Jump to content
Kalandozok.hu - M.A.G.U.S.

Ynev Földrajza


Sneer

Recommended Posts

Üdv!

Ez szép eredmény - lett volna, ahogy írod is. 

Természetesen a cikkeidet ismerem, tetszett is, annak idején leveleztünk is róla. Én már háromszor használtam mesében, szövetségesnek és ellenségnek is megállták a helyüket a kironaviki nekromanták. ;)

Sejtettem, hogy a te közbenjárásodra került fel a térképre Kironavik, bár Kironawick írásmóddal... mivel a Szürkecsuklyások első változatú Gorvik és az Ibara térképén még nem szerepel, majd a másodikra hirtelen felkerült - sokan nem ismerik a két változat tényét, noha a Szürkecsuklyások minimálisan bár, de három szelvényüket is módosították... Noha az oldalukon módosították , viszont annyian, annyi helyen megosztották, hogy én még a mai napig is látok a régiből előkerülni. Történt ez az ábrázolás a hátárral együtt, ami a sziget közepén húzódik. Nagyjából 2003 óta. 

A szószedetem, és az arra is alapuló, ugyanazokkal az elvekkel, a FORRÁSOKRA támaszkodva készülő térképem is alapelvként kezeli, hogy az "van", ami az elérhető anyagokban szerepel, azaz létezik, azaz megírta valaki, azaz olyannak írta meg valaki. 

A Kironavikról szóló cikkeid egyikében sem tartottad szükségesnek pontosan behatárolni a város helyét, a fő cikkben még a sziget szó sem szerepel, pláne az nem, hogy kettő. :) Tehát Kironavik helyének FORRÁS alapú meghatározásakor elsődleges és egyetlen szempont a Szürkecsuklyások térképe volt, ami nyjltan alapként és forrásként szolgált az általam is készített nagytérképhez, annak minden hibájával együtt - tehát én azokat is alapnak tekintem, sokkal inkább megérte átvenni őket, mint vekengeni rajtuk eredménytelenül - lásd pl. a Kereskedő hercegségek kiterjedése, és társaik. Azaz Kironavik ott lett, ahol Beelze és Domoly ábrázolta. 

A városállam területének nagysága már más kérdés, a politikai nézetű térképet már én tettem hozzá ehhez a térképtípushoz, igaz, még ha nem is nyilvánvaló, ez is Domoly öröksége, hiszen az első, színes, netes Ynev politikai térkép is hozzá kötődik - ezt a hagyományt folytattam. Szóval a városállam kiterjedésén lehet vitázni, noha a cikk konkrétan ezzel sem foglalkozik. A sziget határa adott volt, ezt én nem akartam, nem is lett volna jogom átszerkeszteni... Tartozhatott volna eleve a közeli és hatalmas Raehur (az érdekesség kedvéért, a kezdeti szelvényen Raichur ;) ) kereskedő hercegégéhez, de én azt olvastam ki a cikkből, hogy Kironavik inkább önálló városállam. Tehát legyen külön országnak is ábrázolva. A másik sziget bennem fel sem merült, elég messze van, és ha nem volt igényük az egész egyik szigetre sem - ez sajnos a forrás térkép és a cikkek alapján is tény - akkor minek a másik? Egyébként is úgy tűnt, és a mai napig úgy tűnik nekem, hogy ők egy kisebb városállam, akik nem a területük nagyságával, vagy a rajta termő gabonával "aratnak", hanem titkos tudományukkal, tehát semmi kivetnivalót nem találtam - és hangsúlyozom, a forrásokkal is megegyezik - hogy akkora legyen, ahogy ábrázoltam, egy fél szigetnyi. 

Ha úgy tetszik, ezt már én költöttem hozzá a városodhoz. Mivel ez évek óta létezik, szigorúan forrás alapú és semminek nem mond ellent, amit te leírtál, plusz meglehetősen köz-hozzáférhető, jogos elvárásnak tartom, hogy bárki figyelembe vegye, aki a témával foglalkozik - így működik egy osztott világ. 

