Jump to content
Kalandozok.hu - M.A.G.U.S.

Dumaterem


Gem Kapocs

Recommended Posts

32 perccel ezelőtt-kor Greol írta:

Számomra úgy tűnik,hogy ellentmondás áll fenn a regények kisértetei Bestáriumban leírtak között.

Történt valamiféle kisérlet az ellentmondás feloldására vagy ez már megint egy olyan dolog ami csak engem érdekel?

Nem kell mindenhol ellentmondást keresni. :D

Én inkább úgy látom, hogy a nagyszerű Ynev térképen oly sok rémisztő vagy cuki dolog elfér, hogy egy 200 oldalas bestibe az nem fér bele.

Az általam csak förmedvényként emleget új besti egyik pozitívuma például az, hogy új lények kidolgozására bátorít.

Egyébiránt egy varázsló (kellő hatalommal) bármikor képes egy holt személy épségben lévő lelkét megidzéni, ez akár el is szabadulhat, vagy létre jöhet akár torzmágia is. Mint pl a bestiben emlegett Rochellea-nál(lehet rosszul írom, fejből nyomom). Itt a varázsló castolás közben egy nyilat kapott a vállába, ami annyira megzavarta, hogy síkkaput nyitott (véletlenül) egy idegen síkra, és ezek a förmedvények jöttek át. Itt is előfurdulhat torz mágia és a varázslónak, boszorkánymesternek még csak tudnia sem kell róla, hogy véletlen Ynevre szabadított egy ilyen szellemet. Ez is egy fajta magyarázat, vélemény @Greol?

 

Link a hozzászóláshoz
7 perccel ezelőtt-kor Darabolo írta:

Én inkább úgy látom, hogy a nagyszerű Ynev térképen oly sok rémisztő vagy cuki dolog elfér, hogy egy 200 oldalas bestibe az nem fér bele.

Azért itt szerintem egészen más fontosságú dologról van szó. Ez a létezés alapjaival kapcsolatos,jóval komolyabb dolog mint egy n+1.-ik bestia.

10 perccel ezelőtt-kor Darabolo írta:

Egyébiránt egy varázsló (kellő hatalommal) bármikor képes egy holt személy épségben lévő lelkét megidzéni, ez akár el is szabadulhat, vagy létre jöhet akár torzmágia is.

Persze, a holt lelket megidézheti de annak nem sok köze van az általam említett sztereotíp kisértethez: az mindössze az asztrális és mentális síkokon érzékelhető. Kommunikálni is csak olyasvalakivel tud aki járatos a nekromanciában.

Véletlenszerűen pedig megidézhet egy ilyen lényt,de ennek szerintem föltöbb kicsi az esélye: talán egy a millióhoz.

tetra kedveli ezt
Link a hozzászóláshoz
1 perccel ezelőtt-kor Greol írta:

Persze, a holt lelket megidézheti de annak nem sok köze van az általam említett sztereotíp kisértethez: az mindössze az asztrális és mentális síkokon érzékelhető. Kommunikálni is csak olyasvalakivel tud aki járatos a nekromanciában.

Erre van a torzmágia. Hogy valami olyan süljön ki belőle amit nem terveztek.

Egyébiránt a kérdésedre válaszolva. Nem. Senki sem fésülte még össze ezeket a dolgokat, és vélhetően már senki nem is fogja.

Legnagyobb bánatomra, úgy vélem a M.A.G.U.S. jogai már nem kerülnek olyan személy kezébe aki akar még belőle valami jót létrehozni, és nem csak a profitban gondolkodik. Hol vannak már Csanádék akik, krumplis tésztán élve másnak se éltek, mint a játék.

Tökéletes? Nem! Eddigi életemnek mégis meghatározó vonala.

Link a hozzászóláshoz
6 perccel ezelőtt-kor Greol írta:

Véletlenszerűen pedig megidézhet egy ilyen lényt,de ennek szerintem föltöbb kicsi az esélye: talán egy a millióhoz.

Ez a kedvencem. Yneven a kis számok mindig elő kerülnek. :D

Hópárduccal mindössze 5% esélyed van találkozni a megfeleő környéken.

Több millió négyzet kilométeren mindösszesen 5-600 Itey él, a kalandozok mégis összefutnak velük.

Az egész óceán rengetegben mindösszesen 6-7 kráken él, de PERSZE a kalandozok ahogy hajóra szálnak már harcolhatnak is meg eggyel.

