Jump to content
Kalandozok.hu - M.A.G.U.S.

Kérdésem van a M.A.G.U.S. szabályaival kapcsolatban!


Antail

Recommended Posts

Üdv!

Kendath, Az ilyen, és hasonló kérdésekre lehet sokféle választ összekombinálni világnézettől és realitás-érzéktől függően. Az jellemzi például a túltápolt előtörténetet, hogy mindent össze lehet "hazudni" benne. (ezért sántít valamennyire az összes nem első Tsz-en indított karakter) Például: "nagy szolgálatot készültünk tenni egy 10-Tsz varázslónak, aki, hogy segítsen, mágiával kényszerítette a Bm-et, hogy ezt és ezt a fullt-pgyilkos varázstárgyat ingyen megcsinálja nekünk. Szerencsére nem kellett elhasználni, még megvan..." Perste nem mindenki, sőt, a többség nem esik ilyen túlzásokba, de a "papír mindent elbír".

Persze lehetséges is, nem? Miért ne?

Én azt az álláspontot szoktam képviselni, hogy ami "valójában nem történt meg", tehát nem lejátszott esemény, az maradjon csak szigorúan a szabályok szerinti, és ÁTLAGOS, és egy ynevi relitásérzékkel befogadható szinten. Pl. a karakterek varázstárgy-vásárlása is.

A játék az más. Ott van helye akár a közel irreális hőstetteknek is, hiszen azt lejátssza, a KM "adja", megdolgoznak érte, stb. Tehát akár a fenti helyzet is előállhat, ha a KM éppen azt akarja, hogy a játékosok szerezzenek egy olyat.

Ugyanez vonatkozik ám a Kalandmesterre is! A játék közben lehet közel irreális NJK-kat is szerepeltetni, sok féle összefüggéssel, hiszen arra rá lehet jönni, meg lehet akadályozni, érdekességként lehet megtapasztalni, stb. De amikor a KM túlzásba esik, és már a játék/modul előkészítése során olyanokat követ el, mint fent a játékos, az szerintem nem jó. Ezek a "KM-nek mindent lehet" helyzetek - szigorúan negatív értelmezésben.

Szerkesztve ekkor: , MagyarGergely által
Link a hozzászóláshoz

Halihó!

Egy karakteralkotós kérdésben kérném művelt kollégák tanácsát:

A bajvívó megalkotásánál (régi ETK rendszer) a HBG írja, hogy három stílus közül lehet választani és le is írja ezeknek a játéktechnikai részét. A Shadleki stílusnál leírja, hogy a követői tőrt forgatnak a baljukban, hogy ehhez hányadik szinten kapják meg a vonatkozó képzettséget mind a kétkezes harc, mind a fegyverhasználat terén.

Az Allegheri stílusnál viszont mindössze a fegyverhasználatra írnak: "Kiegészítő fegyverként hárítótőrt alkalmaznak, melynek használatát első szinten alapfokon ismerik. A mesterfokot harmadik szinten kapják meg."

Viszont kétkezes harcról nem szól a fáma. Ti hogyan kezelitek ezt a hiányosságot?

Link a hozzászóláshoz

Üdv!

aNDy87;

beleolvasgattam a Titkos Fóliáns HBG című részébe.

Aleggheri-stílus... Kétkezes harcról valóban nem ír, de a Második Törvénykönyv bevezeti a Hárítófegyver-használat Képzettséget, ami ideális leképezése lehet az adott harcmodor tőrtechnikáinak. Ez a Kétkezes Harc egy könnyebben elsajátítható változata (Af: 8 Kp, Mf: 15 Kp). Ha KM nem szőrösszívű, megadja a karakternek hasonlóképp, mint a shadlekinek a Kétkezes Harcot...

Ugyanez a Képzettség vonatkozhat akár a Den Aliud-stílus köpenyhasználatára is - kis átalakításokkal, az ott leírt megszorításokkal.

Szerkesztve ekkor: , bűvdudás által
lényeg kiemelése
Link a hozzászóláshoz

Kövezzetek meg, de a Hárítófegyver használat nem azt jelenti, hogy az adott fegyvert tudja használni Hárításra, de semmi másra ?

Eleve Alapfokon támadni sem tud vele, Mesterfokon tud, de sem a + TÉ-t nem kapja meg ami a Mesterfok után járna, sem a + VÉ-t, "akkor sem, ha a karakter egyébként Mesterfokon bánik a Hárításra használt fegyverrel - a Hárítás és a Fegyverhasználat két külön képzettség avagy harcmodor."

Persze lehet hogy én értelmezem rosszul.

Link a hozzászóláshoz

Jó reggelt!