Senkinek a fejébe nem látok bele, így nyilván forrásként sem kezelhetek olyan információkat, amit valaki kitalált - vagy most azt mondja, hogy kitalált - de sem akkor, sem azóta nem írta, rajzolta azt le, és tette azt publikussá. Annak idején a nagy Gáspár András - érdemei szerinti tisztelet kísérje - is megpróbálkozott ilyesmivel Rowon kapcsán, éppen a Szürkecsuklyás térkép ellenében, de amit sok regényen és megannyi szabálykönyvön, karakterleíráson, térképen keresztül sosem éreztek említésre fontosnak, hát az "nincs is", és ezért hiába érvelt amellett, hogy de hát Rowon a tengerparton van, mert nem. (később született - pont tőlem - egy megoldás erre, amit GA dicsérve el is fogadott - de ez egy másik történet.)

Szóval ennek fényében bármennyire is tisztelem a véleményedet, és nem vonom kétségbe kompetenciádat Kironavikot illetően, hiszen a "te gyereked", a térképen való ábrázolásában semmi hibát nem találok továbbra sem, ami - ahogy te fogalmazol, "javítani" kellene. (a hibát kell javítani... ezt módosítani lehet, ha ez így menne.) Azonban nyilvánvalóan te is belátod, hogy meglehetősen életszerűtlen volna, ha minden cikkíró csak úgy átpakolgatná, kedvére módosítgatná a térkép elemeit. 

Ugyanakkor nem zárkózok el - ahogy bárki mással is, aki Yneven dolgozik - az együttműködéstől, az esetleges jövőbeni - forrásokhoz hű - anyagok feldolgozásától, azaz ha arra lesz forrás, és például a rend terjeszkedik, egy másik időben ábrázolt térképen lehetséges, hogy az országnak nagyobb területe legyen - de az nem a MAGUS jelene (na ezen is lehet vitázni :D - most az egyszerűség kedvéért legyen a térkép hivatkozta Psz. 3692 és az azóta elkészült, a változásokat (források alapján!) követni próbáló 3715. 

Remélem, ez így egy kellőképpen indokolt és befogadható, noha nem feltétlenül a legkedvezőbb válasz a kérésedre. 

Antail és Lozartan kedveli ezt
Link a hozzászóláshoz

2002-ben én találtam ki az országot, publikáltam róla két cikket. Előtte nem létezett. Ha a szerző véleménye nem számít, akkor nem tudok mit mondani.

A Délvidékbe került volna be, de hivatalosan sehol nem lett kiadva az ismert okokból. Domolyék valamiért berakták azt a vonalat, ígértetet kaptam, hogy leveszik, de végül ott maradt az ismert okokból. Kironaviknak azért van két írásmódja, mert eredetileg a M* eredeti, archaizáló írásmódját a Kironawick verziót használtam, (mint anno Gorwickot is írták), de aztán résztben átálltam a modernebb írásmódra,  így a város Kironawick, az ország Kironavik.

Mindenesetre gondoltam, szólok, hogy helyes a térkép, ha nem veszed figyelembe a kitatlálójának  a tájhékoztatását,  lelked rajta. Mindenesetre ha hivatalos forrást vársz, akkor "hivatalosan" nem létezik az ország, szóval vedd le a térképről a várost nyugodtan.

Link a hozzászóláshoz

Üdv!

Köszönöm, hogy szóltál, és ezt senki nem is vette rossz néven. Sőt!

Ugyanakkor úgy látom, hogy nem ment át, amit mondani szándékoztam. A térképet források alapján készítettem. Beelze és Domoly térképe "A" fő forrás. A cikkeid semmi olyan információt nem tartalmaznak, amik érdemben módosítanák ezt a forrást - ha te vagy a kitalálója a városnak, ha nem. Valaki fejében lévő, meg nem jelent információk, tervezett, de meg nem jelent cikkek, elképzelt, de ki nem nyilatkoztatott információk nem jelentenek forrást, ilyen képességekkel nem rendelkezek. Meg nem jelent, de azért elárult, kinyilatkoztatott, de a megjelent anyagoknak ellent mondó információk ellentmondó források, így nem vehetők figyelembe. 

Senki nem boncolgatta a hivatalos vagy nem hivatalos anyagok kérdését - nem ez a probléma. Mellesleg, erről külön cikket is írtam, hogy a meghatározás, a valós és képzelt, ha tetszik elvárt jelentését boncolgassam... de ebbe ne menjünk bele. Az én meglátásomban - és úgy vettem eddig észre, hogy a MAGUS-ozó közösség nagy többsége támogat ebben - a leírt, megjelent, kinyilatkoztatott, hozzáférhető (röviden létező) források megléte a döntő egy-egy témával kapcsolatban. Hogyan másképpen lehetne egy fantáziavilág esetén, amit közösen építünk? 