Ez ilyen :D

Javallom olvasni az ETK elején a bevezetőt, ahol azt ecsetelgetik, hogy: : ha meglátják őket a kocsmákban, hol jószerével, hol erőszakkal próbálják meg kitessékelni őket, de legalább is félőn néznek körbe. Hisz az a legkevesebb, hogy egy kalandozó csapat érkezését követő 1-2 órán belüll az évszázadok óta nyugodt kis falút egy zombi horda támadja meg. :D

Hát ezek a kisértetek is ilyenek, ezek a rohadt kalandozok pont ott voltak :D :D 

Link a hozzászóláshoz
8 perccel ezelőtt-kor Darabolo írta:

Legnagyobb bánatomra, úgy vélem a M.A.G.U.S. jogai már nem kerülnek olyan személy kezébe aki akar még belőle valami jót létrehozni, és nem csak a profitban gondolkodik. Hol vannak már Csanádék akik, krumplis tésztán élve másnak se éltek, mint a játék.

 

A remény hal meg utoljára. (Vagy kisértetként tengeti tovább létezését. Csak hogy  a témánál maradjunk. :D )

Darabolo kedveli ezt
Link a hozzászóláshoz

Üdv!

Szerintem a kísértet szóval IS vigyázni kell, mert egyrészt jelent necrográfiai osztályt (magasmágia), jelent egy adott bestiát (élőholt) de mivel elég általános szó - és igazad van, mindenféle sztereotípia tartozik hozzá, tekintve, hogy a köznyelvünkben, mesékben filmekben is gyakori - szóval emellett használják szerintem általános értelemben is, a túlvilági lények egy részének mindenféle tudoányos rendszerezést nélkülöző általános típusaként, kb. mint a démont - ugyanaz a téma. 

A regényeket emellett - MAGUS jogok ide, vagy oda (bár nincsenek ilyenek a magyar jogban... csak szerzői jog van és védjegyoltalom, ezt sokszor hangsúlyoztam már, de most ne menjünk bele) - sok kavart okoznak a betiák terén az általános sztereotípiákkal. Ilyen volt OConnor fényre elégő vámpírja is, hiszen a legtöbb filmben így szokik lenni, meg érdekes is, bár a MAGUS vámpírhoz vajmi kevés köze van... gyanítom, ez a helyzet a kísértettel is, és biztos vagyok benne, hogy lehetne még találni bőven. (vagy a vízben oldódó amund... vagy a lélek nélküli - érted!!) ork, stb...)  A szerzők nem olvasnak bestiáriumot - tisztelet a kivételnek. Szerintem egyértelműnek kell lennie, hogy a bestiák tulajdonságait nem a történetekből (regény, novella), hanem az erre vonatkozó szabálykönyvből, a Bestiariumból vesszük. 

Darabolo kedveli ezt
Link a hozzászóláshoz
6 órával ezelőtt-kor MagyarGergely írta:

Üdv!

Szerintem a kísértet szóval IS vigyázni kell, mert egyrészt jelent necrográfiai osztályt (magasmágia), jelent egy adott bestiát (élőholt) de mivel elég általános szó - és igazad van, mindenféle sztereotípia tartozik hozzá, tekintve, hogy a köznyelvünkben, mesékben filmekben is gyakori - szóval emellett használják szerintem általános értelemben is, a túlvilági lények egy részének mindenféle tudoányos rendszerezést nélkülöző általános típusaként, kb. mint a démont - ugyanaz a téma. 

A regényeket emellett - MAGUS jogok ide, vagy oda (bár nincsenek ilyenek a magyar jogban... csak szerzői jog van és védjegyoltalom, ezt sokszor hangsúlyoztam már, de most ne menjünk bele) - sok kavart okoznak a betiák terén az általános sztereotípiákkal. Ilyen volt OConnor fényre elégő vámpírja is, hiszen a legtöbb filmben így szokik lenni, meg érdekes is, bár a MAGUS vámpírhoz vajmi kevés köze van... gyanítom, ez a helyzet a kísértettel is, és biztos vagyok benne, hogy lehetne még találni bőven. (vagy a vízben oldódó amund... vagy a lélek nélküli - érted!!) ork, stb...)  A szerzők nem olvasnak bestiáriumot - tisztelet a kivételnek. Szerintem egyértelműnek kell lennie, hogy a bestiák tulajdonságait nem a történetekből (regény, novella), hanem az erre vonatkozó szabálykönyvből, a Bestiariumból vesszük. 

Ezzel sajnos nem tudok teljesen egyetérteni. Mint a világépítés egyéb terén,itt is a szintetizálás híve vagyok,szerintem az a legjobb, ha megpróbáljuk valahogy egymáshoz közelíteni az eltérő koncepciókat,ötletfoszlányokat. (Azt azonban elismerem,hogy nem ugyanaz a kategória egy bestia mibenléte,mint egy városállam külpolitikája,vagy egy klán szociális összetétele.)