Kövezzetek meg, de a Hárítófegyver használat nem azt jelenti, hogy az adott fegyvert tudja használni Hárításra, de semmi másra ?

Aquer;

de. Alapesetben ezt jelenti.

Csakhogy ez egy olyan defenzív harcmodor esetében, mint amilyen például az Aleggheri-iskola, teljesen normális. A védőértékére így is elég korrekt bónuszokat kap, három ellenféllel szemben is felveheti a harcot hátrányok (levonás) nélkül, a mesterfokot elérve használhatja az ismétlő cselt, illetve kap egy plusz támadási lehetőséget. (És mindezekhez nem kell 16-os Ügyesség sem.)

Aki ennél többre, illetve másra vágyik, az inkább válassza a Kétkezes harcot; azaz bajvívó esetén a shadleki stílust - és mondjon le az Aleggheri-iskola előnyeiről (lásd Ugrás-Képzettség)...

...már amennyiben a stílus valóban Hárítófegyver használatot oktat, ami csak egy - számomra logikusnak tűnő - megoldási javaslat a leírás ezirányú hézagának kitöltésére. :)

Szerkesztve ekkor: , bűvdudás által
Link a hozzászóláshoz

Szia!

A rúna I/7 taglalja a képzettséget. Olvastad, és azon túl vannak kérdéseid?

Magyar Gergely munkásságának hála már az oldalon is fellelhető:

http://kalandozok.hu/dynamics/showentry.php?e=1588

Ha pontosan tudod, mit szeretnél előállítani, akkor szívesen elmondom (elmondjuk :)) az azzal kapcsolatos véleményeket, de az ETK-n és ezen a cikken kívül valóban kevés támpont van a témakörben.

Szép napot!

Link a hozzászóláshoz

Köszönöm Con Salamander :D

Igazából elég sok kérdésem van az alkímiával kapcsolatban.

1: Alkímiával előlehet-e állítani olyan fémet ami mágikusnak/fél mágikusnak minősül?

2: Lehetséges-e egy olyan fémet vagy ötvözetet létrehozni am ugyan úgy mint az "abbitacél" növeli a fegyver vagy páncél tulajdonságait? (csak éppenséggel az alkimista könnyebben jutna hozzá, révén hogy ő maga készíti.)

3: Olyan gáz halmazállapotú elegyet létrehozni ami oxigén hatására meggyúllad, a közel lévő élőlényeket megégeti? (esetleg ha belélegzik akkor roncsolja a tüdőt.)

4: Lehet-e olyan tárgyat készíteni ami energiát képes tárolni PL: egy olyan mesterséges vagy kezelt drágakő ami a villámhoz hasonló energiát nyel el, vagy engedi ki magából szükség szerint?

5: Az alkimista képes-e saját tulajdonságait felerősíteni alkímiával esetleg maradandóan is? Pl: olyan elegyet alkotni ami megkeményíti a bőrét és min. 1 SFÉ-t biztosít?

6: Lehet-e olyan készítményt alkotni (kenőcs, folyadék, por, stb.) ami menöveli a harci tulajdonságokat és nem okoz hátrányt a használónak, esetleg olyat hogy émelygés, rosszullét, a készítményre való rászokás?

Link a hozzászóláshoz

Sziasztok Wayne Chapman geofrámiájáról mi a véleményetek? Eddig használhatónak véltem de elég nagy nem elhanyagolható összeütközések vannak a szabálykönyvekkel.. pld Domvik terén, nektek mi a véleményetek?

- Azért kérdezném mert ahogy olvastam a geofrámiában a rövid Domvik leírást, nekem az kicsit ellentmondásos a Papok paplovagokban leírtakkal és egy játékos karakter sorsa forog most ezen.. hogy Geofrámia szerint békén hagyják vagy papok paplovagok szerint megégetik :D

Szerkesztve ekkor: , Kendath által
Link a hozzászóláshoz
4: Lehet-e olyan tárgyat készíteni ami energiát képes tárolni PL: egy olyan mesterséges vagy kezelt drágakő ami a villámhoz hasonló energiát nyel el, vagy engedi ki magából szükség szerint?

Ezt kondenzátornak hívjuk, és nem kell hozzá alkímia, elég egy jól szigetelő anyag meg két fémlap (ha kis helyen akarod tárolni akkor ez a három dolog feltekerve).

5: Az alkimista képes-e saját tulajdonságait felerősíteni alkímiával esetleg maradandóan is? Pl: olyan elegyet alkotni ami megkeményíti a bőrét és min. 1 SFÉ-t biztosít?

