Jump to content
Kalandozok.hu - M.A.G.U.S.

Kérdések a karakteralkotással kapcsolatban


Recommended Posts

Mégis, miért járna kp nélkül?? Adott egy törpe, aki elindul Tarinból kalandozni, tehát kalandozó lesz. Nem tanult még semmit, csak otthon. De már kalandozó. Vajon honnan ismerné a közös nyelvet?

Mondjuk az ETK világleírás részéből, ahol ilyesmik szerepelnek Tarinnál, hogy "lakói túlnyomó többsége érti és beszéli a Közöst, az intelligensebbje az ervet is", ergo nem nagy erőfeszítéssel vehető alapnyelvnek. És ez szinte minden országra igaz, nem véletlenül ez a "közös" nyelv... mert mindenki ismeri :P

node ha a KM szóllott...

Link a hozzászóláshoz

Lehet, nem jól tudom (ha másképp van, cáfoljatok kegyetlenül! :D ), de én egy szabálykönyvben, sem (az általam ismert) Rúnában nem találok arra vonatkozó utalást, hogy egy karakter megkapja a közös nyelvet csak úgy.

Sőt! A Rúna Magazinban volt is egy többrészes cikk Kornya Zsolt tollából, mely Ynev nyelveiről értekezett, és már az is azzal kezdődött, hogy bizony nem magától értetődő, hogy mindenki beszéli a közös nyelvet (de erről ír az ETK-is az országok leírásánál, hogy hol milyen nyelvet beszélnek, és bizony van ahol említi, hogy a közöst nem beszélik).

Ha jól gondolom, bizony KP-ba kerül a közös nyelv ismerete függetlenül attól, hogy a karakter honnan származik.

Bár erre se találtam utalást, de valószínű a születése szerinti anyanyelvét csak megkapja a karakter alapból (5. szinten), hisz akkor még is hogyan tanulna. :)

Link a hozzászóláshoz

Ízlések és pofonok.

Én a közöst leginkább ahhoz hasonlóan fogom fel, mint a többnyelvű országokat a jó öreg Földön, ahol a lakosok nagy része nem egy, hanem 2 (vagy 3) nyelvvel indul, egyszerűen azért, mert ott és úgy nő fel. Szlovéniában pl. szinte mindenki beszélt angolul, akárhol jártunk, pusztán azért, mert feliratosan nyomatják a TV-ben a filmeket és nem szinkronizálnak. Úgy meg ragad, akár akarod, akár nem és nem kell külön költeni rá. Vagy Svájc, a maga német/francia/olasz keverékével, vagy Belgium, a francia/német kombóval, stb.

Ennek folytán, hacsak vki nem eldugott kisfaluból jött, hanem normális városias környezetből, én megadom a Közös Af.4. nyelvet minden kalandozómnak.

Node, ahány KM, annyi szokás :)

Link a hozzászóláshoz

Üdv!

Erre annyit, hogy ahány karakter, annyi igény.

Le van írva, hogy a bárd ügyes csábító, és a nemesasszonyok ajándékba adják neki az értékes családi relikviákat... Akkor az én bárdom egy kyr asszonytól ősi lunír vértet kapott, jó? Persze, csak miután Kránban tanult egy Bannara mestertől, de nem tetszett neki, és csak a méregkeverést tanulta meg. Soroljam még az előtörténet-gyöngyszem-sablonokat? Valahol meg kell húzni a határt, a vélt egyensúly és az azonos esélyek elve előtt fejet hajtva. Erre van a Kp. Ebből vesz mindenki mindent (mármint képzettséget).

És ebbe a közös nyelv is beletartozik. Meg a pusztítás is. Akkor is, ha kemény helyről érkeztél. :D (a példák szándékosan eltúlzottak... - ide, ám megtörtént esetek :D. )

Link a hozzászóláshoz

Üdv!

Egyet kell értsek a KM-ekkel, az anyanyelvét megkapta mindenki, és ez bőven elég is. Ha megnézitek a "műveltebb" kasztokat, ők mind-mind további nyelvismereteket kapnak, így ha esetleg nem is a közös az anyanyelvük, akkor is elsajátíthatják azt elég jó szinten.