Ráadásul a sztereotíp kisértetek esetében - és ebben a Ynev a térképen véletlenszerűen fellelet és átfutott  kalandmodulok igencsak megerősítettek - egy nagyon komoly játékosi igénnyel számolhatunk,ami ráadásul - legalábbis megítélésem szerint - teljesen létjogosult. 

Link a hozzászóláshoz

Üdv!

Az hogy egyes írók, pláne játékosok fantáziaszegények és vagy nem tudnak a keretek között gondolkodni, vagy akár nem is ismerik azt, és hibát követnek el, szerintem nem ok arra, hogy a későbbiekben egy kidolgozott bestiát kelljen módosítani, átgondolni azok alapján. Ugyanígy vannak az átkok, számos, ismétlem, számos modulíró egyszerűen nem tud mit kezdeni azzal, hogy hogyan is működnek az átkok, mit tudnak, pedig elég konkrétan le van írva... Azzal egyet tudok érteni, hogy ha a nép akar egy lebegő, nem gonosz kísértetet, akkor lehet ilyet alkotni a rendszer keretein belül. Bestia alkotásra van lehetőség, maximum ne azt a nevet használja, ami már foglalt. Van, aki él is a lehetőséggel. 

 

Link a hozzászóláshoz
22 órával ezelőtt-kor MagyarGergely írta:

Azzal egyet tudok érteni, hogy ha a nép akar egy lebegő, nem gonosz kísértetet, akkor lehet ilyet alkotni a rendszer keretein belül. Bestia alkotásra van lehetőség, maximum ne azt a nevet használja, ami már foglalt. Van, aki él is a lehetőséggel. 

Valami ilyesmire gondoltam én is.

Egy új "kísértett" típussal meg is vagyon oldva a gond amit felvetettél, és mindenki boldog.

22 órával ezelőtt-kor MagyarGergely írta:

Az hogy egyes írók, pláne játékosok fantáziaszegények és vagy nem tudnak a keretek között gondolkodni, vagy akár nem is ismerik azt, és hibát követnek el, szerintem nem ok arra, hogy a későbbiekben egy kidolgozott bestiát kelljen módosítani, átgondolni azok alapján.

Nem feltétlen értek egyet. Saját példámmal példálózva, ha nem akarom előre lelőni a poént, vagy csak zavart állapotban akarom hagyni a csapatomat, hogy fenn tartsam a szükséges feszültség szintet, akkor kénytelen vagyok "hazudni" vagy olyat adni a bestinek, boszorkánynak stb... amivel az nem rendelkezik.

Volt már, hogy elég volt az is amikor a falusiak az elszabadult kőgólemet csak kődémonnak hívták. De volt olyan is, hogy bele kellett nyúlnom a besti képességeibe is gondolat olvasás képességét adva neki. Ez épp a kreativitásról árulkodik szerintem, mert nem egy tömeg kalandot hoz létre, hanem egy olyat ami a tapasztalt játékost is meg tudja lepni.

Link a hozzászóláshoz

Üdv!

@Sigurd O'romell, a KKUK az majdnem ugyanaz mint az 1TK. Persze, sok APRÓ változással, de van olyan, amit több éves játékkal sem fogsz észrevenni, ha pont nem botlotok bele. Tehát a MAGUS rendszere szerint már a KKUK-val is simán és probléma nélkül tudsz játszani. Az általad nemrég említett feketemágia az pont egy ilyen terület, ami kellhet és új, de ettől még, vagy ennek hiányában is ugyanazt a rendszert játszod. 

Az ÚTK-ról nem nyilatkozom, szerintem azt felejtsd el, nincs értelme. 

Sigurd O'romell és Darabolo kedveli ezt
Link a hozzászóláshoz

 

                     Ahoj, Sigurd!

 Mármint MELYIK Libri  könyvesboltban kerül gy új ETK 5600 Ft-ba?!

 Mert szerintem ez  nemcsak engem érdekelne... A neten használt példányok horror/arany áron keringenek!

 Én pl. 2 éve 7000 Ft összegárt jutottam hozzá egy használt példányhoz...

 Előre is köszi az építő jellegű választ!

    Amber

Link a hozzászóláshoz
2 órával ezelőtt-kor Amber írta:

 

                     Ahoj, Sigurd!

 Mármint MELYIK Libri  könyvesboltban kerül gy új ETK 5600 Ft-ba?!

 Mert szerintem ez  nemcsak engem érdekelne... A neten használt példányok horror/arany áron keringenek!

 Én pl. 2 éve 7000 Ft összegárt jutottam hozzá egy használt példányhoz...

 Előre is köszi az építő jellegű választ!