Azt nem tudom, hogy ez az alkímia hatásköre-e, de az biztos, hogy durva mód befolyásolna mindent. A tapintása gyakorlatilag tönkremenne, mintha folyamatosan kesztyűben lenne, valószínűleg a hajlatai sem hajlanának olyan könnyedén, mint eddig, szóval brutálisan csökkentené a harci erejét.

Link a hozzászóláshoz
Tetra

Ezt kondenzátornak hívjuk, és nem kell hozzá alkímia, elég egy jól szigetelő anyag meg két fémlap (ha kis helyen akarod tárolni akkor ez a három dolog feltekerve).

Ez szerintem játéktechnikailag inkább a mechanika képzetséghez lenne köze mint alkímiához, de én olyanra gondoltam ami sokáig és viszonylag nagy energiatárolásra alkalmas kicsi méretben.

Tetra

Azt nem tudom, hogy ez az alkímia hatásköre-e, de az biztos, hogy durva mód befolyásolna mindent. A tapintása gyakorlatilag tönkremenne, mintha folyamatosan kesztyűben lenne, valószínűleg a hajlatai sem hajlanának olyan könnyedén, mint eddig, szóval brutálisan csökkentené a harci erejét.

Én speciel olyanra gondolok mint a boszorkánymester által készített "sebezhetetlenség itala" vagy mint a slan-ok "arany harag" nevű pszi technikájának hatása.

Szerkesztve ekkor: , Noris által
rossz megfogalmazás
Link a hozzászóláshoz

Halihó!

Olyan kérdésem van hogy:

Van 1 elf akitől ellopják a jószágát akivel szimpatikus viszonyban áll. Érzi hogy merre van, kb milyen messze? Vagy az hogy érzi-e, távolságfüggő?

Donát;

hacsak az elfünk nem varázshasználó, ugyanúgy nem érezheti, hogy merre van az a bizonyos állat, mint akár egy ember vagy egy törpe. Erre mágia nélkül a szabályok értelmében tudtommal nincs mód.

Link a hozzászóláshoz

Donát;

itt valami félreértés lesz.

A társzimpátiás kötés általában nem holmi varázslat hatására jön létre, hanem természetes módon - ha kellő időt tölt egymással a gazda és a jószága, ha a viszonyuk harmonikus, bensőséges, hűségen és kölcsönös bizalmon alapul.

Az effajta kötésnek tehát maga a gazda nem látja közvetlen hasznát; nem fogja érezni, hogy hol is van - teszem azt - a kutyája. Viszont egy varázstudó felhasználhatja arra, hogy mágikus hatásokat hozzon létre a szimpatikus viszony útján. Tehát például a kutyán keresztül varázsolhat az elfre (legyen az bármilyen távol), vagy fordítva. Ez esetenként segíthet a keresésben az elfnek, ha akad mágiához értő ismerőse. De - hacsak ő maga nem az - a gazdának semmifajta támpontot nem nyújt jószága hollétéről.

Link a hozzászóláshoz

Most csak röviden. :)

Donát,

Én úgy emlékszem, hogy van olyan bélyeg a mozaikmágiában, ami létrehoz egyfajta kapcsolatot, és kialakul a szimpatikus viszony, amíg a rajzolatok érintetlenek.

Noris,

Amit alkímiával meg tudsz csinálni, az kb az, amit egy kisebb laborral a mi kémia-herbalizmus ismereteinkkel meg tudsz alkotni. Mivel én ezekben nem vagyok járatos, így csak hozzávetőlegesen tudok válaszolni.

1 Mágikus tárgyat nem tudsz készíteni, ahhoz mindenképpen manát kell felhasználni vhogy.

2 Fém vagy ötvözet létrehozása még okés, de páncélba formázása kovács szakmát igényel. A mi világunkban is sokáig kísérleteztek az anyagokkal, mire kialakult a megfelelő arány.

3 Vannak anyagok, amik oxigén hatására gyulladnak, nézz körbe neten, és amennyiben úgy érzed, hogy megoldható ynevi környezetben, akkor nyugodtan használhatod.

4 Energiát tároló anyag... mondjuk elemet készíteni? kicsiben talán, de hogy ezzel villámágikus energiát tárolj... szerintem nem.

5 Igen, csak ahogy Tetra is írta, tönkrevághatod vele a testet. Lásd pl Tharr-szerzetesek. Igaz, azok többnyire mágikusan készülnek, de hasonlót szerintem alkímiával is lehet csinálni. Macerásabb, sokat kell tesztelni, de működhet.

