Jump to content
Kalandozok.hu - M.A.G.U.S.

Delta Vision MAGUS tesztelés


Recommended Posts

Üdv!

Szerintem a MAGUS-ozó közönség nagy része saját magát alázza meg, ha már ezt a kifejezést használtátok. Én nem kétlem - na jó, de, de legyünk pozitívak - hogy jó szándék vezette a DV-t, és nem mondjuk csak a róluk folytatott beszélgetést akarták ígéretekkel fenntartani. De a közösség tudta, mire lehet tőlük számítani, hiszen ilyen példa már sok volt. Persze jósok nem vagyunk, de a múltat ismerjük, és abból tanulni is lehetne... bár intelligenciában a kutya győzött, az, ha kétszer belerúgnak, nem megy többet oda. Voltak, akik fel is hívták erre figyelmet. De nem. A MAGUS-ozó közönség tetemes része mint valami vak, kezdett el hurrázni... a minek is? Újabb ígéretnek. Megszaporodtak a hozzászólások, olyanok is fontosnak érezték megnyilatkozni, akik amúgy erre nem veszik a fáradtságot máskor,  (vagy nem érdekli őket szinte semmi - de az ismételgetni, amit már elmondtak, jó volt most...) boldog-boldogtalan másfél-kétórás videókat készített a majdnem semmiről, sőt, még azokat is összefoglalta... Mert végre van (tényleg?) miről beszélni... de valójában nincs. Majd amikor KIADNAK valamit, akkor kellene. De a reklám értéke most is megvolt... egy házi rendszerrel, amiből szerintem mindenki kettőt tudna letenni az asztalra. Adtak ki valamit? Nem. A tesztanyagon van logó? A tesztanyag eléri egyáltalán egy közepes rajongói cikk színvonalát? DV alkalmzottan fejlesztik, vagy csak úgy valaki? A hivatalos tesztcsapat mitől is az? Egy megint csak senki által nem felvállalt, logó nélküli, vállalhatatlan stílusú és minőségű állítólagos teszt-bemutató játék, amiből azok számára sem igazán derül ki sok, akik értenek hozzá, valóban hivatalos volna? Szóval akkor történt igazából valami? 

Úgy látom, kicsit összekeveredtek a dolgok. Olyanokat osztanak meg, amihez senkinek semmi köze. Olyanokhoz, olyan fázisokban szólnak hozzá emberek, ami megint csak nem releváns, nem időszerű. Majd akkor kell megkritizálni, sőt, egyáltalán megjelentnek tekinteni egy hivatalosnak szánt rendszert, amikor majd a kezünkbe foghatjuk a szabálykönyvet. Ha lesz egyáltalán. Érdekes, komolyan mondom, érdekes elképzelés, hogy egy szerepjáték rendszer komplexitású valamit közösben, az érdeklődők véleménye alapján fejlesszenek ki... de az is ... aki ezt elhiszi... és annak is elismerés, aki komolyan össze akar fésülni egy ilyen lehetetlen dolgot. Meglátásom szerint egy rendszert az írója, alkotója fejleszt. Persze lehet kritizálni, véleményezni, csak minek.. neki már megvannak az elképzelései, ha nem lenne, nem csinálná. Annyian és annyiféleképpen látjuk egy rendszer részleteit - jó példa csak a létező és 20+ éve aktív MAGUS rendszerrel kapcsolatos értelmes vélemények összevetése... nem vagyok benne biztos, hogy ha akarnák, lehetne igazi közös többszörös belőle.  

Bitschak és cyrus kedveli ezt
Link a hozzászóláshoz

Igazából számtalan példa van arra, hogy ilyen "komplexitású" dolgokat a rajongói vélemények figyelembe vételével fejlesszenek. Ott a Gloomhaven, a valaha volt egyik legsikeresebb kickstarteres kampány, ahol számos rajongói visszacsatolást fogadtak meg és használtak fel. A Harry Potter regényekben is megjelentek rajongói ötletek, amelyeket az írónő felvállalt, hogy azután tette bele, mint logikus elemeket, miután a rajongóitól azokat megkapta. Szerintem nem azzal van itt gond, ha valaki odafigyel a visszacsatolásra és a rajongókkal együtt alkot meg néhány dolgot (előfordulhat az is, hogy számos tényezőre nem figyel a szerző, és időt spórol meg, ha nem maga, hanem a közösség fogja ezeket kiszűrni és a hibákra felhívni a figyelmet).  Jelen esetben nekem inkább az az érzésem, hogy itt inkább ötletből vannak kifogyva, és ezért kérik be az ötleteket. De lehet tévedek.

