomra. Hogy lelkük elpusztul (nem léphet ismét körforgásva hosszú időn át), ez valaminél fogva Orwella tudását gyarapítja, s valószínüleg ezen istentelen szövetség eredménye melyet a Kitaszított valamely hatalmas démonfejedelemmel kötött, még az idők hajnalán. Esetleg a pyar pantheon átka Orwellán, amiért megpróbálta letaszítani Kradot a pantheon akkori főistenét. Aki később le is mond Kyel részére. Erre nem sok írás tesz elítést, így ha akár Te Takeda akár bárki más tud pontos, hivatalos (könyvben megjelent) infoval ezzel kapcsolatban segíteni azt nagyon meghálálnám.

Az aquirok bölcsessége relatív, ezt két megvilágításból különféleképpen értelmezzük, de a két állítás megállja szerintem egymás mellett is a helyét.

Ui: tetszett BYCS kérésére a dzsennekről szóló írásod.

Tengermély tiszetlettel:

Agis

Link a hozzászóláshoz

Üdve!

Elnézést, hogy beleszólok itt a dolgokba, de észrevettem, hogy előkerült itt az Orwella kontra ork téma. Ugyan nem ide tartozik, de szeretném megjegyezni, hogy a közhiedelemmel ellentétben NEM Orwella teremtette az orkokat. A sokak által fellengzősen csak "ifjú" népnek nevezett ork faj már a rehiari idők óta jelen van. Bizonyított, hogy Ughjorbagan, azaz a Falánk tevékenyen részt vett Rehiar elpusztításában. Sőt, az is meglehetősen valószínű, hogy közvetetten felelőssé tehető a ma Quiron tengerként ismert képződmény kialakulásában.

Orwella csak a későbbiekben jelent meg a színen és mágiával átvette az irányítást, úgymond eltorzította az orkokat. Tehát semmiképpen sem ő teremtette őket.

De főleg ez a torzulás az oka annak, hogy az orkok kiestek a Lélekvándorlásból és a Körforgásból.

Egyéb infókért olvassátok el a Hőseposz c. szerintem nagyon jó könyvet.

Ja! És lehet, h nem Rehiar (sőt biztos) de a másik elf birodalom neve most marhára nem jut eszembe.

Mélységes!

Link a hozzászóláshoz

Sziasztok!

Egyvalamire lennék kiváncsi, soha sem voltam még pappal se paplovaggal ezért vagyok íly tudatlan és nem igazán értettem meg az ET és a papok és paplovagok 1-2-ből a dolgot. Szóval egy paplovag az istenének saját "varázslatain" kívül tud még az istenének megfelelő szférájú varázslatokat is használni?

Előre is köszi,

Link a hozzászóláshoz

Üdv!

Annyit hozzáfűznék Pred - egyébként pontos - meghatározásához, hogy a paplovag az istene egyedi varázslataiból is csak azokat alkalmazhatja, amelyek a kis arkánumba tartozik.

(ellenkezőt nem állított, de a fentiből logikailag nem ez következik, esetleg még valaki félreérti).

Emellett az alapeset mellett még vannak olyan paplovagok is - vagy kasztrendszertanilag (hú, de jó szót alkottam) paplovagnak minősülő kasztok, amelyekre az alkalmazható varázslatok tekintetében külön megkötések is vonatkoznak, ezért nem árt róluk megnézni a papok paplovagok kiegészítőt is.

Link a hozzászóláshoz

Köszi a kiegészítést Rodarth az ork témához. Valóban nem Orwella teremtette őket, csak nyomós szerepe volt abban, hogy az orkok úgy olyanok, ahogy ma ismerjük őket... A Hőseposzt el fogom olvasni, köszi az 5letet :)

Magyar Gergely állítása teljesen helyénvaló szerintem. Annyit még hozzátennék, h egyes esetekben egyéb varázslatokat is alkalmazhat valamely isten papja, paplovagja. Ilyennel pl. Orwella esetében találkozhatunk, kinek papnői a boszorkánymágia néhány fejezetébe is beavatást nyertek egykoron. Ezekkel kapcsolatban nagyon hasznos kiegészítő valóban a Papok Paplovagok I. II. bármilyen MAGUS rendszerben is játszunk egyébként.

Link a hozzászóláshoz

Köszönöm; most megtudtam, hogy a Hőseposzban van erről szó. Eddig nem tudtam dönteni az orkok teremtéséről, de így mostmár sokkal tisztább. Mert beugrott mindíg mind a kettő, de a Hőseposzost csak hallomásból ismertem.

Az, ha Orwella szövetséget kötött valamely démonfejedelemmel az orkok lelkének ügyében, az teljesen kapcsolódik a saját véleményemhez és újra dícsérhetjük az írókat, akik tudták mi a pálya, ha a saját véleményed Agis, akkor nagyon jól látod.