    Amber

Szerintem jobban jársz ha letöltöd Ncore-ról,kinyomtatod és bekötteted. (Feltételezem,ha UTK jó minőségben letölthető,akkor az ETK is.) 

Link a hozzászóláshoz

Kiragadott részletek egy Malcom J. Hunttal nemrég készített rövid interjúból:

A nyilvánosság számára talán nem látható, de írói szempontból meglehetősen aktív két év áll mögöttem a legutóbbi regényem (Szörnyek családja) 2018-as megjelenése óta. Szerkesztés alatt áll egy regényem (MAGUS), én erősen reménykedem idei megjelenésben, de tőlem független körülmények miatt ezt semmiképpen nem érdemes ígéretnek venni. 

Író-kollégákkal jelenleg egy novellásköteten dolgozunk, szintén a MAGUS világán és mindenképpen a lezáratlan projektek kategóriába sorolható, mivel a Manifesztációs háború 3. kötetét igyekszünk tető alá hozni.

Az aktív írói munka hátulütője számomra, hogy ilyenkor nem tudok elmélyülni mások műveiben. Akármit olvasok, a saját történetem, karaktereim járnak a fejemben. Amikor szakítok időt az olvasásra, akkor inkább a zsáneren kívül keresek, főleg krimit, esetleg sci-fit. Az elmúlt időszakban a zsáneren belül elsősorban a saját írásaimhoz kapcsoló forrásműveket olvastam, főleg Wayne Chapmantől. Megkülönböztetett figyelemmel kísért szerző... szerintem nincs. Ha az a kérdés, hogy kinek a kötetét venném meg kb. gondolkodás nélkül, az talán Neil Gaiman lenne.