Csak ösztönzésképpen: Ha létezik az anyag, ami egykor úgy volt, hogy megjelenik, de - én azt vallom, sajnos - nem jelent meg, akkor miért nem jelenteted meg külön? Had legyen az közkincs, és olvashassa mindenki, ha már egyszer megírtad! Szerintem - velem együtt - sokan szívesen látnák a tervezett Délvidék kiegészítő Szürkecsuklyás igényességnek megfelelően elkészített anyagát. Nosza! Szívesen segítek, ha bármire szükséged van ezzel kapcsolatban. Nem mellesleg akkor már az is forrás lesz, nem csak valami homályos utalás. 

 

 

Link a hozzászóláshoz

Legfőbb oka az, hogy a készülő anyagok értelemszerűen kölcsönhatásban vannak a többi anyaggal, (pl. régió történelme, szomszédos országok helyzete) ami nem az én szellemi termékem, hanem a Délvidék alkotógárdájáé. Sajnos nincs kontaktom már hozzájuk, és a hozzájárulásuk nélkül nem szeretnék megjelentetni semmit, amihez nem kaptam konkrét engedélyt. Szóval amim van, marad a fiókban. 

Link a hozzászóláshoz

Üdv!

Ezt sajnálattal hallom. Ez esetben - mi sem tehetünk másként - maradjon ott. :( 

Tehát a Kironavikra vonatkozó források tekintetében jelen állás szerint - már több, mint tíz éve - Beelze és Domoly térképét, és a te, már megjelent cikkeidet lehet és kell figyelembe venni. Így is történt. 

Lozartan, Greol és Con Salamander kedveli ezt
Link a hozzászóláshoz

 

 Üdv.,  Kalandozók!

 

 Bár nem az előző témához tartozik a kérdésem, engem mégis meglehetősen érdekel a téma, amiben számítanék a segítségetekre!

 A Nagy Térkapu hálóban, az első Rúna magazinok egyikében (aminek a kivonatat megtalálható itt, nálatok is), az áll, hogy Erionból nyílik egy Kapu a Kereskedő Hercegségekbe!

 Igen ám, de ugyan melyikbe a 9 közül?!

 

    Amber

Link a hozzászóláshoz

Üdv!

Nagyon jó a kérdés - nem is könnyű megtalálni rá a választ. 

Amikor a Rúnában készült a nagy térkapu-hálós cikk, még nem igazán "létezett" a kereskedő hercegségek, legalább is nem voltak nevesítve. Nem is nagyon szerepeltek történetekben, én azt tartom valószínűnek, hogy a világnak arra részére is akartak valami kaput, hát odaböktek, Gorvik mégsem lehetett, mert az Ranagoli és gonosz, meg hát na. Aztán ezt nem nagyon használták semmire, majdnem el is halt az ötlet. 

Ha jól tudom, egyedül a Szürkecsuklyások Északfölde kiegészítőjében nevesítették, ahol is nehezebb megtalálni, mert a rajzon nem szerepelt, hiszen ott csak észak volt a lényeg... de ők elnevezték, és ez az egyetlen forrás, ami foglalkozik vele. Esszerint a Dies-Ravallona-beli Dilamontéba vezet az Erioni térkapu. Ez azért érdekes, mert ugye Dilamonte az Shadon "gyarmata", akik meg nem igazán szeretik a térkapukat, és pláne nem adják őket akárki kezébe, és noha Dimamonte nem Domvik országában van, azért meglehetősen erős ott a befolyásuk - de ez persze lehet egy, a világ felé nyitó kivétel, egy felismert szükségesség is. 

 

Link a hozzászóláshoz

Üdv!

Az - először is - megsemmisült mára. Nem is építették újjá. 

A másik, hogy az nem ugyanaz a kapu - először nekem is az ugrott be - de az egy jóval későbbi találmány, O'Connor pentádjának történetébe került bele, onnan és azóta ismerjük - ő meg gondolom kihasználta - szerintem ügyesen - az eronei eseményeket, ami már a Renegát óta A MAGUS része volt. 