Link a hozzászóláshoz

Ide is feltszem, mert a NYT topicban nem kaptam választ és nagyon érdekelne:

papok paplovagok1 szerint a paplovagok kapnak 1.szinten pajzshasználat Af-ot, de ezt a dartoniták nem kapjkákj meg, hanem helyette 1 fegyverhasználat Af-ot. Nos amikor a paplovag 5.szinten megkapná a pajzshaszálat Mf-et, ez esetben arra a fegyverhasználat-ra kapja meg az Mf-et vagy semmit nem kap?

Link a hozzászóláshoz

Üdv!

Ez így nincs egyértelműen meghatározvade azt is mondhatnám, hogy NEM, mivel az, hogy a pajzshasználat helyett fegyverhasználatot kap, le van írva, és pár sorral alább ott állnak részletesen azok a képzettségek, amiket a szintlépések után kap.

Egyébként logikailag akár helyes is lehetne, de a szabály mást ír.

Megjegyzem, még jobban jár, mert ha megnézzük az általános paplovag szintlépésekkor kapott képzettségeit, az 1TK szerint csak 7. Tsz-en kap egy fegyverhasználatot Mf-on, míg a paplovagok kiegészítő nem is ír ilyen képzettségeket az általános paplovagoknak esetében. Ezzel szemben a Paplovagos Darton-paplovag már második szinten egy Mf-on használt fegyverrel szaladgál... ami nem rossz. (Az 1TK-s Darton paplovag 4.Tsz-en kapná ugyanezt.)

DE én nem vagyok sem szervező, sem modulíró, sem karakteralkotó stb, szóval én csak a szabálykönyvekben leírtak szerint nyilatkoztam.

Link a hozzászóláshoz

Köszi, csak valóban annyira nem egyértelmű... és én tényleg úgy látnám jogosnak, hogy megkapja...

Anúgy igen, sőt 3TSZen Pusztítás Mf.et is kap ami még úgyszintén nagyon táp... Amúgy szerintem ez a kérdés akkor KM függő... tehát majd ha kijön NYT kari alkotás akkor utána kiffaggatok majd pár KMet...

üdv,

Link a hozzászóláshoz

Pontosan, ez KM függő, de a hivatalos passzus az, melyet Magyar Gergely ír levelében. Értelemszerű lenne ugyanakkor ha megkapná 5. szinten a vonatkozó képzettség mesterfokát szerintem. Én személy szerint (mint KM) akkor engedélyezném, ha valamely különleges fegyverre venné föl, s ettől nem válna táposabbá a karakter. (pl. szereti a lovagi tornákat és nehézlovas kopjára veszi fel, vagy éppen lasszóra, mert szereti ily módon földredönteni ellenfeleit, ezzel is a Hallgatag Úr humorát fémjelezve. ) Tehát ha szerepjátékról van szó akkor engedélyezném, de hogy egy nagyon erős Darton lovag ezért két fegyverrel vívjon, pl. kétkezes harccal, ekkor már nem, hiszen ez megítélésem szerint nem stílusos. Lehet vitatkozni, ez csak az én szerény véleményem. :)

A Pusztításról csak annyit, h nem minden ellenféllel szemben alkalmazható, csak azokkal szemben kinek ismeri anatómiai felépítését a karakter. Emellett tér kell hozzá az erőteljes ütések bevételéhez (akár puszta kézzel, akár bármely fegyverrel végezzük ezt) a Kínokozással ellentétben.

Link a hozzászóláshoz

Üdv!

Pontosítanék, szerintem NEM KM függő, egyszerűen azt a fegyverhasználatot nem kapja meg, mivel neki más képzettségek vannak adva, tehát mást kap.

(Persze lehet KM függőnek nyilvánítani, de akkor ennyi erővel minden KM függő, és akármit is kérhetek, hiszen megindokolni sokmindent lehet...)

írtam is, hogy szerintem még így is "jobban jár" ha csak a képzettségeket nézzük.

Agis, én nem is engedném a kétkezes harcot egy Darton-paplovagnak, rájuk nem az jellemző, hanem a kétkezes fegyverek. Pl. a Varjúvecsernye is ilyen harcmodor!

A pusztítás mellé csak annyit fűznék hozzá, hogy tényleg megkapja, és valóban csak humanoid lényeken alkalmazható. Az Agis által leírtakkal ellentétben azonban nem kell az alkalmazásához nagyobb tér, mint az egyszerű harchoz, a lényeg nem a nagyobb lendületű és ezért nagyobb helyigényű ütéseken, hanem a találati pontokmegválasztásában van. (Lásd a képzettség leírása)

Link a hozzászóláshoz

Köszönöm a pontosítást!