https://www.fantasycentrum.hu/malcolmjhunt 

Diocletianus és Antail kedveli ezt
Link a hozzászóláshoz
Greol: Feketemágia és feketemágusok Yneven
Ez a pár oldalas szöveg a M* szempontjából egy fontos,de sajnálatosan elhanyagolt témát próbál körbejárni: eltérő eredetű forrásokra támaszkodva, szintetizáló szemléletmód keretében megpróbálom összegezni a mozaikmágiát használó feketemágusokkal kapcsolatos hézagos ismereteinket és ennek alapján próbálok levonni pár következtetést – akárcsak a csoportban eddig közzétett irományaimban - ezúttal is vázlatos, tézisszerű formában megfogalmazva.
l. Mi a feketemágia a M*-ban?
Voltaképpen érthetetlen, hogy a ynevi feketemágusokkal kapcsolatban miért ilyen hézagosak az ismereteinek. Szabálykönyvekben,regényekben és egyéb hivatalos anyagokban alig esik szó róluk,holott nyilvánvaló, hogy a kezdő játékos aki csak most ismerkedik a szerepjátékkal vagy csak éppen halott róla jó eséllyel erre fog asszociálni: a szabálykönyvek elején egy jókora pentagramma látható és a játék címe is: MAGUS,amit a fantasyt és szerepjátékot nem ismerők különféle – gyakorta cseppet sem jószándékú - ezoterikus gyakorlatokkal társítanak. (Abba, hogy az alkotók vajon mennyit vehettek át a 90-es évek magyar nyelvű okkult irodalmából – mindenekelőtt Wictor Charon Atlantiszi mágia címet viselő könyvére gondolok – itt inkább ne menjünk bele.) A fekete mágia M*-beli definíciója némileg problémás: olyannyira eltérő dolgok vannak ez alá a kategória alá besorolva,hogy az ember a legjobbnak látná egyfajta asszociatív térként felfogva gyüjtőkategóriaként használni ezt a fogalmat. Igen ám, de ennek ellentmondanak azok a teljesen jogos és megalapozott vélemények melyek a mágiagyakorlás ezen formáját (azaz pontosabban a használata által kiváltott hatásokat) természeti törvényként fogják fel, vagyis léteznie kell valamiféle univerzális törvénynek amely eltérő mágiaformák mögött húzódik meg és összefűzi őket. Ennek a szemléletnek a képviselője, kalandozok.hu-ról ismert Magyar Gergely (a továbbiakban MG) aki a problémát boncolgató Feketemágia, gonoszság, nekromancia c. írásában a következőt állapítja meg:
"A feketemágia a MAGUS univerzumának (egy olyan idealista fantáziavilágnak, ahol létezik a gonosz, ahol az adott szó valamilyen különleges oknál fogva még a démonokat is köti, ahol a lélek puszta léte szembeszegül bizonyos mágiaformákkal) törvénye. Ha tetszik, ha nem, megvalósul, hatásai bekövetkeznek. Gyakran védekeznek játékosok, hogy de hát jó cél érdekében, meg jó szándékkal tette… de ez senkit nem érdekel. Ha valaki feldob egy kalapácsot, és alááll, ráesik és megüti magát, mert a földünkön így működik a gravitáció. Akkor is ez lesz, ha én a legjobb szándékból ellököm és magam állok alá, hogy szegénynek ne legyen baja. A természeti törvény az törvény, így működik a világ. Ez nem egy bírósági tárgyalás, senki nem kérdezi, sehol nem számít, hogy miért, mi célból tette, amit tett. Aki olyan varázslatot használ, amely megfelel valamelyik pontnak a fenti listából, az feketemágiát használ, és a törvénykönyvben később részletezett szabályok lépnek életbe, történések következnek be." [1]
Ezzel teljes mértékig egyetértek,és a cikk sok más észrevételével is, így tökéletesen helyes és rendkívül fontos az a megállapítás is, miszerint a nekromanták nem szükségszerűen minősülnek feketemágiahasználóknak,[2]hanem csak bizonyos csoportokba tartozó praktikák folytatásának esetén sorolhatjuk be őket ilyen kategóriába.
Ugyanakkor a cikkben foglaltak a szerafizmussal és az egyházi-papi mágiával kapcsolatban számomra némileg kétségesnek tűnnek mert
1)Nem tudjuk, hogy a szakrális áldozati mágia esetében mi történik az a feláldozott lélekkel a későbbiek során (az M* túlvilágképe ilyen téren sajnos meglehetősen zavaros, erre egy régebbi inkvizítori kasztról szóló bejegyzésemnél is már fény derült.)
2)Nem igaz MG megállapítása miszerint a Pyarroni Inkvizíció ne vadászhatna a mágia sötétebb válfaját űzőkre, hiszen a Pyaroni Inkvizíció "másodlagos ám cseppet sem elhanyagolható feladatának pedig a belső ellenségek felkutatását és kipurgálását választották." [3]-ami magában foglalhatja a feketemágusok elleni hajszát,amit az álatlam lentebb felsorakoztatott források igazolnak is.
3) A (démoni típusú!) szerafizmus könnyen pedig könnyen végződhet azzal, hogy
a) a szerafista lelke egybeolvad a patrónus lelkével
b) a patrónus az átruházott hatalmat abból célból nyújtja, hogy áldozatok révén lelkekhez (vagy legalábbis lélekrétegekhez) jusson.
ezek pedig kimerítik a feketemágia fogalmát, hiszen belenyúlnak a lélekvándorlás folyamatába. Mindazonáltal fontos tudni,hogy számszerű adatok bizonyítják - a kevés dolog közé tartozik amit viszonylag biztosan sejthetünk a varázshasználók kitt tárgyalt csoportjával kapcsolatban - hogy a feketemágusok között nem lehet túlzottan jellemző a szerafizmus.
"Az Inkvizíciós Szék Regestrum Canonicuma, amelyben az egyházi joghatóság alá tartozó büntetőperek iratait gyjtötték össze a nagytisztelet atyák, kisebb-nagyobb hézagokkal egészen Ó-Pyarron alapításáig nyúlik vissza. Ez a felbecsülhetetlen érték dokumentumtár a Dúláskor csaknem teljesen megsemmisült, néhány szekcióját azonban sikerült kimenekíteni a városból az ostromzár beállta eltt, s a P. sz. 2350- 2500 közé es évekre vonatkozó anyag dorani érdekeltség területre került. A források tüzetes elemzéséből kiderült, hogy a jelzett időszakban máglyahalálra ítélt boszorkányok és fekete mágusok mintegy tizenöt százaléka szerafista volt, zömükben kráni gyökerekkel.Túlnyomó többségüket – mint az varázshatalmuk tipologizálásából kikövetkeztethet – Ranagol Káoszangyalai pártfogolták, de patrónusként gyanúba vehet néhány rejtzve ősaquir, sőt Tordraga, a Tizenhármak egyike (sic)is. "[4]