Aki nem kap plusz nyelveket, az a harcos főkaszt (kivéve a lovagot, ő kap), és a harcművész főkaszt, akikről nagy általánossában tényleg elmondható, hogy nem a nyelvtudásukkal keresik a kenyerüket. A többieknél 0-2 kp rááldozásával anyanyelvi szintre hozható a közös nyelv.

Én bizonyos kasztoknál még sokkalom is a sok nyelvismeretet, mert a 4.-5. nyelvre racionális magyarázatot találni néhány karakternél már komoly kihívás, én még el is szoktam belőlük hagyni néha...

Üdv

Link a hozzászóláshoz

Üdv!

A Km-eknek már elküldtem a kérdést, de itt is feltenném, más számára is hasznos lehet:

- A 30 aranyból kellene kigazdálkodnunk azokat a málhás állatokat (vagy mondjuk egy szekeret), amivel a táborhoz szükséges, nagyobb dolgokat szállítjuk? (Gondolok itt pl. a sátrakra, egy-két hordó vízre, stb.)

- Hayrro felszerelését csupán a ménje, a személyes tárgyai és fegyverei képezik? Van málhás állata, vagy bármi ilyesmije? (vagy ezt is mi vegyük meg...?)

köszi

CS

Link a hozzászóláshoz

CS, Venes:

Minden kompánia alapból 30 arannyal rendelkezik, mely a kóborlovag vagyona.

Ebből az összegből kell a kompánia teljes felszerelését megvásárolni és összeállítani. A lovag fegyverzete, hadiménje és személyes tárgyai külön tételt képeznek, arra itt nem kell kitérni!!!

Mint látható a lovag málhás állatát és minden mást a 30 aranyból + abból a karakteralkotás során általatok erre fordított Tp-ből kell(ene) kigazdálkodni. 1 Tp = 1 ezüst (TIPP: Ha minden játékos a Tp kerete 10%-át erre fordítja, az már +50 összesen 80 arany. Lett ... volna! ;) )

Link a hozzászóláshoz

Szép napot mindenkinek!

Sir Thomas!

Elnézést, hogy belekertyogok innét a partvonalról, de magát a pyarronit szokták sok helyütt (éa. a kultúrkörön belül és annak hatósugarában) közös nyelvként aposztrofálni, hiszen az a roppant térítőmunka következtében Ynev majd' minden zugába eljutott.

Az már más kérdés, hogy országonként, vidékenként más-más nyelvi elemekkel dúsult fel (vagy épp hígult; megítélés kérdése), s így számos nagydialektusra, valamint számtalan kisebb nyelvjárásra bomlott szét; némelyikben meglehetősen nehéz felismerni az eredeti formát. Egy enysmoni íjász például elsőre vajmi keveset fog érteni egy up-umbari kalóz szavaiból; noha szándékuk szerint mindketten a közös nyelven igyekeznek kommunikálni...

Nyilván a KM szándékán múlik, hogy ezt a játék során mennyire domborítja ki.... illetve mennyire kezeli nagyvonalúan ezt a témát.

(Remélem, hogy nem értettem félre a kérdést...:))

Szerkesztve ekkor: , bűvdudás által
Jut eszembe!
Link a hozzászóláshoz

Üdv!

Bűvdudás, nem értek veled egyet, ami a megnevezéseket illeti.

A Pyarroni, azaz a tiszta pyar nyelv, az a változat, az eredeti, az igazi, amit Pyarronban és nyilván a környékén beszélnek.

A Közöst azért hívják közösnek, mert az a közös nyelv, ok, az alapja a pyarroni, szerintem kb. 90%-ban, és amellett, hogy van belőle sok nyelvjárás, azt szinte mindenhol megértik, és a játékban is csak egy-két speciális esetben illik vele kekeckedni.

Nyilván, aki a tiszta pyart beszéli, is megérti a közöst, és fordítva, maximum csodálkozik a nagy "úrizáláson".

De amennyiben a pyarroni nyelvnek titulálod a közöst, akkor illik és szükséges is kitalálni valami egyértelmű megnevezést a tiszta pyar nyelvre, mert a kettő mégsem ugyanaz.