Én sem engednék kétkezes harcot Darton lovagjának, félreértés ne essék, ettől még elképzelhető, h egy nem kellően informált játékos megpróbálkozna ezzel. Táposság terén már a legkülönfélébb dolgokkal találkoztam, ahogy szerintem Te is. A Varjúvecsernye egy igen kiváló harcmodor, szerintem nagyon stílusos.

Én úgy látom annak ellenére, h egyet értek abban veled: a találati pontok megválasztásában van a lényeg. (Ezt le is írja az Új Tekercsek szabálykönyv): Pusztítást általában nagyobb egykezes, másfélkezes fegyverekkel végezték (pl. Kyria Pusztítói) pont ütőképességük, átütőerejük végett, melyek forgatásához azért tér szükséges. Hangsúlyozom, ez saját véleményem, a Kyria örök -- Legendák és Enigmákban szerepel egy Pusztító, az ötlet innen származik.

Tengermély tisztelettel:

Agis

Link a hozzászóláshoz

Üdv!

Agis, nem akarok kötekedni veled, de most nem a kyr pusztítókat amlítette Nefi, hanem a pusztítást, mint képzettséget.

A kyr pusztítókról én is úgy tudom, hogy nehéz fegyvereket forgattak, bár nem kizárólagosan, lásd pl. az a novellát, amiben az "elaltatott" pusztító magához tér.

A képzettségről viszont azt írtad, hogy "nagy hely kell hozzá" és ezért "korlátozhatja a KM a játékosát, ha az nyakló nélkül alkalmazzza". Ez így viszont nem igaz, ezért pontosítottam.

A képzettség leírása ugyanis (mivel a Nyári Táborról volt szó, és abban a kétfokú rendszer lesz, legalább is ha a többire visszagondolok. :( magam az ötfokú tántoríthatatlan híve lennék...)ezért nem UT szerint, hanem a HBG szabálykönyv alapján, nem ír ilyet. Sőt, a leírásban mindenféle fegyverre tanulható, még ökölre is. És semmi olyan nincs benne, hogy a harcra rendelkezésre álló hely egy kicsit is befolyásolná a pusztítás alkalmazását, tehát ez nyilván fegyverfüggő. De KM-ként nem mondhatsz olyat jogosan a játékosnak, hogy -"ezen a folyosón nem alkalmazhatod a pusztítást, mert nincs elég hely..." Persze, olyat igen, hogy a pallosának nincs hely... de a kattő nem ugyanaz.

Az más kérdés, hogy mivel Dartonita paplovaggal kapcsolatban karült elő a dolog, valószínű, hogy mégis csak nehéz, kétkezes fegyverről lesz szó, ám ettől függetlenül a laírtak a szövegkörnyezetből adódóan megítélésem szerint nem voltak pontosak.

Link a hozzászóláshoz

Üdv!

A Varjúvecsernyéről:

Volt egy régebbi Rúnában egy cikk, aminek a címe az volt, hogy Alternatívák a harcművészetekre. Hogy pontosan melyikben volt, nem tudom. Nem volt valami hasznos, mivel azt hiszem, az volt az alapötlete, hogy lehetnek olyan harcművészek is, akik nem slan pszit kapnak, hanem egy bizonyos képzettségcsomagot, és az ahhoz kapcsolódó különleges harci tudást, és ettől lettek volna "harcművészek", tehát közük sem lett volna a slanekhez. Mondani sem kell, senki nem játszott vele, viszont nagyon érdekes ötletek voltak benne, mint pl. a törpe sunu, a kyr equaro, a fiesta ramiero, aszisz box vagy a Varjúvecsernye.

A varjúvecsernye az Ariun Al-Maremet követő szakadár Dartonita paplovagok gyalogos, és kétkezes fegyverrel folytatott harchoz köthető harcmodora. A lényege vázlatosan annyi volt, ha jól emlékszem, hogy a lovag minden körben támadhat egyet a kétkezes fegyverével (a két körben egy támadás helyett!) de ez annyira megterheli a fegyvert, hogy az a normálisnál jóval nagyobb eséllyel tört el.

Mint mondtam, a cikk magában nem volt igazán használható, legalább is én még nem találkoztam olyannal, aki használta volna.

Én ezeket a "harcművészeteket" átdolgoztam ötfokú képzettségi rendszerbe mint képzettség, (szerintem így használható) tehát aszerint létezik, mint házi kiegészítő. (ezt megtalálható az oldalon, a képzettségek című, általam írt kiegészítőben)

Link a hozzászóláshoz

A hozzászóláshoz be kell lépned, vagy regisztrálnod Kalandozó!

Kizárólag a városőrség által átvizsgált kalandozók hagyhatnak válaszokat.

Kalandozónév regisztrálása

Regisztált kalandozóként felhőtlenebb az élet!

Csatlakozás a Kalandozókhoz

Bejelentkezés

Már velünk kalandozol? Lépj be!

Belépés
×
×
  • Új...