Azt viszont egyenesen bosszantónak tartom, hogy miután azt mondják, mondjuk meg a véleményünket, ötleteinket, azok után szinte teljesen figyelmen kívül hagyják azokat (miért kérdezték meg akkor?) és tovább dolgoznak azon, amit kifogásolt a közösség, ÉS a nyilatkozatokban megmagyarázzák, hogy tulajdonképpen amit ők csinálnak az jó, csak a közösségnek kell megszokni/megérteni. Mert nem érti a játékos mit akar, nem tudja, neki mi a jó. De majd ha megérti akkor majd milyen jó lesz neki. Ezzel pedig elveszíti a visszacsatolás a szerepkörét, ahelyett, hogy feszültséget oldana, még inkább elősegíti ezek szítását. Akkor inkább ne kérték volna a segítséget. 
A validálás szerintem mindig hasznos, de jelen esetben nekem csak az jön le, hogy látszata van ennek, de nem fogadnak majd meg semmit. Akkor meg nem értem, miért kérdeznek meg számos dolgot. Szóval itt a rajongók megalázását itt érzem, hogy bevonják őket a fejlesztésbe, de csak látszatra. 

Na, most pedig megnézem Deodatus videóját :) 

 

Deodatus, Darabolo és MagyarGergely kedveli ezt
Link a hozzászóláshoz

Én már csak annyit tudok hozzátenni az elhangzottakhoz, hogy össze se tudom számolni, hányszor hazudtak bele a képünkbe, minden apró rezzenés nélkül. Szakmailag (szerepjátékilag és a fejlesztés folyamatának tekintetében is), valamint emberileg is nagy nulla az egész.

Így értettem, hogy magukat alázzák meg, mint ahogy a veled ordibáló alkoholista sem téged járat le, hanem saját magát. (Téged csak akkor, ha vagy olyan hülye, hogy odafigyelj rá...)

Link a hozzászóláshoz

Sok dologban egyetértek @MagyarGergely-el, de azért árnyalnám a képet, legalább két dologban:

Az MKK nem pusztán egy rajongói sufniprojekt, de az a legfurább, hogy ugyanakkor nem is igazán hivatalos. Akkor mi? Valamiféle félhivatalos, a kiadó részéről támogatgatott, de nyíltan fel nem vállalt izé - és mindent elmond a sorsáról, hogy csak félszívvel álltak be mögé. Számomra az egész kabaré valahogyan beleillik a Valhalla egykori "párhuzamos rendszereket futtatunk, azt is zavarosan, mert csak" politikájába, ami logikus gondolkodással szintén felfoghatatlan - de ugye a valóságban nem (csak) racionális döntések születnek.

A másik, hogy igaz ugyan, hogy 1000 ember nem tud egy játékot fejleszteni, de a rajongói bázis bevonása nem is ezt jelenti. Számos jó példa van arra, hogy miképpen vontak be sikerrel hatalmas tömegeket (D&D Next), zsánerrajongókat (Lovecraftesque) vagy mecénásokat (Blades in the Dark/Kések az éjben) egy szerepjáték fejlesztésébe. Sőt, nekem inkább úgy tűnik, hogy manapság az számít amatőr gondolkodásnak, ha nem vonják be egy IP rajongóit valamilyen formában a termékfejlesztésbe. 

Most komolyan, nem annak lenne mind piacilag, mind közösségszervezésileg a legnagyobb értelme, ha a Kalandozók.hu meg a Krónikák.hu kiadhatna egy közösen, esetleg két párhuzamosan kialakított upgrade-elt ETK-t, egyfajta új standardod, ami kiegészítők meg sajtospapírok nélkül jó otthonra is, meg versenyekre is? A végeredmény lehet, hogy nem nyerne innovációs díjakat, de kielégítené a meglévő igényeket.