Ezért van a "közös" elnevezés, amit a cikkek is használnak, (pl. tengeri-közös, északi-közös).

Játéktechnikában, ha nagyon le akarjuk bontani, akkor én úgy szoktam tekinteni, mint a shadoni-gorviki viszonya, azaz egy fokkal alacsonyabb szinten értik meg egymást, illetve beszélhetik a másik nyelvjárást, de ez nem hivatalos szabály, maximum csak következtetett. Ennél bonyolultabb és a karakterekre nagyobb terhet rovó szabályozásnak nincs értelme szerintem, mert a maga tíz körüli közös nyelvjárásával eléggé követhetetlenné tenné a dolgot, és ez még csak egy nyelv, igaz, a legszínesebb.

Szóval, azt javaslom, maradjunk a "pyarroni" és a "közös" elnevezésnél, hogy ne keveredjen össze senki.

Link a hozzászóláshoz

STATISZTIKA NYT2013

Végre elkészítettem azt a bizonyos statisztikát a beérkezett karakterekről, melyet a közösség már türelmetlenül várt.

A táborra összesen 30 játékos karakter és - a karakteralkotás sajátságaiból kifolyólag - 30 NJK érkezett. A két típusról külön statisztika készül, hisz teljesen külön kategória a kettő.

JÁTÉKOS KARAKTEREK

Elsőként a sokak által feltehetőleg legnagyobb érdeklődésre számot tartó statisztika, vagyis hogy mi lett a választott kasztok megoszlása:

3 db harcos (10,0%)

1 db gladiátor (3,3%)

0 db fejvadász (-)

2 db lovag (6,7%)

0 db amazon (-)

0 db bajvívó (-)

0 db barbár (-)

HARCOS főkaszt: 6 db (20,0%)

3 db tolvaj (10,0%)

4 db bárd (13,3%)

SZERENCSEVADÁSZ főkaszt: 7 db (23,3%)

8 db pap (ebből 3 Arel, 2-2 Gilron és Krad, 1 Dzsah) (26,7%)

2 db paplovag (ebből 1-1 Darton és Uwel) (6,7%)

0 db szerzetes (-)

PAP főkaszt: 10 db (33,3%)

1 db harcművész (3,3%)

1 db kardművész (3,3%)

HARCMÛVÉSZ főkaszt: 2 db (6,7%)

0 db boszorkány (-)

1 db boszorkánymester (3,3%)

0 db tűzvarázsló (-)

4 db varázsló (13,3%)

0 db sámán (-)

VARÁZSHASZNÁLÓ főkaszt: 5 db (16,7%)

(Megjegyzendő, az idei karakteralkotás tiltotta a többkasztúságot.)

Érdekes eredmény született. De haladjunk sorban. A legtöbb - minden harmadik - karakter a Pap főkasztból került ki. Van nem egy csapat, ahol két pap is felbukkan a játékos karakterek közt. A karakteralkotás okán azonban teljesen hiányoznak a "gonosz" követői. Az Arel pap pedig a reneszánszát éli. A dobogó második fokára léphetett fel a Szerencsevadász főkaszt. Gyakorlott versenykoncepcióból nem hiányozhatnak, idén is szinte minden csapat bevett egyet közülük. Meglepő módon a korábbiakban mindig élen végző Harcos főkaszt idén csak a dobogó harmadik fokára ért oda, ráadásul olyan gyakori kasztok hiányoznak közülük, mint a Harcos vagy a Fejvadász. Ez egésznek az okát én abban látom, hogy - igen kockázatosan - a segítő NJK-kkal tervezi a csapatok többsége letudni a fegyveres védelmet. Nem egy olyan csapat van, ahol nincs is a szó szoros értelmébe vett fegyverforgató karakter. A dobogóról épp csak leszorult a Varázshasználó főkaszt. A modulgyilkos tápos varázslók ismét toronymagasan végeztek a házi versenyben. Az azonban meglepő, hogy egyetlen árva boszorkánymester képviseli csak rajtuk kívül a főkasztot. Se boszorkány, se tűzvarázsló! Megszokott a Harcművész főkaszt elhanyagoltsága. Bár a karakteralkotás sajátságai okán, hogy a képesség-dobás átlagos értékével jöhetnek a karakterek, én több ilyen karakterre számítottam anno.