Ez a kapu még nem létezett, amikor a Rúna cikk íródott, így abban nem is szerepelhetett. 

A Rúna cikk óta több térkapeut is "létrehoztak" Yneven, mind északon, mind délen ismerünk olyan kapukat, amik nem szerepeltek még a cikkben, de különböző kalandmodulok, világleíró kiegészítők bemutatták őket. 

Link a hozzászóláshoz
4 órával ezelőtt-kor MagyarGergely írta:

A Rúna cikk óta több térkapeut is "létrehoztak" Yneven, mind északon, mind délen ismerünk olyan kapukat, amik nem szerepeltek még a cikkben, de különböző kalandmodulok, világleíró kiegészítők bemutatták őket. 

Szia MG!

Nem akarok szemtelen lenni, de mivel jobban átlátod mi hol van, nem linkelnéd esetleg be ide azt a cikket, ami a kalandozok.hu által preferált idősíkban (Psz. 3660-3700) aktív térkapu hálózatot mutatja be (emlékszem, valahol olvastam már, de sehogy sem lelem meg)? Köszi!

😏

Link a hozzászóláshoz

Üdv!

On 2020. 07. 17. at 13:41-kor Lozartan írta:

Szia MG!

Nem akarok szemtelen lenni, de mivel jobban átlátod mi hol van, nem linkelnéd esetleg be ide azt a cikket, ami a kalandozok.hu által preferált idősíkban (Psz. 3660-3700) aktív térkapu hálózatot mutatja be (emlékszem, valahol olvastam már, de sehogy sem lelem meg)? Köszi!

 

@Lozartan, nincs ilyen cikk... pontosabban nem tudom, melyikre gondolsz. A RÚNA cikken kívül a létező térkapukat összegyűjtő cikkről sem tudok, pláne nem az eltelt idő követésének figyelembevételével összeállítottról. 

Egyébként jó széles idősávot választottál :D Én inkább preferálom a már divatos 3720-as időt, mint játék jelent... De ez nagyjából egyéni és modulírói privilégium, egységes álláspont nincs. A MAGUS "ős-jelene", amiben a legtöbb cikk, modul és történet készült, meg ugye a 3692-5 körüli, éppen XIV ZH, vagy vége, és Manifesztációs háború idei. 

Lozartan kedveli ezt
Link a hozzászóláshoz

Üdv!

Érdemes lenne összeállítani egy időszerűsített változatot... Fel lehetne használni az idő múlásával módosult kapukat, az azóta megjelent anyagokban leközölt térkapukat is... ezeket akár még a térképen is lehetne valamilyen formában ábrázolni, néha biztosan segítség volna a játékhoz. 

Link a hozzászóláshoz
On 2013. 11. 26. at 17:57-kor Arnulf con Jamerre írta:

Üdv!

Ez nem teljesen igaz, azonban az összefüggés fordított. Egy hegy ugyanis nem lehet akármilyen meredek, mert mechanikailag nem volna képes "megállni", de főleg ellenállni az eróziónak; ugyanezért nem állhat akármilyen könnyű kőzetféleségből. Ebből következően egy adott magasságú hegycsúcsnak van egy minimális tömege, amelynél könnyebb nem lehet. Ez azonban akkora, hogy a hegy súlyánál fogva mélyebbre nyomja az őt hordozó kőzetlemezt a bolygó folyékony anyagába, azaz "visszavesz" valamennyit a csúcs tengerszint feletti magasságából. Így egy adott nagyságú bolygón, a gravitációtól függően van a hegyeknek egy maximális magassága, ami felett a kőzetlemez süllyedése kompenzálja a csúcs magasságát. Magyarán minél nagyobb a bolygó, annál kisebb hegyek lehetnek rajta. Ha emlékezetem nem csal, a Földre nézve ez a maximális magasság kb. 10.000 m, amelyet a jelenlegi hegységek nem érnek el (bár a Himalája ma is emelkedik), viszont a karbon időszakban keletkezett Variszkuszi hegységrendszer tagjai megközelítettek.