Jadis és Lozartan kedveli ezt
Link a hozzászóláshoz

@Cundior ki kérem magamnak! Nem szoktam hazudni, a barátaim csak MR. Bunkónak hívnak, mert mindig kimondom a véleményem ( na jó lehet, hogy a MR. lemarad...)

Elegem van.

Szívesen megtanítanám a 18 éves öcsémet magusozni, ha látnám a játék jövőjét, esetleg a leendő gyermekeim, ha leülhetnék velük egyet játszani... elszabadulni a mindennapok gondjaitól, és egy felnőtt mesevilágban egyszerűen csak kiélni magunkat, nem pedig egy bot előtt ülni bambán várva hogy egy rohadt damil darab megmozduljon... de egyre inkább látom, hogy mi vagyunk ennek a játéknak az őskövületei... Persze néha- néha behozunk 1-1 új játékost, de naponta 10-30 -50-100 esik ki a rendszerből, akik onnantól soha nem nyitják ki a könyvet. 

Elegem van.

Játszom amíg erőmből és kedvemből tellik, mert hála a jó Istennek és Kradnak, meg Ranagolnak, meg az összes meseentitásnak JÓ CSAPATOM van! Egyszer viszont ennek is vége szakad, és egy nap már nem lesz új játék, nem lesz új verseny...

Kompromisszumra kell jutnunk! Mondom én! Kemény vonalas ETK-s! ( Jó MG még ebben is legyőz).

Nem akarok ennek a fantasztikus világnak a végromlásánál asszisztálni, könyörgöm segítsetek!

Ha valakiknek, hát nektek tudnotok kell mit érzek! Amikor nem mered elmondani senkinek mi a hobbid, mert sátánistának, buggyantnak, kreténnek vagy csak a suli a luzerjének tartanak, még akkor is ha egy valag aranyérmet tettél le az asztalra különböző sportteljesítményekért, mert ez a " hülye egy mesevilágban él".

Ha a kollégáid csak "varázslónak" hívnak a hátad mögött, és ha meglátnak lengetik az ujjukat és hangos "abrakadabrával" fogadnak.

Szar érzés!!!

ÉN tudom kezelni, mert 120 kg/ ynevi font vagyok és bemelegítés nélkül a hátam mögé dobok egy élő byzont, de attól még k.va szarul esik!

Elegem van, a félmegoldásokból, a szar könyvekből amik nem követik a játékot és utána még a játékosoknak kell magyarázkodniuk, hogy ugyan már az a HERO azt mégis miért tudta! Biztos a szabályok szarok, mert Kis Pista a könyvben ezt megcsinálta!

E-L-E-G-E-M V-A-N!!!

Leenarya kedveli ezt
Link a hozzászóláshoz
25 perccel ezelőtt-kor Darabolo írta:

@Cundior ki kérem magamnak! Nem szoktam hazudni, a barátaim csak MR. Bunkónak hívnak, mert mindig kimondom a véleményem ( na jó lehet, hogy a MR. lemarad...)

Azért remélem az irónia érthető volt. :)

Amúgy szerintem ehhez a hobbihoz nem feltétlenül kell nagy közösség. Amíg megvan a csapatod, addig minden rendben, új ember meg azért mindig akad. Persze nyilván jó lenne, ha "létezne" ez a játék, és nem csupán néhány ember próbálná életben tartani, de ez van.

Darabolo kedveli ezt
Link a hozzászóláshoz

Kalandozok mert kalandozó vagyok. Játszom mert szertem a M.A.G.U.S.-t.Mesélek mert imádom.Főleg ETK. Idegen csapatnál 10 percben Ynev kép egyeztetés játék elején.Amit a JK megtehet azt a NJK is. Hivatalosan meg mit akarnak  éppen pont le...Mert én és aki leül velem játszani az a Magus ott és akkor! .Meg itt a kalandozok .hu. Több mint elég. Amúgy én szertem a temaba a videókat meg a fórumokat nezni olvasni , de amikor a feleségem aki nem jatszik es soha nem is jatszott,azonban  latja mit hogyan csinalunk es hallja a mostani videokat azt mondja hogy azt a hatoldalú dobókockás  új magust ne nezd mert amit ti csináltok a  régi jobb akkor nyugodtan gurítom a k100-t továbbra is.