Szintén érdekes megszemlélni a karakterek faji összetételét:

Ember 17 - 56,7%

Törpe 7 - 23,3%

Félelf 2 - 6,7%

Khál 2 - 6,7%

Dzsenn 1 - 3,3%

Elf 1 - 3,3%

Ha csak a számokat nézzük, első látásra ijesztő, hogy ilyen nagyszámú metahumánnal jönnek a játékosok. Kicsit javít a helyzeten, hogy van egy full törpe parti. Ettől eltekintve azonban el kell mondanunk, hogy csak egyetlen tiszta ember csapatunk lesz az idén. Úgy tűnik, ha a karakteralkotás nem "bünteti" a más fajú karaktereket, a játéktechnikai előnyért, vagy a szerepjátékos élményért (?), előszeretettel indítanak ilyen karaktereket a játékosok.

Idén minden kaszt átlagos képességeinek megfelelő értékkel lehetett karaktereket indítani. Persze volt, akinek nem feküdt a középszerűség, így Tp-ből költött ezen statisztika növelésére.

Lássuk, hány extra képességpontot vásároltak a játékosok karaktereiknek (1 képességpont = 20 Tp)

7 db 0 képességpont - 23,3%

3 db +1 képességpont - 10,0%

5 db +2 képességpont - 16,7%

4 db +3 képességpont - 13,3%

2 db +4 képességpont - 6,7%

2 db +5 képességpont - 6,7%

2 db +6 képességpont - 6,7%

1 db +7 képességpont - 3,3%

1 db +8 képességpont - 3,3%

1 db +9 képességpont - 3,3%

1 db +11 képességpont - 3,3%

1 db +17 képességpont - 3,3%

A fentiek alapján minden játékos karakter átlagosan 3,56 extra képességpontot vásárolt a képességei növelésére.

Végül pedig, nagyon röviden nézzük azt, hogy milyen tapasztalati szinten kívántak karaktert indítani a játékosok:

20 db 3. tsz-ű karakter - 66,7%

10 db 4. tsz-ű karakter - 33,3%

Úgy tűnik a játékosok nem kedvelik, ha a karaktereik tapasztalati szintje sokkal elmarad a kihozható maximumtól, de azért az örvendetes, hogy nem mindenki a játékos karakterét tápolta a segítő NJK kárára!

NEM JÁTÉKOS KARAKTEREK

A választott kasztok megoszlása:

9 db harcos (30,0%)

0 db gladiátor (-)

3 db fejvadász (10,0%)

0 db lovag (-)

1 db amazon (3,3%)

0 db bajvívó (-)

0 db barbár (-)

HARCOS főkaszt: 13 db (43,3%)

5 db tolvaj (16,7%)

1 db bárd (3,3%)

SZERENCSEVADÁSZ főkaszt: 6 db (20,0%)

2 db pap (ebből 1-1 Krad és Noir) (6,7%)

2 db paplovag (ebből 1-1 Ranil és Ranagol(!?!)) (6,7%)

1 db szerzetes (Domvik) (3,3%)

PAP főkaszt: 5 db (16,7%)

1 db harcművész (3,3%)

0 db kardművész (-)

HARCMÛVÉSZ főkaszt: 1 db (3,3%)

1 db boszorkány (3,3%)

1 db boszorkánymester (3,3%)

0 db tűzvarázsló (-)

3 db varázsló (10,0%)

0 db sámán (-)

VARÁZSHASZNÁLÓ főkaszt: 5 db (16,7%)

(Megjegyzendő, az idei karakteralkotás tiltotta a többkasztúságot.)