Ilyen értelemben tehát nem egészen véletlen, hogy a Marson a földieknél lényegesen magasbb hegyek képződnek, egy ugyanekkora vagy még nagyobb bolygón pedig valószínűleg nem jöhetne létre 20.000 m magas hegycsúcs - persze azzal a kikötéssel, hogy ez csak a Naprendszer kőzetbolygóihoz hasonló belső szerkezetű planétákra igaz.

szerintem az a magasság attól függ, mekkora intenzitással zúdul egymásnak a hegyláncot létrehozó két kőzetlemez. A végtelenségig nem nyomhatja le a saját gyökerét a hegység, mert annál inkább nő az arkhimedeszi elvhez hasonlóan működő ellenerő. A Sheral nyilván azért 20000, mert nagyot akart valaki mondani, meg van valami romantikája is az égig érő hegynek, a sötétbe vesző, életre alkalmatlan csúcsrégióknak, de akár el is hihetjük

Link a hozzászóláshoz

Üdv!

A Desparazo - a forrásként szolgáló regény ideje alapján is - Új-Pyarronban található. A szószedetben ez még nem került pontosításra, de köszönöm, hogy jelezted, bele fogom tenni. 

Az Új-Pyarron térképen ezt nem jelölték annak idején, amikor megjelent a Hit Városa című könyvben. Az általam készített kalandozós változat legújabb verziója jelöli, de ellenőriztem most, az még nem került fel az oldalra. Jelenleg zajlik egy nagyobb várostérkép fejlesztés, nyilván nem egyesével, hanem majd egyben, amikor meglesz vagy tíz új, fog felkerülni az oldalról elérhető változatban is. Ha igényled, mert kell pl. a játékhoz, szívesen elküldöm. 

 

 

Sneer kedveli ezt
Link a hozzászóláshoz

Sziasztok,

Teljesen véletlenül nézegettem Ynev térképét az oldalon és figyelmembe esett egy érdekesség, mégpedig, hogy Cataracta városa kétszer szerepel rajta egymástól igen messze eső helyeken. :)

Nemtudom, hogy a két település ugyan az akar-e lenni, csak az egyik forrás ide, a másik meg amoda helyezi, vagy két teljesen eltérő településről van szó és véletlenül kapták csak az egyforma a nevet.

Az már külön érdekesség, hogy magyarra fordítva "szürkehályogot" jelent e név, ami a szemészettel foglalkozóknak külön öröm. ;) 
 

Cataracta2.JPG.ddd4205e076edd055d07ad7188b09477.JPG

Cataracta1.JPG.4d31952b41202b10a5e8c69224ff1dfd.JPG

Link a hozzászóláshoz

Üdv!

A jelentését tekintve érdemesebb korábbra menni - én nem foglalkozok szemészettel - vízesést jelent. Ez részben a magyarázat arra is, hogy kettő van belőle: ez az fantáziában nem túl gazdag elnevezés mind a Krónikás érának (Nyugati városállamok) mind a Négykapus érának (Ordan és szövetségesei téma) eszébe jutott. Sajnos ugyanez a helyzet a Tűtoronnyal, a Felfölddel... hogy legalább kettő van belőlük Yneven. 

Ugyanakkor kicsit védhető is ez az egyszerű elnevezés: a magyar település és tájneveket viszonylag könnyebb értelmeznünk, és nagyon soknak van hasonlóan egyszerű és kifejező jelentése. Feltételezem, hogy a világ más részein, más nyelveken is akad hasonló hegytető, vagy két hegy köze, vagy folyókanyarulat, vagy vízesés jelentésű földrajzi név. 

Én ugyanakkor azt az elvet vallom, hogy bár Ynev bonyolult, és eleve egy még bonyolultabb világot szimulál, mégiscsak egy mesterségesen alkotott fantáziavilág. Tehát lehetne egyszerű - mondjuk ne alkossuk meg ugyanazt a nevet másik helyre is... 

Daelon, Sneer és Rayen Reval kedveli ezt
Link a hozzászóláshoz

A hozzászóláshoz be kell lépned, vagy regisztrálnod Kalandozó!

Kizárólag a városőrség által átvizsgált kalandozók hagyhatnak válaszokat.

Kalandozónév regisztrálása

Regisztált kalandozóként felhőtlenebb az élet!

Csatlakozás a Kalandozókhoz

Bejelentkezés

Már velünk kalandozol? Lépj be!

Belépés
×
×
  • Új...