6 Harci drogot tudsz készíteni alkímiával (lásd kokain). Hátulütője biztos, hogy lesz mindnek, szerintem ezt nem tudod kiküszöbölni. Enyhíteni talán... beveszed a drogot, ismered az utóhatást. Arra beveszel egy szert, anna is lesz valami utóhatása, de talán gyengébb. És arra is beveszel vmit... :)

Egyelőre ennyi, Geofrámiát nem ismerem...

Link a hozzászóláshoz

Sziasztok!

Én úgy emlékszem, hogy van olyan bélyeg a mozaikmágiában, ami létrehoz egyfajta kapcsolatot, és kialakul a szimpatikus viszony, amíg a rajzolatok érintetlenek.

Messor;

ha jól értem, nem is ezzel van/volt a probléma. A szimpatikus kötelék már létrejött, vélhetően a hagyományos módon (megfelelő gazda-társállat viszony). Donátnak az volt a kérdése, hogy a gazda ezt a már meglévő köteléket felhasználhatja-e arra, hogy megkeresse az eltűnt jószágot. Erre válaszoltam, hogy alapesetben - azaz ha nem mágiahasználó - erre nem képes. A kitérő egy félreértésből adódott.

Szimpátia varázsjel pedig valóban létezik, de az - ha jól értem - csak tárgy-tárgy szimpátia kialakítására alkalmas. Jelen esetben amúgy is szükségtelen, a szimpátiás viszony már, ugye, fennáll... :)

Link a hozzászóláshoz

Sziasztok megtudnátok mondani hogy északon Fenyvesföldet lakják e valakik és ha igen akkor kik?

Továbbá milyen befolyás alá esik ha esik? Nem igazán találtam még róla olvasmányt..

A Jégsivatagról tudnátok-e valamit mondani? Annyit tudok hogy a síró palota ott van de arról sem sokat tudok és a kalandozóim kiszemelték hogy " menjünk oda kalandozni ".. ééés megvagyok lőve mind két helyszínnel :D

Lenne egy varázslói tudást igénylő kérdésem is :D Még pedig azt szeretném kérdezni hogy mi a véleményetek lehetségese a Test regenerációs folyamatát látványosan felgyorsítani ez bármilyen sebességgel érdekelne. Ha igen hogyan?

Link a hozzászóláshoz

Üdv!

Most csak lóhalálában...

A Jégsivatagról tudnátok-e valamit mondani? Annyit tudok hogy a síró palota ott van de arról sem sokat tudok és a kalandozóim kiszemelték hogy " menjünk oda kalandozni ".. ééés megvagyok lőve mind két helyszínnel :D

"A Határ-hegységtől délre az ismert világ pereméig húzódik Ynev egyetlen összefüggő jégsivataga. A kíméletlenül tűző nap, a dermesztő szelek és a semmiből támadó viharok birodalma ez, mélyén csak legendákból ismert különös vadak és ősi, jobbára démonimádó néptörzsek tengetik napjaikat."

(Ynev földrajza)

Fenyvesföld, avagy "a Vadon"... nem esik egyetlen államalakulat befolyása alá sem, szerintem bátran szerepeltethetsz itt primitív északi törzseket (a PPL II. 119-120. oldala nyomán), telepeseket, kincskereső pionírokat, orkokat, erdei elfeket, kísértetjárta ősi crantai romokat... afféle ynevi vadnyugat gyanánt. Csak ne zsúfold túl... :)

Link a hozzászóláshoz

Úgy hiszem, "kíméletlenül tűző nap" alatt - már amikor épp nincs beborulva - ez esetben nem forróságot, hanem meleget nem adó, fehér ragyogást kell érteni, ami leginkább a hóvaksághoz elegendő. Gondolj a felhőszint feletti alpesi sípályákra - melegérzet nélkül... :)

És igen, az időjárás is szeszélyes, ha a semmiből támadó viharokra gondolunk..:)

Link a hozzászóláshoz

Egy Barbár törzsfőnök szerintetek hányas szintű lehet? Én olyan 15-20-as szint közzé tenném (A 20 az szerintem nagyon maximum).

Kalandozóimat barbárok ellen vetném be és nem értünk ebben egyet a másik mesélővel. Vitás kérdést döntene el. :D

Én azzal indokolom véleményem hogy a Barbárok alap mentalitása szerintem nem teszi lehetővé hogy olyan nyugodtan éljenek mint egyéb civilizált embertársaik, kevesebb diplomácia több csatabárd.. fosztogatások, más barbár törzsekkel való viaskodás, esetleg a rájuk uszított nemesek katonái.. az egyéni hőstettek sora + mivel nem igazán tudom elképzelni hogy a trónját elnökválasztások nyerésével örzi meg így valószínűleg tartom hogy amazt fegyverrel is meg kell tudnia védenie a tónt igénylőktől.. és erre ha azt nézzük rengeteg ideje is van mert nem igazán volt ezekben az időkben menő hogy tapasztalatlan üljön a trónra és általános felfogás szerint élettapasztalatot az évek teltével lehet szerezni.