Link a hozzászóláshoz
Egy órával ezelőtt-kor Sneer írta:

de amikor a féleségem aki nem jatszik es soha nem is jatszott,azonban  latja mit hogyan csinalunk es hallja a mostani videokat azt mondja hogy azt a hatoldalú dobókockás  új magust ne nezd mert amit ti csináltok a  régi jobb akkor nyugodtan gurítom a k100-t továbbra is.

Ezen hatalmasat nevettem, mert pont ugyan ez van itt nálunk is. Asszonynak lövése sincs a szerepjátékról, de látja a polcnyi M.A.G.U.S. könyvem, a sok szabályt, kiegészítőt, és mióta online játék van, hallja a sok mágiaelméleti fejtegetést, harci helyzet kezelést és hasonlókat. Mikor hallotta, hogy milyen lesz az új játék (videokból), aggódó arcal kérdezte, hogy ugye nem fogunk áttérni erre, mert ez olyan primitív. A tudatot nem viselné, hogy elbutuljunk, és lezűlött vackokkal csapjuk ez az időt, mikor régen még képesek voltunk kifinomult dolgokkal foglalkozni.

Sneer, Darabolo és Lozartan kedveli ezt
Link a hozzászóláshoz
On 2021. 01. 20. at 9:32-kor MagyarGergely írta:

Érdekes, komolyan mondom, érdekes elképzelés, hogy egy szerepjáték rendszer komplexitású valamit közösben, az érdeklődők véleménye alapján fejlesszenek ki... de az is ... aki ezt elhiszi...

Ezzel az egyel vitatkoznék. Érdemes a D&D (jó tudom, nem m*... ) megnézni. Unearthed Arcana néven megy a rendszer elemeinek megjelenítése, csiszolása, akár éveken keresztül akár 4-5-6 körben. Létezik dnd2.0-tól kb - a legjobb tudomásom szerint - és amikor nem vették figyelembe a játékosok véleményét, akkor nagyot buktak (dnd 3.5, 4.x), majd amikor a szélesebb spektrumba elkezdték bevonni az embereket és figyelembe venni a véleményüket, akkor jött az 5e, ami letarolta a szerepjáték piacot és új életet lehelt minden asztali játékba, társasba, kártyajátékba. Szóval én azt kell, hogy mondjam, igenis lehet értelmesen csinálni. Persze abból az kell, hogy jöjjön, hogy nem csak lesöprik, nem hitegetik az embereket, hanem kommunikálnak, reflektálnak, meghallgatnak és átgondolnak, nem utolsó sorban pedig változtatnak a dolgokon.

Legközelebb ehhez konkrétan Hulla féle kezdeményezés áll. Felhívások, kiirások, tesztek lehetőségei, visszajelzések. Szvsz kell a nagyon jó emberi anyag alá. 

 

Összességében én látok egy pár érdekes vetület, a dolgok állásában. Az egyik, hogy a hazai közönség kicsit felélénkült, ami jó. Ami rossz, az az hogy egy eleve komunikatív kiadó elhallgatott (Anno volt forumuk meg minden, nekem most konkrétan a weboldaluk sem elérhető...). Sajnos nem annyira a rajongókat és a potenciális új rajongók bevonásáról szólt ez sem, sokkal inkább a retró érzés meglovaglásának felméréséről.

Ahogy az egész m* rendszerrel is azonos a gond, itt is azt kell, hogy mondjam, a fejétől bűzlik a hal. Amíg ott nem lesz rend, a többi nem lesz jó, bármit is akar csinálni bárki.

Con Salamander, Hulla és Bitschak kedveli ezt
Link a hozzászóláshoz

A hozzászóláshoz be kell lépned, vagy regisztrálnod Kalandozó!

Kizárólag a városőrség által átvizsgált kalandozók hagyhatnak válaszokat.

Kalandozónév regisztrálása

Regisztált kalandozóként felhőtlenebb az élet!

Csatlakozás a Kalandozókhoz

Bejelentkezés

Már velünk kalandozol? Lépj be!

Belépés
×
×
  • Új...