A szövegrészlettel kapcsolatban két dologra szeretném felhívni a figyelmet. Egyfelől arra,hogy sokszor a boszorkánymestereket is (tévesen) feketemágus címszó alá sorolják be, azaz önmagában is alacsony 15%-on belül (amiben a boszorkányok is benne vannak!) csak igen kis részt tehetik ki azok mozaikmágiahasználók akik ilyen eszközhöz nyúltak. Másrészről azt érdemes kiemelni,hogy az a kis számú szerafista feketemágus is jelentős mértékben kráni származású lehetett,vagyis egy olyan helyről jött ahol a szerafizmus a kontinens többi részéhez viszonyítva extrém mértékű elterjedettséggel bír. Bár a fentebb említett büntetőperek anyagai térben és időben csak korlátoltan engednek következtetni általános jellemzőkre,talán mégsem teljesen elhamarkodott levonni a következtetést,hogy a többségük minden valószínűség szerint kerüli a szerafizmus különféle formáit. De vajon miért is? Ennek okát leginkább abban tudom felfedezni, hogy nem igen szorulnak rá túlvilági patrónusok segítségére. Varázserejük - ami a mozaikmágia lehetőségeinek erkölcsi gátlásoktól mentes,teljes körű kihasználása jelent - páratlan hatalmat nyújt számukra. Önvédelemre és támadásra a legkiválóbb lehetőséget biztosítja a személyes aura védelmét altatással semlegesítő testen belülre irányuló varázslás és az életenergiát megcsapoló mozaikok amivel a többségük minden bizonnyal élni szokott ha a szükség éppen úgy hozza.[5]A lélekkel való sötét manipulációk[6]pedig halhatatlan, már-már isteni lét illúzióját nyújthatják számukra,azt érezhetik,hogy praktikáikat folytatva szinte már-már kisértik az égiek hatalmát. Önmagukon kívül nem számítanak másra, nem igényelnek segítséget. Az ilyesfajta személyiségben jó eséllyel túlontúl nagy szerepe lehet az egónak,és a varázslataik élőlényekre gyakorolt hatásából kiindulva,hogy jelentős hányaduk teljesen híján van azoknak az együttérzésből fakadó gátaknak és fékeknek amely egy egészséges személyiséget jellemez. Ilyesfajta emberek (vagy bármilyen más értelmes kreatúra) általában nem igényelnek bármiféle a túlvilági segítséget,legyen az isteni vagy nem isteni. Terhesnek érzi az istenek vagy más egyéb patrónusok elvárásait,koloncnak ami idegen tőlük,de - ahogy lentebb a kártyák is mutatják - Gyűrű-hegység birodalma (és egysmás ami azonban csak erősíti a szabályt) ebben az esetben kivételt jelenthet.
ll. Kik lehetnek a fekete mágusok?
Nos, nyilván nem egynemű csoportról van szó,hanem egészen eltérő hátterű és képességekkel bíró mozaikmágiát használni képes értelmes lények halmazáról, akik között az egyetlen közös nevezőt a Sötét Út elutasításának hiánya jelenti. Amennyire színes és sokféle lehet a feketemágia,ők maguk is annyira eltérőek lehetnek. Mindazonáltal szerintem feltételezhetjük bizonyos elmosódó elmosódott, átmenetszerű alaptípusok meglétét.
Az UTK-ban a varázshasználó kaszt bemutatásánál található egy felsorolás,amely a varázslók szakosodását (varázslóiskoláit) ismerteti meglehetősen velősen,fél - vagy -negyedmondatokban. [8] Az igen tömör, ismertetések - némileg hasonlóan a M.G. által kifjetett észrevételekhez - elhatárolja a nekromantákat a feketemágusoktól,ugyanis a szabálykönyv szerint "a különféle nekromanta iskolák változatos módszerekkel kutatják,az elmúlás,lélekvándorlás titkait" amivel szemben pedig a
"A valódi feketemágusok otthonosan mozognak az élő teremtmények energiáink megcsapolásában és felhasználásában."
Érdekes,hogy az előbbieket elhatárolja a demonológusoktól,ugyanis
"Külön iskolát képeznek a démonidézők is, akik a különféle köztes síkok teremtményeinek megidézésben és szolgálatrabírásában jeleskednek."
lll. Kiktől kell tartaniuk és miért?
Igen sok helyen, a civilizált országok túlnyomó részében ugyanis üldözik őket, amelyben jelentős szerepe van az egyházaknak.[9]
Kevéssé ismert tény, hogy a papok megérzik jelenlétüket a szentélyeikben[10],ami valószínűleg nem csak azt jelenti, hogy a templom közepén sertepertélő,magán álcát viselő sötét varázslóról érzi meg, hogy miféle alak is valójában, hanem már akkor tudtára jut jelenléte,ha mondjuk éppen a templomkert mellett sétál el pár másodperc erejéig. Ha ilyesmit érez,semmiképpen nem fog késlekedni,hanem jelenti feljebbvalójának akik nem haboznak megtenni a - feketemágus szempontjából fölötébb kellemetlen és veszélyes - mihamarabbi lépéseket. Az UTK-s felsorolás nem határolja pontosan körbe azokat az országokat,ahol ennyire ellenségesen viszonyulnak irántuk,csak az Északi-Szövetséget,Shadont,és Pyarront említi meg.
Itt fontossá válik, hogy szót ejtsünk a feketemágiahasználók mindkét törvénykönyv által elkülönítetett csoportjairól:
1)Az alkalmi feketemágiahasználó aki csak alkalmanként használja a mágia sötétebbik eszköztárát, és ezért - amennyiben az jellemével ellentétes - bizonyos tulajdonságai átmenetileg lecsökkennek.
2)Akinek az auráján már meglátszik a folyamatos feketemágiahasználat. (Ezt igen gyakran leplezéssel próbálják titkolni)
3)Azok a mozaikmágia használók (hiszen zónájuk csak nekik van) akinek a zónája (vagyis egy 20 méter sugarú, azaz 40 méter átmérőjű gömb) fekélyessé vált.
Bár az UTK-s felsorolás nem említi meg Toront,szerintem joggal feltételezhetjük, hogy az erős állami kontroll és szigorú kötöttségek között élő toroni társadalomban a 3.típus semmiképpen sem számít eltűrtnek, ugyanúgy veszélyesként tekintenek rá, mint az előbb felsorolt államok területén, és ez valószínűleg azokon az abasziszi területlen is így van ahol igen kiterjedt a toroni befolyás.
És ezek csak a törvényes hatalom fenyegetései. A többi alvilági feketemágiahasználó valószínűleg még ennél is veszélyesebb riválisként tekint rájuk, akit minden eszközt felhasználva igyekeznek eltörölni a föld színéről.
Összegzés
Az eddigiek alapján a következő kép rajzolódik ki a feketemágiát használó mozaikmágusokról
1.Meglehetősen heterogén, vegyes összetételű csoportról lehet szó. Egy részük valószínűleg olyan varázsló aki valamilyen okból (mondjuk mert nem tette magáévá a varázslókat általában jellemző világi hatalom és a anyagi javak hajszolása iránti lenézést) áttért a feketemágia huzamosabb használatára. Az is lehetséges,hogy érdeklődésük a mágiahasználat tiltott formái iránt olyan nagynak bizonyult ami a hivatalos varázslói körökből történő kirekesztést vonta maga után,a mindennél nagyobb tudásszomjuk miatt merültek el visszafordíthatatlanul a sötét tanokban. Többségük valószínűleg meglehetősen magányos és öncélú,önnön érdekét helyezi, minden egyén, állam, isten,vagy patrónus elé. Nagyon valószínűnek tűnik egy másik csoport megléte is, amely valamiképpen specializáltabb,az életenergia megcsapolásában és varázshatalommá alakításában járatos. (Játéktechnikailag ez csak rájuk jellemző, mozaikokat vagy egyéb varázslatot jelenthet.) Ez utóbbi csoportról talán nem alaptalan valamiféle szervezettséget, ősi tradíciókat feltételezni,noha óriási és kiterjedt rendek meglététe valószínűtlen, azonban az már nem teljesen elképzelhetetlen,hogy vannak kisebb méretű csoportok, amelyek közül pár laza kapcsolatban áll egymással.
2.Jelentős hányaduk a civilizált világtól távol vagy annak peremén él,mert elutasítottságuk és a tőlük való félelem akkora,hogy máshol nem lennének képesek hosszútávon megmaradni. Ha mégis civilizált közegben laknak életük folyamatos rejtőzködéssel telik. (Krán ebben az esetben kivételt jelenthet.)