A Harcos főkaszt a segítő NJK-k közt messze felülreprezentál, ami (nem) csak annak köszönhető, hogy az egyik csapat egy ötfős phalanx alakulatot cipel majd idén magával. A Szerencsevadász főkaszt lett a második, köszönhetően a praktikus, könnyen és gyorsa feláldozható Tolvaj karaktereknek. A harmadik helyen a Pap és a Varázshasználó főkaszt kénytelen osztozni. Előbbi segítők közti helytállása azért váratlan, mert a játékos karakterek közt is van belőlük szép számmal. Utóbbi relatíve jó teljesítményét pedig csak azért nehéz hova tenni, mert a tápos varázslók itt is többségbe kerültek a főkaszton belül. Ellenben én sokkal több boszorkányra számítottam ebben a kategóriában, hiszen sok helyzetben igen hasznos egy-egy ilyen segítő. Végezetül itt is a Harcművész főkaszt zárja a sort, akik csupán egyetlen karakterrel képviseltetik magukat.

Szintén érdekes megszemlélni a karakterek faji összetételét:

Ember 23 - 76,7%

Törpe 5 - 16,7%

Udvari ork 2 - 6,6%

Ha NJK-ról van szó, már nem költünk a speciális fajra a szűkös TP-keretből. Ezt jól igazolja az emberek uralma. Sőt, ha a fajalapú csapat nem lenne, szerintem még jobb lenne az arány az emberek javára. Sebaj, legalább a KM-eknek könnyebb dolguk lesz az NJK-k irányításakor.

Az extra képességponttal jutalmazott NJK-k (1 képességpont = 20 Tp)

28 db 0 képességpont - 80,0%

3 db +2 képességpont - 10,0%

1 db +3 képességpont - 3,3%

1 db +4 képességpont - 3,3%

1 db +6 képességpont - 3,3%

Minden szentnek maga felé hajlik a keze. Ez igaz a játékosokra is, hisz meghatározó többségben megelégedtetek átlagos képességű segítő NJK-kkal. Csak halkan kérdezem meg: Jó döntés volt ez? ;)

Végül pedig lássuk, hogy milyen tapasztalati szinttel bírnak az idei segítő NJK-k:

8 db 2. tsz-ű karakter - 26,7%

18 db 3. tsz-ű karakter - 60,0%

4 db 4. tsz-ű karakter - 13,3%

Dicséretes, hogy legalább ezen a téren nem hanyagoltátok el a segítőieket fejleszteni és csurrantottatok beléjük is némi Tp-t!

Záró megjegyzésként, egy-két gyöngyszem a felszerelések közül. Tudjuk ezt még nem kellett beküldeni, de voltak stréberebb egyének :) , akik már megörvendeztettek minket egy-két érdekességgel:

- durranó labdacsok, a csendháborítók kedvelt eszköze

- pomádé (ha nem tudod mi az, kérdezd a google-t vagy John Travolta-t)

- szemüveg, melynek ára 1 ezüst. Biztos Tesó gazdaságos!

- ork verseskötet, hogy mindenkor feldobhassuk egy nemesi bál hangulatát

- utazó vaddisznó, a törpék kedvenc hátasa és az íze is tűrhető

- vadászkutya, az NJK NJK-ja és a KM-ek szíve csücske

Ráadásképp egy izgalmas kombó a felszerelések elhelyezésére:

adott felszerelési tárgyak "Elhelyezés" rovatában -> zsákban

a zsák felszerelési tárgy "Elhelyezés" rovatában -> lovon

Ló ... ??? Nincs is lova a karakternek!

:laza:

Õszintén remélem, hogy élveztétek ezt a kis összeállítást. Akár a táborig itt, akár majd a nagy eseményen pedig kíváncsian várom a véleményeteket, a számokban megbúvó titkos és misztikus igazságokról!

Üdvözlettel,

Hulla

Link a hozzászóláshoz

En szeretem, ha a jatekosok nem csak emberrel vannak. Erdekes koncepcio lenne egy karakteralkotasi rendszert az elmult evek statisztikai alapjan osszehozni. Nem? Mire jo? Az jo kerdes, az ideaologiai hatteret mindenhez moge tudjuk huzni. 8)

Hulla, hogy allsz a tobb evet ativelo osszefoglalo statisztikakkal? Az alapjan tudnank, hogy melyik hazi kiegeszitoket kell erositeni!

Link a hozzászóláshoz
×
×
  • Új...