Szerkesztve ekkor: , Kendath által
Link a hozzászóláshoz

Halihó!

Egy Barbár törzsfőnök szerintetek hányas szintű lehet? Én olyan 15-20-as szint közzé tenném (A 20 az szerintem nagyon maximum).

...

Én azzal indokolom véleményem hogy a Barbárok alap mentalitása szerintem nem teszi lehetővé hogy olyan nyugodtan éljenek mint egyéb civilizált embertársaik, kevesebb diplomácia több csatabárd.. fosztogatások, más barbár törzsekkel való viaskodás, esetleg a rájuk uszított nemesek katonái.. az egyéni hőstettek sora

...

így valószínűleg tartom hogy amazt fegyverrel is meg kell tudnia védenie a tónt igénylőktől.. és erre ha azt nézzük rengeteg ideje is van mert nem igazán volt ezekben az időkben menő hogy tapasztalatlan üljön a trónra és általános felfogás szerint élettapasztalatot az évek teltével lehet szerezni.

Kendath;

értem a gondolatmenetedet, s van is benne ráció, de két dolog jutott az eszembe, amit talán nem árt figyelembe venni.

A PPL leírása szerint:

"Az Istenfiak gyermekei - ahogyan a törzsek (immár csak három) nevezték magukat - bizalmatlanná váltak egymással szemben. Ez odavezetett, hogy a törzsek teljesen elkülönültek. Ezek után vég nélküli marakodásba kezdtek, mára már nem is beszélhetünk törzsekről - noha minden barbár ismeri származását, mi több, büszke is rá.

(...)

Manapság már nem is törzsenként tartják számon magukat - bár büszkék származásukra -, hanem egy-egy kán területe szerint. Mostanság minden nagyobb rablóvezér kánnak nevezteti magát, holott az csak a törzsfőknek kijáró titulus volt hajdanán."

A fentiekből számomra az következik, hogy a barbár törzsfőnökök - kánok - egyéni képességei (játéktechnikailag szintje) manapság nagy szélsőségeket mutathat. Az általuk irányított csoport lélekszámától, befolyásától, összetételétől függően mondjuk 6-10. szintig bármilyen érték képviseltetheti magát között - és ez a szám azon is múlik, milyen régóta töltik be ezt a tisztséget. Egy 12. szintű "rablókán" már olyan ritka lehet, mint a fehér holló.

Ezzel függ össze a másik dolog is. A tapasztalatgyűjtés annak függvénye, hogy mennyi újfajta kihívással néz szembe az egyén élete során. A napi rutinná váló cselekedetek - minél többször ismételjük őket - egyre kevesebb új tapasztalattal gazdagítanak bennünket - így egyre kevesebb Tp is jár értük (lásd Bestiárium; szörnyekért adható Tp mennyisége). Egy barbár kán élete pedig - tetszik, nem tetszik - egy idő után jórészt mégiscsak ilyen rutinból áll össze: csoporton belüli nézeteltérések elsimítása, zsákmány elosztása, törvénykezés, fosztogatások vezetése, a közösség felkészítése a télre. Ezekbe üde színfoltként vegyül olykor egy-egy párbajkihívásnak való megfelelés, komolyabb "expedíció" vezetése... vagy olykor egy tengeri szörnyeteg, egy agresszívabb, a tanyájukra törő csoport elleni élethalálharc. Ez utóbbi kihívásokat pedig jellemzően közösségszinten igyekeznek megoldani...

Ezért valószínűbb tehát, hogy az igazán magas szintű barbárokat a korgok vándorló szent harcosai között, a kalandozó zsoldosok soraiban találhatjuk, nem az egyes rablóbandák élén. Köztük már előfordulhatnak 15. szintű "harcosok" is - ha megérik. De az efféle "kalidarok" azért nem túl gyakoriak. :)

-szerintem-

Szerkesztve ekkor: , bűvdudás által
Link a hozzászóláshoz

A hozzászóláshoz be kell lépned, vagy regisztrálnod Kalandozó!

Kizárólag a városőrség által átvizsgált kalandozók hagyhatnak válaszokat.

Kalandozónév regisztrálása

Regisztált kalandozóként felhőtlenebb az élet!

Csatlakozás a Kalandozókhoz

Bejelentkezés

Már velünk kalandozol? Lépj be!

Belépés
×
×
  • Új...