[2] „A NEKROMANCIA A MÁGIA EGY NEHEZEN MEGHATÁROZHATÓ FEJEZETE, NEM IS AKAROM ITT MOST DEFINIÁLNI, ELÉGEDJÜNK MEG ANNYIVAL, HOGY TÁRGYKÖRÉBE TARTOZIK A LÉLEKKEL FOLYTATOTT MANIPULÁCIÓK MELLETT A DÉMONOK - ÉS KÜLSŐ SÍKOK LÉNYEINEK - MEGIDÉZÉSE, ÉS AZ ÉLETERŐVEL TÖRTÉNŐ MANIPULÁCIÓK IS. AZ A KIJELENTÉS AZONBAN, HOGY A NEKROMANCIA EGYENLŐ LENNE A FEKETEMÁGIÁVAL, NEM IGAZ! A NEKROMANCIA VARÁZSLATAINAK TETEMES RÉSZE SZÁMÍT FEKETEMÁGIÁNAK, EZ IGAZ. DE LÉTEZHET OLYAN VARÁZSLÓ,NEKROMANTA, AKI KERÜLI A FEKETEMÁGIÁT - SZÉP SZEREPJÁTÉKOS KIHÍVÁS. UGYANÍGY EGYETLEN MÁSIK MÁGIKUS HAGYOMÁNY SEM SZÁMÍT SZÜKSÉGKÉPPEN FEKETEMÁGIÁNAK, MÉG AKKOR SEM, HA ESZKÖZTÁRÁBAN VANNAK OLYAN VARÁZSLATOK, AMELYEK FEKETEMÁGIÁNAK MINŐSÜLNEK. DE HA VALAKI NEM NYÚL EZEKHEZ, NEM ALKALMAZ FEKETEMÁGIÁT.” (4.O)

[3] Papok,paplovagok 1.köt 21.o
[4] (3) Raoul Renier SZERAFIZMUS: A REJTŐZŐ HAGYOMÁNY – Thassaladyon dorani magiszter értekezése – ONLINE https://www.kalandozok.hu/magus/runa/magia/szerafizmus/szerafizmus(raoulrenier)runa.pdf4.o
[5]Egy lfg.hu-s fórum hozzászólás részlete jól mutatja,hogy miféle döbbenetes eszköztárral rendelkezhetnek azok akik a Sötét Útra lépnek: "Még egy példa a komoly feketemágiára, szintén részben az elemi mágiára alapozva: Lélekaltatás (Tudattalanság - 5Mp, Közömbösség - 3Mp) és 20 fokos alaphőmérséklet esetén egy 2E-s fagykitörés. Akár több ellenfél ellen is működik egyszerre, hiszen akár több áldozatnak is elaltathatod a lelkét, és a fagykitörés méretét növelve nagyobb létszámú csapat is belefér a hatótávba. A varázslat hatása meglehetősen látványos, és maradandó. Az áldozatok testhőmérséklete azonnak 0 fokra esik. Vagyis életüket vesztik.”
[6] Az Aquir Gyűrű c. regényből tudjuk,hogy feketemágiával lehetséges részekre szakítani és a lelkeket és bebörtönözni a varázstárgyakba,tovább növelvén ezzel erejüket. Voltaképpen hasonló dolog vonul végig a Harry Potter sorozatban is.
[7] Az egyik kártyán egy ötödkori feketemágus Arleth Mau Ran,a Változások Őre látható. Róla a kalandozok.hu szószedetében a következőket találtam: "Változások őre - Általános (alt) Larion istennő egyik közkeletű elnevezése. (Szinergium, 5/1) Larion - Általános (alt) Egyes források egy elfeledett istennőt, a változások istennőjét nevezik e néven. Hívják a változások őrének is. Állítólag még Airun Al Marem is kötődik hozzá. (Sötét térítő; Sötét Zarándok; Szinergium, 5/1)"
[8] Új Törvénykönyv 123-124.o Mellesleg szerintem nem alaptalan feltételezni,hogy amennyiben az UTK-s próbálkozásokat nem kaszálják el a szabálykönyv megjelenése nyomán kibontakozó perek,akkor idővel kiadványok jelentek volna meg amelyekben ezek az alkasztok/specializációk játszhatóvá lettek volna téve.
[9] Pl:Adron-papjai könyorületet nem ismerő ellenfeleiknek számítanak. PPL 1: 23.o,25.o, illetve az inkvizicióval való kapcsolatuk folytán: Wayne Chapman Tűnt napok aranya,élők dicsősége 567.o Velük kapcsolatban fontos megemlíteni,hogy nem tekintenek ellenségesen a dorani Szarvtorony uraira és az általuk gyakorolt tudományra. Bővebben: PPL 1. 25.o
[10] UTK 356.o
Link a hozzászóláshoz

Üdv!

Nagyon jó kis összefoglaló, már-már cikk ;) 

13 órával ezelőtt-kor Greol írta:
2)Akinek az auráján már meglátszik a folyamatos feketemágiahasználat. (Ezt igen gyakran leplezéssel próbálják titkolni)

Ezt hogy érted? A leplezéssel varázslatok leplezhetők el. (lásd a leplezés varázslatmozaik leírását) A zóna nem egy varázslat, amit a varázsló létrehoz és közben más mozaikokat pl leplezést fűz hozzá, hanem egy jelenség, amit nem is tud befolyásolni (hiszen akkor "ki-be kapcsolgatnák"). 

Darabolo kedveli ezt
Link a hozzászóláshoz

A hozzászóláshoz be kell lépned, vagy regisztrálnod Kalandozó!

Kizárólag a városőrség által átvizsgált kalandozók hagyhatnak válaszokat.

Kalandozónév regisztrálása

Regisztált kalandozóként felhőtlenebb az élet!

Csatlakozás a Kalandozókhoz

Bejelentkezés

Már velünk kalandozol? Lépj be!

Belépés
×
×
  • Új...